Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

36. týždeň tehotenstva

  01.10.2016   1

 

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 34 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 36 týždňov.
Ste v 3. trimesteri - v 9. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Ako rastie vaše bábätko

Rastie, rastie, rastie.... Počuje, vidí, chutná plodovú vodu, ohmatáva vlastné telíčko. Malý človiečik vo vašom brušku. Na ultrazvuku už jasne rozoznáte lebečné platničky a fontanely.

Aké sú vaše pocity

Zamýšľate sa nad pôrodom? Samozrejme. A počúvate hrôzostrašné historky susediek? Nepočúvajte. Verte že, telo je na pôrod výborne prispôsobené. Snažte sa porozumieť mu. S týmto vedomím a dobrým sebavedomím to pôjde dobre a bude to omnoho ľahšie. A v prípade, že už máte hrdlo maternice čiastočne otvorené, nemôže sa stať, že vám dieťa "vypadne". K pôrodu sú potrebné aj intenzívne kontrakcie.

Ale!... Už je načase zbaliť sa. Čo budete potrebovať priamo na pôrodnej sále?

 

Zoznam vecí na samotný pôrod:

  • ak máte dlhé vlasy, tak sponky alebo gumičky do  vlasov. Radšej dve, jeden cop vám bude pri samotnom tlačení (záleží od polohy) dieťatka pravdepodobne zavadzať.
  • teplé ponožky
  • vreckovky
  • osušku alebo dve
  • pitie – termoska s čajom z malinových listov alebo nebublinková voda
  • trošku luxusu: olej na masáž, prípadne špeciálny olej na pôrod, ak máte možnosť použiť vaňu – levanduľový olej do kúpeľa (uvoľňuje, zmäkčuje krček maternice, „spravideľňuje“ pôrodné sťahy),  ružovú vodu na osvieženie...
  • ak sa chystá k pôrodu i otecko, tak preňho niečo na zjedenie a pitie (pôrod trvá niekoľko hodín)
  • podľa možností konkrétnej pôrodnice aj kameru alebo fotoaparát  bez blesku (aby ste mohli fotiť bez blesku. ten nerobí práve narodeným očkám dobre)
  • do niektorých pôrodníc si môžete zobrať aj niečo malé na zahryznutie (čokoládu, cukríky z hroznového cukru, med a pod.), ktoré vám aj v malých množstvách dodajú energiu
  • dopredu si zistite, či budete môcť použiť teplé nahrievané vrecúško (na zmäkčenie hrádze, na bolestivé miesta) alebo zmrazenú vodu vo fľaši resp. v igelitovom vrecku apod. (na tlakovú masáž, zmiernenie bolesti...)

Telesné príznaky

Už niekoľko dní môžete pociťovať predčasné kontrakcie. Voláme ich aj Braxton – Hicksove kontrakcie. Neobávajte sa ich. Pripravujú vás na pôrod. Maternica je sval, potrebuje trénovať pred namáhavým výkonom. Najčastejšie cvičí pri prudkom raste bábätka. Ak ich je veľa, alebo vás unavujú, skúste sa zahriať. Maternica, ako každy sval, má rada teplo. Zvážte aj, či neprepínate svoje sily.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

Ak vám v uplynulom týždni neodobrali vzorku na vyšetrenie prítomnosti streptokoka typu B, mali by tak urobiť teraz.

Tip:

V tomto týždni by ste mali začať s masážou hrádze. Je to vlastne spružnenie pokožky v oblasti medzi pošvou a konečníkom. Pred koncom tehotenstva ženské telo vyplavuje hormón relaxín, ktorý celé svalstvo uvoľní a pripraví na pôrod (to preto ku koncu vyzeráme ako kačičky).

Vy si môžete pomôcť ešte i manuálne.

Odborníci  uvádzajú, že ženy, ktoré praktizovali masáž hrádze (perineálna masáž) denne posledných 4 - 6 týždňov tehotnosti, zažili menej pálivých pocitov počas prerezávania sa hlavičky. U žien s lepšie „vytrénovanou“ hrádzou (perineom) sa menej často vyskytujú trhliny a je menší dôvod na epiziotómiu – nástrih hrádze. Jednou z ďalších výhod masáže je precítenie napínania v tejto oblasti, takže žena sa môže už pred samotným pôrodom naučiť ľahšie uvoľňovať napínajúce sa svaly, keď pocíti pálenie.


Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško. Pošleme vám ho presne vo vašom týždni.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 16 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Saša napísané 25.08.2010 13:51

V tomto týždni je vhodné začať s rozťahovaním hrádze pomocou balóniku EPI NO, s ktorého používaním a pomocou pri pôrode sú v Čechách a v Nemecku výborné skúsenosti.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku
Saša napísané 25.08.2010 13:51

V tomto týždni je vhodné začať s rozťahovaním hrádze pomocou balóniku EPI NO, s ktorého používaním a pomocou pri pôrode sú v Čechách a v Nemecku výborné skúsenosti.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised