Ako si vyrátať termín pôrodu

redakcia 0

Jedna z prvých vecí, ktorá zaujíma každú ženu, ktorá si práve urobila tehotenský test s pozitívnym výsledkom, je odpoveď na otázku: Kedy sa narodí moje bábätko? Ako si vypočítam termín pôrodu?

Presný výpočet termínu pôrodu od počatia až po narodenie dieťatka sa nedá spoľahlivo určiť. V očakávaný deň termínu pôrodu sa narodí len 1 z 20 detí. Všetky výpočty sú preto skôr orientačné.

Odvíjajú sa od posledného dňa menštruácie, prípadne ovulácie. Zamiešať karty môže ešte aj termín pôrodu podľa ultrazvuku.

Výpočet termínu pôrodu

Ako sa vypočíta termín pôrodu
Shutterstock

Koľko týždňov trvá tehotenstvo?

Ideálne tehotenstvo trvá /plus mínus/ 280 dní – 40 týždňov. Kalendárne je to 9 mesiacov, odborne hovoríme ale o 10 lunárnych mesiacoch.

Lunárne mesiace, na rozdiel od tých kalendárnych, majú každý presne 28 dní: každý lunárny mesiac trvá presne 4 týždne / 10 mesiacov x 4 týždne = 40 týždňov tehotenstva.

Ak hovoríme, že tehotenstvo trvá 40 týždňov, ide o priemernú dĺžku tehotenstva, no v norme je každé tehotenstvo, ktoré trvá od 38. do 42. týždňa tehotenstva, teda aspoň 260 dní.

  • o predčasnom pôrode hovoríme, ak nastane pred ukončením 37. týždňa tehotenstva – ak nedosiahne 259 ukončených dní tehotenstva,
  • o prenášaní hovoríme, ak tehotenstvo trvá po 42. týždni tehotenstva,
  • plod je schopný prežitia, ak tehotenstvo trvá aspoň do ukončeného 24. týždňa (do 28. týždňa tehotenstva trvá druhý trimester)

Pozn.: Na materskú dovolenku žena nastupuje spravidla v 34. týždni tehotenstva, teda 6 týždňov pred termínom pôrodu. Ak je tehotenstvo rizikové, môže nastúpiť na materskú dovolenku už v 32. týždni.

V ktorom týždni tehotenstva som?

Graviditu najjednoduchšie počítame od začiatku menštruačného cyklu, v ktorom prišlo k oplodneniu vajíčka.

Prvý deň menštruácie znamená začiatok „života vajíčka“, ktoré zhruba dva týždne dozrieva vo folikule na vaječníku. Po ovulácii – uvoľnení vajíčka z folikulu – je oplodnené spermiou a cez vajíčkovod sa dostáva do maternice, kde začína svoj vývoj a rast.

Tehotenstva sa počíta od prvého dňa poslednej menštruácie z praktických dôvodov, hoci žena ešte dva až tri týždne z prvého lunárneho mesiaca vôbec nemusí byť tehotná –  k oplodneniu došlo približne o 2 týždne neskôr, ako je dátum poslednej menštruácie.

Ak viete dátum poslednej periódy a pripočítate k nemu 40 týždňov, dozviete sa, kedy zhruba by ste mali porodiť.

Koľko dní trvá tehotenstvo?

Ideálne tehotenstvo trvá približne 280 dní – spodná hranica je 240 dní, horná hranica 310 dní. Ak viete deň oplodnenia a prirátate si k nemu 280 dní, dostanete takisto predpokladaný termín pôrodu.

Otehotnieť sa dá len v čase dozretia vajíčka – čo je asi 12-24 hodín. Keďže spermia dokáže prežiť aj 72 hodín, k oplodneniu môže dôjsť, ak nastal pohlavný styk 3 dni pred ovuláciou alebo deň po nej.

Niektoré ženy si ledva pamätajú na posledný deň menštruácie, nieto ovulácie, ale ak žena pozná svoje telo a plodné dni, aj toto je spôsob, ako si vypočítať, kedy sa nachystať do pôrodnice.

Pozn.: V tejto súvislosti je zaujímavé spomenúť, že na získanie materskej dávky potrebuje žena aspoň 270 dní nemocenského poistenia – keďže tehotenstvo trvá plus mínus 280 dní, musí byť poistená ešte skôr, ako otehotnie. Prečítajte si viac v článku Materské.

Termín pôrodu podľa poslednej menštruácie

Len čo sa objednáte na prvú prehliadku, kde gynekológ potvrdí vaše tehotenstvo, dozviete sa aj váš predpokladaný termín pôrodu.

Za predpokladu, že si pamätáte posledný dátum menštruácie a máte pravidelný cyklus, tento termín pôrodu bude gynekológ považovať za relevantný.

Na výpočet termínu pôrodu sa používa tzv. Naegelleho vzorec: k dátumu poslednej menštruácie sa pripočíta 7 dní, jeden rok a odpočítajú sa tri mesiace.

Príklad: Ak dátum vašej poslednej menštruácie bol 20.11.2021, k tomuto dátumu pripočítame 7 dní a rok – 28.11.2022, odpočítame 3 mesiace a dostaneme približný termín pôrodu 28.8.2022.

Termín pôrodu a nepravidelný cyklus

Do tehotenskej knižky môže gynekológ zapísať nielen dátum poslednej menštruácie, ale aj poznámku o tom, či je váš cyklus pravidelný alebo nepravidelný. 

Je potrebné vedieť tieto údaje, pretože ženy, ktoré majú napríklad dlhší cyklus, môžu porodiť „trochu neskôr“ ako tie, ktoré majú pravidelný 28 dňový cyklus. Je totiž predpoklad, že aj ovulácia prichádza neskôr, a teda aj k počatiu príde neskôr ako pri „ukážkovom“ 28 dňovom cykle.

Ak bol cyklus nepravidelný, gynekológ sa určite ešte pozrie na výsledky sonografického vyšetrenia a môže sa riadiť dátumom pôrodu podľa ultrazvuku.

Termín pôrodu, ak si nepamätám poslednú menštruáciu

Ak si žena nepamätá dátum poslednej menštruácie, má nepravidelnú menštruáciu, prípadne dojčí alebo má iné problémy, ktoré zabraňujú určiť konkrétny termín poslednej menštruácie, môže sa použiť termín pôrodu podľa ultrazvuku v prvom trimestri, medzi 9. – 13. týždňom tehotenstva. Ten sa aj považuje za najpresnejší.

Termín pôrodu podľa ultrazvuku

Ako už bolo spomenuté, termín pôrodu sa môže určiť aj pomocou ultrazvuku na začiatku tehotenstva.

Do tehotenskej knižky sa zapíše údaj CRL, čo je v podstate odhad dĺžky dieťatka od temena po kostrč. Podľa tejto veľkosti sa dá určiť približný gestačný vek (vek plodu podľa prvého dňa menštruácie), a teda aj približný dátum pôrodu (v 11. týždni má dieťatko cca 45 mm, v 14. týždni tabuľkovo 84 mm).

Pozn.: Okrem gestačného veku sa môžeme stretnúť aj s fetálnym vekom plodu – to je skutočný vek od počatia, ktorý trvá 38 týždňov.

Termín pôrodu podľa pohybov bábätka

V súčasnosti sa na tento spôsob výpočtu nedá spoliehať, keďže prvé pohyby plodu nemávajú tehotné ženy „ukážkovo“ v polovičke tehotenstva, teda v 20. týždni tehotenstva. Prvorodičky môžu cítiť pohyby bábätka neskôr, kým viacrodičky zvyknú zaznamenať pohyby v brušku aj skôr ako v polovičke tehotenstva.

canva.com

Kedy porodím?

Nemusíte sa zbytočne trápiť zložitými výpočtami. A takisto nemusíte čakať s odpoveďou na svoju otázku, kedy sa stanete mamou, až kým sa dostanete k svojmu lekárovi. Máme na to tehotenskú kalkulačku.

Vyplňte si dátum poslednej menštruácie a priemernú dĺžku Vášho menštruačného cyklu a mali by ste dostať orientačný výsledok termínu pôrodu.

Vypočítajte si dátum pôrodu Vášho bábätka
 
Dátum začiatku poslednej menštruácie a dlžka cyklu:   deň:   mesiac:   rok:   dlžka cyklu:
 
Dátum pôrodu:  

Pre lepšiu orientáciu vám prinášame časovú os tehotenstva rozdelenú do troch trimestrov. Prehľadne ukazuje, čo vás zhruba v jednotlivých týždňoch čaká.

1. trimester

Shutterstock

10 najčastejších príznakov, že môžete byť tehotná   Vypočítajte si termín pôrodu  
5. týždeň     6. týždeň     7. týždeň
8. týždeň     9. týždeň     10. týždeň  
11. týždeň   12. týždeň   13. týždeň  

2. trimester

Shutterstock

14. týždeň   15. týždeň   16. týždeň
17. týždeň   18. týždeň   19. týždeň
20. týždeň   21. týždeň   22. týždeň
23. týždeň   24. týždeň   25. týždeň
26. týždeň   27. týždeň

3. trimester

Shutterstock

28. týždeň   29. týždeň   30. týždeň
31. týždeň   32. týždeň   33. týždeň
34. týždeň   35. týždeň   36. týždeň
37. týždeň   38. týždeň   39. týždeň
40. týždeň   41. týždeň   Pôrod

Nechajte si posielať e-mail pre bruško

canva

Ak chcete vedieť, ako sa má bábätko v brušku, ako sa vyvíja, ako napreduje v tom-ktorom týždni tehotenstva a tiež, aké zmeny čakajú Vás počas nasledujúcich približne 40-ich týždňov, môžete si nechať posielať mail pre vaše bruško.

Chcete vedieť dátum vašich plodných dní, či ovulácie?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár