Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

28. týždeň tehotenstva

 redakcia   01.01.2021   0

Tehotenstvo, 3 trimester, 28 tyzden
Shutterstock

 

28 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 28 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 26. týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 28. týždeň? Ste v 3. trimestri - v 7. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

28. týždeň tehotenstva video

 

Bábätko v 28. týždni tehotenstva

Vaše bábätko má približne 35-37 cm a 900 – 1000 g. Je veľké ako kilový chlebík.

Ak by sa teraz narodilo, malo by až 90 % šancu na prežitie, za predpokladu, že by sa mu venovala špeciálna starostlivosť. 

  • reaguje už ako normálne donosené dieťa, časť mozgu v ktorej je centrum myslenia, prešla dramatickým vývojom.
  • dieťatko je schopné reagovať na bolesť.
  • tlkot jeho srdiečka sa dá zachytiť už i fetálnym stetoskopom.
  • ak cítite pulzovanie v brušku, asi sa mu práve štikúta :)
  • ak si pohladkáte bruško, vaše bábätko na to môže reagovať kopnutím.

Spravidla medzi 28. až 32. týždňom tehotenstva sa frekvencia pohybových aktivít bábätiek zvykne ustáliť. Možno odpozorovať určitý „biorytmus“ bábätka – či má nejaký režim, alebo skôr, ako sa správa počas dňa, na aké podnety reaguje.

 

Bruško v 28. týždni tehotenstva

Vaša hmotnosť sa bude teraz stále zväčšovať až do 36. - 37. týždňa. Podľa prírastku na váhe vieme posúdiť, či máme správnu výživu. Vaša hmotnosť sa môže zvýšiť aj o 300-400 g týždenne.

Viete, čo je linea fusca? Pigmentová čiara, ktorá vám vedie cez stred bruška, stredná línia vášho tela. Je celkom neškodná a pár týždňov po pôrode sa vytratí.

Z prsníkov vám môžu vytekať kvapky prvého mlieka (kolostrum).

Okrem nej môžete mať problém s pigmentovými škvrnami. Zdravotne nie sú závadné, no z estetického hľadiska dokážu ich majiteľkám pekne znepríjemňovať život. UV žiarenie je jedným z ich spúšťačov a ich stav zhoršuje. Tehuľky, pozor preto na slnko!

Mení sa aj kvalita vašich vlasov a pokožky. Niektorým ženám v období gravidity dokonca rýchlejšie rastú nechty. Doprajte si čas na starostlivosť o vaše telo, s láskou ho pestujte, nosí najcennejší poklad. Venujte pozornosť pokožke, predchádzajte striám napríklad masážami.

Pravdepodobne ste sa už stretli so síce neškodným, ale veľmi nepríjemným pálením záhy. V tehotenstve nie je ničím výnimočným. Spôsobujú ho žalúdočné kyseliny, ktoré sa dostávajú späť do pažeráka.

Ako dieťatko rastie, tlačí váš žalúdok smerom hore. A vy pri každom pohybe, pri spánku, kedykoľvek môžete zaregistrovať ako sa žalúdočná šťava posúva smerom nahor, až do tráviacej trubice.

Ak nepomôžu režimové opatrenia (vynechať sladké, dráždivé jedlá, kávu) a nezaberá ani vypiť po jedle feniklový čaj, lekár vám môže predpísať liek na „viazanie“ kyseliny. Niektoré z nich však viažu i železo, magnézium a iné minerálne látky. 

Proti páleniu záhy existujú tiež "zaručené" babské recepty. Aj o tom, či fungujú, sme sa rozprávali s gynekológom MUDr. Javorkom v článku: Tehotenstvo a pálenie záhy.

Pocity na začiatku 3. trimestra

V tomto období už určite vnímate, že vo vás rastie samostatný človiečik, so svojimi vlastnosťami, zvykmi a potrebami, ktoré si vie aj presadiť. Možno sa zbadáte, že si musíte sadnút, či ľahnúť alebo spať v inej polohe ako ste boli zvyknutá, pretože inak vás bábätko upozorní, že sa mu to nepáči.

Dieťa už teraz žije v svojej rodine. Spoznáva váš hlas, hlasy otca, súrodencov dokonca aj domácich zvierat. Možno sa občas pristihnete, ako snívate s otvorenými očami s rukou na brušku: "Aké vlastne bude? Budem sa vedieť o neho dobre postarať?"

Vyšetrenia v 28. týždni tehotenstva

V 28. týždni sa pri Rh negativite matky opakuje vyšetrenie na možnú prítomnosť Rh protilátok v krvi. V niektorých zahraničných klinikách sa už v tomto čase, v prípade potreby, paušálne podávajú  anti D protilátky.

Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva. Nechajte si ho posielať : mejlík pre vaše bruško.

Tip na 28. týždeň tehotenstva

  • už o pár týždňov, spravidla v 34. týždni tehotenstva, môžete nastúpiť na materskú dovolenku, ak máte rizikové tehotenstvo, aj skôr, v 32. týždni tehotenstva
  • možno si budete chcieť pred materskou dovolenkou ešte vyčerpať riadnu dovolenku
  • aj keď je ešte na to čas, dávame do pozornosti, že zamestnávateľovi treba oznámiť nástup na materskú dovolenku aspoň mesiac pred tým
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 23 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Tehotenský kalendár
Náš TIP