30. týždeň tehotenstva

redakcia 0
Tehotenstvo, 8 mesiac, 30 tyzden
Shutterstock

30 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 30 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 28 týždňami. 

Ktorý mesiac tehotenstva je 30. týždeň? Ste v 3. trimestri – v 8. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

30. týždeň tehotenstva video

 

Bábätko v 30. týždni tehotenstva

Bábätko je veľké asi ako hlávka kapusty.

Vaše dieťatko už má všetko, čo potrebuje (dokonca aj nechty na nohách). Pľúca vášho bábätka sú už vyvinuté a keby sa narodilo v tomto týždni, je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že prežije a nebude mať žiadne následky. Mimo maternice by už dokázalo dýchať samostatne.

Bábätko sa zaokrúhľuje, koža je menej vráskavá a hlavičku pokrývajú vlásky. Čoskoro sa v brušku pretočí hlavičkou nadol.

Shutterstock

Bruško v 30. týždni tehotenstva

Veľké bruško cítite aj pri chôdzi, inak držíte telo. Skôr sa unavíte. Častejšie možno cítite falošné kontrakcie, tzv. poslíčky.

Pupok sa začína meniť. Rozťahuje sa, splošťuje alebo sa vyklenie nad bruško. Vďaka rozťahovaniu a nárastu pokožky vás môže prekvapiť svrbenie bruška alebo inej časti tela. Prestaňte používať mydlá a sprchovacie gély, stav sa upraví. Nezabudnite na pravidelné natieranie – niečím prírodným.

Začínajú sa pomaličky rozťahovať lonové kosti. Môže to byť spojené s nepríjemnými pocitmi. Viacej oddychujte. Pomôže i jemná masáž od partnera.

Príprava na pôrod v 30. týždni tehotenstva

Ešte máte čas zamýšľať sa nad tým, kam pôjdete rodiť – od 37. týždňa tehotenstva budete navštevovať prenatálnu poradňu v zdravotníckom zariadení, ktoré si vyberiete na pôrod. Nápomocný pri výbere vašej pôrodnice by vám mohol byť náš projekt Sprievodca pôrodnicami.

Možno rozmýšľate aj nad tým, ako chcete rodiť. Na to, aby sme pochopili naše najvnútornejšie priania, aby sme si určili priority a aby sme si potom vybrali najschodnejšiu cestu nám skvele poslúži pôrodný plán.

Pôrodný plán, pôrodné želania, nazvite si to akokoľvek. Napíšte si na papier všetko, čo si želáte a neželáte, všetko čo by mali či nemali robiť s vami ale i s vašim dieťatkom. Napíšte si to pre vás. Pre seba. Na základe toho si potom určite budete vedieť vybrať pôrodnicu, ktorá je vašim predstavám najbližšie.

Vyšetrenia v 30. týždni tehotenstva

V 30. týždni sa spravidla robí tretie ultrazvukové vyšetrenie: určí sa poloha plodu, kontroluje sa akcia srdca, sleduje sa vyvinutie jednotlivých orgánov, kostí, meria sa množstvo plodovej vody, určí sa poloha, veľkosť a funkčnosť placenty, spresňuje sa termín pôrodu.

Tipy na 30. týždeň tehotenstva

  • ak máte rizikové tehotenstvo, lekár vám možno odporučí skorší nástup na materskú dovolenku, a to od 32. týždňa tehotenstva
  • ak všetko prebieha v poriadku, na poradni vám lekár vypíše tiež tlačivo Žiadosť o materské, ktoré nie je inak bežne k dispozícii na stiahnutie na internete
  • toto tlačivo by ste mali odovzdať zamestnávateľovi, v ostatných prípadoch, ak ste napríklad SZČO, ho odovzdávate priamo do Sociálnej poisťovne
  • keď začnete poberať materské, môžete ešte stále – do pôrodu – poberať zároveň aj dávku tehotenské.
1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (23 hlasov, priemerne: 3,60 z 5)
Loading...