34. týždeň tehotenstva

redakcia 0
34 tyzden, nastup na matersku dovolenku
Shutterstock

34 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 34 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 32 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 34. týždeň? Ste v 3. trimestri – v 9. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

V tomto týždni tehotenstva zamestnané ženy spravidla nastupujú na materskú dovolenku. Začnete poberať materské. Až do pôrodu budete mať nárok aj na tehotenské.

34 týždeň tehotenstva video

 

Bábätko v 34. týždni tehotenstva

Dieťatko váži 2,2 kg. Je veľké ako melón. Nie ako červený 🙂 ale napríklad taká tá odroda Kantalupe.

Vaše dieťatko už má podobu ako pri pôrode, len sa ešte musí trochu zaobliť, zatiaľ je jeho koža ešte zvráskavená. Má skôr ružovú ako červenú farbu a je pokrytá hustým ochranným mázkom.

Odteraz až do konca tehotenstva má bábätko veľmi dobré šance na prežitie mimo maternice. Fyzicky je úplne vyvinuté a pripravené na vonkajší svet.

Priebežne kontrolujte pohyby bábätka. Aj ony mávajú niektoré dni aktívnejšie a iné lenivejšie, takže nie vždy je dôvod na paniku. Ak nezaznamenáte radikálnu zmenu v pohyboch, malo by byť všetko v poriadku. Spozornieť určite treba, pokiaľ by pohyby absentovali v čase, keď obvykle bývajú, zväčša večer.

Bruško v 34. týždni tehotenstva

Vo vašom brušku nie je veľa miesta na pohyb. Pohyby bábätka sú zriedkavejšie a silnejšie. Častejšie sú aj sťahy maternice, ktorá sa pripravuje na pôrod.

Bábätko je už veľké, tlačí na všetky vnútorné orgány. Môžete mať problémy so zápchou. Obmedzený je aj močový mechúr. Môže sa  stať, že vám občas pri smiechu, kašli alebo kýchnutí samovoľne unikne trocha moču.

Ak pravidelne cvičíte kegelove cviky, po pôrode by sa tento problém už nemal objaviť. Noste – aspoň vonku – vložku. Nielen že tým zabránite preniknutiu moču až cez nohavice, ale v neskorších týždňoch sa vám môže stať, že vám odtečie plodová voda. Trebárs aj pri nákupe u mäsiara. A nemusí každý vedieť že už rodíte.

Počas tehotenstva mnohým ženám stmavnú dvorce a bradavky a vytvoria akýsi dobre viditeľný terčík. To aby dieťatko lepšie „trafilo“. Dvorce sa môžu dokonca i zväčšiť. A samozrejme celé prsia sú väčšie a ťažšie. Sú pripravené plniť svoju najkrajšiu funkciu – dojčiť. 

Ak máte problém s plochými alebo vpadnutými bradavkami – nájdite si laktačnú poradkyňu, ktorá vám pomôže.

Vyšetrenia v 34. týždni tehotenstva

Ak ste ešte nezačali chodiť do poradne v pôrodnici, v ktorej chcete rodiť, na budúci týždeň už začnete. Ak máte obavy z nadchádzajúceho pôrodu, prečítajte si informácie o rôznych možnostiach.

Na našej stránke tehotenstvo.sk si môžete nájsť všetko, čo potrebujete vedieť o fázach pôrodu, technikách dýchania, rôznych cvičeniach, prirodzených metódach úľavy od bolesti pri pôrode, prípadne, ktoré lieky pri pôrode sú k dispozícii a čo všetko môžete urobiť, aby ste zmiernili prežívanie bolesti.

Podľa výskumov môže úzkosť a strach z nadchádzajúceho pôrodu spôsobiť, že pôrod bude dlhší a náročnejší. Ak váš partner nebude môcť byť s vami pri pôrode a vy tam nechcete byť sama, porozprávajte sa s vašimi blízkymi, kto by vás mohol pri pôrode sprevádzať.

Tip:

Denne zjedzte polievkovú lyžicu pomletých alebo podrvených ľanových semienok. Vhodné sú aj niekoľko hodín namáčané vo vode.  Ľanové semienka podporujú správnu činnosť čriev a vedú k regulácii stolice. Taktiež zvyšujú množstvo hlienu v pošve (dieťatko ľahšie vykĺzne). Môžete si ich pridať do jogurtu, do polievky alebo posypať nimi chlebík.

Dôležité: Je nutné zároveň prijímať dostatočné množstvo tekutín. Ak by ste málo pili, mohli by ste si spôsobiť práve naopak – zápchu!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...