11. týždeň tehotenstva

redakcia 0
Tehotenstvo 11. tyzden
Shutterstock

11 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 11 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 9 týždňami. 

Ktorý mesiac tehotenstva je 11. týždeň? Ste v 1. trimestri – v 3. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

Do konca prvého trimestra ostáva už len krátky čas. Pomaličky sa prehupnete do najkrajšej časti tehotenstva. Všetky problémy, ak ste nejaké mali pominú, alebo sa zmiernia.

A čochvíľa, od 13. týždňa tehotenstva si budete môcť požiadať aj o peňažnú dávku, ktorú môžete poberať v tehotenstve. Volá sa tehotenské. Tehotné študentky si môžu požiadať o tehotenské štipendium.

11. týždeň tehotenstva video

Veľkosť plodu v 11. týždni

Ako rastie vaše bábätko? Dieťatko váži cca 7-8 gramov a meria 4-5 cm a má veľkosť asi ako ružičkový kel. Takmer polovicu tela tvorí hlavička.

V nasledujúcom týždni vyrastie toľko, ako za predošlých 10 dní.

Prečítajte si viac: Bábätko v 11. týždni tehotenstva

Hoci sa v tomto týždni tehotenstva nedozviete na ultrazvuku pohlavie bábätka, vedzte, že ak čakáte chlapca, v tomto období sa mu vyvíjajú semenníky, ktoré produkujú mužské pohlavné hormóny. Ak čakáte dievča, vyvíjajú sa mu vaječníky.

Bruško v 11. týždni tehotenstva

Ak ste tá šťastnejšia tehotná, ktorá nezvracala a netrpela nechutenstvom alebo odporom už len pri vôni jedla, možno ste si jemný prírastok na váhe všimli. Alebo pri zapínaní nohavíc. 

Spôsobuje to najmä rast placenty, dieťatko samotné vám ešte na váhe nepridá. Druhorodičky a viacrodičky sa môžu cítiť „širšie v páse“ skôr, ako pri prvom tehotenstve.

Pozrime sa ešte na váhu a priberanie v tehotenstve. Doteraz ste mali „povolené“ i trochu schudnúť, ale už je čas začať priberať. Teraz nie je vhodná doba na to, aby ste sa priveľmi obávali o svoju postavu. Nosíte v sebe nový život, pripravujete sa na dojčenie, takže zabudnite na diéty.

Na druhej strane ani postup – poriadne sa najem alebo najem sa za dvoch – nie je v poriadku. Pozrite si pre inšpiráciu Jedálniček pre tehotné.

Tehotenstvo, 11. tt
Babatko v 11. tyzdni. Shutterstock

Ako sa cítite v 11. týždni tehotenstva

Pomaličky sa prehupnete do najkrajšej časti tehotenstva, končí sa prvý trimester, začne sa druhý.

Všetky problémy, ak ste nejaké mali, pominú alebo sa zmiernia. Zbohom objímajúca misa, zbohom ospalosť, ale hlavne… už sa končí obdobie možných problémov súvisiacich so začiatkom tehotenstva ako je krvácanie, bolesti brucha a pod.

A ešte jedna dobrá správa: budete mať dieťatko!

Hovorí sa, že bábätko je prvé tri mesiace u nás v brušku iba na návšteve a rozhoduje sa, či zostať alebo nie. A vy už máte do konca prvého trimestra iba týždeň. Budete mať dieťatko.

Ako oznámiť, že ste tehotná

Ak ste tak ešte neurobili, začnite sa pripravovať na to, ako to svojim blízkym oznámite.

Porozmýšľajte, akým spôsobom oznámite tehotenstvo v práci tak, aby ste mohli naplno užívať ochranu, ktorá vám prislúcha podľa Zákonníka práce (týka sa napríklad úpravy pracovných podmienok, pracovného času, zákazu výpovede v ochrannej dobe).

Viac si prečítajte v článku Kedy a ako oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi. Alebo si pozrite nasledujúce video:

 

Vyšetrenia v 11. týždni tehotenstva

Najneskôr v tomto týždni by ste mali absolvovať ultrazvuk. Ak máte nepravidelnú menštruáciu, ultrazvuk je najlepším pomocníkom na určenie termínu počatia, z ktorého zistíme približný termín pôrodu.

Práve v tomto období, keď je ešte dieťatko malé, sa totiž najlepšie a najpresnejšie dá odmerať tzv. temeno-kostrčná vzdialenosť, základný meraný rozmer – dĺžka medzi vrcholom hlavičky a koncom chrbtice.

Vysetrenia v tehotenstve
Ultrazvuk v 11. tyzdni. Shutterstock

Ultrazvuk v 11. týždni tehotenstva

Medzi 11. – 13. týždňom tehotenstva je možné vykonať ultrazvukový screening – tzv. šijové prejasnenie (NT – Nuchal Translucency).

V kombinácii s biochemickým screeningom (tzv. Tripple test), je schopný detekovať 95 % plodov s Downovým syndrómom.

Zachytí aj plody s inými chromozomálnymi odchýlkami, s ťažkými chybami srdca a veľkých ciev, skeletárnymi dyspláziami a genetickými syndrómami.

Toto vyšetrenie však môže urobiť len vyškolený sonografista s kvalitným ultrazvukom. Prečítajte si viac v článku Genetický ultrazvuk.

Tipy na 11. týždeň tehotenstva:

  • pravdepodobne už máte vystavenú tehotenskú knižku. Ak nerozumiete tomu, čo je v nej zapísané, prečítajte si nášho sprievodcu tehotenskou knižkou.
  • budete navštevovať každý mesiac preventívne lekárske prehliadky, prípadne predpôrodné kurzy – dá sa to počas pracovnej doby? Informujte sa o tom, aké máte práva v zamestnaní, keď ste tehotná.
  • viete, že návšteva tehotenských poradní je tiež jednou z podmienok získania nároku na peňažný príspevok pri narodení dieťaťa. Prečítajte si o tom viac.

@ Ďalšie týždne tehotenstva si nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (46 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...