7. týždeň tehotenstva

redakcia 0
Tehotenstvo, 7. tyzden
Shutterstock

7 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 7 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 5 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 7. týždeň? Ste v 1. trimestri – v 2. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

7. týždeň tehotenstva video

Veľkosť bábätka v 7. týždni tehotenstva

Vaše dieťatko má veľkosť čučoriedky, je asi 7-9 mm veľké a len za tento týždeň narastie asi o ďalších 5 mm!

S pomocou ultrazvuku sa dajú zistiť jeho pohyby dokonca už v 6. – 7. týždni tehotenstva. Je však príliš malé na to, aby žena pohyby cítila.

Prečítajte si viac: Bábätko v brušku v 7. týždni – ako sa vyvíja

Najkritickejším obdobím na formovanie dieťatka je práve prvý trimester. Mali by ste sa vyhnúť alkoholu, fajčeniu, obmedziť pitie kávy.

Bruško v 7. týždni tehotenstva

Jedným z najčastejších príznakov tehotenstva patrí nevoľnosť, pocit na vracanie, vracanie. Najčastejšie sa prejavuje ráno po noci bez jedla, odtiaľ názov, hoci nevoľnosť môže prichádzať po celý deň, alebo paradoxne u mnohých žien večer.

Najšťastnejšie ženy sa nevoľnostiam vyhnú úplne, pre väčšinu tehotných úľava nastúpi spravidla do ďalšieho mesiaca, čo môže súvisieť aj s tým, že „tehotenský“ hCG hormón dosahuje svoje najvyššie hodnoty v prvom trimestri a potom pozvoľna klesá.

Prečo v tehotenstve zvraciame? Všetky stopy vedú k jednoduchej príčine: pokles hladiny cukru v krvi, odborne povedané hypoglykémia. Odporúčame vám preto týchto 10 stravovacích rád, aby sa vám podarilo udržať hladinu cukru v krvi bez náhlych poklesov, a tak predchádzať nevoľnostiam.

Cítite sa okrem toho strašne unavená? Na tehotenskú únavu sa podľa štatistiky lekárov sťažuje až 97% budúcich mamičiek. Zaspávame v práci, doma, ráno nevládzeme vstať z postele, cesta do zamestnania sa zdá nekonečná a na poradách nám od vyčerpania padá hlava.

Určite sa snažte o pravidelný režim. Aj keď vás to bude lákať, odolajte zvyšovať denný prísun kofeínu. Namiesto neho sa zamerajte na železo. Vedeli ste, že až polovica budúcich mamičiek trpí jeho nedostatkom?

Pocity v 7. týždni tehotenstva

Prvé týždne tehotenstva môžu pociťovať tehotné ženy hormonálnu rozladenosť ako pri predmenštruačnom syndróme. Môže sa objaviť vnútorné napätie, nervozita, podráždenosť, plačlivosť, precitlivenosť, zmätenosť, náhle zmeny nálad.

Neplatí, že tehotné ženy musia byť vždy iba šťastné a radostné. Častokrát prežívame aj úzkosť, neistotu, rôzne obavy, strach. Možno sa bojíte dúfať a možno už v duchu rátate domáce úlohy a rozmýšľate, čo všetko treba naplánovať.

Kľud, pokoj. Trpezlivosť. Máte pred sebou dosť času, aby ste „vstrebali“ skutočnosť, že sa stávate mamou.

Vyšetrenia v 7. týždni tehotenstva

Prvé vyšetrenia na potvrdenie tehotenstva by ste mali absolvovať medzi 6. – 8. týždňom tehotenstva (cca do 2 týždňov od meškania menštruácie).

Prečítajte si viac: Prvé vyšetrenie v tehotenstve – potvrdenie gravidity

Výber gynekológa

Možno sa len teraz rozhodujete, ku ktorému lekárovi budete v tehotenstve chodiť.

Práve v tomto období, keď naša hormonálna hladina občas spustí nekontrolovateľný plač, a niekedy nás prepadnú pochybnosti, či sa boríme so strachom, je totiž dôležité, aby váš gynekológ bol veľmi empatický.

A myslite na to, že vždy máte možnosť zmeny lekára, ak sa vám niečo nepozdáva. Najmä: nebojte sa v tehotenskej poradni.

Tipy na 7. týždeň tehotenstva:

  • návšteva tehotenských poradní je tiež jednou z podmienok získania nároku na peňažný príspevok pri narodení dieťaťa, nárok nevznikne, ak sa žena od 4. mesiaca tehotenstva do pôrodu nezúčastňuje na preventívnych prehliadkach raz za mesiac 

@ Ďalšie týždne tehotenstva si nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR »»» 

Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý môže byť vašim sprievodcom tehotenstvom, prípravou na pôrod, príchod bábätka. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (35 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...