Prvé pohyby bábätka v brušku

Dagmar Mozolová 6

Bábo v brušku a jeho prvé pohyby

ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie…

No tak si vyberte :-)…

Pre ženu, ktorá s radosťou očakáva svoje bábätko, sú jeho pohyby druhá najväčšia udalosť po potvrdení tehotnosti lekárom.

Ako som ucítila prvé pohyby bábätka

Cítite pohyby dieťatka?”pýta sa ma lekár. Som v poradni a akurát začal 20. týždeň.

Myslím si, že áno, no nie som si celkom istá,” hovorím.

A čo cítite?” pýta sa ďalej.

Akoby som mala v bruchu rybičku,” opisujem svoj pocit. “Akoby mi tam niečo jemnučko žblnkalo. Nejaká bublinka. Ale len raz či dvakrát,” snažím sa opísať to, čo sa slovami asi ani nedá.

O pár dní budete vedieť naisto, či je to dieťatko,” konštatuje lekár.

iStock

Mal pravdu. O pár dní som to vedela. Môj opis sedel presne.

Ako rozoznať prvé pohyby bábätka

Mala som pocit, že mám v bruchu rybičku, ktorá mi ďobká pusinkou do maternice, tak som to cítila prvýkrát.

Prišlo to raz večer, keď som si ľahla. Ako jemné mávnutie na pozdrav. Ako definitívna istota, že je to bábo naozaj vo mne.

Asi je to ono, myslela som si. Asi je to moje bábo. Ale nebola som si istá. A potom cez deň nič. Tak asi nie, asi to ešte nebolo ono. Ale večer sa moja rybička prihlásila opäť.

Moje istoty a neistoty, cítenia a necítenia sa opakovali asi týždeň, až som si bola celkom istá, že takto cíti žena pohyby bábätka v brušku. Vedela som to však až spätne… A bábo sme nazvali Žblnko.

Prvé pohyby: istota, že bábätko je naozaj vo mne

Kým nastávajúca mamička bábo necíti, vie síce, že je tehotná, teší sa a verí tomu, ale s pohybmi nadobúda úplnú istotu prítomnosti dieťatka.

Začína tehotenstvo prežívať novým, veľmi intenzívnym spôsobom. Čaká každú chvíľu na jemné zaklopanie a sprítomnenie maličkej bytosti, ktorá v brušku rastie.

Je to krásny, neopakovateľný pocit! (najmä, keď čakáte prvé bábo a máte naň dosť času, ďalšie tehotenstvá sú už trošku iné…)

Čo mám vlastne cítiť?

To bola aj moja otázka. Už od 18. týždňa som sústredene vyčakávala viackrát počas dňa niečo iné, nové, nepoznané. Každá žena cíti to isté, ale každá to opisuje ináč.

„Nedá sa tu hovoriť príliš exaktne, pociťovanie pohybov je subjektívny vnem, každá mamička to vníma inak a takisto sú variability medzi bábätkami, jedno môže byt aktívnejšie, druhé menej,“ potvrdzuje MUDr. Jana Černáková.

iStock

 

Pohyby bábätka počas tehotenstva

Bábätko sa brušku hýbe už v prvom trimestri. S pomocou ultrazvuku sa dajú zistiť jeho pohyby dokonca už v 6. – 7. týždni tehotenstva. Je však príliš malé na to, aby žena pohyby cítila.

Začína hýbať krkom, rúčkami, v približne 10. týždni otvára ústa a prehĺta plodovú vodu. Bábo má dostatok miesta a v brušku predvádza hotové akrobatické kúsky.

V druhej polovici tehotenstva, najmä v treťom trimestri je bábätku čím ďalej, tým viac tesno. Preto už nemôže „robiť kotrmelce“, ale jeho pohyby sú cielenejšie a viac intenzívne.

Od 36. týždňa, kedy je väčšinou dieťa už otočené hlavičkou nadol, žena pociťuje výrazné pohyby dieťatka rukami a nohami, podľa jeho polohy väčšinou na jednej alebo druhej strane bruška. Bruško sa na miestach pohybu dieťatka vydúva.

Kedy pocítim pohyby bábätka?

„Prvý zreteľný prejav života sa môže objaviť kedykoľvek medzi 14. a 26. týždňom, ale obyčajne medzi 18. a 22. týždňom.

Ženy, ktoré už mali dieťa, začínajú cítiť pohyby obyčajne skôr (pretože vedia, čo majú očakávať, a aj preto, lebo ich maternicové svaly sú uvoľnenejšie a ľahšie pociťujú kopnutie) ako prvorodičky.

Chudé ženy môžu spozorovať veľmi skoro slabé pohyby, zatiaľ čo ženy s nadváhou si obyčajne uvedomia pohyby, až keď sú energickejšie,“ uvádza sa v knihe Deväť mesiacov otázok a odpovedí.

Ešte necítim pohyby

Intenzita a vnímanie pohybov plodu sa zvyšujú priamo úmerne s týždňom tehotnosti. Netrápte sa, ak ste v 22. týždni tehotnosti a pohyby ešte necítite, ak bolo na ultrazvuku, ktorý ste absolvovali v 20. týždni všetko v poriadku. Príčinou môže byť, že sú tieto pohyby veľmi jemné a vy ste napríklad veľmi aktívna osoba.

Mnohokrát sa tiež stáva, že je údaj o „týždni tehotnosti“ nepresný, najmä ak máte nepravidelnú menštruáciu, alebo dlhý cyklus. Tehotnosť sa vypočítava s predpokladom, že cyklus trvá 28 dní. Ak je dlhší, vaše tehotenstvo sa začalo neskôr (teda ovulácia nebola v 14. deň cyklu, ale napr. v 20. deň cyklu pri 40-dňovej perióde), a teda aj samotné počítanie týždňov tehotnosti môžete posunúť o 6 dní.

iStock

 

Rôzne deti, rôzne pohyby?

Aj keď je telesný vývin detí v brušku rovnaký, predsa len sa pohybujú rôzne. Žena, ktorá bola viackrát tehotná, si všimne rozdiely v temperamente dieťaťa už počas tehotenstva. Kým sa jedno hýbalo intenzívnejšie, druhé si svoj pobyt v maternici vychutnáva v pohodičke.

Kým niektoré bábätká viac v brušku spinkajú, iné menej. Či sa však z aktívneho boxera stane dieťa, ktoré sa nezastaví a z kľudného podnájomníka bruška vyrastie dieťa, ktoré presedí hodiny pri knihách, na to neexistuje žiadna štatistika…

Termín pôrodu podľa prvých pohybov?

Mnohé ženy začnú cítiť pohyby dieťatka veľmi skoro. Poznám jednu mamičku dvoch detí, ktorá tvrdila, že cíti druhé dieťatko už od 14. týždňa tehotnosti! Pretože je to subjektívne, nie je pocítenie prvých pohybov ukazovateľom, od ktorého by sa dalo na 100 percent odraziť pri určení termínu pôrodu.

Určenie termínu pôrodu môže byť zložité v prípade, ak je žena druhýkrát tehotná a otehotnela bez toho, aby mala prvú menštruáciu po pôrode, teda otehotnela počas prvej ovulácie po pôrode, alebo ak je cyklus nepravidelný.

„V zásade je možno pohyby cítiť od cca 20. týždňa tehotnosti, avšak nie vždy je to pravidlom. Najlepším ukazovateľom pre výpočet predpokladaného termínu pôrodu je dátum poslednej menštruácie, i keď aj tento údaj môže byť skreslený (nepravidelný cyklus, pri kojení pred otehotnením a pod.).

Zrejme najobjektívnejším výpočtom by v nejasnom prípade mohlo byť korektné USG vyšetrenie. Elektronika moderných USG prístrojov dokáže zohľadniť viaceré namerané parametere a podľa nich určite predpokladaný termín pôrodu veľmi presne,“ píše MUDr. Jana Černáková v Poradni gynekológa na našom portáli.

iStock

 

Sledovať pohyby dieťatka je dôležité!

Po čase sa každá mamička s bábätkom zžije natoľko, že bude vedieť, ako sa dieťa pohybuje. Je dôležité spoznať ho a pozorovať jeho pohyby každý deň. Je normálne, že sa dieťatko pohybuje jeden deň viac, iný menej.

Nie je dôležité, ako často pohyby cítite, ale že ich cítite. Ak je však zmena v jeho pohyboch veľmi výrazná, môže totižto znamenať komplikácie.

Cítiť intenzívne, neustávajúce pohyby celý deň tiež nemusí byť v poriadku. Dieťatko môže mať málo miesta alebo kyslíka. Ak sa vám zdá, že niečo nie je v poriadku, navštívte hneď gynekológa.

Žiadne pohyby

Ak prestanete pohyby cítiť, okamžite navštívte svojho lekára. Môže ísť o komplikácie, ktoré vedú až k strate dieťaťa… (Linky na články, ktoré opisujú túto situáciu, nájdete pod textom.)

Pohyby pred pôrodom

Od jemných motýlích krídel v prvom trimestri majú pohyby dieťatka pred „finále“ ďaleko. Sú výrazné, niekedy až bolestivé.

Ako sa dieťa hýbe, možno pozorovať voľným okom na brušku. Jedna známa mi vravela, že v posledných týždňoch „chytali dieťatku nožičku“. To sú tie krajšie chvíle.

Niekedy je to s veľkým bruškom však veľmi ťažké. Keď bábo kopne do mechúra či rebier, je to bolestivé.

Pohyby dieťatka rušia ženy v spánku. Mnohé majú skúsenosť, že bábo sa začne najviac hýbať, keď sa uložia spať. Je to prirodzené, lebo žena zmení polohu tela a bábo si tiež musí pohľadať novú polohu v brušku. Len to niekedy trvá dosť dlho a nie a nie zaspať… Jedinou „útechou“ v 9. mesiaci je fakt, že už do finále nie je ďaleko.

            Prečítajte si tiež: Ako často mám cítiť pohyby bábätka v brušku (+ video)

Milá spomienka…

Pohyby dieťatka v brušku patria pre mňa ku krásnym spomienkam na tehotenstvo (ak odhliadnem od tých kopancov do mechúra či rebier v posledných týždňoch). Pamätám si, ako som raz išla po meste a zrazu ma v brušku začalo „pravidelne jemnučko štekliť“.

Sadla som si na lavičku, aby som zistila, čo tento pre mňa nový pocit znamená. Môj objav bol pre mňa prekvapujúci – bábätku sa čkalo. Tiež si pamätám, ako som videla na ultrazvuku v 30. týždni tehotenstva, že si bábätko cmúľa palec.

A tak ako ja, aj vy máte či budete mať tie svoje spomienky na bruško a pohyby bábätka v ňom. Na obavy, či je všetko v poriadku. Na chvíle, keď ste ležali v posteli a brucho vám začalo „tancovať“. Sú neopakovateľné, krásne, pre každú z nás jedinečné. Tak si to užite!

Zdroje:
www.rund-ums-baby.de, H. Murkoffová, A. Eisenbergová, S. Hathawayová: Deväť mesiacov otázok a odpovedí, Poradňa gynekológa na www.rodinka.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (53 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

    1. Pohyby som zacala ako prvorodicka citit az v cca 20 tyzdni, a to najma vdaka tomu, ze mi lekarka odporucila ze si mam lahnut na brucho, trosku mu tam bude tesnejsie a mozno ho zacitim, odvtedy ho citim viac a viac a stale, takze cely den sme spolu a myslim nanho 🙂

  1. Ja citim cosi podobne ako bublinky, ked vesiam pradlo, cize ta zvysena aktivita matky asi naozaj podmienuje aj pohyby babatka. Som na zaciatku 5. mesiaca, ale uz sa mi parkrat zazdalo aj skor, ze som miminko citila.

  2. Som v 17 tyzdni a este som nepocula pohyby,kedze som prvorodicka tak si musim pockat este trosku,ale kazdy den cakam kedy sa mi ozve maly drobcek neporadite mi?dakujem

  3. Ahojte som 4mesiaci a som pred vcerom pocitila v brusku take ako bublinky no niesom si ista ci je to pohyb niesom este skusena smile poradte mi smile

Pridaj komentár