Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

10. týždeň tehotenstva

 redakcia   01.01.2021   0

 

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 8 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 10 týždňov.
Ste v 1. trimesteri - v 3. lunárnom mesiaci tehotenstva.

 

Ako rastie vaše bábätko v 10. týždni tehotenstva

Vaša bábätko je teraz ako malá jahoda. To mu nebráni v tom, aby už bolo takmer dokonalé.

 

Telesné príznaky v 10. týždni tehotenstva

Maternica sa od začiatku tehotenstva zväčšila na dvojnásobok.  

Vaša placenta produkuje HCG hormón, ktorý je prítomný len v tehotenstve. Na začiatku gravidity ste vďaka nemu videli dve čiarky na tehotenskom teste. Teraz vám môže priniesť jemnejšiu pokožku, ale i zvýšenú tvorbu mazu.

Ak si myslíte, že ovplyvníte rast detských zubov a taktiež ich zdravie, máte pravdu. Ale riešiť to v predškolskom veku je už dosť neskoro. Aj trvalé zuby sa totiž vyvíjajú už v maternici.

Takmer zbytočne budete deti nútiť jesť zeleninu a brať im sladkosti v piatich rokoch. Vy ste momentálne tá, ktorá chrupu dieťatka môže dať dobrý základ.

 

Aké sú Vaše pocity

Až do konca tretieho mesiaca gravidity dochádza k najvýraznejším zmenám v dozrievaní vnútorných orgánov, pokúste sa preto zabezpečiť si pokoj a pohodu.

Vyhýbajte sa infekciám (preplneným autobusom alebo hromadným akciám). Neužívajte zbytočne žiadne lieky, vaše dieťatko ich konzumuje s vami.

Tehotná druhýkrát?

Rozporuplnú škálu pocitov vie priniesť aj druhé tehotenstvo. Od radosti až po pochybnosť, či je to ten správny čas na ďalší prírastok.

Obavy, ako to zvládnem, ak je zrazu „staršie dieťa“ ešte v našich očiach veľmi malé. Pochybnosti a neistota veľmi súvisia s faktom, že počas druhého tehotenstva je vaša predstava o praxi rodičovstva výrazne realistickejšia.

Niektoré ženy môže zaskočiť, že sa nedostanú do práce skutočne dlhú dobu, ak plynule prejdú z jednej rodičovskej dovolenky na druhú. Hovoríme o tzv. reťazových pôrodoch.

Jedna z vecí, ktoré vás môžu v súvislosti s tým zaujímať je, či vám vznikne nárok na materské aj pri druhom dieťati, prípadne, aké dávky môžete poberať, keď máte dve deti do troch rokov.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

V tomto týždni, resp. medzi 10. - 12. týždňom tehotenstva by ste mali absolvovať prvé ultrazvukové vyšetrenie. To je zamerané na:

  • potvrdenie tehotnosti,
  • početnosť tehotenstva (či sa nejedná o viacplodovú tehotnosť),
  • podozrenie na odchýlku od normálneho vývoja, napr. mimomaternicová tehotnosť, zamĺknutý potrat.
  • Sledujú sa plodové obaly v maternici, samotný zárodok a jeho bijúce srdiečko.
  • Na základe veľkosti plodu sa upresňuje vek plodu.

V tejto dobe už nie je ničím výnimočným, ak vám lekár urobí fotografiu alebo dokonca video vášho dieťatka v brušku. Ale pozor! Nepredlžujte zbytočne toto vyšetrenie, len kvôli tomu, aby ste mali prvý celovečerný film.

Tip:

Ak ste už dostali tehotenskú knižku, začítajte sa do vysvetlenia všetkých skratiek.

@ Ďalšie týždne tehotenstva si nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR »»»


Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý môže byť vašim sprievodcom tehotenstvom, prípravou na pôrod, príchod bábätka. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 34 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Tehotenský kalendár
Náš TIP