25. týždeň tehotenstva

redakcia 0
Tehotenstvo, 7. mesiac, 25. tyzden
Shutterstock

25 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 25 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 23 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 25. týždeň? Ste v 2. trimestri – v 7. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

25. týždeň tehotenstva sa začína považovať za prvý, kedy je dieťatko schopné prežiť, ak by sa teraz narodilo. Samozrejme s vysokošpecializovanou pomocou.

25. týždeň tehotenstva video

 

Bábätko v 25. týždni tehotenstva

Dĺžka bábätka sa v tomto období pohybuje medzi 30 – 35 cm. Spomínate si na dlhé zelené pravítko zo školy?

Avšak je o niečo ťažšie, cca 600 – 750 g. Ak poznáte malú okrasnú tekvičku acorn, tak asi také veľké je teraz bábätko.

Vedeli ste, že? … Nosné dierky vášho bábätka sú už teraz otvorené. A tiež uprednostňujú sladšie chute pred inými.

Bruško v 25. týždni tehotenstva

Máte za sebou viac než polovicu tehotenstva. Vaša maternica má už veľkosť futbalovej lopty a stále rastie. Tlačí na váš mechúr, preto musíte často navštevovať toaletu. 

Prírastok váhy ešte nie je enormný, ale tým, že vám v tkanivách ostáva viac tekutín sa vyhladia vrásky, zvýraznia prsia… Možno ste spozorovali, že vaše vlasy sú hustejšie a plnšie. Tie tehotenské hormóny majú aj tieto výhody 🙂

Môžete cítiť kŕče v nohách, čo je častý jav tehotenstve. Často oddychujte a nohy si vyložte i v práci… Pomedzi oddych alebo vrámci neho nezabúdajte cvičiť kegelove cviky na posilnenie panvového dna.

Ak ešte chodíte do práce, je možné cvičiť i pri čakaní na hromadnú dopravu. Našťastie keď napínate svaly pošvy, tak to nevidno, (stiahnuť – uvoľniť – stiahnuť – uvoľniť …).

 

Pocity v 25. týždni tehotenstva

Veľa tehotných žien môže prekvapiť, že už teraz dostávajú z rôznych strán intímnu otázku, či budú dojčiť dieťa, prípadne môžu mať pocit, že je to akási očakávaná spoločenská norma.

Možno sa vám zdá, že „nedojčiť“ rovná sa „byť zlá matka“. Zle to padne najmä vtedy, pokiaľ už máte doma bábätko a inú skúsenosť – keď vám to možno nevyšlo podľa vašich predstáv.

Verte, že to tak nie je. Cieľom podpory a propagácie dojčenia nieje spochybniť vašu schopnosť byť dobrou matkou. Samozrejme ňou budete aj bez dojčenia. Dojčenie je jedinečné, výborné pre vás i pre dieťa. Nie však za každú cenu. V prvom rade platí: „šťastná matka = šťastné dieťa“.

Takže: skúste sa pripraviť, pretože šťastie praje pripraveným, zabezpečte si podporu, ak treba volajte na pomoc odborníčky, a nevzdajte sa, aj keď sú niekedy začiatky skutočne veľmi ťažké. Prečítajte si, prečo je dôležité dojčiť hneď po pôrode a ako vyzerá zázrak samoprisatia.

A ak to proste nepôjde (alebo v minulosti nešlo) poučte sa z chýb a odpustite si, vaše dieťa vás bude potrebovať v prvom rade plné dôvery vo vašu schopnosť byť mu dobrou matkou.

Vyšetrenia v 25. týždni tehotenstva

V 25. týždni tehotenstva vás čakajú bežné vyšetrenia, prípadne glukózový skríning (tehotenská cukrovka), ktorý sa zvykne absolvovať v rozpätí od 24. do 28. týždňa tehotenstva. 

@ Ďalšie týždne tehotenstva nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR.sk »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (21 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...