Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

29. týždeň tehotenstva

 redakcia   01.10.2016   1

 

 

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 27. týždňami.  Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 29 týždňov. Ste v 3. trimesteri - v 8. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Ako rastie vaše bábätko v 29. týždni tehotenstva

Dieťatko je už dostatočne vyspelé na to, aby s vami mohlo komunikovať, viesť dialóg. Nie, nevie ešte rozprávať, ale debatuje s vami na inej úrovni: psychologickej, emocionálnej, biochemickej a psychoneuro- endokrinologickej.

Vy ako mama ste schopná obracať sa na svoje dieťatko s veľkou senzibilitou a silnými pocitmi. Nemusíte povedať ani slovo a dieťatko vníma, cíti, vie ako vám je.

 

Aké sú vaše pocity 

Možno vo vás predstava, že by ste sa mali rozprávať so svojim bábätkom,  vyvoláva rozpaky, možno vám to ide "samo" už od prvých dní. Každá prežívame tehotenstvo inak, nikde nie je napísané, že každá tehotná musí byť vždy šťastná, prípadne si istá svojimi pocitmi.

Ak cítite rozpoltenosť, nájdite si dobrú dušu, ktorá vás vypočuje a pochopí. Väčšina strachu a obáv má tým väčšiu moc, čím menej sme o nich schopní hovoriť. Nehanbite sa spievať bábätku (kľudne si aj zatancujte), spev vás oboch krásne uvoľní.

Telesné príznaky na začiatku 3. trimestra

Bruško vám stále rastie, maternica sa zväčšuje a všetky vnútorné orgány sa musia uspokojiť s menším priestorom. Ako prvé sú „stlačené“ črevá. Stáva sa, že práve pre nedostatok miesta sa spomalí ich činnosť a môžete sa stretnúť i s problematickým vylučovaním:

Zápcha - častý problém tehuliek

Zápcha v tehotenstve je veľmi nepríjemná, preto je dobré sa jej vyhnúť. Prvým predpokladom je potrava s dostatočným obsahom vlákniny. Vláknina – to sú vlastne nestráviteľné zvyšky potravy, ktoré ale vôbec nie sú neužitočné. Práve naopak. Pomáha posúvať nestrávené a nepotrebné zvyšky potravy v črevách smerom ku konečníku. Okrem toho podporuje „mäkkosť“ stolice.

Aby ste mali v jedálničku dosť vlákniny, jedzte veľa celozrnných obilnín, ovocia, zeleniny, strukovín. V obchodoch sa už teraz dá kúpiť i vláknina, ktorú si jednoducho rozmiešate s vodou a vypijete. Ak vás už zápcha postihla, je dobré každé ráno nalačno vypiť pohár teplej vody. Tréning proti lenivosti čriev oceníte tiež po pôrode: stolica je spravidla jedným z predpokladov skorého prepustenia z pôrodnice.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú: ste anemická?

Ku koncu tehotenstva sa stáva, že ženy majú v krvi nižší obsah železa (anémia v tehotenstve). V čase rýchleho rastu dieťatka, obvykle medzi 28. až 32. týždňom tehotenstva je pokles hladiny Hb normálny. Na základe toho sa môžete cítiť unavene, bez energie. Je možné, že lekár vám predpíše tablety s obsahom železa. Môžu však spôsobiť už vyššie spomínanú zápchu.

Železo sa dá doplniť i miernou zmenou, respektíve doplnením jedálnička. Zvýšte spotrebu tmavých plodov (ostružiny, čierne ríbezle), sušeného ovocia, orechov (najmä para), mandlí, celozrnných obilnín, a zelenej listovej zeleniny. Vynikajúca je aj červená repamrkva. A veľa železa získate aj z o živočíšnych zdrojov - červeného mäsa, rýb, vajec. Pozor na čierny čaj! Ten je „zlodejom železa“. Naopak, pomôže vám, ak k dávke železa v strave pridáte aj vitamín C, ktorí pomáha využívať železo z rastlinnej potravy v našom tele.

Zo skúseností vám vrelo odporúčame denne zjesť trochu pšena. Pšeno je vlastne lúpané proso. Má vysoké zastúpenie prospešných esenciálnych mastných kyselín, najmä kyselinu linaloovú, obsahuje tiež vitamín B1 a B2. Vo všeobecnosti má vyšší obsah minerálov a vitamínov ako napr. pšenica, ryža alebo kukurica. Pre tehotné a dojčiace ženy je ale najzaujímavejšie práve svojim vysokým obsahom železa. Skúste pšenové placky, kaše, pudingy, alebo ho použite ako závarku do polievky namiesto ryže či cestovín. Pre inšpiráciu vám ponúkame napríklad tieto recepty zo pšena.

Tip:

Obmedzte spotrebu cukru. Biely cukor nahraďte hnedým, prípadne ešte výhodnejšie medom alebo sušeným ovocím. V obchodoch so zdravou výživou nájdete napríklad aj Jabloňu – je to 100% zahustená jablková šťava, vynikajúca náhrada cukru. Sladkosti vymeňte za rôzne druhy orechov, čerstvého alebo sušeného ovocia, musli tyčinky. Pozor, náhradné sladidlá nepoužívajte (okrem iného zvyšujú chuť do jedla). Cukor oslabuje váš imunitný systém a „pomáha“ zápche. Je zároveň "výborným" zdrojom živín pre kvasinky...


Nechajte si posielať majlík pre vaše bruško

Chcete sa v každom týždni tehotenstva dozvedieť viac o tom, čo sa deje vo vašom brušku i okolo Vás? Vypýtajte si od nás mailík pre Vaše bruško a každý týždeň sa môžete tešiť na správu, ako vaše bábätko rastie, aké zmeny sa udiali medzitým u vás, ako si pomôcť v najčastejších tehotenských problémoch... je to ľahké, už na vás čaká váš mailík:)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 30 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Jaj napísané 05.02.2016 20:33

Váš komentár zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku
Jaj napísané 05.02.2016 20:33

Váš komentár zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised