Kým rastie bruškoVyšetrenia

Tabuľky v tehotenskej knižke. Tajné kódy tehotenskej knižky 02

 Ľuba Lapšanská   20.08.2021   0

V predošlej časti sme sa venovali základným údajom zapísaným vo vašej tehotenskej knižke.

 

Dnes stranu otočíme a pozrieme sa na veľkú tabuľku, ktorá obvykle zaberá miesto na dvoch stranách.

Horná lišta veľkej tabuľky

Menštruačný cyklus

v tejto kolónke sa zapisuje dĺžka menštruačného cyklu a dĺžka samotnej menštruácie. (napr. 26 / 7 znamená, že od prvého dňa menštruácie po nasledujúci prvý deň menštruácie prejde 26 dní. 7 znamená, že trvala 7 dní.)

Taktiež tam môže byť poznámka o tom, či je cyklus pravidelný alebo nepravidelný.  Je potrebné vedieť tieto údaje, pretože ženy, ktoré majú cyklus napr. dlhší rodia „trochu neskôr“ ako tie, ktoré majú pravidelný 28 dňový cyklus. Je totiž predpoklad že aj ovulácia prichádza neskôr.

PM

posledná menštruácia. Resp. deň – dátum prvého dňa poslednej menštruácie pred otehotnením. Podľa neho lekár hneď na začiatku vypočíta podľa tzv. naegelovho vzorca  približný termín pôrodu. Časom sa ešte upraví podľa ultrazvukového vyšetrenia.

IVF-ET

in vitro fertilisation – embryo transfer – a teraz rečou nášho kmeňa: ide o detičky, ktoré sa narodia po umelom oplodnení. Zapisuje sa presný dátum oplodnenia. Z toho sa „presnejšie“ vypočíta termín pôrodu. No i tak sa tieto bábätká pýtajú na svet kedy potrebujú. Každopádne sú veľmi pozorne sledované.

TP / TP / TP  

termín pôrodu. Je to tam napísané trikrát. Áno vidíte dobre. Prvý termín je podľa poslednej menštruácie, ďalšie sa upravia po USG vyšetrení.

Nástup MD

dátum, kedy nastúpite na materskú dovolenku. Vypisuje sa kvôli peniažkom a dovolenke v práci. Obvyklý nástup je 6 – 8 týždňov pred pôrodom. Rizikové mamičky v skoršom termíne.

Výška – hmot.

vaša výska a hmotnosť pred otehotnením. Priberať budete, či aj podrastiete do výšky netuším. :)

Rozmery panvy

pri návšteve v poradni vám lekár odmeria panvu, resp. jej vonkajšie rozmery.  Zapisujú sa štyri čísla.  Tu sú „ideálne rozmery“:

  1. distantia bispinalis: 25 -26cm - vzdialenosť medzi tŕňmi sedacích kostí
  2. distantia bicristalis: 28 -29cm - vzdialenosť medzi hrebeňmi bedrových kostí
  3. distantia bitrochanterica:  31 -32cm - vzdialenosť medzi veľkými chocholmi stehnových kostí
  4. conjugata externa: 19 -20cm - vzdialenosť od vrcholu lonovej kosti po horný okraj krížovej kosti

No, ale v podstate, aj keby vám panvu neodmerali, tak sa nič nedeje. Tieto údaje (resp. ich dôležitosť)  sa v poslednom čase veľmi spochybňujú. Po prvé preto, že počas tehotenstva sa menia.

A po druhé preto, že nehovoria nič o vnútornom priestore. O tom, kadiaľ bude prechádzať hlavička dieťatka. Ak by hlavička bola väčšia ako kanál, ktorým má prejsť, budeme hovoriť o kefalopelvickom nepomere.

Prečítajte si tiež: Tehotenská knižka v kocke

 

Ďalšie info z veľkej tabuľky

Týždeň (+čísla pod tým, v stĺpci)

je to týždeň vašej gravidity. Postupne, podľa toho ako budete chodievať do poradne bude lekár vypisovať jednotlivé položky.

Dátum vyšetrenia

nie je hádam potrebné vysvetľovať, že toho v tehotenskej poradni a nie u očného :).

M.D. zo zdravotných dôvodov – v 32. týždni

Materská dovolenka... Rizikové tehotenstvá, prípadne problémy mamičiek, ktoré sa objavili až pred koncom tehotenstva, iné zdravotné problémy, ale v niektorých prípadoch i nevhodné pracovné prostredie pre pokročilé tehotenstvo – to všetko sú dôvody, kedy môžete nastúpiť na materskú dovolenku skôr.

Nástup M.D. – v 34. týždni

obvyklý nástup na materskú dovolenku u zdravých, bezproblémových  mamičiek.

TK

krvný tlak, meria sa pri každej návšteve u gynekológa či pôrodnej asistentky. Je to údaj, ktorý môže upozorniť na prípadné riziká.

Hmotnosť

zapisuje sa v tom týždni, v ktorom sa vážite, v ktorom ste prišli do poradne.

Moč

nezabudnite vždy do poradne priniesť vzorku moču. Z neho sa potom pomocou testovacieho papierika  zisťuje váš zdrav. stav, prípadne predpoklad či  riziko chorôb a porúch. Pozri nižšie:

B-C-H-U

(bielkoviny, cukor, hemoglobín, urobilinogén) takže čo nás počas gravidity zaujíma? 

  • B – prítomnosť bielkovín  
  • C – prítomnosť cukru 
  • H – prítomnosť hemoglobínu (krvného farbiva) 
  • U – prítomnosť urobilinogénu (žlčového farbiva)

Opuchy

ak vám opúchajú končatiny, či kĺby, nie je to dobré znamenie...

Pohyby

zapisuje sa či cítite pohyby bábätka...

PP

v niektorých tehotenských knižkách je len nadpis PP. Znamená prvé pohyby. Je to deň, ktorý udáte vy samé. Deň kedy ste prvýkrát pocítili drobčeka v brušku.

Nedá sa podľa neho určiť presný termín pôrodu, pretože každá žena je inak vnímavá. Ale  kedysi, keď sme nemali techniku, to bol jeden z údajov, ktorý aspoň približne termín určoval. Aj teraz aspoň orientačne pomáha ak ste mali pred tehotenstvom nepravidelnú menštruáciu.

Nalieh.

naliehanie. Naliehanie bábätka znamená, ktorou časťou je otočené smerom dole k vašej panve – hlavičkou, zadočkom, nožičkami či inak.

OP

ozvy plodu, teda frekvencia srdečnej činnosti vášho drobčeka.  Ak je tam plus, znamená to, že mu bije. :) Môže tam byť však aj číslo. Pred pôrodom je počet úderov za minútu od 120 do 160.

Subjektívne ťažkosti  -

všetko, čo lekárovi poviete vy, všetko čo za ťažkosť považujete. Obvykle je to zvracanie, nevoľnosti a pod.

Hospitalizovať –

v 42. týždni v niektorých TK je tento jasný príkaz celkom dole v tabuľke. To keby lekár nevedel? :) V iných ešte nechali voľný riadok. Zrejme aby to tam napísal sám...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised