Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

16. týždeň tehotenstva

 redakcia   01.10.2016   0

 

Milá mamička

Vaše dieťatko ste počali pred 14 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 16 týždňov.
Ste v 2. trimesteri - v 4. lunárnom mesiaci tehotenstva.

 

Ako rastie vaše bábätko

Miery 10 – 16 cm a 60 -  80 gramov platia pre vaše bábätko v tomto týždni. Vaše dieťatko vyzerá ako malá bábika z domčeka na hranie.

  • Pokožku má ešte veľmi jemnú a kosti tenučké, ale už sa pohybuje len taká radosť.
  • Nožičky sú konečne dlhšie ako ruky, prstíky sú pekne sformované, „ako naozajstné“, nechtíky narastené.
  • Všetko je ešte jemné, mäkké, poddajné. Len tá hlavička je ešte disproporčne veľká. Ale kým príde na svet, i to sa samozrejme upraví. 
  • Telo bude odteraz rásť trochu rýchlejšie.

Telesné príznaky

Bruško vám rastie, maternica sa zväčšuje. Už zasahuje až do brušnej dutiny a začína tlačiť na vnútorné orgány a panvu. Zvyšuje sa obsah krvi a ďalších telesných tekutín vo vašom tele.

Telo sa vám už pravdepodobne celkom vyrovnalo s tehotenstvom a prestalo vydávať protestné signály. Už čochvíľa zaznamenáte prvé pohyby bábätka. Možno aj v tomto týždni - ak nie ste tehotná prvýkrát. Očakávajte ich každým dňom (najneskôr v 20. týždni).

shutterstock

Aké sú Vaše pocity 

Myslite na svoje dieťa každý deň, nájdite si naňho čas už teraz. Keď pôjdete večer do postele, predstavte si, čo ten drobec vo vašom brušku vystrája. Pláva, robí kotrmelce, skúša kopať, hmatá okolo seba – proste, chce vám urobiť radosť svojou aktivitou. Ono vás cíti celou svojou osobnosťou. I vám chce dopriať to potešenie. Ak nie tento týždeň, tak onedlho sa mu to podarí.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

Tak a je to tu. Odber krvi na biochemický skríning, alebo tzv. AFP (alfatetoprotein) či tripple test. Dá sa z neho zistiť možný predpoklad (neľakajte sa ak budú zlé, ešte raz upozorňujeme iba predpoklad) na vrodené genetické vývojové poruchy. Napríklad Downov syndróm a rázštep chrbtice.

Tieto testy kalkulujú iba riziko, nedokážu povedať, či dieťatko je alebo nie je poškodené. Inými slovami, testy iba predpovedajú, či je zvýšená šanca na vrodené vady. Nedokáže povedať, či dieťatko je alebo nie je skutočne poškodené.

Prečítajte si viac v článku: Ako funguje AFP alebo tripple test

 

Ak budú výsledky z tohto odberu zlé, lekár vám pravdepodobne odporučí amniocentézu – odber plodovej vody. Cez brušnú stenu a cez stenu maternice sa zavedie dlhá ihla a odoberie kúsok plodovej vody, ktorá sa pošle na rozbor. Rozmyslite si, či chcete tento úkon absolvovať. Nie je celkom bez rizika.


Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 28 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised