35. týždeň tehotenstva

redakcia 0
35 tt, uz tyzden ste na materskej dovolenke
Shutterstock

35 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 35 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 33 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 35. týždeň? Ste v 3. trimestri – v 9. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

35. týždeň tehotenstva video

 

Bábätko v 35. týždni tehotenstva

Vaše dieťatko narástlo do veľkosti bábiky „šu šu“. Má cca 2 – 2 a pol kila (váži asi ako žltý melón) a asi 45 centimetrov.

Už zase vám poskakuje bruško a nie a nie prestať? Bábätko čká. A nezastavíte to. Vaše dieťatko je už dokonalý človek, tak aj čká. Okrem toho vás kope, tlačí a obzerá si vás „zvnútra“.

Pokiaľ sa vám ale zdá, že bábätko bolo za posledných 24 hodín výrazne neaktívne oproti zvyčajnému správaniu, alebo ste postrehli málo pohybov za posledných 12 hodín, vyhľadajte lekársku pomoc.

Znížená pohybová aktivita môže znamenať, že je bábätko v strese, čo sa zistí pomocou ultrazvuku, kontrolou srdcových oziev bábätka.

Bruško v 35. týždni tehotenstva

Vaša maternica je až 15x väčšia ako pred začiatkom tehotenstva. Ak by ste sa mohli pozrieť dovnútra vášho tela, videli by ste, že dieťa zaberá väčšinu priestoru vašej maternice a objem plodovej vody sa znížil.

V tomto týždni môžete začať piť čaj z malinových listov (max liter denne). V lekárni ho kúpite pod názvom malina – ostružina a pod. Má schopnosť uvoľňovať svalstvo panvového dna  a zároveň odstraňuje jedy z nášho tela, čistí. Taktiež podporuje látkovú výmenu, vylepšuje celkový zdravotný stav.

 

Príprava na pôrod

Ak máte zo zdravotných dôvodov naplánovaný cisársky rez, určite je dobré zamyslieť sa nad tým, ako sa naň čo najlepšie pripraviť, resp. ako si uľahčiť obdobie po pôrode, vrátane dojčenia po cisárskom reze.

Po sekcii je veľkou výhodou, ak je pri vás niekto blízky už na oddelení šestonedelia. V takom prípade, ak je dieťatko zdravé, ho môžete mať pri sebe. To samozrejme dobre vplýva na váš psychický stav. Aj fyzicky budete skôr fit. A nezanedbateľný vplyv to má na rozvoj a udržanie laktácie.

Bábätko po cisárskom reze veľmi nutne potrebuje vaše kolostrum. Deti rodiace sa vaginálne totiž „cestou“ prídu do styku s matkinou sliznicou a kyslým prostredím v pošve a okamžite sa im začne osídľovanie tráviaceho traktu dobrými a potrebnými baktériami.

Detičky po cisárskom reze túto možnosť nemajú, a preto im treba čo najskôr ponúknuť mledzivo. A verte, že i tých pár „kvapiek“ im pomôže. Možno vás preto budú zaujímať ideálne polohy na dojčenie po cisárskom reze.

Vyšetrenia v 35. týždni tehotenstva

Tento týždeň by mali vyšetrenia v poradni zahŕňať: 

  • zmeranie tlaku krvi,
  • vyšetrenie moču (prítomnosť cukru, bielkovín, krvi),
  • zváženie hmotnosti,
  • gynekologické vyšetrenie,
  • ozvy plodu,
  • odber krvi na BWR (vyšetrenie na syfilis),
  • anti HIV (vyšetrenie na AIDS),
  • HbsAg (vyšetrenie na hepatitídu B)

V tomto alebo nasledujúcom týždni by ste mali tiež absolvovať vyšetrenie na zistenie prítomnosti infekcie – konkrétne streptokoka typu B v pošve.  Vzorka, výter sa odoberá z pošvy. Dá sa nájsť i v pošve zdravých žien. 

Ak by sa zistila prítomnosť tohto streptokoka, ktorý vám neublíži, bude vám nasadená antibiotická liečba i počas kontrakcií či samotného pôrodu, kvôli ochrane novorodenca. Streptokok pri premnožení môže spôsobiť ťažkú infekciu.

Pri zistení streptokoka v moči by vám mali nasadiť antibiotickú liečbu ešte pred pôrodom – formou tabliet. 

Tip na 35. týždeň tehotenstva:

Počuli ste už voľačo o predpôrodnej depresii? Zažili ste už pocity nevyrovnanosti, strach, obavy, plač ba niekedy až zúfalstvo? Pozor, popri hniezdočkovaní a zariaďovaní detskej izby a radosti sa môžu dostaviť i pocity výrazne negatívne… Čo s tým sa môžete dočítať v našom článku.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (24 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...