12. týždeň tehotenstva

redakcia 0
Tehotenske tyzdne, 12 tt
Shutterstock

12 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 12 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 10 týždňami. 

Ktorý mesiac tehotenstva je 12. týždeň? Ste v 1. trimestri – v 3. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

Po tomto týždni prudko klesá nebezpečenstvo spontánneho potratu, to je naozaj dobrá správa. A keď už sme pri dobrých správach – od budúceho týždňa si budete môcť požiadať o peňažnej dávku, ktorú môžete poberať v tehotenstve – volá sa tehotenské. Tehotné študentky si môžu požiadať o tehotenské štipendium.

Poskytuje sa tehotným poistenkám od 13. týždňa tehotenstva.

12. týždeň tehotenstva video

 

Veľkosť plodu v 12. týždni tehotenstva

Dĺžka tela vášho dieťatka sa zdvojnásobila, hlavička teraz tvorí cca jednu tretinu. V priemere dieťatko meria asi 6 – 8 cm a váži okolo 15 – 20 g.

Vyzerá teraz ako malá slivka.

Prečítajte si viac: Ako rastie bábätko v 12. týždni tehotenstva

Pohlavie bábätka v 12. týždni tehotenstva

Už v deviatom týždni tehotenstva je rozoznateľné pohlavie dieťatka. V tomto týždni ešte pravdepodobne na ultrazvuku neuvidíte, či čakáte chlapca alebo dievča. Ultrazvukom sa dá pohlavie presnejšie určiť najskôr v 15.-16. týždni.

Potešiť vás však môže zvuk srdiečka na ultrazvuku, ktorý pripomína tak trochu dupot cválajúcich koní.

Bruško v 12. týždni tehotenstva

Niektoré budúce mamy si už v tomto čase začínajú viac všímať vystupujúce bruško, majú pocit, že „vykuklo“ z noci do rána. Môže vyzerať len ako trochu nafúknuté – a môže to byť len váš subjektívny pocit.

U každej tehotnej ženy je to individuálne, sú mamy, na ktorých tehotenstvo nevidno aj do 6. mesiaca. Spravidla sa však maminy zhodujú, že druhé tehotenstvo je zreteľnejšie oveľa skôr ako prvé, ktoré sa darí skrývať vďaka napnutému brušnému svalstvu. V tomto týždni ho už môže byť na druho a treťorodičkách naozaj vidieť.

Maternica rastie a napína sa nad lonovú kosť. Lekár ju môže cez vaše bruško nahmatať.

Zatiaľ čo sa obzeráte v zrkadle a všímate si vonkajší vzhľad, očiam je ukryté to podstatné, čo si častokrát neuvedomujeme: na naše telo sú kladené vysoké nároky, máme viac krvi, pľúca, obličky i srdce musia vynaložiť viac práce.

Prsia sú možno ešte vždy ťažké a napäté, ale ostatné problémy (napríklad častá návšteva toalety, únava, nevoľnosti) pravdepodobne čoskoro pominú. A vy by ste sa mohli začať cítiť lepšie.

Niektoré tehotné ženy však začnú namiesto toho riešiť problémy so zápchou. Je spôsobená pomalšou peristaltikou čriev. Ak sa tento problém týka aj vás, skúste zvýšiť dennú spotrebu zeleniny a ovocia. Budete potrebovať vlákninu a taktiež množstvo vitamínov.

Tehotenstvo 12 tyzden
Shutterstock

Pocity v 12. týždni tehotenstva

Hormóny, únava a nevoľnosť, to všetko sa podpisuje aj na našom záujme, či nezáujme o sex. Mnoho žien má obavy zo svojho tela. Možno neuveríte, ale mužom sa väčšinou páčia ženy s bruškami (to bude nejaký pud od prapredkov).

Sex v tehotenstve môže byť krásnym zážitkom, ak rešpektujeme rastúce bruško a neexperimentujeme. V období gravidity to nie je vhodné.

Nemusíte mať strach o dieťa, že mu vaša sexuálna aktivita ublíži. Vagína a maternica sú v „inom uhle“, dieťatku neublíži ani partnerov penis, ani váš orgazmus. Ten je dokonca prospešný – trénuje maternicu.

Tieto konkrétne riziká v tehotenstve môžu viesť gynekológa k tomu, že vám doporučí  pohlavnú zdržanlivosť:

 1. Ak sa predčasne otvára krčok maternice (možná infekcia).
 2. Ak ste prekonali viac potratov.
 3. Pri krvácaní.
 4. Pri bolestiach, ktoré by mohli byť predzvesťou predčasného pôrodu.
 5. Ak placenta upcháva pôrodné cesty.
 6. Ak nie ste riziková tehotná, potom neváhajte. Sex počas tehotenstva má jednu nespornú výhodu: nemusíte sa báť, že otehotniete.

  Tehotenske pocity
  Shutterstock

  Vyšetrenia v 12. týždni tehotenstva

  Ak ste ešte neboli na prvom vyšetrení – je najvyšší čas.

  Na bežnej poradni vám lekár pravidelne odmeria tlak, zistí prírastok váhy, prípadne vaginálne skontroluje kŕčok maternice. Od týchto vyšetrení sa už ale pomaly upúšťa, hlavne v zahraničí sa robia len v prípade, že máte nejaký problém.

  Na každom vyšetrení treba skontrolovať i moč, aby sa zistil obsah bielkovín, cukrov, poprípade hnisu alebo baktérií v moči. Na základe toho sa dá zistiť predpoklad na ochorenie obličiek, či tehotenskú cukrovku. Taktiež sa skoro podchytia prípadné infekcie. Pozor, v niektorých ambulanciách budete nosiť moč z domu, informujte sa vopred.

  Ako získať objektívnu vzorku moču? Veľmi často sa stáva, že „problémy“ s močovými cestami a baktériami sú spôsobené nesprávnou vzorkou. Väčšina baktérií sa nachádza na začiatku močovej trubice. Najprv na záchode prvú, počiatočnú časť moču „vypustíme“ do misy. Strednú časť moču už môžete vycikať priamo do pohárika. Zbytok môže ísť tiež do záchodu.

  Neviete, čo znamenajú skratky vo vašej tehotenskej knižke? Pomôže vám náš sprievodca tehotenskou knižkou.

  Ultrazvuk v 12. týždni tehotenstva

  V 10. až 12. týždni tehotenstva by ste mali absolvovať prvý ultrazvuk, pri ktorom sa vyšetruje:

 

Tipy na 12. týždeň tehotenstva:

 • prečítajte si všetko, čo potrebujete vedieť o peňažnej dávke, ktorú môžete poberať v tehotenstve – volá sa tehotenské. Poskytuje sa tehotným od 13. týždňa tehotenstva. Tehotné študentky si môžu požiadať o tehotenské štipendium.

@ Ďalšie týždne tehotenstva si nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (22 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...