Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

24. týždeň tehotenstva

  01.10.2016   2

 

Milá mamička,

vaše dieťatko ste počali pred 22 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 24 týždňov.
Ste v 2. trimesteri - v 6. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Aké sú vaše pocity v 24. týždni tehotenstva

Nálada vám môže kolísať v úplných extrémoch, niekedy nespoznávate samu seba v prudkosti a precitlivelých reakciách, niekedy naopak tehotenstvo so sebou prináša kľud storočnej korytnačky.

Ak vám je ľahko do plaču, nebráňte sa tomu, hormóny sa plačom vyplavujú, uľaví sa vám. Ak ste na opačnom póle, možno sa vám všetko vo svetle nastávajúceho materstva zdá menej dôležité. Vychutnajte si tento stav a v kľude si užívajte rýchlo ubiehajúce týždne.

 

Ako rastie vaše bábätko v 24. týždni tehotenstva

Intenzívne pohyby bábätka vám určite prinášajú veľa radosti. Neľakajte sa ani, keď ich pár hodín necítite. Vždy, keď niečo robíte a hýbete sa, bábätko sladko spí, lebo pohyb ho uspáva. Samozrejme jemný a nežný pohyb. Ostatným by ste sa mali vyvarovať – športom s prudkými skokmi a pod.

V brušku dokáže dieťa prespať aj 20 hodín denne. I napriek tomu sa jeho telo zdokonaľuje. Končí sa napríklad tvorba nechtov na rukách a vaše dieťatko už má zvukovod i ušnicu a počuje. Keby ste sa pozreli 3d ultrazvukom na svojho drobčeka, celkom zreteľne by ste rozoznali tvár, možno by ste už aj skúšali odhadnúť na koho sa podobá. Je to už malý človiečik.

Telesné príznaky v 24. týždni tehotenstva

Počas tehotenstva sa pokožka zmení každej žene. Zatiaľ čo pleť na tvári vyzerá vďaka lepšiemu prekrveniu väčšinou lepšie a viac sviežo, vyžaduje si pokožka na prsiach, bruchu a na stehnách, aby ste jej v tomto období venovala zvláštnu pozornosť.

Ženské väzivové tkanivo je od prírody vytvorené tak, aby sa mohlo veľmi napínať. Okrem toho zaisťujú v priebehu tehotenstva väčšiu pružnosť tkaniva špeciálne hormóny. Len tak sa môže koža bez problémov prispôsobiť zvyšujúcej sa potrebe miesta rastúceho bábätka. Aj preto dochádza počas tehotenstva často k nadmernému napínaniu tkaniva (predovšetkým v oblasti brucha, pŕs a bokov), ktoré potom za sebou zanechávajú nežiaduce jazvičky alebo strie.

Prevencia proti striám:

  • pravidelné ľahké cviky,
  • masáž a ošetrovanie pokožky,
  • otužovanie (striedavo teplá a studená srcha),
  • vyvážená strava,
  • pitný režim
  • a dostatok pohybu.

Ak sa vám strie vytvorili, nebuďte sklamaná, je to aj žáležitosť genetiky, ktorú neovplyvníte. Potešitelné je, že strie sa po pôrode čiastočne stiahnu a vyblednú, zostanú však slabo viditeľné, ako tenké striebristé pásiky.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú v 24. týždni tehotenstva

 

GTT - glukózový tolerančný test sa štandardne robí medzi 24. – 28. týždňom tehotenstva.

Ide o metódu podania sladkého roztoku glukózy, hroznového cukru (orálne) a sledovanie tvorby hladiny inzulínu v krvi (kvapka krvi z prstu), v hodinových časových odstupoch (väčšinou 3x za sebou).

To znamená, že ráno prídete nalačno do laboratória, kde vám odoberú vzorku krvi. Potom vám dajú vypiť sladký roztok glukózy a po hodine znovu odoberú krv. Po ďalšej sa odber opakuje.

Na niektorých pracoviskách sa odoberá krv len dvakrát – nalačno a dve hodiny po vypití roztoku.

I zdravá žena môže v priebehu tehotenstva, na základe hormonálnych zmien dostať takzvanú tehotenskú cukrovku.

Diagnostikuje sa práve pomocou GTT, väčšinou na základe zvýšenej hladiny cukru v krvi, respektíve v moči. Už niekoľko rokov sa u nás paušálne robieva takmer všetkým ženám.

Tip:

Zoberte si so sebou na tento test citrón. Vo vačšine nemocníc vám dovolia si sladkú vodu takto dochutiť, je potom menšia pravdepodobnosť, že by vám z príliš sladkého roztoku prišlo nevolno. Idálne je hodinu do druhého odberu prečkať na čerstvom vzduchu, nezabudnite si niečo na čítanie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 26 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Slavomira Šeďova napísané 05.01.2016 15:38

Váš komentá smile Big Grins zwinker

Jaj napísané 05.01.2016 10:27

Váš komentár smile Big Grins zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku
Slavomira Šeďova napísané 05.01.2016 15:38

Váš komentá smile Big Grins zwinker

Jaj napísané 05.01.2016 10:27

Váš komentár smile Big Grins zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised