Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

13. týždeň tehotenstva

 redakcia   01.10.2016   0

 

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 11 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 13 týždňov.
Ste v 1. trimesteri - v 4. lunárnom mesiaci tehotenstva.

 

Ako rastie vaše bábätko v 13. týždni tehotenstva?

Drobček rastie a rastie, cmúľa si prsty, vrtí sa, otáča a spí. Má už okolo 23 – 25 gramov a dĺžku kávovej lyžičky.

  • Má vyvinutý hmat, a to po celom telíčku. Pohybom reaguje napríklad na dotyk tela so stenou maternice.
  • Nacvičuje „ksichtíky“ – mimické pohyby tváre.
  • Pečeň už dokáže produkovať žlčové šťavy.

Telesné príznaky

Ste na konci prvého trimestra tehotenstva. Väčšina nepríjemností, ktoré sa vyskytujú najmä na začiatku tehotenstva, by pomaly mala odznieť.

Druhý trimester väčšina tehotných vníma ako najaktívnejšiu a najpohodovejšiu časť tehotenstva, nevoľnosti by už mali byť preč a veľkosť bruška vás ešte výrazne neobmedzuje. Možno, že si vaše okolie až teraz začína uvedomovať, že ste tehotná.

Vaše pocity

Ak ste doteraz športovali, nie je potrebné prestávať, len zmierniť a vyhnúť sa cvičeniam, ktoré by mohli mať negatívny dopad na váš zdravotný stav alebo dieťatko.Pokiaľ ste doteraz nešportovali, ale niečo robiť chcete, vo všeobecnosti nie sú vhodné športy, ktoré môžu spôsobiť pád alebo prudký otras maternice.

 

Športu v tehotenstve sa nemusíte báť. Bábätko je dobre chránené vo vašom brušku, v maternici, plodových obaloch, plodovej vode... Príroda nás vybavila na fyzickú aktivitu dokonale. Pomocou cvičenia môžete dokonca zmierniť niektoré typické tehotenské problémy – bolesti chrbta, kŕče v nohách a pod.

Ale pozor! Zastavte sa pri každom cviku, ktorý vám spôsobí problém, nevoľnosť alebo vás extrémne unavuje. Ak je vaše tehotenstvo rizikové, radšej sa pred cvičením poraďte s lekárom.

Ideálne pre tehotné je plávanie (pomáha najmä chrbtici), strečing (niektoré cviky si odpustite), cvičenie na veľkej lopte, brušné tance pre tehotné, či cvičenia, ktoré vedú fyzioterapeuti špeciálne pre tehotné.

 

Bojíte sa, že v bazéne dostanete infekciu? Ingeborg Stadelmann vo svojej knihe odporúča ako prevenciu použiť tampón namočený v olivovom oleji alebo rozriedenom tea tree oleji. Ako na to?

Do cca pol deci rastlinného oleja (najvhodnejší je za studena lisovaný olej v lekárenskej kvalite) kvapnete max. 2 kvapky čajovníkovej silice (tea tree olej, ideálne kúpený v lekárni). Do toho namočíme tampón a zavedieme pred plávaním do pošvy. Tea tree olej je antibakteriálny, takže „zlikviduje všetkých nepriateľov“ už pri vstupe.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú 

V tomto týždni tehotenstva by ste už mali mať za sebou prvú prehliadku u gynekológa a prvé ultrazvukové vyšetrenie. Onedlho vám budú odoberať vzorky krvi na AFP alebo tripple test. Po AFP alebo tripple teste budete vedieť, či máte vyššie riziko na vrodenú vadu, ako je normálne pre váš vek. Ak sa zistí, že máte zvýšené riziko napríklad na Downov syndróm, môže nasledovať ďalší presnejší test, ktorý určí, či skutočne je dieťatko postihnuté.

Ultrazvukový screening medzi 11. - 13. týždňom tehotenstva, tzv. NT (Nuchal Translucency) - šijové prejasnenie (ultrazvukový screening), umožňuje zistiť problémy na strane bábätka už teraz, výsledok viete hneď a odpadá nekonečné čakanie, dlhodobý stres pre matku, dieťa, celú rodinu. Toto vyšetrenie však môže urobiť len vyškolený sonografista s kvalitným ultrazvukom. Prečítajte si viac v článku Genetický ultrazvuk.

Ak by ste tento týždeň mali poradňu, spýtajte sa vojho lekára, či môžete športovať.

Tip:

V súvislosti s narodením a starostlivosťou o dieťa Vám môže vzniknúť nárok na rôzne peňažné dávky, príspevky, prídavky, daňový bonus... Väčšina dávok a príspevkov pre rodiča sa vypláca až po narodení dieťaťa, až na výnimky, o tom si môžete prečítať v článku: Na aké dávky mám nárok, keď čakám dieťa?

Vyrovnávacia dávka v tehotenstve sa týka tehotných žien, ktoré zamestnávateľ preradil na inú prácu, kde dosahujú nižší zárobok ako doteraz, na vyrovnanie tohto rozdielu sa tehotnej žene poskytuje vyrovnávací príspevok v tehotenstve a v materstve.


Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý môže byť vašim sprievodcom tehotenstvom, prípravou na pôrod, príchod bábätka. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised