Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

39. týždeň tehotenstva

 redakcia   01.01.2021   0

Porod sa blizi, ako rozlisit prave a falosne kontrakcie?
Shutterstock

 

39 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 39. týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 37 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 39. týždeň? Ste v 3. trimestri - v 10. lunárnom mesiaci tehotenstva. (40 týždňov tehotenstva/4 týždne/10 mesiacov).

39. týždeň tehotenstva video

 

Bábätko v 39. týždni tehotenstva

Hlavnou úlohou týchto dní je naberanie tukových zásob a celkové dozrievanie bábätka.

Za minútu pritečie do vašej maternice asi pol litra krvi. V plodových obaloch sa nachádza približne liter plodovej vody, ktorá sa priebežne vymieňa a nahrádza novou asi za každé dve hodiny.

Bábätku sa črevách vytvára smolka – hustá tmavá hmota, ktorú do 2-3 dní od narodenia vykaká. (Ak sa tak nestane, pridajte viac dojčenia...)

Bruško v 39. týždni tehotenstva

Dieťatko v brušku sa posúva nižšie. Možno vás ten poklad už poriadne tlačí v podbrušku, či na krížoch. Koža na bruchu je pravdepodobne napätá na prasknutie. Nezabudnite na pitný režim a kvalitné oleje.

Pravdepodobne sa už len s veľkou námahou hýbete. Hneď po pôrode sa vám výrazne uľaví. Plodová voda, placenta a dieťatko tvoria približne polovicu vášho „nákladu“. To ostatné pomaličky „schudne“ tiež. Zníži sa množstvo tekutín v tele, zmenší maternica.

Jediné, čo vám ešte chvíľočku ostane budú plné prsia, zaoblené boky, zadok i nohy. Ak však na materskej nebudete ruinovať chladničku a nezdravo sa stravovať, podarí sa vám vrátiť do pôvodnej váhy do troch mesiacov.

Ingimage

 

Psychika pred pôrodom

Koniec tehotenstva je úžasný a stresujúci zároveň. Pôrod je očakávaný s netrpezlivosťou, ale i napätím. Už vám je jasné, že to dieťatko musí ísť nejako von. Neobávajte sa. Na svete je nás 6 miliárd a všetci sme sa niekomu narodili. Je to naozaj prirodzený proces, ktorým nás príroda obdarila.

Nateraz robte toto: Oddychujte. Oddychujte. A ešte raz, oddychujte. Keď sa narodí, bude to s oddychom ťažšie.

Vyložte si nohy, ľahnite si do vane, pohodlne sa usaďte v kresle. A rozprávajte sa s drobcom. Zatiaľ neodvráva. A pozor, počítajte či sa aspoň desaťkrát denne pohne. Ak áno, tak oddychujte, oddychujte...

Už čochvíľa sa prihlási o slovo pôrod a nemusí to byť začiatok s dramatickým odtokom plodovej vody, ako to poznáme z filmov. Niektorým ženám unikne len malé množstvo plodovej vody, iné majú aktívnejší pôrodný proces a niektoré deti sa môžu dokonca narodiť v plodovom obale.

 

Vyšetrenia v 39. týždni tehotenstva

Ako sa termín pôrodu blíži, zvyšuje sa počet rôznych kontrolných vyšetrení. Môže sa stať, že budete častejšie chodiť na ultrazvuk, s močom, na monitor a na vaginálne vyšetrenia a na tlak a atd. Atd. Atd.

Ale takisto si môžete záver, posledné chvíľky s bruškom vychutnať v kľude, s vloženými nohami. Všetko záleží od vášho fyzického i psychického stavu.

Tip:

Rozmýšľate, ako zvládnuť prvé dni po pôrode s minimalizáciou stresu? Viete, že vám do rodinky čoskoro pribudne nový člen, možno malý čo do hmotnosti, ale obrovský tester organizačných schopností? Toto by vás mohlo zaujímať:

Prečítajte si: 8 rád, ako pomôcť v šestonedelí - pre mamu aj pre ocka

 

Máme mejlíky aj pre Vaše bábätko

Vypýtajte si zasielanie osobného mejlíku podľa veku vášho bábätka.

A dozviete sa všetko, čo budete potrebovať, vtedy, keď to budete riešiť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Tehotenský kalendár
Náš TIP