Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

20. týždeň tehotenstva

  01.10.2016   0

 

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 18 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 20 týždňov.
Ste v 2. trimesteri - v 5. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Ako rastie vaše bábätko

Vaše dieťatko je živý tvor. Pravdepodobne už cítite slabé mrvenie v brušku. Niektoré mamky to opisujú ako bublinky v brušku, ďalšie ako dotyk motýlích krídelok. Onedlho to už celkom presne rozoznáte. Sú to jeho prvé pohyby, ktoré môžete cítiť a zaplaví vás pocit nekonečného šťastia.

Aké sú vaše pocity

Možno sa už zamýšľate nad tým, ako bude vyzerať váš život s bábätkom. Okrem plánovania izbičky či postieľky, hľadania ideálneho oblečenia či hračiek vás asi tiež zaujíma aj jeho výživa. V najbližších týždnoch vám prinesieme základné informácie o dojčení.

 

Aby ste pochopili aký nesmierny význam má materské mlieko pre vaše dieťa, je potrebné vedieť, že jeho zloženie sa neustále mení. Úplne najzákladnejšie je delenie na kolostrum, prechodné mlieko a zrelé mlieko.

  • Na konci tehotenstva a na začiatku šestonedelia sa v prsiach tvorí kolostrum = mledzivo = počiatočné mlieko. Jeho množstvo je malé, ale veľmi podstatné. Kolostrum je akoby koncentrované. Je „hustejšie“. Obsahuje veľké množstvo minerálnych látok, vitamínov a bielkovín. Má vyšší obsah protilátok ako zrelé materské mlieko. Žltkastá farby mledziva je spôsobená vysokým obsahom vitamínu A. Mledzivo má preháňavé účinky. To je veľmi potrebné, lebo smolka by sa mala vylúčiť z tela dieťatka do troch, maximálne štyroch dní. Ak má dieťa i naďalej tuhú a tmavú stolicu, treba viac dojčiť! Mledzivo pomáha pri novorodeneckej žltačke,
  • Kolostrum sa približne v druhom – treťom týždni od pôrodu mení postupne na zrelé mlieko. Tomuto mliečku  „medzi tým“ hovoríme  prechodné mlieko.
  • Zrelé mlieko – jeho farba už nie je smotanovo biela ani žltá. Je skôr namodralé, čo občas neznalé mamičky vyľaká. Je to v poriadku. Je to jeho prirodzená farba. Zloženie mlieka je absolútne prispôsobené detskému organizmu. Cez detské sliny sa dokonca do tela matky dostávajú „informácie“ o zdravotnom stave dieťatka a telo matky okamžite reaguje a vytvára potrebné protilátky, ktoré potom špuntovi podá v materskom mlieku.

Telesné príznaky

Nie vždy sa však deti cítia v našich telách bezpečne. Fámy typu „ radšej si zapáliť jednu cigaretu ako byť celý deň nervózna“ je pre deti neprijateľná.

Čo spôsobuje ak žena počas tehotenstva fajčí (a to i malé množstvá)?

Fetálny tabakový syndróm

V preklade – spomalenie telesného vývoja, spojené so spomalením vývoja pľúc a mozgu.

  • Trojnásobne vyššie riziko náhleho úmrtia novorodenca
  • Väčší výskyt hyperaktivity u detí
  • Horšie výsledky pamäte a s tým spojené i horšie výsledky v škole
  • Vyššie riziko závažných psychiatrických ochorení
  • Riziko väčšieho vývoja závislosti na nikotíne v neskoršom veku
  • Zaujímavá je i informácia, že fajčiarkam sa rodí viac ľavákov. Samo o sebe to nie je veľký problém, avšak ukazuje sa, že ľaváci majú viac problémov s dyslexiou , dysgrafiou a pod.

Myslíme, že prestať fajčiť sa oplatí. A vy?

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

 

Tento alebo najneskôr na budúci týždeň absolvujete druhé ultrazvukové vyšetrenie. Sledujú sa pri ňom  všetky orgánové systémy plodu (nervový systém, močový, tráviaci systém...), končatiny a ich pohyb a dĺžka.

Lekár vám povie,  či sa jedná o normálny nález, alebo či je tu pravdepodobnosť odchýlky od normy vývoja. V tom prípade vás pošle na podrobnejšie vyšetrenia.

Prečítajte si vaic o genetickom ultrazvuku, ako vyzerá ultrazvukové vyšetrenie plodu, pozrite si činnosť srdiečka bábätka na 3D ultrazvuku.


Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Váš mejlík pre každý týždeň tehotenstva, bude vašim sprievodcom tehotenstvom a prípravou na pôrod. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised