22. týždeň tehotenstva

redakcia 1
Tehotenstvo, 6. mesiac, 22. tyzden
Shutterstock

22 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 22 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 20 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 22. týždeň? Ste v 2. trimestri – v 6. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

22. týždeň tehotenstva video

 

Bábätko v 22. týždni tehotenstva

Bábätko v tomto týždni je veľké asi ako papája.

Ak čakáte chlapčeka, jeho semenníky sú už vytvorené a zostúpia do mieška.

Dieťatko aktívne pohybuje ručičkami a nožičkami a už si drží ruky spolu. Najaktívnejšie bude práve vtedy, keď si budete chcieť odpočinúť. Maličké ušká už počujú zvuky zvonku a veľmi silné zvuky ho vedia prebudiť.

Pohyby bábätka v 22. týždni tehotenstva

Najneskôr v tomto týždni by ste mali pocítiť prvé pohyby dieťatka. Je už dostatočne veľké na to, aby ste cítili jeho mrvenie, kopkanie, precvičovanie.

Netrápte sa však, ak ste v 22. týždni a pohyby ešte necítite, ak bolo na ultrazvuku, ktorý ste absolvovali v 20. týždni, všetko v poriadku. Príčinou môže byť, že sú tieto pohyby veľmi jemné a vy ste napríklad veľmi aktívna osoba.

Mnohokrát sa tiež stáva, že je údaj o „týždni tehotnosti“ nepresný, najmä ak máte nepravidelnú menštruáciu, alebo dlhý cyklus.

Priberanie v 22. týždni tehotenstva

Rovnako ako vaše bábätko, aj vy priberáte. Prírastok na váhe vám však nebráni k tomu, aby ste mali dosť energie a žili aktívne – pretože väčšina tohto prírastku by mala patriť bábätku.

Pocity v 22. týždni tehotenstva

Vytvorte si zvyk rozprávať sa s bábätkom, aby si zvyklo na váš hlas. Nezabúdajte oddychovať a z času na čas si vyložte nohy. Dobre sa pri tom bude rozmýšľať napríklad o výbavičke pre bábätko 🙂

Zabudnite na niektoré zbytočnosti. Bábätko nestojí až toľko peňazí ako sa hovorí, ak nakupujete s rozumom. Čo sa vám zíde, si môžete prečítať

Vyšetrenia v 22. týždni tehotenstva

Raz mesačne absolvujete pravidelnú poradňu“ pre tehotné. Z čas na čas – závisí to od konkrétneho gynekológa, či od vašich subjektívnych  problémov, vám bude robiť vaginálne vyšetrenie. Počas neho sa kontroluje dĺžka, uzavretosť a tuhosť krčka maternice.

Pravidelnosťou na návšteve v poradni býva aj gravidometria – prehmatanie bruška. No a bežné veci – moč, tlak, prírastok hmotnosti, vaše subjektívne problémy (opuchy, bolesti a pod.) Všetky výsledky sú zapísané v tehotenskej knižke.

Tip na 22. týždeň tehotenstva

  • vaše dieťa nebude potrebovať prvých 6 mesiacov nič iné, iba vaše mlieko – obsahuje totiž všetky potrebné živiny (netreba žiadne čaje, džúsiky, príkrmy a dieťatko prežije bez problémov všetky ťažkosti)
  • materské mlieko chráni dieťatko pred infekciami, vírusmi, alergiami a nezaťažuje tráviaci systém dieťatka cudzorodými bielkovinami
  • je vždy dostupné a je zadarmo
  • vždy má správnu teplotu a zloženie, nekysne, nekazí sa, je čisté
  • najlepšie stráviteľné, až 4 x rýchlejšie ako umelé mlieko (formula)
  • počas dojčenia vzniká silná citová väzba medzi vami a bábätkom

Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško. Pošleme vám ho presne vtedy, keď ho budete chcieť čítať.

@ Ďalšie týždne tehotenstva nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR.sk »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (26 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. V tejto nemocnici som rodila vlani v marci a bohužiaľ malého mi na brucho a ani na prisatie nepriložili,napriek tomu,že sme boli v poriadku. Tiež sa v článku spomína spomienkový otlačok,ktorý sme nedostali. Napriek tomu som bola vysoko spokojná so starostlivosťou a profesionalitou lekárov aj sestričiek. V júli mám termin pôrodu a určite si znovu zvolím túto nemocnicu

Comments are closed.