15. týždeň tehotenstva

redakcia 0
Tehotenstvo, 15. tyzden.
Shutterstock

15 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 15 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 13 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 15. týždeň? Ste v 2. trimestri – v 4. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

15. týždeň tehotenstva video

 

Veľkosť plodu v 15. týždni tehotenstva

Vaše dieťatko v brušku pomaly, ale isto rastie. V tomto období môže mať približne 50 g, dĺžku asi 10 – 11 cm, veľké je asi ako jabĺčko.

  • „Dozrievajú“ mu vnútorné orgány a pozor! i hlasivky, aby vám svojim prvým krikom dalo jasne najavo, kto je tu pánom (samozrejme, že vy)
  • Mnohé základné reflexy sú už v tomto období bruška vyvinuté.
  • Celé dieťatko je pokryté lanugom – jemnými chĺpkami, slúžiacimi ako ochrana.
  • Hoci očká má ešte zatvorené, je už teraz citlivé na svetlo

Pohlavie bábätka v 15. týždni tehotenstva

V 15. – 16. týždni tehotenstva pravdepodobne už môže váš lekár rozoznať, či čakáte chlapčeka alebo dievčatko. Musí to však byť „dobrý“ lekár, ktorý sa špecializuje na prenatálnu diagnostiku. 

V každom prípade, či teraz alebo neskôr, v druhom trimestri sa už dá urobiť plnohodnotné ultrazvukové vyšetrenie dieťatka. Zhruba od 19. do 23. týždňa sa už dajú vidieť všetky orgány s ich anatomickou a štrukturálnou špecificitou. 

Otázka teda stojí: chcete to vedieť? Nechcete sa nechať prekvapiť? Koľko skutočných prekvapení v živote zažijete? Ach jasné, mamky sú zvedavé. Veď treba ísť nakupovať tie rozkošné svetríčky a dupačky a čiapočky a …

Tehotenstvo, 15 tyzden, pohlavie babatka
Shutterstock

 

Pohyby bábätka v 15. týždni tehotenstva

Mnohé mamy sa nevedia dočkať, kedy konečne pocítia svoje bábätko, ako sa hýbe v ich brušku.

Máme pre vás dobrú správu, bude to čoskoro. Je to, samozrejme, veľmi individuálne a mama si nemusí byť istá práve preto, že prvé pohyby bábätiek v brušku bývajú nejasné, letmé. Niektoré tehotné ich opisujú ako bublinky alebo jemný dotyk motýlích krídel.

Ak to nie je vaše prvé bábätko, mohli by ste túto istotu nadobudnúť už najbližšie dni, či týždne. Viacrodičky zaznamenávajú prvé pohyby bábätiek skôr, spravidla medzi 16. až 20. týždňom tehotenstva.

Prvorodičky zvyčajne pocítia kopkanie bábätka v polovičke tehotenstva, medzi 18. až 22. týždňom tehotenstva.

 

Veľkosť bruška a priberanie v 15. týždni tehotenstva

Medzi 14.-20. týždňom tehotenstva už začne byť bruško naozaj vidieť. Ak sa ešte poriadne nečrtá, nemusíte mať obavy. Veľkosť tehotenského bruška je u každej ženy iná. V prvom tehotenstve je bruško je viditeľné neskôr.

Bábätko rastie a vy… priberáte. Myslite na to, že každé tehotenstvo prebieha ináč. Neľakajte sa, vaše tehotenské chute nebudú trvať večne. Ak sa cítite dobre a nemáte zdravotné problémy i keď nezapasujete do tabuľky, neriešte to – ani „primálo, ani priveľa kíl.“

Všetok tuk, ktorý sa začne na vašom tele ukladať, slúži ako „železná rezerva“ pre dieťatko a po pôrode zase zmizne. Ak, samozrejme, nebudete jesť kilá nezdravých jedál alebo sa držať rád susediek, že máte jesť za dvoch.

Prečítajte si tiež: Ako nepribrať priveľa v tehotenstve

 

Pocity v 15. týždni tehotenstva

Na niektorých ženách je už tehotenstvo viditeľné, iné môžu svoje tehotenské bruško ešte úspešný čas tajiť. Nie však v zamestnaní, pokiaľ vykonávate rizikovú prácu.

Ak máte rizikové povolanie, či prácu, ktorá ohrozuje vaše tehotenstvo, zamestnávateľ má k dispozícii niekoľko riešení situácie – od dočasnej úpravy pracovných podmienok, preradenia na inú prácu až po pracovné voľno s náhradou mzdy. Tieto riešenia však závisia od možností konkrétneho zamestnávateľa. 

Obšírnejšie sa tejto téme venujeme v článku Zakázané a rizikové práce v tehotenstve.

Vyšetrenia v 15. týždni tehotenstva

V ďalšom týždni by ste mali ísť na odber krvi, kvôli skríningovým vyšetreniam.

Skôr než znova navštívite svojho lekára, dobre sa poobzerajte – či nemáte popraskané cievky, či vám nevystúpili kŕčové žily alebo sa neobjavili hemoroidy. O tom všetkom je dobré lekára informovať!

@ Ďalšie týždne tehotenstva si nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR »»»

Tipy na 15. týždeň tehotenstva:

  • pripomíname, že v tomto čase už môžete poberať peňažnú dávku, ktorá sa volá tehotenské. Poskytuje sa od 13. týždňa tehotenstva a trvá až do pôrodu. Tehotné študentky si môžu požiadať o tehotenské štipendium.

Pozrite sa na práva tehotnej ženy v práci:

  • máte právo požiadať zamestnávateľa o kratší pracovný čas a zamestnávateľ je vám povinný vyhovieť, pokiaľ tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
  • môžete požiadať, aby lekár posúdil vašu zdravotnú spôsobilosť na prácu v noci.
  • zamestnávateľ je povinný tehotnej zamestnankyni poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom

O ďalších právach a povinnostiach v zamestnaní si môžete prečítať v článku Tehotná a zamestnávateľ.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (15 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...