40. týždeň tehotenstva

redakcia 0
Porod, 40 tyzden. Kedy ísť do pôrodnice?
Shutterstock

40 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 40. týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 38 týždňami.

Ktorý mesiac je 40. týždeň tehotenstva? Ste v 3. trimestri – v 10. lunárnom mesiaci tehotenstva (40 týždňov tehotenstva/4 týždne/10 mesiacov).

40 týždeň tehotenstva video

 

Bábätko v 40. týždni tehotenstva

Možno je už vaše bábätko s vami, možno naňho ešte netrpezlivo čakáte. Ak je ešte v brušku, žiadne veľké zmeny sa už neudejú. Chystá sa na pôrod práve tak ako vy.

Priemerná váha novorodenca je 3,5 kg a dĺžka 50 cm. Čo je však vždy veľmi individuálne, predsa len, nerodíme sa „cez kopirák.“ Tešíte sa, ako budete rodine hrdo oznamovať jeho miery? 🙂

Bruško v 40. týždni tehotenstva

Ak by niekto opísal bábätko v tomto období ako veľký červený melón, asi mu dáte za pravdu. A už je vám asi aj dosť ťažký na nosenie a máte toho za 40 týždňov dosť.

Neviete sa dočkať, kedy uvidíte tvár svojho bábätka.

Netrpezlivosť dosahuje vrchol. Samozrejme nie v prípade, ak už zázrak spinká v kolíske. Ak ste ešte neporodili, uisťujem vás, že do dvoch týždňov bude dieťa z druhej strany bruška.

Nepodliehajte panike, ak to ešte nebude v tomto týždni. Váš gynekológ vám dal na základe ultrazvuku aj iné možné termíny, kedy sa bábätko narodí. Bude to vtedy, keď bude pripravené.

Len 5 % detí sa narodí v presne odhadovanom termíne pôrodu. Máte lepší pocit?

shutterstock

Pravdepodobne ste sa už stretli s prípravnými kontrakciami, sú nazývané tiež poslíčky, predčasné sťahy, tvrdnutie brucha.

Môžete ich vnímať ako tvrdnutie bruška, tiahnutie v chrbte, môžu byť podobné menštruačným bolestiam, vystreľovať do stehien alebo podbruška, môžu bolieť kríže.

Každá žena prežíva kontrakcie inak. Môžu byť pravidelné, už aj bolestivé a môžete mať pochybnosti, či sa nejedná o pôrod. Hovorí sa, že sa odlišujú od začiatku pôrodu tým, že sa intervaly medzi nimi neskracujú a samotný sťah nie je dlhší.

Ak sú pre vás únavné a opakujú sa, skúste sa zahriať. Ak ste oddýchnutá a boli by ste rada, aby „to“ už začalo, môžte vyskúšať naše tipy.

Vyšetrenia v 40. týždni

Budú častejšie. Možno i každé dva dni.

Tip:

Ak už kontrakcie začali, ale sú málo účinné, alebo ak ste už dávno po vypočítanom termíne a pôrod nie a nie začať, môžete skúsiť priblížiť alebo urýchliť pôrod prirodzenými metódami:

Prečítajte si viac: 10 prirodzených metód, ako naštartovať pôrod

Máme mejlíky aj pre Vaše bábätko

Vypýtajte si zasielanie osobného mejlíku podľa veku vášho bábätka.

A dozviete sa všetko, čo budete potrebovať, vtedy, keď to budete riešiť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...