Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

28. týždeň tehotenstva

 redakcia   01.10.2016   0

 

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 26. týždňami. Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 28 týždňov. Ste v 3. trimesteri - v 7. lunárnom mesiaci tehotenstva.

 

Ako rastie vaše bábätko v 28. týždni tehotenstva

Vaše bábätko má približne 37 cm a 900 – 1000g. Reaguje už ako normálne donosené dieťa, časť mozgu v ktorej je centrum myslenia, prešla dramatickým vývojom. Dieťatko je schopné reagovať na bolesť. Tlkot jeho srdiečka sa dá zachytiť už i fetálnym stetoskopom. Ak by sa teraz narodilo, mohlo by prežiť za predpokladu, že by sa mu venovala špeciálna starostlivosť.

Čakáte chlapčeka? V 28. týždni tehotenstva začínajú semenníky vstupovať do mieška. Pripomeňme si: 

  • približne v siedmom týždni má dieťatko (ešte nedokonalé) vnútorné pohlavné orgány, semenníky a semenné mechúriky alebo vaječníky.
  • v deviatom týždni je už rozoznateľné pohlavie dieťatka, ale ultrazvukom sa dá určiť najskôr v 16. týždni.

 

Dobré vedieť: Po pôrode môže mať novorodenec genitálie opuchnuté a z bradaviek môže vylučovať mlieko. Dievčatká môžu mať výtok z genitálií, belavý, ale aj mikro menzes. Je to vplyvom matkiných hormónov. Výtok vymizne do 3. mesiaca veku.

Aké sú vaše pocity na začiatku 3. trimestra

V tomto období už určite vnímate, že vo vás rastie samostatný človiečik, so svojimi vlastnosťami, zvykmi a potrebami, ktoré si vie aj presadiť. Možno sa zbadáte, že si musíte sadnút, či ľahnúť alebo spať v inej polohe ako ste boli zvyknutá, pretože inak vás bábätko upozorní, že sa mu to nepáči.

Dieťa už teraz žije v svojej rodine. Spoznáva váš hlas, hlasy otca, súrodencov dokonca aj domácich zvierat. Možno sa občas pristihnete, ako snívate s otvorenými očami s rukou na brušku: "Aké vlastne bude? Budem sa vedieť o neho dobre postarať?"

 

 

Telesné príznaky

Pravdepodobne ste sa už stretli so síce neškodným, ale veľmi nepríjemným pálením záhy. V tehotenstve nie je ničím výnimočným. Spôsobujú ho žalúdočné kyseliny, ktoré sa dostávajú späť do pažeráka.

Ako dieťatko rastie, tlačí váš žalúdok smerom hore. A vy pri každom pohybe, pri spánku, kedykoľvek môžete zaregistrovať ako sa žalúdočná šťava posúva smerom nahor, až do tráviacej trubice. Lekár vám môže predpísať liek na „viazanie“ kyseliny. Niektoré z nich však viažu i železo, magnézium a iné minerálne látky. Skúste to teda najprv prírodne.

Ako predchádzať páleniu záhy bez liekov?

  • Jedzte radšej častejšie a malé porcie.
  • Vynechajte sladké a dráždivé jedlá.
  • Miesto kávy si dajte čistú vodu.
  • Po každom jedle vypite šálku feniklového čaju.
  • Skúste piť aspoň dvakrát denne šťavu zo surových zemiakov.
  • Ak nič nepomáha, skúste ísť na to metódou „klin sa klinom vybíja“, teda zjedzte niečo veľmi kyslé – kyslú kapustu, ananás, pomaranč alebo lyžičku horčice.

Proti páleniu záhy existujú tiež "zaručené" babské recepty. Aj o tom, či fungujú, sme sa rozprávali s gynekológom MUDr. Javorkom v článku: Tehotenstvo a pálenie záhy.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

V 28. týždni sa pri Rh negativite matky opakuje vyšetrenie na možnú prítomnosť Rh protilátok v krvi. V niektorých zahraničných klinikách sa už v tomto čase, v prípade potreby, paušálne podávajú  anti D protilátky.

Niekoľko tipov pre vás:

Viete čo je linea fusca? Pigmentová čiara, ktorá vám vedie cez stred bruška, stredná línia vášho tela. Je celkom neškodná a pár týždňov po pôrode sa vytratí.

Okrem nej môžete mať problém s pigmentovými škvrnami. Zdravotne nie sú závadné, no z estetického hľadiska dokážu ich majiteľkám pekne znepríjemňovať život. Kým väčšina sa raduje zo slnečných lúčov, pre ženy s tendenciou na pigmentové škvrny sú najväčším nepriateľom. UV žiarenie je totižto jedným z ich spúšťačov a ich stav zhoršuje. Tehuľky, pozor preto na slnko!

Mení sa aj kvalita vašich vlasov a pokožky. Niektorým ženám v období gravidity dokonca rýchlejšie rastú nechty. Doprajte si čas na starostlivosť o vaše telo, s láskou ho pestujte, nosí najcennejší poklad. Venujte pozornosť pokožke, predchádzajte striám napríklad masážami.


Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva. Nechajte si ho posielať : mejlík pre vaše bruško.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 23 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised