Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

37. týždeň tehotenstva

  01.10.2016   0

 

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 35 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 37. týždňov.
Ste v 3. trimesteri - v 10. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Ako rastie vaše bábätko

Bábätko sa začína zaokrúhľovať, vytvára si zásoby podkožného tuku. Končí sa jeho vývin, už potrebujú len dozrieť pľúcka. Celé je dokonalé, ale ešte musí trochu pribrať. Denne cca 25 – 30 gramov.

Je ružové, má vlásky a ostré nechty. V maternici už má málo miesta a preto vás tlačí všetkými končatinami do brucha, do vašich vnútorných orgánov. Snaží sa natiahnuť ako mačička, ale priestor nedovolí. 

Krásne je, keď kúsok nožičky pretlačí cez bruško tak, že to vidíte. To je odmena za ťažké, zväčšujúce sa brucho.

 

Telesné príznaky

Môže sa stať, že vám tŕpnu nohy, svrbí vás okolo pupka, ledva dýchate, stále chodíte cikať, páli vás záha a bolí chrbát a panva a krk a nohy a všetko... A neviete sa uložiť do žiadnej polohy.

Spať sa nedá, lebo len čo si ľahnete, tak vám dieťa začne dávať na známosť, že je tu. Keď kráčate alebo chcete niečo urobiť, narážate bruchom do všetkého a všetkých naokolo...

Možno sa vám ešte ku všetkému objavili i kŕčové žily alebo hemoroidy. A navyše ste zbadali žltý fľak na podprsenke?  

Aké sú vaše pocity

Nečudo, že ste miestami podráždená. Hlavne keď sa vás všetci pýtajú kedy to bude, volajú či už to bolo...

Onedlho sa to všetko skončí a začne sa celkom nová kapitola vášho života. Zatiaľ – tešte sa z fľakov na podprsenke. Je to mledzivo, kolostrum, úžasná vec pre vaše dieťatko. Tešte sa z toho, že vaše prsia sú schopné tvoriť mliečko. Ak sa vám ešte kolostrum neobjavilo, nevadí. Hneď po pôrode tam už bude. Pozor, nie je ho veľa! Len pár kvapiek. Ale tie sú pre vaše bábätko cennejšie než čokoľvek iné!

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

Od 37. týždňa tehotenstva budete pravdepodobne chodiť na pravidelné vyšetrenie každý týždeň. Mali by ste už navštevovať poradňu priamo v pôrodnici, kde ste sa rozhodli rodiť.  Je čas i na diskusiu nad vašimi pôrodnými želaniami. Opýtajte sa na polohy pri pôrode. Na to, ktoré môžete zaujať počas prvej a ktoré počas druhej doby pôrodnej. Vo väčšine pôrodníc sa zdravým mamkám odporúča počas prvej doby pôrodnej pohyb, sprcha a pod. A ak ste sa ešte neboli pozrieť na pôrodnej sále, je najvyšší čas. Zistite kde sa nachádza záchod, sprcha, kde budete tráviť čas. Podľa toho sa budete vedieť lepšie zariadiť a znížite tým i pocit stresu z nového priestoru.

Tip:

Možno sa vám už stalo, že po milovaní alebo po vyšetrení ste objavili na nohavičkách kúsok krvi. Krvácanie alebo špinenie je pred koncom tehotenstva pomerne časté.  Pozor ale, všímajte si ako vyzerá.

Jemne ružové špinenie, drobné červené fliačky v hliene alebo hnedastý výtok sú po sexe alebo vaginálnom vyšetrení znakom toho, že sa pravdepodobne poranil krček. Ten je v tomto období veľmi citlivý a prekrvený a povrchové cievky môžu ľahko popraskať. Taktiež sa mohla uvoľniť  hlienová zátka. Väčšinou túto situáciu netreba riešiť, ak však máte pochybnosti, navštívte lekára.

A určite k lekárovi okamžite bežte ak bude krvácanie svetločervené, silné alebo dlhotrvajúce. Môže ísť o problémy s placentou...


Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised