18. týždeň tehotenstva

redakcia 0
Tehotenstvo, 5. mesiac, 18. tyzden
Shutterstock

18 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 18 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 16 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 18. týždeň? Ste v 2. trimestri – v 5. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

18. týždeň tehotenstva video

 

Veľkosť bábätka v 18. týždni tehotenstva

Ako balíček orieškov je „ťažké“ vaše bábätko. A má asi toľko centimetrov, koľko týždňov ste tehotná. 

Je veľké asi ako sladký zemiak – batát.

  • Jeho telíčko je schopné neuveriteľných vecí. Vedeli ste napríklad, že dokáže už v brušku „ovoniavať“?
  • Okolo 15. týždňa sa končí vývoj „základných funkcií nosa“. Cez placentu k dieťatku prechádzajú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré mu poskytujú rôzne vône. Plodová voda je „vôňou“ nasiaknutá. A keďže bábätko ju má doslova všade – v ústach, nose, krku…, dostáva sa do priameho kontaktu so zmyslovými receptormi.
  • Dieťa si tak zapisuje do pamäte – že „táto chemická zlúčenina chutí takto a vonia takto“. Jednoduché že? Na prvý pohľad. Samozrejme, celý systém je omnoho zložitejší, ale nemyslím, že by bolo potrebné ho tu rozpisovať. Je proste jasné, že dieťatko tesne po narodení už rozoznáva známe vône a pachy.
  • Výskumy dokázali, že dieťa bezpečne rozozná vôňu svojej matky pár minút po pôrode. A taktiež vôňa materského mlieka je pre nich „bezpečným a úžasným pocitom“.

Pohlavie bábätka v 18. týždni tehotenstva

Ak čakáte dievčatko, už sa mu vyvinula maternica a vajíčkovody. Pohlavné orgány chlapčeka môžu byť pozorovateľné na ultrazvuku, ale môžu byť aj skryté a vy ich nedokážete vidieť.

Maminky, ktoré túto správu počujú prvýkrát, sa spravidla neubránia dvom veciam: šťastným slzám a nákupu prvej farebnej veci pre bábätko.

Pohyby bábätka v 18. týždni tehotenstva

Ak ste už boli predtým tehotná, pravdepodobne začnete cítiť prvé pohyby dieťatka v brušku. Ale môže tiež trvať ešte niekoľko týždňov, kým tieto pocity ucítite prvýkrát. Spravidla to býva v polovičke tehotenstva, druhorodičky majú tú česť skôr.

Chudé ženy môžu spozorovať veľmi skoro slabé pohyby, zatiaľ čo ženy s nadváhou si obyčajne uvedomia pohyby, až keď sú energickejšie. Intenzita a vnímanie pohybov plodu sa zvyšujú priamo úmerne s týždňom tehotnosti.

 

Bruško v 18. týždni tehotenstva

Zatiaľ čo bruško vám rastie, žalúdok sa stále viac a viac zužuje. Rovnako sa stláčajú aj ďalšie vnútorné orgány.

Môžete mať závrate a pocit na odpadnutie, krv totiž pomalšie cirkuluje. Dávajte si pozor, ak by sa tieto príznaky objavili náhle a neočakávane. A nezdvíhajte sa príliš prudko zo stoličky.

Dýchanie vám môže spôsobovať ťažkosti, pretože dieťa začína tlačiť na pľúca. Okrem toho tlačí aj na mechúr, preto tak často chodíte na toaletu.

Vaša pokožka môže na niektorých miestach stmavnúť. U dvoch tretín tehotných žien sa na tvári, dekolte a ramenách vytvárajú drobné pavúčkovité červené čiaročky – névy. Spôsobuje ich miestne rozšírenie drobných ciev a zvyknú po pôrode zmiznúť.

Priberanie v 18. týždni tehotenstva

Mnoho žien sa trápi, aby nepribrali priveľa. Ak sa však do toho pripletú hormóny, je naozaj ťažké niečo s tým urobiť.

Vyvarujte sa extrémom, nejedzte za dvoch. Jedlo si rozvrhnite na 5- až 7-krát denne, menšie porcie, veľa ovocia a zeleniny, vyhýbajte sa soleným, tučným, údeným, príliš koreneným a sladkým jedlám. Neslaďte si čaj, kávu, jedzte minimum sladkostí. 

Vyskúšať môžete aj jedálniček pre tehotné.

Pocity v 18. týždni tehotenstva

Pomaly ustupujú nepríjemné sprievodné znaky tehotenstva – nakoniec, už by sa aj patrilo, vzhľadom na to, že o pár dní budete v polovičke tehotenstva. Konečne sa začínate zamýšľať i nad inými vecami ako hlava sklonená nad záchodovou misou a pocit na zvracanie vždy, keď ucítite cigaretový dym alebo spotené tričko svojho muža?

Básnická otázka, či budeme zapletať vrkôčiky a hrať sa s bábikami alebo česať kohúta frajerovi a pretekať sa s autíčkami… a v talóne toľko krásnych dievčenských, či chlapčenských mien, tak na koho to slovo padne? Dilema za milión, ktorá sa skôr, či neskôr rozuzlí. Ten moment, ako vám to oznámia (bude to chlapček, bude to dievča!) a vy zadržíte na sekundu dych, je neprekonateľný.

Potom sa môžete zaoberať aj príjemnými starosťami, ako je napríklad vyberanie mena pre dieťa.

 

Vyšetrenia v 18. týždni tehotenstva

Ak výsledky vyšetrení AFP z krvi nedopadli dobre, lekár vám pravdepodobne odporučí amniocentézu – odber plodovej vody. Ak ste pevne rozhodnutá donosiť dieťatko za akýchkoľvek okolností, je pre vás toto vyšetrenie zbytočné. Spája sa totiž i s malým rizikom (cca do 1%) potratu dieťatka.

Najvhodnejším obdobím na odber plodovej vody je 16. až 20. týždeň gravidity. Plodovej vody je už dostatočné množstvo a taktiež je v nej už dostatok buniek „plodu“.

Vyšetrenie sa robí na špecializovanom pracovisku. Cez brušnú stenu a stenu maternice sa zavedie ihla, ktorou sa odoberie malé množstvo plodovej vody. Pri tomto výkone nie je potrebná anestézia. Všetko sa kontroluje pomocou ultrazvuku.

Po amniocentéze môžete mať drobné špinenie, slabé krvácanie, odtok malého množstva plodovej vody,  hematóm, krvnú podliatinu v mieste vpichu. Môžu sa vyskytnúť i bolesti v podbrušku či krížoch. Ak sa vyskytnú akékoľvek problémy, navštívte svojho lekára.

Tipy na 18. týždeň tehotenstva

  • zaujíma vás otázka „Aké dávky a príspevky môže poberať slobodná mamička?,“ prípadne „Na aké dávky mám nárok, ak nie sme zosobášení?“ Zistite si viac informácií v našom článku Na aké dávky má nárok slobodná matka
  • ste spokojná so svojim platom v zamestnaní? asi budete chcieť vedieť, ako sa vám zmenia vaše príjmy po nástupe na materskú dovolenku. Prečítajte si teda, v akej výške budete poberať materské, ak ste zamestnaná.

@ Ďalšie týždne tehotenstva si nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...