Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

11. týždeň tehotenstva

 redakcia   01.10.2016   1

 

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 9 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 11 týždňov.
Ste v 1. trimesteri - v 3. lunárnom mesiaci tehotenstva.

 

Ako rastie vaše bábätko v 11. týždni

Dieťatko váži cca 8 gramov a meria 5 cm a má veľkosť asi ako ružičkový kel. Takmer polovicu tela tvorí hlavička. V nasledujúcom týždni vyrastie toľko, ako za predošlých 10 dní.

Prečítajte si viac: Bábätko v 11. týždni tehotenstva

 

 

Telesné príznaky v 11. týždni tehotenstva

Ak ste tá šťastnejšia tehotná, ktorá nezvracala a netrpela nechutenstvom alebo odporom už len pri vôni jedla, možno ste si jemný prírastok na váhe všimli. Alebo pri zapínaní nohavíc. Spôsobuje to najmä rast placenty, dieťatko samotné vám ešte na váhe nepridá. Druhorodičky a viacrodičky sa môžu cítiť "širšie v páse" skôr, ako pri prvom tehotenstve.

Pozrime sa ešte na váhu a priberanie v tehotenstve. Doteraz ste mali „povolené“ i trochu schudnúť, ale už je čas začať priberať. Teraz nie je vhodná doba na to, aby ste sa priveľmi obávali o svoju postavu. Nosíte v sebe nový život, pripravujete sa na dojčenie, takže zabudnite na diéty.

Na druhej strane ani postup – poriadne sa najem alebo najem sa za dvoch – nie je v poriadku. Pozrite si pre inšpiráciu Jedálniček pre tehotné.

 

Aké sú vaše pocity

Pomaličky sa prehupnete do najkrajšej časti tehotenstva. Všetky problémy, ak ste nejaké mali, pominú alebo sa zmiernia. Zbohom objímajúca misa, zbohom ospalosť, ale hlavne... už sa končí obdobie možných problémov súvisiacich so začiatkom tehotenstva ako je krvácanie, bolesti brucha a pod. A ešte jedna dobrá správa: budete mať dieťatko!

Hovorí sa, že bábätko je prvé tri mesiace u nás v brušku iba na návšteve a rozhoduje sa, či zostať alebo nie. A vy už máte do konca prvého trimestra iba týždeň. Budete mať dieťatko. Ak ste tak ešte neurobili, začnite sa pripravovať na to, ako to svojim blízkym oznámite.

Informovať zamestnávateľa o tehotenstve nie je vaša povinnosť, ale v tom prípade vám nebude prislúchať osobitná ochrana tehotných žien podľa Zákonníka práce, ktorá sa týka napríklad úpravy pracovných podmienok, pracovného času, zákazu výpovede v ochrannej dobe. Viac si prečítajte v článku Kedy a ako oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi.

Najneskôr v tomto týždni by ste mali absolvovať ultrazvuk. Ak máte nepravidelnú menštruáciu, ultrazvuk je najlepším pomocníkom na určenie termínu počatia, z ktorého zistíme približný termín pôrodu. Práve v tomto období, keď je ešte dieťatko malé, sa totiž najlepšie a najpresnejšie dá odmerať tzv. temeno-kostrčná vzdialenosť, základný meraný rozmer - dĺžka medzi vrcholom hlavičky a koncom chrbtice.

Medzi 11. - 13. týždňom tehotenstva je možné vykonať ultrazvukový screening - tzv. šijové prejasnenie (NT -Nuchal Translucency). V kombinácii s biochemickým screeningom (tzv. Tripple test), je schopný detekovať 95 % plodov s Downovým syndrómom. Zachytí aj plody s inými chromozomálnymi odchýlkami, s ťažkými chybami srdca a veľkých ciev, skeletárnymi dyspláziami a genetickými syndrómami. Toto vyšetrenie však môže urobiť len vyškolený sonografista s kvalitným ultrazvukom. Prečítajte si viac v článku Genetický ultrazvuk.

Tip:

Pravdepodobne už máte vystavenú tehotenskú knižku. Ak nerozumiete tomu, čo je v nej zapísané, prečítajte si nášho sprievodcu tehotenskou knižkou.

Budete navštevovať každý mesiac preventívne lekárske prehliadky, prípadne predpôrodné kurzy - dá sa to počas pracovnej doby? Informujte sa o tom, aké máte práva v zamestnaní, keď ste tehotná.

Viete, že návšteva tehotenských poradní je tiež jednou z podmienok získania nároku na peňažný príspevok pri narodení dieťaťa. Prečítajte si o tom viac.


Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 45 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Táňa napísané 04.04.2019 18:12

Dobrý deň, chcem sa opýtať či ja mám nárok na príspevok keď že na SK mam len priechodni pobyt, ináče som Slovenka narodená Srbsku , ale tu pracujem 3,5 rokov , kúpili sme tu aj dom a tu chceme zostať žiť.Som zdrav. Poistená, mám tu lekárov... ĎAKUJEM

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku
Táňa napísané 04.04.2019 18:12

Dobrý deň, chcem sa opýtať či ja mám nárok na príspevok keď že na SK mam len priechodni pobyt, ináče som Slovenka narodená Srbsku , ale tu pracujem 3,5 rokov , kúpili sme tu aj dom a tu chceme zostať žiť.Som zdrav. Poistená, mám tu lekárov... ĎAKUJEM

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised