Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

32. týždeň tehotenstva

  01.10.2016   3

 

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 30 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 32 týždňov.
Ste v 3. trimesteri - v 8. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Ako rastie vaše bábätko

Približná hmotnosť vášho bábätka by mala dosiahnuť 1700g a tento týždeň priberie asi 180g. Jeho hlavička má priemer asi 8,2 cm a stupaj nôžky asi 6,3 cm.

Väčšina detí v tomto týždni tehotenstva je už v polohe dole hlavičkou. Táto poloha je najideálnejšia na pôrod. Hlavička je najťažšia a najširšia a pripraví cestu pre telíčko, ktoré potom ľahšie vykĺzne vonku. Naliehanie hlavičky na krček maternice mu pomáha pri otváraní v prvej dobe pôrodnej.

Niektoré detičky sa však uvelebia v maternici hlavou hore a nechcú sa otočiť. Hovoríme vtedy o polohe koncom panvovým – skratka KP. Ak máte tento problém, zamyslite sa najprv nad tým, prečo vaše dieťatko zaujalo práve túto polohu. Čo vám chce tým povedať?

 

Aké sú vaše pocity

Možno vás chce upozorniť aby ste zmiernili nadmernú aktivitu. Alebo aby ste sa mu viac venovali. Alebo aby ste sa zamysleli nad samotným pôrodom. Alebo možno aby ste sa pôrodu prestali báť. Možno dieťatko potrebuje, aby ste ho už vedome zaradili do svojho života.

Určite ste sa už neraz zamysleli nad pôrodom. Možno máte obavy. Ak čakáte dieťatko prvýkrát, je pre vás predstava, že bábätko musí ísť vonku tadiaľ kade prišlo, možno i desivá. Neobávajte sa dopredu. Pôrod sa dá úžasne prežiť, na bolesti máme rôzne postupy a techniky ako ich zmierniť. Najdôležitejšie zo všetkého je ale byť v pohode a veriť prírode, že to zariadila ako najlepšie vedela.

Telesné príznaky

Samozrejme, môže sa stať, že bábätku v brušku niečo prekáža, že je tam nejaká konkrétna fyzická porucha. (Napríklad stavy po zlomeninách panvy, veľmi úzka panva a pod.). Takisto sa môže stať, že dieťatko sa zamotalo do pupočníka a nemôže sa otočiť, alebo že to jednoducho nestihlo, kým malo viac miesta v maternici a teraz sa mu už otočiť nedarí.

Tak či onak, pôrodné baby zo zahraničia nám ponúkajú niekoľko metód ako sa môžete pokúsiť dieťatko otočiť do správnej polohy.

  • Čas a kľud – to pomáha najviac. Niekedy sa deti do správnej polohy otočia až tesne pred pôrodom, dokonca i v čase prvých pôrodných kontrakcií.
  • Pomocou hudby alebo svetla. Veľmi milá metóda, ktorá vám určite neublíži. Svetlom baterky prechádzame cez bruško až k miestu, odkiaľ má bábätko prísť na svet. Akoby mu ukazujeme cestu. Takisto si môžete v tých miestach pustiť príjemnú hudbu. Možno ju dieťatko bude chcieť lepšie počuť a otočí sa. 
  • Plávanie – skvelá metóda. Vaše telo sa uvoľní, nadľahčí, bábätko má viac priestoru otočiť sa.
  • Indický most –  nedáme vám presný návod, pretože túto techniku je dobré vyskúšať len za prítomnosti pôrodnej asistentky alebo iného znalého človeka
  • Akupresúra alebo akupunktúra, moxovanie – všetko činnosti zamerané na pôsobenie na určité reflexné zóny. Je potrebné, aby ich robil odborník.  

Tip:

Epidurálna analgézia je jedným z prostriedkov na miernenie bolesti. Ak ste nad ňou rozmýšľali, dajte si prosím vysvetliť dopredu nielen pozitíva ale i negatíva tejto metódy. A ak vám nebude vedieť dať vyčerpávajúcu odpoveď váš lekár, nalistujte si pasáž o epidurálnej analgézii v knihe Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu pôrode.


Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Manželína napísané 07.07.2019 17:44

užana stránka. odporúčam

honelnik napísané 10.04.2012 07:03

sasdasdasd sdasdasdasasdgsNNLKôKFMô§LNC§QSNQWHQ

hooqek napísané 11.08.2010 10:24

ltwcjzbfvswqvgisibmkioqeiqsyxo

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku
Manželína napísané 07.07.2019 17:44

užana stránka. odporúčam

honelnik napísané 10.04.2012 07:03

sasdasdasd sdasdasdasasdgsNNLKôKFMô§LNC§QSNQWHQ

hooqek napísané 11.08.2010 10:24

ltwcjzbfvswqvgisibmkioqeiqsyxo

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised