Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

15. týždeň tehotenstva

 redakcia   01.10.2016   0

 

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 13 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 15 týždňov.
Ste v 2. trimesteri - v 4. lunárnom mesiaci tehotenstva.

 

Ako rastie vaše bábätko

Vaše dieťatko v brušku pomaly, ale isto rastie. V tomto období môže mať približne 50 g, dĺžku asi 10 - 11 cm, veľké je asi ako jabĺčko.

  • „Dozrievajú“ mu vnútorné orgány a pozor! i hlasivky, aby vám svojim prvým krikom dalo jasne najavo, kto je tu pánom (samozrejme, že vy)
  • Mnohé základné reflexy sú už v tomto období bruška vyvinuté.
  • Celé dieťatko je pokryté lanugom – jemnými chĺpkami, slúžiacimi ako ochrana.
  • Hoci očká má ešte zatvorené, je už teraz citlivé na svetlo
  • pravdepodobne už môže váš lekár rozoznať, či čakáte chlapčeka alebo dievčatko. Chcete to vedieť? Nechcete sa nechať prekvapiť? Koľko skutočných prekvapení v živote zažijete? Ach jasné, mamky sú zvedavé. Veď treba ísť nakupovať tie rozkošné svetríčky a dupačky a čiapočky a ...

 

Telesné príznaky

Bábätko rastie a vy... priberáte. Myslite na to, že každé tehotenstvo prebieha ináč. Niektoré už pribrali dve (niektoré možno i tri) kilká, iné ani deko. Ak sa cítite dobre a nemáte zdravotné problémy i keď nezapasujete do tabuľky, neriešte to – ani „primálo ani priveľa kíl.“

Neľakajte sa priberania, všetok tuk, ktorý sa začne na vašom tele ukladať, slúži ako „železná rezerva“ pre dieťatko a po pôrode zase zmizne. Ak samozrejme nebudete jesť kilá nezdravých jedál alebo sa držať rád susediek, že máte jesť za dvoch.

Aké sú vaše pocity

Na niektorých ženách je už tehotenstvo viditeľné, iné môžu svoje tehotenské bruško ešte úspešný čas tajiť. Nie však v zamestnaní, pokiaľ vykonávate rizikovú prácu.

Tehotné ženy nesmú byť zamestnávané prácami, ktoré sú pre ne fyzicky neprimerané alebo škodia ich organizmu. Tehotná žena nesmie byť zamestnávaná ani prácami, ktoré podľa lekárskeho posudku ohrozujú jej tehotenstvo zo zdravotných príčin spočívajúcich v jej osobe.

Ak máte rizikové povolanie, či prácu, ktorá ohrozuje vaše tehotenstvo, zamestnávateľ má k dispozícii niekoľko riešení situácie - od dočasnej úpravy pracovných podmienok, preradenia na inú prácu až po pracovné voľno s náhradou mzdy. Tieto riešenia však závisia od možností konkrétneho zamestnávateľa. 

Obšírnejšie sa tejto téme venujeme v článku Zakázané a rizikové práce v tehotenstve.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

V ďalšom týždni by ste mali ísť na odber krvi, kvôli skríningovým vyšetreniam. Skôr než znova navštívite svojho lekára, dobre sa poobzerajte – či nemáte popraskané cievky, či vám nevystúpili kŕčové žily alebo sa neobjavili hemoroidy. O tom všetkom je dobré lekára informovať!

Tip:

Pozrite sa na práva tehotnej ženy v práci:

  • máte právo požiadať zamestnávateľa o kratší pracovný čas a zamestnávateľ je vám povinný vyhovieť, pokiaľ tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
  • môžete požiadať, aby lekár posúdil vašu zdravotnú spôsobilosť na prácu v noci.
  • zamestnávateľ je povinný tehotnej zamestnankyni poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom

O ďalších právach a povinnostiach v zamestnaní si môžete prečítať v článku Tehotná a zamestnávateľ.


Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised