5 týždeň tehotenstva
Blahoželáme vám k tehotenstvu! Určite ste zvedavá, ako vaše dieťatko vyzerá a čo môžete počas tehotenstva očakávať.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 5 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 3 týždňami.
Ktorý mesiac tehotenstva je 5. týždeň? Ste v 1. trimestri – v 2. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).
5. týždeň tehotenstva video
Bábätko v 5. týždni tehotenstva
Za ten krátky čas sa embryo neuveriteľne vyvinulo. Vaše dieťatko má asi 2,5 mm, čiže je asi ako malé písmeno “c”. Už je také veľké, že ho je vidno na ultrazvuku.
Bábätku začína byť v tomto týždni srdiečko. Formuje sa miecha a mozog. Je už taký veľký, že potrebuje vlastný obehový systém na prívod živín a odvádzanie odpadových látok.
Príznaky tehotenstva v 5. týždni
Väčšinou môžeme prvé príznaky tehotenstva zaznamenať najskôr v čase vynechania menštruácie, či až o týždeň – dva neskôr. Najčastejšia je nevoľnosť, ospalosť, únava, pocit na zvracanie či zvracanie, napätie v prsníkoch, častejšie močenie alebo náladovosť.
V 5. týždni tehotenstva (resp. asi po týždni od vynechania menštruácie) by už mohol citlivý tehotenský test zachytiť hormón HCg – “hormón tehotných žien.”
Niektoré ženy majú veľmi slabé krvácanie okolo 11 – 12 dňa po oplodnení (drobné červené škvrny alebo ružovo – hnedastý výtok), ktoré trvá deň – dva, môže súvisieť s uhniezďovaním oplodneného vajíčka.
Pozor! Upozornite svojho lekára, pokiaľ krvácate alebo špiníte, obzvlášť, ak je to sprevádzané bolesťou, môže sa jednať o mimomaternicové tehotenstvo.
Prečítajte si tiež: 9 dôvodov, prečo môže meškať menštruácia
Pocity v 5. týždni tehotenstva
Na začiatku tehotenstva môžete pociťovať príznaky veľmi podobné predmenštruačnému syndrómu, ako je vnútorné napätie, nervozita, podráždenosť, plačlivosť, precitlivenosť, zmätenosť, náhle zmeny nálad.
Spolu s pozitívnym výsledkom tehotenského testu sa môže dostaviť nielen radosť, ale aj úzkosť, neistota, rôzne obavy, strach. Vynára sa pred nami nekonečné množstvo otázok: ako to zvládnem? Budem dobrá mama? Čo mám urobiť pre svoje zdravie a zdravie môjho bábätka?
Verím, že i informácie, ktoré budete od nás dostávať, vám pomôžu prežiť najkrajšie obdobie života v pohode. Začnime prehľadom, čo treba zmeniť, upraviť napríklad vrámci životosprávy, čoho sa vyvarovať, čo prehodnotiť: Som tehotná – čo s tým?
Prečítajte si tiež: 10 najčastejších príznakov tehotenstva
Oznámiť, či neoznámiť, že čakáme bábätko?
Tiež vám napadlo, či, kedy a komu túto veľkú novinu oznámiť? Možno sa budete chcieť podeliť so svojou radosťou s celým svetom hneď a zaraz.
Alebo naopak, budete si chcieť svoje tajomstvo ešte nejaký čas ochrániť mimo dosah “vecí verejných.” Rozhodnutie je iba na vás. Ak ste zamestnaná, prečítajte si, kedy a ako oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi.
Vyšetrenia, ktoré vás čakajú
Prvé vyšetrenie v tehotenstve je vlastne potvrdením tehotenstva. Gynekológovia odporúčajú, aby sa prvá návšteva v tehotenskej poradni uskutočnila v prvom trimestri tehotnosti, ideálne do dvoch týždňov meškania oproti očakávanému termínu menštruácie, teda asi v 6. – 8. týždni tehotenstva.
Prečítajte si viac: Prvé vyšetrenie v tehotenstve – potvrdenie gravidity
@ Ďalšie týždne tehotenstva si nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR »»»
Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?
Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý môže byť vašim sprievodcom, prípravou na pôrod, príchod bábätka. Nechajte si ho posielať.