41. týždeň tehotenstva

redakcia 0

41 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 41. týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 39 týždňami.

shutterstock

 

Bábätko v 41. týždni tehotenstva

Nepodliehajte panike, ak vaše bábätko nie je ešte na svete. Len 5 % detí sa narodí v presne odhadovanom termíne pôrodu.

A za dieťa narodené „v termíne“ sa považuje dieťa, ktoré sa narodí do 42. týždňa – ešte stále je to v termíne a nie po termíne.

Ak ste ešte stále „dva v jednom“, možno nastal čas vrátiť sa znova na začiatok a prepočítať váš termín pôrodu.

Pokial dôverne poznáte svoj cyklus a viete, že nezodpovedá klasickému „koliečkovému“ 28-dňovému, mali by ste o tom pohovoriť so svojim ošetrujúcim lekárom. Bábätko možno ešte nedorástlo na deň „D“.

Vodítkom Vám môže byť aj prvý ultrazvuk z 10. týždňa tehotenstva, kedy sú bábätka najlepšie „porovnateľné“.

I keď bábätko otáľa s príchodom na svet, naozaj to bude čochvíľa.

Psychika pred pôrodom

Ak sme minulý týždeň písali, že „netrpezlivosť dosahuje vrchol“, v tomto týždni už si vačšinou podčiarkujete v denníčku, že nabudúce oznámite širokej pospolitosti svojej rodiny a kamarátok termín pôrodu posunutý najmenej o dva týždne neskôr!

Je to síce dojímavé, že vám denne volá ešte aj váš inštalatér, či „už“, ale na druhej strane sa pri cez-zubnom „ešte nie“ modlíte, aby už konečne mobilný operátor zrušil vaše číslo za nedovolené preťažovanie siete.

Zoznamy, na ktoré ste doteraz hladeli s prirodzenou skepsou (pche, masáž bradaviek a korenený čajík, pche..) zrazu znova googlite a čítate s oveľa vačším zaujatím.

Prišiel čas činov, na taške do pôrodnice už nemáte čo prebaliť, výbavička už je prežehlená aspoň zo trikrát, číslo na sanitku vypálené na sietnici…

Všetko je nachystané, len to malé bábeno si dáva načas…

Toto je asi najtažšie obdobie nastávajúcej maminy, túžba bábätko vidieť sa strieda s pochybnosťami, ako to všetko zvládnem, či to vôbec budem vedieť spoznať a či moje telo naozaj pracuje ako má, keď ešte stále nič.

Hormonálna hojdačka vás striedavo vezie hore a dole, smiech sa strieda s ronením sĺz, témou dňa je Čakanie.

Ak môžeme radiť, snažte sa od toho všetkého odpútať. Ísť von, do kina, na prechádzku, prečítať si „vybrané state“ svojej obľúbenej literatúry, dajte si čas. Nesnažte sa pôrod popohnať, stres začiatku pôrodu nesvedčí.

Zamyslite sa, čo vám ešte chýba k tomu, aby ste v klude mohli začať rodiť. Ak je to partner na služobke alebo gynekologička na dovolenke, zabezpečte si náhradu, vyriešte všetko, čo vás zneisťuje. Pohladkajte bábätko, vysvetlite mu, že už by naozaj mohlo prísť a že sa na neho všetci tešíte.

Ako naštartovať pôrod

Ak ste oddýchnutá a boli by ste rada, aby „to“ už začalo, môžte vyskúšať pôrod naštartovať. Základ dobrého pôrodu je v hlave. Rozhodnite sa, že chcete rodiť. Naozaj. Napríklad aj hneď.

Vyvolanie – indukcia pôrodu

Ak sa pôrod nerozbieha, pravdepodobne vám lekár navrhne umelé naštartovanie pôrodnej činnosti – vyvolanie pôrodu. Je viacero spôsobov, ako sa indukcia pôrodu môže realizovať:

  • Hamiltonov hmat – mechanické odlúčenie dolnej časti vaku plodových obalov pri krčku maternice počas vaginálneho vyšetrenia. Cieľom je naštartovať vylučovanie hormónov pomáhajúcich skracovaniu krčka.
  • Mechanické rozširovanie krčka maternice pomocou preparátu zavedeného priamo do pochvy- ten vstrebáva tekutiny z okolitého tkaniva a zväčšuje svoj objem. Dochádza tak k rozšíreniu krčka a následnému vylučovaniu prostaglandínu.
  • Farmakologické prostriedky na podporu zrenia krčka – obsahujú prostaglandín, zavádzajú sa do pochvy a bývajú buď vo forme tabletky alebo gélu.

Na vyvolanie / posilnenie pôrodnej činnosti

sa najčastejšie používa:

  • oxitocínová infúzia – podáva sa priamo do žily, buď na spustenie pôrodu, alebo na posilnenie už existujúcej kontrakčnej činnosti;
  • amniotómia – pretrhnutie amniového (plodového) vaku –  „pustenie“ plodovej vody.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

Budú časté, možno pôjdete na kontrolný CTG záznam oziev bábätka a kontrakcií každý deň. Možno budete v tomto týždni aj hospitalizovaná. Nechajte sa svojim ošetrujúcim lekárom informovať o všetkých možnostiach.

Tip:

Vyložte si nohy na stôl a odpočívajte, kto vie, kedy sa vám to najbližie podarí. Ak máte akúkoľvek pochybnosť či neistotu, neváhajte sa ísť dať do pôrodnice skontrolovať.

Máme mejlíky aj pre Vaše bábätko

Vypýtajte si zasielanie osobného mejlíku podľa veku vášho bábätka.

A dozviete sa všetko, čo budete potrebovať, vtedy, keď to budete riešiť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...