Plánujeme dieťaPočatie

Ovulácia a oplodnenie

 redakcia   11.12.2016   0

Ovulácia - uvoľňovanie zrelého vajíčka z vaječníka - je pravidelný a spontánny proces. Dochádza k nemu raz za mesiac, väčšinou medzi 10. a 14. dňom menštruačného cyklu.

Žena je plodná najviac 12-krát 12 hodín do roka.

 

 

Ženské vajíčko je schopné oplodnenia do 12 hodín po ovulácii. Toto krátke obdobie plodnosti sa môže predĺžiť o životnosť spermií v ženskom genitálnom trakte. Predpokladá sa, že spermie sú schopné oplodniť vajíčko 24 až 48 hodín po pohlavnom styku.

Oplodnenie vajíčka spermiou

Po ovulácii vajcovod zachytí vajíčko a za normálnych okolností sa tu stretne so spermiami. Spermie sa sem dostali nielen svojím aktívnym pohybom, na svoju cestu za vajíčkom potrebujú aj pomoc ženského organizmu. Táto pomoc je najúčinnejšia pri ženskom orgazme.

Splynutím vajíčka a spermie vzniká zygota, zárodok budúceho jedinca, jeho ďalším delením a vývojom vzniká embryo. Oplodnené vajíčko sa presúva vajcovodom do maternice, kde po uhniezdení nachádza vhodné podmienky pre svoj ďalší život a vývoj.

Cesta embrya vajcovodom do maternice trvá asi týždeň, niekoľko dní trvá jeho uhniezdenie v maternici. V tomto období sa začína tvorba hormónov bunkami budúcej placenty. 

Prečítajte si aj: Chceme bábätko - polohy s ručením obmedzeným

 

Kedy je možné zistiť tehotenstvo

Graviditu možno zistiť citlivým tehotenským testom asi 10 dní po počatí. Veľa tehotenských testov nie je dostatočne citlivých na to, aby zachytili väčšinu tehotenstiev skôr ako týždeň po vynechaní menštruácie.

Je tu však ešte "domáci" test - 10 najčastejších príznakov tehotenstva. Ak začnete pociťovať niektorý zo spomenutých symptómov (nie každá žena ich má všetky) - a nemáte periódu dlhší čas, môžete byť tehotná.

Plodnosť ženy

Predpokladom na otehotnenie je prítomnosť ovulačných cyklov – dozrievanie vajíčok, normálna funkcia žltého telieska, ľahký prechod spremií hlienom krčku maternice, možnosť prechodu spermií do vajíčkovodu, oplodnenie vajíčka, jeho prechod a výživa vajíčkovodom a napokon jeho uhniezdenie v správne pripravenej sliznici maternice.

V článku Plodnosť ženy sa dočítate, čo môžete urobiť pre úspešné splodenie dieťaťa.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 31 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised