10. týždeň tehotenstva

redakcia 0
10 tyzden tehotenstva
Shutterstock

10 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 10 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 8 týždňami. 

Ktorý mesiac tehotenstva je 10. týždeň? Ste v 1. trimestri – v 3. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

10. týždeň tehotenstva video

Veľkosť plodu v 10. týždni tehotenstva

Vaša bábätko je teraz ako malá jahoda. To mu nebráni v tom, aby už bolo takmer dokonalé.

Začína hýbať krkom, rúčkami, otvára ústa a prehĺta plodovú vodu. Bábo má dostatok miesta a v brušku, hoci to necítite, predvádza hotové akrobatické kúsky. Na ultrazvuku sa však ešte stále nedá zistiť pohlavie dieťaťa.

Prečítajte si viac: Bábätko v brušku v 10. týždni tehotenstva

 

Telesné príznaky v 10. týždni tehotenstva

Maternica sa od začiatku tehotenstva zväčšila na dvojnásobok. No na vašom fyzickom vzhľade, ani na hmotnosti sa zatiaľ nepodpísali žiadne drastické zmeny. Ešte stále môžete nosiť svoje bežné oblečenie, aj keď možno príliš úzke rifle nebudú pohodlnou voľbou.

Čo spôsobuje hcG hormón. Vaša placenta produkuje HCG hormón, ktorý je prítomný len v tehotenstve. Na začiatku gravidity ste vďaka nemu videli dve čiarky na tehotenskom teste. Teraz vám môže priniesť jemnejšiu pokožku, ale i zvýšenú tvorbu mazu.

Vysoké hladiny tehotenského hormónu hCG sú dôvodom, prečo niektoré tehotné ženy majú stále nevoľnosť. V období od 12. do 16. týždňa klesá hladina tohto hormónu a s ním ustávajú problémy s nevoľnosťou.

Shutterstock

Pocity v 10. týždni tehotenstva

V tomto období môžete pociťovať podráždenosť. Môžu vás nahnevať veci, ktoré by ste inokedy neriešili. Až do konca tretieho mesiaca gravidity dochádza k najvýraznejším zmenám v dozrievaní vnútorných orgánov, pokúste sa preto zabezpečiť si pokoj a pohodu.

Dávajte si pozor na závraty (zvyčajne pri náhlej zmene polohy) – dôvodom je zmena krvného tlaku. Vyhýbajte sa infekciám (preplneným autobusom alebo hromadným akciám). Neužívajte zbytočne žiadne lieky, vaše dieťatko ich konzumuje s vami.

Vyšetrenia v 10. týždni tehotenstva

V tomto týždni, resp. medzi 10. – 12. týždňom tehotenstva by ste mali absolvovať prvé ultrazvukové vyšetrenie. To je zamerané na:

  • potvrdenie tehotnosti,
  • početnosť tehotenstva (či sa nejedná o viacplodovú tehotnosť),
  • podozrenie na odchýlku od normálneho vývoja, napr. mimomaternicová tehotnosť, zamĺknutý potrat.
  • Sledujú sa plodové obaly v maternici, samotný zárodok a jeho bijúce srdiečko.
  • Na základe veľkosti plodu sa upresňuje vek plodu.

V tejto dobe už nie je ničím výnimočným, ak vám lekár urobí fotografiu alebo dokonca video vášho dieťatka v brušku. Ale pozor! Nepredlžujte zbytočne toto vyšetrenie, len kvôli tomu, aby ste mali prvý celovečerný film.

Tehotná druhýkrát?

Rozporuplnú škálu pocitov vie priniesť aj druhé tehotenstvo. Od radosti až po pochybnosť, či je to ten správny čas na ďalší prírastok. Obavy, ako to zvládnem, ak je zrazu „staršie dieťa“ ešte v našich očiach veľmi malé.

Pochybnosti a neistota veľmi súvisia s faktom, že počas druhého tehotenstva je vaša predstava o praxi rodičovstva výrazne realistickejšia. Niektoré ženy môže zaskočiť, že sa nedostanú do práce skutočne dlhú dobu, ak plynule prejdú z jednej rodičovskej dovolenky na druhú.

Tipy na 10. týždeň tehotenstva:

  • počuli ste už o peňažnej dávke, ktorú môžete poberať v tehotenstve? Volá sa tehotenské. Nárok vám môže vzniknúť už čochvíľa – poskytuje sa od 13. týždňa tehotenstva a trvá až do pôrodu. Tehotné študentky si môžu požiadať o tehotenské štipendium.

@ Ďalšie týždne tehotenstva si nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR »»»

Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý môže byť vašim sprievodcom tehotenstvom, prípravou na pôrod, príchod bábätka. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (35 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...