Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

17. týždeň tehotenstva

  01.01.2021   0

 

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 15 týždňami. 
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 17 týždňov.
Ste v 2. trimesteri - v 5. lunárnom mesiaci tehotenstva.

 

Ako rastie vaše bábätko v 17. týždni tehotenstva

Vaše bábätko môže mať asi 100 g a jeho dĺžka od temena po koniec chrbtice má asi 12 cm. Asi ako menšie avokádo.

  • I keď je hlavička ešte stále v nepomere s telom, už môžeme rozoznať krk.
  • Stále viac sa vyvíjajú a zdokonaľujú tvárové svaly. Drobček skúša grimasy, mračí sa usmieva, špúli pusinku. Všetko musí fungovať, keď sa narodí.
  • Koža bábätka je pokrytá chĺpkami (lanugo), ktoré jej pomáhajú regulovať telesnú teplotu
  • Už teraz kosti vášho bábätka obsahujú vápnik a budú čím ďalej silnejšie, no ostanú dostatočne flexibilné, aby mohli prejsť pôrodnými cestami
  • Rukami aj nohami robí dieťa koordinované pohyby

 

Telesné príznaky v 17. týždni tehotenstva

Rastú vám prsia, mliečne žľazy sa pripravujú na dojčenie, už teraz sa v nich tvorí prvé mlieko - kolostrum. Zväčšuje sa bruško.

Môžete spozorovať i rozšírené cievky. Je to spôsobené väčším objemom telesných tekutín. Pravdepodobne sa začnete i viac potiť. Môže sa stať, že pri smrkaní budete krvácať z nosa. 

Prečítajte si tiež: Prvé pohyby bábätka v brušku

Aké sú vaše pocity v 17. týždni tehotenstva

Vaše pocity z rastúceho bruška môžu byť naozaj rôznorodé. Od eufórie a lietania v oblakoch až po deprimujúce pohľady do zrkadla, strach či dokonca odmietanie.

Každú ženu, aj tú, ktorá sa o dieťatko dlho dlho usilovala, môžu prekvapiť pocity akoby z opačného pólu. Niektoré ženy môžu mať pocit, že to dieťatko je taký malý votrelec, že už sa s tým nedá nič robiť a celý ich doterajší život sa tehotenstvom zmenil a už nikdy sa nevráti. Zbohom sloboda...

Áno, i toto sú normálne stavy mysle počas tehotenstva. Netreba sa ich báť. Deväť mesiacov trvá tehotenstvo aj preto, aby sme si na prítomnosť dieťatka zvykli. Pomaly, postupne. Snažte sa svoj strach, hnev či zúfalstvo vyrozprávať. Najlepšie s partnerom – je možné, že má veľmi podobné pocity. Nezameriavajte ich ale na dieťatko.

Už v tomto období sa môžete spojiť i s dulou – vyškolenou sprievodkyňou tehotenstva, pôrodu a materstva. Poskytne vám mnoho užitočných informácií. Keď sa bábätko narodí, bude to vaša veľká odmena.

 

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú v 17. týždni tehotenstva

Od 16. až do 20. týždňa gravidity je možné robiť amniocentézu - odber plodovej vody. Cez brušnú stenu a stenu maternice sa zavedie ihla, ktorou sa odoberie malé množstvo plodovej vody. Pri tomto výkone nie je potrebná anestézia. Všetko sa kontroluje pomocou ultrazvuku.

Vo všeobecnosti sa odporúča absolvovať amniocentézu tým ženám, u ktorých je potenciálne zvýšené riziko, že sa dieťatko narodí s nejakou poruchou. Na Slovensku toto vyšetrenie absolvuje asi 2000 - 3000 žien za rok.

Ako najväčší stres mamky opisujú čakanie na výsledky. Obava z rozhodnutia, čo potom, ak by náhodou, je na nich 24 hodín denne. Je to ťažké "neriešiť", ale lepšie ako stresovať seba, a mimochodom, svojimi pocitmi i dieťa v brušku.

Ak ste však rozhodnutá donosiť svoje dieťatko až do pôrodu a milovať ho akékoľvek bude, možno amniocentéza nie je nič pre vás. Spája sa totiž i s malým rizikom (cca do 1%) potratu dieťatka. 

Prečítajte si tiež: Všetko, čo chcete vedieť o amniocentéze, odbere plodovej vody

Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Je to mejlík pre každý týždeň tehotenstva. Váš sprievodca tehotenstvom, prípravou na pôrod, príchod bábätka. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

 

@ Ďalšie týždne tehotenstva si nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR »»»

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Tehotenský kalendár
Náš TIP