8. týžden tehotenstva

redakcia 0
Tehotenstvo, prvy trimester, 8. tyzden
Shutterstock

8 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 8 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 6 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 8. týždeň? Ste v 1. trimestri – v 2. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

8. týždeň tehotenstva video

 

Ako rastie vaše bábätko v 8. týždni tehotenstva

Zmeny v tele vášho dieťatka postupujú rýchlym tempom. Momentálne má 1,5 – 3 cm. Je veľké asi ako lieskový oriešok alebo malina. 10% celkovej hmotnosti plodu teraz tvorí pečeň.

Prečítajte si viac: Bábätko v brušku v 8. týždni tehotenstva

Ultrazvuk bábätka ukáže, že mu pravidelne bije srdiečko. Zatiaľ vám však nepovie, či čakáte chlapčeka alebo dievčatko.

Bruško v 8. týždni tehotenstva

Maternica je teraz veľká asi ako grapefruit. Vaše telo sa pomaličky postupne zväčšuje, aby urobilo priestor bábätku. V podbrušku to môže „ťahať“. Niektoré ženy dokonca pociťujú akoby kontrakcie alebo „menštruačné“ bolesti. Maternica sa sťahuje a uvoľňuje, „cvičí“, aby sa mohla zväčšovať.

Aj keď na vás tehotenstvo ešte vôbec nevidieť, môžete mať pocit, že potrebujete voľnejšie oblečenie. Alebo aspoň väčšiu podprsenku, pretože vaša súčasná je vám zrejme malá.

Môžete cítiť napätie v prsiach, ale i doslova bolestivé naliatie. Prsia v tehotenstve bolia preto, lebo sa začínajú pripravovať na svoju najdôležitejšiu úlohu – kojenie, a to už od samého začiatku tehotenstva.

Nebojte sa, ak vám odrazu viac vidno žily na prsiach alebo brušku – len… tieto časti tela potrebujú byť viac prekrvené.

Nemálo žien sa sťažuje i na bolesť v krížovej časti chrbtice, ktorá môže vystreľovať až do nôh. Cvičením a dostatočným oddychom sa vám podarí tieto príznaky zmierniť. Ak trpíte bolesťami v krížoch, doprajte si počas dňa polohu na štyroch. Kríže si tak oddýchnu, sú v tejto pozícii menej zaťažované.

Ingimage

 

Pocity v 8. týždni tehotenstva

Mnohé budúce mamy v tomto období trápi únava, nevoľnosť, citlivosť bradaviek, zmeny nálad. Okrem toho sa môže dostaviť pocit melanchólie, strata záujmu o niektoré obľúbené aktivity. Nechce sa nám športovať, ani chodiť na prechádzky.

Niektoré mamičky sa môžu zľaknúť svojich pocitov, pretože sa v návale vyčerpania organizmu nedokážu na bábätko tešiť. Nebojte sa, svet sa nezbláznil, to všetko je pravdepodobne dôsledok vysokej hladiny progesterónu – hormónu, ktorý produkuje placenta. Takže je vlastne dobre, že sa cítite zle, vaše telo pracuje ako má.

Ak vás trápi obrovská únava a vyčerpanie, odolajte zvýšenému prísunu kofeínu. Namiesto neho sa zamerajte na železo. Vedeli ste, že až polovica budúcich mamičiek trpí jeho nedostatkom?

Železo môžeme zvýšiť vitamínovými doplnkami, ešte vhodnejšie je však doplniť ho v strave. Úlohou železa je zvyšovať počet červených krviniek, pretože množstvo krvi v obehu sa zvyšuje, aby bola dostatočne zásobovaná placenta.

Pre budúce mamy, ktoré nepociťujú žiadne príznaky tehotenstva: neobávajte sa, ak to vaše tehotenstvo ide možno „podozrivo“ hladko, ak nemáte nevoľnosti, nezvraciate, nič vás nebolí a ste aktívna ako nikdy pred tým. Mnoho žien by s vami menilo…

Vyšetrenia v 8. týždni tehotenstva

Okolo 8. týždňa tehotenstva sa väčšinou robí prvá kontrola.

Po potvrdení gravidity vám gynekológ pravdepodobne vystaví tehotenskú knižku – preukaz, do ktorého sa zapíšu potrebné osobné údaje, údaje o celkovom zdravotnom stave budúcej mamičky a údaje týkajúce sa predchádzajúcich gravidít.

Tipy na 8. týždeň tehotenstva:

  • ak si ju odčiarknete zo zoznamu, ako ďalšie v poradí môže nasledovať oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi, ku ktorému je potrebné predložiť aj lekárske potvrdenie (na tento účel slúži práve tehotenská knižka).
  • počuli ste už o peňažnej dávke, ktorú môžete poberať v tehotenstve? Volá sa tehotenské. Nárok vám môže vzniknúť už čochvíľa – poskytuje sa od 13. týždňa tehotenstva a trvá až do pôrodu. Tehotné študentky si môžu požiadať o tehotenské štipendium.

@ Ďalšie týždne tehotenstva si nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR »»»

Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý môže byť vašim sprievodcom tehotenstvom, prípravou na pôrod, príchod bábätka. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (36 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...