24. týždeň tehotenstva

redakcia 0
Tehotenstvo, 6. mesiac, 24. tyzden
Shutterstock

24 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 24 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 22 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 24. týždeň? Ste v 2. trimestri – v 6. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

24. týždeň tehotenstva video

 

Bábätko v 24. týždni tehotenstva

Bábätko je veľké asi ako kukurica.

Keby ste sa pozreli 3d ultrazvukom na svojho drobčeka, celkom zreteľne by ste rozoznali tvár, možno by ste už aj skúšali odhadnúť na koho sa podobá. Je to už malý človiečik. A neustále sa zdokonaľuje.

Končí sa napríklad tvorba nechtov na rukách a vaše dieťatko už má zvukovod i ušnicu a počuje.

Pohyby bábätka v brušku

Intenzívne pohyby bábätka vám určite prinášajú veľa radosti. Neľakajte sa ani, keď ich pár hodín necítite. Vždy, keď niečo robíte a hýbete sa, bábätko sladko spí, lebo pohyb ho uspáva. Samozrejme jemný a nežný pohyb. Ostatným by ste sa mali vyvarovať – športom s prudkými skokmi a pod.

V brušku dokáže dieťa prespať aj 20 hodín denne.

Bruško v 24. týždni tehotenstva

Počas tehotenstva sa pokožka zmení každej žene. Zatiaľ čo pleť na tvári vyzerá vďaka lepšiemu prekrveniu väčšinou lepšie a viac sviežo, vyžaduje si pokožka na prsiach, bruchu a na stehnách, aby ste jej v tomto období venovala zvláštnu pozornosť.

Počas tehotenstva často k nadmernému napínaniu tkaniva (predovšetkým v oblasti brucha, pŕs a bokov), ktoré potom za sebou zanechávajú nežiaduce jazvičky alebo strie. Je dobré cvičiť, veľa piť a natierať si pokožku.

Ak sa vám strie vytvorili, nebuďte sklamaná, je to aj žáležitosť genetiky, ktorú neovplyvníte. Potešitelné je, že strie sa po pôrode čiastočne stiahnu a vyblednú, zostanú však slabo viditeľné, ako tenké striebristé pásiky.

 

Pocity v 24. týždni tehotenstva

Nálada vám môže kolísať v úplných extrémoch, niekedy nespoznávate samu seba v prudkosti a precitlivelých reakciách, niekedy naopak tehotenstvo so sebou prináša kľud storočnej korytnačky.

Ak vám je ľahko do plaču, nebráňte sa tomu, hormóny sa plačom vyplavujú, uľaví sa vám. Ak ste na opačnom póle, možno sa vám všetko vo svetle nastávajúceho materstva zdá menej dôležité. Vychutnajte si tento stav a v kľude si užívajte rýchlo ubiehajúce týždne.

Vyšetrenia v 24. týždni tehotenstva

GTT – glukózový tolerančný test sa štandardne robí medzi 24. – 28. týždňom tehotenstva.

Ide o metódu podania sladkého roztoku glukózy, hroznového cukru (orálne) a sledovanie tvorby hladiny inzulínu v krvi (kvapka krvi z prstu), v hodinových časových odstupoch (väčšinou 3x za sebou).

To znamená, že ráno prídete nalačno do laboratória, kde vám odoberú vzorku krvi. Potom vám dajú vypiť sladký roztok glukózy a po hodine znovu odoberú krv. Po ďalšej sa odber opakuje.

Na niektorých pracoviskách sa odoberá krv len dvakrát – nalačno a dve hodiny po vypití roztoku.

I zdravá žena môže v priebehu tehotenstva, na základe hormonálnych zmien dostať takzvanú tehotenskú cukrovku.

Diagnostikuje sa práve pomocou GTT, väčšinou na základe zvýšenej hladiny cukru v krvi, respektíve v moči. Už niekoľko rokov sa u nás paušálne robieva takmer všetkým ženám.

Tip:

Zoberte si so sebou na tento test citrón. Vo vačšine nemocníc vám dovolia si sladkú vodu takto dochutiť, je potom menšia pravdepodobnosť, že by vám z príliš sladkého roztoku prišlo nevolno. Idálne je hodinu do druhého odberu prečkať na čerstvom vzduchu, nezabudnite si niečo na čítanie.

@ Ďalšie týždne tehotenstva nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR.sk »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (26 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...