Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

34. týždeň tehotenstva

  01.10.2016   0

 

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 32 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 34 týždňov.
Ste v 3. trimesteri - v 9. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Ako rastie vaše bábätko

Vaše dieťatko už má podobu ako pri pôrode, len sa ešte musí trochu zaobliť, zatiaľ je jeho koža ešte zvráskavená. Má skor rúžovú ako červenú farbu a je pokrytá hustým ochranným mázkom. Ak čakáte chlapčeka, mal by mať už zostúpené semenníky.

Aké sú vaše pocity

Možno sa zamýšľate nad spôsobom, ako budete kŕmiť svoje bábätko. Najvhodnejšie pre dieťa je dojčenie, niet vhodnejšieho mlieka na jeho výživu ako materské mlieko. Je čas začať pripravovať prsia na dojčenie.

Počas tehotenstva mnohým ženám stmavnú dvorce a bradavky a vytvoria akýsi dobre viditeľný terčík. To aby dieťatko lepšie „trafilo“. Dvorce sa môžu dokonca i zväčšiť. A samozrejme celé prsia sú väčšie a ťažšie. Sú pripravené plniť svoju najkrajšiu funkciu – dojčiť. 

 

I napriek tomu, že máte prsia väčšie, nemusíte – aspoň doma – nosiť podprsenku. Prečo? Je dobré prsia ako tak pripraviť, otužiť, „zodolniť“.

Ako na to?

  • Prsia (nie bradavky a dvorce) si pravidelne natierajte prírodnými prostriedkami – olejmi a pod. Vyhnete sa striám, spružníte pokožku, premasírujete mliečne žliazky.
  • Utierajte si ich „hrubším“ uterákom a snažte sa nenosiť podprsenku. Bradavky a dvorce si tak lepšie zvyknú na „dotyk“. Budete ich ešte potrebovať.
  • Umývajte si prsia vlažnou vodou – otužíte ich. Viete koľkokrát denne budú musieť byť von, nechránené látkou?
  • Ak máte problém s plochými alebo vpadnutými bradavkami – nájdite si laktačnú poradkyňu, ktorá vám pomôže.

V literatúre môžete nájsť i state o dôkladnejšej príprave prsníkov, na vás nechám, či sa do toho pustíte:

  • Stláčanie a povyťahovanie bradaviek, šúchanie mäkkou kefkou, prikladanie plátkov citróna a pod.

Uvedomte si ale, že masáž bradaviek môže vyvolať vylučovanie oxytocínu a následne sťahy maternice. Voľte preto na otužovanie skôr iné metódy. Túto konkrétne najviac využijete priamo pri pôrode.

Čokoľvek z toho vyskúšate, uvedomte si prosím, že prsia sú vašou najkrajšou súčasťou a krásne dokážu plniť dve funkcie naraz. Vedia byť sexuálnym symbolom a kŕmiacim „nástrojom“ zároveň. Mimochodom, mnohým mužom sa prsia naliate mliečkom veľmi páčia.

Telesné príznaky

Bábätko je už veľké, tlačí na všetky vnútorné orgány. Môžete mať problémy so zápchou. Obmedzený je aj močový mechúr. Môže sa  stať, že vám občas pri smiechu, kašli alebo kýchnutí samovoľne unikne trocha moču.

Ak pravidelne cvičíte kegelove cviky, po pôrode by sa tento problém už nemal objaviť.

Pre dnešok však aspoň rada. Noste – aspoň vonku – vložku. Nielen že tým zabránite preniknutiu moču až cez nohavice, ale v neskorších týždňoch sa vám môže stať, že vám odtečie plodová voda. Trebárs aj pri nákupe u mäsiara. A nemusí každý vedieť že už rodíte.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

Ak ste ešte nezačali chodiť do poradne v pôrodnici, v ktorej chcete rodiť, na budúci týždeň už začnite.

Tip:

Denne zjedzte polievkovú lyžicu pomletých alebo podrvených ľanových semienok. Vhodné sú aj niekoľko hodín namáčané vo vode.  Ľanové semienka podporujú správnu činnosť čriev a vedú k regulácii stolice. Niekedy majú mamičky pocit, že majú hnačku. Telo sa čistí, pripravuje na pôrod. Taktiež zvyšujú množstvo hlienu v pošve (dieťatko ľahšie vykĺzne).

Môžete si ich pridať do jogurtu, do polievky alebo posypať nimi chlebík.

Dôležité: Je nutné zároveň prijímať dostatočné množstvo tekutín. Ak by ste málo pili, mohli by ste si spôsobiť práve naopak – zápchu!


Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised