28. týždeň tehotenstva

redakcia 1
Tehotenstvo, 3 trimester, 28 tyzden
Shutterstock

 

28 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 28 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 26. týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 28. týždeň? Ste v 3. trimestri – v 7. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

28. týždeň tehotenstva video

Bábätko v 28. týždni tehotenstva

Vaše bábätko má približne 35-37 cm a 900 – 1000 g. Je veľké ako kilový chlebík.

Ak by sa teraz narodilo, malo by až 90 % šancu na prežitie, za predpokladu, že by sa mu venovala špeciálna starostlivosť. 

 • reaguje už ako normálne donosené dieťa, časť mozgu v ktorej je centrum myslenia, prešla dramatickým vývojom.
 • dieťatko je schopné reagovať na bolesť.
 • tlkot jeho srdiečka sa dá zachytiť už i fetálnym stetoskopom.
 • ak cítite pulzovanie v brušku, asi sa mu práve štikúta 🙂
 • ak si pohladkáte bruško, vaše bábätko na to môže reagovať kopnutím.

Spravidla medzi 28. až 32. týždňom tehotenstva sa frekvencia pohybových aktivít bábätiek zvykne ustáliť. Možno odpozorovať určitý „biorytmus“ bábätka – či má nejaký režim, alebo skôr, ako sa správa počas dňa, na aké podnety reaguje.

 

Bruško v 28. týždni tehotenstva

Vaša hmotnosť sa bude teraz stále zväčšovať až do 36. – 37. týždňa. Podľa prírastku na váhe vieme posúdiť, či máme správnu výživu. Vaša hmotnosť sa môže zvýšiť aj o 300-400 g týždenne.

Viete, čo je linea fusca? Pigmentová čiara, ktorá vám vedie cez stred bruška, stredná línia vášho tela. Je celkom neškodná a pár týždňov po pôrode sa vytratí.

Z prsníkov vám môžu vytekať kvapky prvého mlieka (kolostrum).

Okrem nej môžete mať problém s pigmentovými škvrnami. Zdravotne nie sú závadné, no z estetického hľadiska dokážu ich majiteľkám pekne znepríjemňovať život. UV žiarenie je jedným z ich spúšťačov a ich stav zhoršuje. Tehuľky, pozor preto na slnko!

Mení sa aj kvalita vašich vlasov a pokožky. Niektorým ženám v období gravidity dokonca rýchlejšie rastú nechty. Doprajte si čas na starostlivosť o vaše telo, s láskou ho pestujte, nosí najcennejší poklad. Venujte pozornosť pokožke, predchádzajte striám napríklad masážami.

Pravdepodobne ste sa už stretli so síce neškodným, ale veľmi nepríjemným pálením záhy. V tehotenstve nie je ničím výnimočným. Spôsobujú ho žalúdočné kyseliny, ktoré sa dostávajú späť do pažeráka.

Ako dieťatko rastie, tlačí váš žalúdok smerom hore. A vy pri každom pohybe, pri spánku, kedykoľvek môžete zaregistrovať ako sa žalúdočná šťava posúva smerom nahor, až do tráviacej trubice.

Ak nepomôžu režimové opatrenia (vynechať sladké, dráždivé jedlá, kávu) a nezaberá ani vypiť po jedle feniklový čaj, lekár vám môže predpísať liek na „viazanie“ kyseliny. Niektoré z nich však viažu i železo, magnézium a iné minerálne látky. 

Proti páleniu záhy existujú tiež „zaručené“ babské recepty. Aj o tom, či fungujú, sme sa rozprávali s gynekológom MUDr. Javorkom v článku: Tehotenstvo a pálenie záhy.

Pocity na začiatku 3. trimestra

V tomto období už určite vnímate, že vo vás rastie samostatný človiečik, so svojimi vlastnosťami, zvykmi a potrebami, ktoré si vie aj presadiť. Možno sa zbadáte, že si musíte sadnút, či ľahnúť alebo spať v inej polohe ako ste boli zvyknutá, pretože inak vás bábätko upozorní, že sa mu to nepáči.

Dieťa už teraz žije v svojej rodine. Spoznáva váš hlas, hlasy otca, súrodencov dokonca aj domácich zvierat. Možno sa občas pristihnete, ako snívate s otvorenými očami s rukou na brušku: „Aké vlastne bude? Budem sa vedieť o neho dobre postarať?“

Vyšetrenia v 28. týždni tehotenstva

V 28. týždni sa pri Rh negativite matky opakuje vyšetrenie na možnú prítomnosť Rh protilátok v krvi. V niektorých zahraničných klinikách sa už v tomto čase, v prípade potreby, paušálne podávajú  anti D protilátky.

Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva. Nechajte si ho posielať : mejlík pre vaše bruško.

Tip na 28. týždeň tehotenstva

 • už o pár týždňov, spravidla v 34. týždni tehotenstva, môžete nastúpiť na materskú dovolenku, ak máte rizikové tehotenstvo, aj skôr, v 32. týždni tehotenstva
 • možno si budete chcieť pred materskou dovolenkou ešte vyčerpať riadnu dovolenku
 • aj keď je ešte na to čas, dávame do pozornosti, že zamestnávateľovi treba oznámiť nástup na materskú dovolenku aspoň mesiac pred tým
1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (23 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Sokujuca skusenost.

  Nemocnica neposkytuje ani po proseni ziadne utmlovanie bolesti, ziaden epidural alebo plyn a cely cas mi tvrdili ze som len precitlivena po 12 hodinach ukrutnej bolesti.

  Neuskutocnuje sa dotepanie pupocnikovej snury ani prikladanie dietata po porode na matku.

  Momentalne zakazuju navstevy akehokolvek typu vratane manzela.

  Prosim Vas o upravenie mylnych informacie, ktore mozu znicit zazitok mnohych rodiciek.

  Dakujem.

Comments are closed.