Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

13. týždeň tehotenstva

 redakcia   01.01.2021   0

Tehotenstvo, 13. tyzden
Shutterstock

 

13 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 13 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 11 týždňami. 

Ktorý mesiac tehotenstva je 13. týždeň? Ste v 1. trimestri - v 4. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

Od budúceho týždňa vstupujete do druhej tretiny tehotenstva - 2. trimestra. Tešíte sa?

Ešte jedna dobrá správa pre radosť: od tohto týždňa si môžete požiadať o peňažnú dávku, ktorú môžete poberať v tehotenstve - volá sa tehotenské. Tehotné študentky si môžu požiadať o tehotenské štipendium.

Poskytuje sa tehotným poistenkám od 13. týždňa tehotenstva. Nárok na dávku trvá do skončenia tehotenstva pôrodom.

13. týždeň tehotenstva video

 

Veľkosť plodu v 13. týždni tehotenstva

Aké veľké je teraz vaše bábätko? Má už okolo 23 – 25 gramov a dĺžku kávovej lyžičky. Ale keďže kávu niektoré tehotné nemusia ani cítiť, možno sa potešíte inému opisu: bábo je veľké asi ako broskyňa alebo menší citrón.

Drobček rastie a rastie, cmúľa si prsty, vrtí sa, otáča a spí.

  • Má vyvinutý hmat, a to po celom telíčku. Pohybom reaguje napríklad na dotyk tela so stenou maternice.
  • Nacvičuje „ksichtíky“ – mimické pohyby tváre.
  • Pečeň už dokáže produkovať žlčové šťavy.

Pohlavie bábätka v 13. týždni tehotenstva

Časť rodičov si necháva prekvapenie až na finále a vydržia čakať s otázkou, či to bude syn alebo dcéra, až do pôrodu.

No veľa rodičov je zvedavých. Už v deviatom týždni tehotenstva je rozoznateľné pohlavie dieťatka. V tomto týždni ešte pravdepodobne na ultrazvuku neuvidíte, či čakáte chlapca alebo dievča.

Ultrazvukom sa dá pohlavie presnejšie určiť najskôr v 15.-16. týždni. No možno vás prekvapí správa, že ak čakáte dievčatko, už teraz je v jeho vaječníkoch niečo cez dva milióny vajíčok.

Veľkosť bruška v 13. týždni tehotenstva

Radi pripomíname, že to, či sa bruško vidí a aké je veľké, je u každej tehotnej veľmi individuálna vec. Možno si na vás ešte nikto nevšimol, že ste niečo pribrali. Ak čakáte druhé bábätko, asi ste si svoje bruško všimli už skôr.

Pripomeňme si však, keďže ste na konci prvého trimestra, niečo o ideálnom priberaní. Pokiaľ vás príliš nepotrápili tehotenské nevoľnosti, v ideálnom prípade ste počas prvých troch mesiacov stihli pribrať 1 až 2 kilá (450 – 680 g/mesačne).

V prvom trimestri žena priberie asi 10 % celkového prírastku hmotnosti, ktorý dosiahne v tehotenstve. Ak sa vám zdá, že priberáte viac ako by ste nemali, prečítajte si článok Ako nepribrať veľa v tehotenstve.

Pocity v 13. týždni tehotenstva

Ste na konci prvého trimestra tehotenstva. Väčšina nepríjemností, ktoré sa vyskytujú najmä na začiatku tehotenstva, by pomaly mala odznieť.

Druhý trimester väčšina tehotných vníma ako najaktívnejšiu a najpohodovejšiu časť tehotenstva, nevoľnosti by už mali byť preč a veľkosť bruška vás ešte výrazne neobmedzuje. Možno, že si vaše okolie až teraz začína uvedomovať, že ste tehotná.

Ak ste doteraz športovali, nie je potrebné prestávať, len zmierniť a vyhnúť sa cvičeniam, ktoré by mohli mať negatívny dopad na váš zdravotný stav alebo dieťatko.Pokiaľ ste doteraz nešportovali, ale niečo robiť chcete, vo všeobecnosti nie sú vhodné športy, ktoré môžu spôsobiť pád alebo prudký otras maternice.

 

Športu v tehotenstve sa nemusíte báť. Bábätko je dobre chránené vo vašom brušku, v maternici, plodových obaloch, plodovej vode... Príroda nás vybavila na fyzickú aktivitu dokonale. Pomocou cvičenia môžete dokonca zmierniť niektoré typické tehotenské problémy – bolesti chrbta, kŕče v nohách a pod.

Ale pozor! Zastavte sa pri každom cviku, ktorý vám spôsobí problém, nevoľnosť alebo vás extrémne unavuje. Ak je vaše tehotenstvo rizikové, radšej sa pred cvičením poraďte s lekárom.

Ideálne pre tehotné je plávanie (pomáha najmä chrbtici), strečing (niektoré cviky si odpustite), cvičenie na veľkej lopte, brušné tance pre tehotné, či cvičenia, ktoré vedú fyzioterapeuti špeciálne pre tehotné.

Vyšetrenia v 13. týždni tehotenstva a ultrazvuk

V tomto týždni tehotenstva by ste už mali mať za sebou prvú prehliadku u gynekológa a prvé ultrazvukové vyšetrenie.

Onedlho vám budú odoberať vzorky krvi na AFP alebo tripple test. Po AFP alebo tripple teste budete vedieť, či máte vyššie riziko na vrodenú vadu, ako je normálne pre váš vek.

Ak sa zistí, že máte zvýšené riziko napríklad na Downov syndróm, môže nasledovať ďalší presnejší test, ktorý určí, či skutočne je dieťatko postihnuté.

Ultrazvukový screening medzi 11. - 13. týždňom tehotenstva, tzv. NT (Nuchal Translucency) - šijové prejasnenie (ultrazvukový screening), umožňuje zistiť problémy na strane bábätka už teraz, výsledok viete hneď a odpadá nekonečné čakanie, dlhodobý stres pre matku, dieťa, celú rodinu.

Toto vyšetrenie však môže urobiť len vyškolený sonografista s kvalitným ultrazvukom. Prečítajte si viac v článku Genetický ultrazvuk.

Ak by ste tento týždeň mali poradňu, spýtajte sa vojho lekára, či môžete športovať.

Tipy na 13. týždeň tehotenstva

  • v súvislosti s narodením a starostlivosťou o dieťa Vám môže vzniknúť nárok na rôzne peňažné dávky, príspevky, prídavky, daňový bonus... Väčšina dávok a príspevkov pre rodiča sa vypláca až po narodení dieťaťa, až na výnimky, o tom si môžete prečítať v článku: Na aké dávky mám nárok, keď čakám dieťa?
  • vyrovnávacia dávka v tehotenstve sa týka tehotných žien, ktoré zamestnávateľ preradil na inú prácu, kde dosahujú nižší zárobok ako doteraz, na vyrovnanie tohto rozdielu sa tehotnej žene poskytuje vyrovnávací príspevok v tehotenstve a v materstve.

@ Ďalšie týždne tehotenstva si nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR »»»


Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý môže byť vašim sprievodcom tehotenstvom, prípravou na pôrod, príchod bábätka. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Tehotenský kalendár
Náš TIP