Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

21. týždeň tehotenstva

  01.10.2016   0

 

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 19 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 21 týždňov.
Ste v 2. trimesteri - v 6. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Ako rastie vaše bábätko v 21. týždni tehotenstva

V 21. týždni tehotenstva ruky i nohy dieťatka dorastajú do dĺžky primeranej k telíčku. Vie nimi pohybovať, do rúk chytá pupočnú šnúru, chodidlami sa „odráža“ od stien maternice. Začína sa tvoriť mázok, ktorý chráni pokožku. Na hlávke sa zjavujú prvé „naozajstné“ vlásky.

Aké sú vaše pocity v 21. týždni tehotenstva

V druhom trimestri, (celkovo je druhý trimester najpríjemnejším obdobím tehotenstva), môžete byť aktívna, vybrať sa na dovolenku, urobiť si pekný víkend s partnerom. Spoločne sa tešte z prvých pohybov dieťatka, rozprávajte sa s ním, venujte mu duševnú pozornosť. A utužujte svoje rodinné vzťahy.

Je na čase, aby ste sa už teraz začali zaoberať svojim materstvom podrobnejšie. Čo to znamená? Čoraz viac budete pociťovať potrebu pohovoriť si o svojich tehotenských strastiach a slastiach s niekým iným, niekým, kto je na tom podobne.

Najideálnejšie je nájsť si dobrý kurz pre tehotné. A to už teraz! Mnohé kurzy trvajú i niekoľko týždňov a sú dopredu obsadené. Je dobré prihlásiť sa vopred. Neskôr sa môže stať, že sa na nijaký nedostanete. Môžete sa informovať, či takýto kurz neorganizuje aj "vaša" pôrodnica.

 

Telesné príznaky v 21. týždni tehotenstva

V tomto období môžete pribrať cca pol kila týždenne. To vám nebráni tomu, aby ste sa cítili úžasne. Je možné, že sa vám zlepšila pleť i vlasy a nechty. Výnimočne to býva i presne naopak. V tom prípade pomôže iba trpezlivosť a zvýšený príjem vitamínov.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú v 21. týždni tehotenstva

Minulý alebo tento týždeň by ste mali absolvovať druhé ultrazvukové vyšetrenie. Viac si o vyšetreniach v 21. týždni tehotenstva prečítajte v článku o tehotenskej poradni.

Tip pre vás: Zloženie materského mlieka:

Na krabičke s umelou výživou nájdete „výpis“ všetkého čo obsahuje. Na prsiach ho nemáme, i napriek tomu je tam množstvo ochranných a stavebných „materiálov“.

Čo obsahuje materské mlieko?

  • Bielkoviny – sú najstálejšou zložkou. Oproti kravskému mlieku je ich relatívne menej. Predstavujú tak nižšiu záťaž pre obličky bábätka. Význam má hlavne laktalbumín. Ten sa nachádza iba v ľudskom materskom mlieku. (v kravskom je naproti tomu kazeín) . Laktalbumín robí materské mliečko ľahko stráviteľným. (mimochodom, kravské mlieko obsahuje bielkovinu beta-laktoglobulín, ktorý je veľkým alergénom)
  • Nenasýtené mastné kyseliny tvoria vysoký podiel tukov v materskom mlieku. Je ich tu 4x viac ako v kravskom mlieku. Prispievajú k rozvoju mozgu a jeho funkcií (rast neurónov a lepšia „komunikácia medzi nimi“). Okrem toho je v ženskom mlieku i enzým lipáza, ktorý napomáha dieťatku lepšie stráviť tuky. (tento enzým v kravskom mlieku nenájdete.)
  • Laktóza je hlavný cukor materského mliečka. Prispieva k lepšiemu vstrebávaniu vápnika a železa.
  • Minerálnych látok je v materskom mlieku ľudí menej ako napr. v kravskom mlieku. To však neznamená, že je to zlé. Je ich tam práve toľko, koľko organizmus dieťatka „unesie“ a dokáže spracovať. Nie je dôležité množstvo ako skôr biologická využiteľnosť. A tú má materské mlieko takmer 100%-nú.
  • I napriek tomu, že hladina vitamínov v mlieku môže byť pohyblivá (v závislosti od vašej stravy), i tak poskytujú všetko pre potreby dieťaťa.
  • Obranné látky – najviac ich je tesne po pôrode – v kolostre, preto by ste novorodencovi nemali odoprieť ani kvapku.


Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 19 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised