37. týždeň tehotenstva

redakcia 4
37 tt, dieta moze prist kedykolvek na svet
Shutterstock

37 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 37. týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 35 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 37. týždeň? Ste v 3. trimestri – v 10. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

Tehotenstvo sa považuje za ukončené v termíne od 37. do 42. týždňa, takže vaše dieťatko môže prísť kedykoľvek na svet.

37 týždeň tehotenstva video

 

Bábätko v 37. týždni tehotenstva

Vaše dieťatko váži 2,9 kg a stále má k dispozícii približne liter plodovej vody.

Celé je dokonalé, ale predsa len, jeho imunitný systém sa ešte vyvíja a bude silnieť – ešte aj po pôrode, keď dostane silné protilátky z materského mlieka.

Je ružové, má vlásky a ostré nechty. V maternici už má málo miesta a preto vás tlačí všetkými končatinami do brucha, do vašich vnútorných orgánov. Snaží sa natiahnuť ako mačička, ale priestor nedovolí. 

Krásne je, keď kúsok nožičky pretlačí cez bruško tak, že to vidíte. To je odmena za ťažké, zväčšujúce sa brucho.

Bruško v 37. týždni tehotenstva

Môže sa stať, že vám tŕpnu nohy, svrbí vás okolo pupka, ledva dýchate, stále chodíte cikať, páli vás záha a bolí chrbát a panva a krk a nohy a všetko… A neviete sa uložiť do žiadnej polohy.

Spať sa nedá, lebo len čo si ľahnete, tak vám dieťa začne dávať na známosť, že je tu. Keď kráčate alebo chcete niečo urobiť, narážate bruchom do všetkého a všetkých naokolo…

Možno sa vám ešte ku všetkému objavili i kŕčové žily alebo hemoroidy. A navyše ste zbadali žltý fľak na podprsenke?  

Psychika pred pôrodom

Nečudo, že ste miestami podráždená. Hlavne keď sa vás všetci pýtajú kedy to bude, volajú či už to bolo…

Onedlho sa to všetko skončí a začne sa celkom nová kapitola vášho života. Zatiaľ – tešte sa z fľakov na podprsenke. Je to mledzivo, kolostrum, úžasná vec pre vaše dieťatko.

Tešte sa z toho, že vaše prsia sú schopné tvoriť mliečko. Ak sa vám ešte kolostrum neobjavilo, nevadí. Hneď po pôrode tam už bude. Pozor, nie je ho veľa! Len pár kvapiek. Ale tie sú pre vaše bábätko cennejšie než čokoľvek iné!

 

Krvácanie pred koncom tehotenstva

Možno sa vám už stalo, že po milovaní alebo po vyšetrení ste objavili na nohavičkách kúsok krvi. Krvácanie alebo špinenie je pred koncom tehotenstva pomerne časté.  Pozor ale, všímajte si ako vyzerá.

Jemne ružové špinenie, drobné červené fliačky v hliene alebo hnedastý výtok sú po sexe alebo vaginálnom vyšetrení znakom toho, že sa pravdepodobne poranil kŕčok maternice. Ten je v tomto období veľmi citlivý a prekrvený a povrchové cievky môžu ľahko popraskať.

Taktiež sa mohla uvoľniť  hlienová zátka. Je to sekrét, ktorý uzatvára krčok maternice. Po uvoľnení z krčka maternice môže mať jemnú ružovú alebo naopak tmavočervenúhnedú prímes (podobne ako na konci menštruácie – od „starej“ krvi).

Ak hlienová zátka odtečie, je jasné, že čas pôrodu sa blíži. Môže to byť  niekoľko hodín, ale i dní vopred… Odtok hlienu ešte nie je signálom, že treba ísť do pôrodnice!

Väčšinou túto situáciu netreba riešiť, ak však máte pochybnosti, navštívte lekára. Ale pozor, určite k lekárovi okamžite bežte ak bude krvácanie svetločervené, silné alebo dlhotrvajúce. Môže ísť o problémy s placentou…

Vyšetrenia v 37. týždni tehotenstva

  • od 37. týždňa tehotenstva budete pravdepodobne chodiť na pravidelné vyšetrenie každý týždeň. Mali by ste už navštevovať poradňu priamo v pôrodnici, kde ste sa rozhodli rodiť. 
  • je čas i na diskusiu nad vašimi pôrodnými želaniami. Opýtajte sa na polohy pri pôrode. Na to, ktoré môžete zaujať počas prvej a ktoré počas druhej doby pôrodnej.
  • vo väčšine pôrodníc sa zdravým mamkám odporúča počas prvej doby pôrodnej pohyb, sprcha a pod.
  • a ak ste sa ešte neboli pozrieť na pôrodnej sále, je najvyšší čas. Zistite kde sa nachádza záchod, sprcha, kde budete tráviť čas. Podľa toho sa budete vedieť lepšie zariadiť a znížite tým i pocit stresu z nového priestoru.
1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň v Trstenej som rodila 4krát a veĺká česť primárovy lekárskemu tímu a sestričkám. Odporúčam Big Grins

  2. V tejto pôrodnici som odrodila 2 zdravé detičky. Priestory pôrodnice sú krásne zrenovovane,veľmi príjemná atmosféra tam vládne. Je tam veľmi šikovný personál, sestričky veľmi milé, ochotne. Pani doktorky sú tam skvelé, príjemné, citlivé v niektorých momentoch som mala pocit ze rodia so mnou

  3. Dobry den. Zapojila som sa do hodmotenia porodnic. V Trstenej som bola na cisarsky 3x. Skvely personal,ale ani raz mi nedali babatko preto som si davala ‚polku‘-hned ich odniesli aj ked boli zdrave. Druhe dieta mi priniesla anesteziologicka a ked odisla sestricky spustili komentar co si to doktorka dovoluje a naco ho tu priniesla. Mohli si to mysliet, no to nemali hvorit predomnou, takze tam ako mate popis ze po sekcii umoznia mat v Trstenej babo – to zmazte. Zavadza to-nie je to pravda.

Comments are closed.