Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

35. týždeň tehotenstva

  01.01.2021   0

 

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 33 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 35 týždňov.
Ste v 3. trimesteri - v 9. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Ako rastie vaše bábätko

Už zase! Už zase vám poskakuje bruško a nie a nie prestať? Bábätko čká. A nezastavíte to. Vaše dieťatko je už dokonalý človek, tak aj čká. Okrem toho vás kope, tlačí a obzerá si vás „zvnútra“. Narástol do veľkosti bábiky „šu šu“. Má cca 2 – 2 a pol kila a asi 45 centimetrov.

 

Aké sú vaše pocity

Počuli ste už voľačo o predpôrodnej depresii? Zažili ste už pocity nevyrovnanosti, strach, obavy, plač ba niekedy až zúfalstvo? Pozor, popri hniezdočkovaní a zariaďovaní detskej izby a radosti sa môžu dostaviť i pocity výrazne negatívne... Čo s tým sa môžete dočítať v našom článku.

Telesné príznaky

V tomto týždni môžete začať piť čaj z malinových listov. V lekárni ho kúpite pod názvom malina – ostružina a pod. Má schopnosť uvoľňovať svalstvo panvového dna  a zároveň odstraňuje jedy z nášho tela, čistí. Taktiež podporuje látkovú výmenu, vylepšuje celkový zdravotný stav.

Pite ho na začiatok 1 pohár denne ďalší týždeň 2 poháre denne, ďalší 3 poháre atd. Ale maximálne 1 liter čaju denne. I s ostatnými, ktoré si urobíte.

Je vhodné, ak vám to personál dovolí, popíjať ho aj počas pôrodu.

Niekedy sa môžu vyskytnúť drobné vyrážky na brušku, to je prejav toho, že telo vylučuje látky nevhodné pre organizmus. V tomto prípade znížte o pohár množstvo vypitého čaju a nahraďte ho čistou odstátou vodou.

Príprava: 1 malú lyžičku listov zalejeme cca 2dl vody.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

Tento týždeň by mali vyšetrenia v poradni zahŕňať: 

  • zmeranie tlaku krvi,
  • vyšetrenie moča (prítomnosť cukru, bielkovín, krvi),
  • zváženie hmotnosti,
  • gynekologické vyšetrenie,
  • ozvy plodu,
  • odber krvi na BWR (vyšetrenie na syfilis),
  • anti HIV (vyšetrenie na AIDS),
  • HbsAg (vyšetrenie na hepatitídu B)

V tomto alebo nasledujúcom týždni by ste mali tiež absolvovať vyšetrenie na zistenie prítomnosti infekcie – konkrétne streptokoka typu B v pošve.  Vzorka, výter sa odoberá z pošvy. Dá sa nájsť i v pošve zdravých žien.  Ak by sa zistila prítomnosť tohto streptokoka, ktorý vám neublíži, bude vám nasadená antibiotická liečba i počas kontrakcií či samotného pôrodu, kvôli ochrane novorodenca. Streptokok pri premnožení môže spôsobiť ťažkú infekciu.

Pri zistení streptokoka v moči by vám mali nasadiť antibiotickú liečbu ešte pred pôrodom – formou tabliet. 

Tip:  

Podľa najnovších zistení rodí na Slovensku 22% (v niektorých krajoch až 28%) žien cisárskym rezom. Ak ho zo zdravotných dôvodov máte naplánovaný i vy, určite je dobré zamyslieť sa nad tým, ako sa naň čo najlepšie pripraviť, resp. ako si uľahčiť obdobie po pôrode.

Aj mamky, ktoré rodia cisárskym rezom majú právo dostať čo najskôr dieťatko k sebe. Je dobré najneskôr do 6 hodín od pôrodu skúsiť prvé dojčenie. Po sekcii je veľkou výhodou, ak je pri vás niekto blízky už na oddelení šestonedelia. V takom prípade, ak je dieťatko zdravé, ho môžete mať pri sebe. To samozrejme dobre vplýva na váš psychický stav. Aj fyzicky budete skôr fit. A nezanedbateľný vplyv to má na rozvoj a udržanie laktácie.

Bábätko po cisárskom reze veľmi nutne potrebuje vaše kolostrum. Deti rodiace sa vaginálne totiž „cestou“ prídu do styku s matkinou sliznicou a kyslým prostredím v pošve a okamžite sa im začne osídľovanie tráviaceho traktu dobrými a potrebnými baktériami. Detičky po cisárskom reze túto možnosť nemajú, a preto im treba čo najskôr ponúknuť mledzivo. A verte že i tých pár kvapiek im pomôže.


1. trimester

10 najčastejších príznakov, že môžete byť tehotná   Vypočítajte si termín pôrodu  
5. týždeň     6. týždeň     7. týždeň
8. týždeň     9. týždeň     10. týždeň  
11. týždeň   12. týždeň   13. týždeň  

2. trimester

14. týždeň   15. týždeň   16. týždeň
17. týždeň   18. týždeň   19. týždeň
20. týždeň   21. týždeň   22. týždeň
23. týždeň   24. týždeň   25. týždeň
26. týždeň   27. týždeň

3. trimester

28. týždeň   29. týždeň   30. týždeň
31. týždeň   32. týždeň   33. týždeň
34. týždeň   35. týždeň   36. týždeň
37. týždeň   38. týždeň   39. týždeň
40. týždeň   41. týždeň   Pôrod


Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.4 z 5. Celkom 23 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Tehotenský kalendár
Náš TIP