Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

33. týždeň tehotenstva

  01.10.2016   0

 

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 31 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 33 týždňov.
Ste v 3. trimesteri - v 9. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Ako rastie vaše bábätko


Vaše bábätko už má možno vybraté meno, pravdepodobne už máte všetky vecičky nakúpené, zabalenú tašku do pôrodnice, a vy premýšľate, čo by ste ešte zdokonalili.

Nuž, vaše dieťa je dokonalé, a v podstate, i keby ste nič pripravené nemali, bude potrebovať hlavne vás a vašu lásku a pozornosť.

 

Už teraz vás vníma všetkými zmyslami. Pozná vašu vôňu, počuje škŕkať vaše vnútornosti a upokojuje ho tlkot vášho srdiečka.

Keď zjete niečo horké alebo kyslé, tak sa mu to nepáči a plodovú vodu hltá omnoho menej, ako keď zbaštíte nejakú sladkú dobrotu.

Niektoré deti chcú, aby mamky chodili s odhaleným bruškom. Budú vás kopať dovtedy, kým ho nevystavíte svetlu. To sa im páči! Príjemné červenkasté prostredie v maternici si v podvedomí ponesie po celý život.

Aké sú vaše pocity

Na budúci týždeň by ste mali nastúpiť na materskú dovolenku. Zistite si už teraz, čo všetko treba vybaviť. A potom, potom si už len užívajte. Berte tých 6 týždňov do pôrodu ako „predpôrodné šestonedelie“. Užívajte si spoločné chvíľky s partnerom a staršími deťmi, ak ich už máte. Choďte do kina, do divadla – po narodení dieťatka sa dlho nikam nedostanete. Veľa spite a oddychujte, choďte si zaplávať, oddychujte.

Telesné príznaky

S rastúcim bruškom a ťažšou váhou sa môžu objaviť hemoroidy, kŕčové žily, zápchy. Stavte na kvalitnú stravu. Tou môžete mnoho vyriešiť. Napríklad také obilniny.

Okrem klasickej pšenice či ryže, si doprajte aj ďalšie druhy – najmä pohánku a proso.

Skúste ich nielen variť a piecť, ale aj namáčať, nakličovať. Sú vynikajúcim zdrojom železa, zinku, vitamínov b, vlákniny, stopových prvkov a bielkovín…

 

Najdôležitejšie, čo sa obilnín týka je ale to, aby ste ich jedli v celozrnnom stave. Biela múka nám nikdy nedopraje toľko vitamínov a minerálov ako celozrnná. Jedlá z bielej múky (ale i sladkosti, či tučné jedlá) nielenže neposkytnú vášmu organizmu ani organizmu dieťaťa potrebné látky, ale vás o ne aj oberajú. Výskumy napr. Poukazujú na zvýšené straty vápnika pri nadbytočnom príjme bielkovín. A pri nadbytočnom príjme jednoduchých cukrov zas strácate vitamín b, najmä tiamín a chróm.

Ak máte zábrany a zdajú sa vám tieto výrobky či múky „chlpaté“, pokúste sa nahrádzať nimi bielu múku postupne. Napr. Čo najčastejšie biely chlieb a pečivo nahraďte celozrnným, vyskúšajte ryžu natural (treba ju variť dlhšie) pri varení zmiešať 1:1 s obyčajnou. A takisto  grahamové a celozrnné cestoviny môžete variť spoločne s klasickými. Ak ešte nepoznáte pohánku, pšeno či amarant, pridajte ich postupne do polievky ku knedličkám alebo zamiešajte do ryže.

A hemoroidy a kŕčové žily vám budú vďačné za pohánku. Patrí medzi bezlepkové obilniny. Ako a prečo ju zaradiť do jedálnička?

Pohánka  obsahuje množstvo rutínu (vitamínu p) a bioflavonoidy. Ten sa využíva pri cievnych  poruchách ako hemoroidy, kŕčové žily, popraskané cievky, opuchy nôh apod. Je dobré súčasne s pohánkou prijať aj vitamín c. Okrem toho pôsobí proti vysokému krvnému tlaku i ako prevencia proti chorobám srdca. Hlavne v zime dodáva telu hrejivú energiu. Je vynikajúca pre tehotné aj ako obklad, odstraňujúci z organizmu prebytočnú vodu.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

V tomto období by ste už mali byť rozhodnutá, v ktorej pôrodnici chcete rodiť. Budete tam totiž chodievať i do poradne.

Tip:

Zamyslite sa tiež nad dýchaním počas pôrodu. Opýtajte sa svojho lekára, aké sú zvyky vo vašej pôrodnici. Myslím tým dýchanie počas druhej doby pôrodnej. Alebo si naštudujte dýchacie techniky na kurze, prípadne v literatúre.


Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 19 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised