27. týždeň tehotenstva

redakcia 3
Tehotenstvo, 7 mesiac, 27 tyzden
Shutterstock

27 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 27 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 25. týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 27. týždeň? Ste v 3. trimestri – v 7. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

27. týždeň tehotenstva video

Bábätko v 27. týždni tehotenstva

Na začiatku tretieho trimestra je bábätko veľké asi ako hlavička karfiolu. Váži okolo 875 gramov. Jeho chodidlá majú dĺžku 2 cm.

Proporcie jeho telíčka sa už podobajú na tie, keď sa narodí. Ale jeho pokožka je zatiaľ veľmi vráskavá.

Vaše dieťatko v tomto týždni stále zdokonaľuje svoj mozog. Centrum myslenia je väčšie a zložitejšie. Každú minútu vzniká 250 000 neurónov. Nečudo, že vaše dieťatko vníma všetkými zmyslami, preciťuje všetky vaše radosti i starosti…

A ozaj… vaše bábätko už dokáže aj žmurkať.

Bruško v 27. týždni tehotenstva

Počas posledného trimestra prejde vaše telo najväčšími zmenami veľkosti a pohyblivosti.

Zväčšená hmotnosť sústredená v prednej časti tela bude narúšať vašu normálnu rovnováhu, a preto si osvojíte nové držanie tela. Zväčšená hmotnosť bude taktiež sťažovať pohodlnú polohu v spánku, ohýbanie, sedenie, výber vhodného šatstva.

Môžu sa ohlásiť bolesti chrbta alebo opuchnuté členky. TIP: Ako predchádzať bolestiam chrbta.

Dbajte na dostatočné pitie. Najvhodnejšia je čistá voda, ktorú necháme odstáť, nenasýtené minerálky (vhodné sú tie, ktoré majú obsah sodíka nižší ako 200 mg/l), rozriedené 100% ovocné a zeleninové šťavy.

Príprava na pôrod – začína 3. trimester

Teraz je čas začať s prípravami na pôrod, dojčenie a šestonedelie. Možno ste už začali navštevovať kurz prípravy na pôrod a rodičovstvo.

V nasledujúcich týždňoch vám tiež prinesieme odkazy na zaujímavé články, ktoré vám môžu pomôcť sa zorientovať.

Blíži sa nástup na materskú dovolenku

Od 32. týždňa v prípade rizikového tehotenstva, spravidla však v 34. týždni tehotenstva zamestnané ženy nastupujú na materskú dovolenku.

Zamestnávateľovi nástup na materskú dovolenku písomne oznámia najmenej mesiac vopred. Dávajú im tiež tlačivo „Materské“ zo Sociálnej poisťovne, ktoré im vystaví gynekológ na prehliadke.

Postupne si môžete lustrovať informácie o peňažných dávkach, ktoré sa poskytujú rodičovi pri narodení bábätka. Aké „papierovačky“ na vás budú čakať na úradoch, kedy vyštartovať, na čo sa pripraviť – k tomu vám môže byť nápomocná naša príručka pre rodiča.

Vyšetrenia v 27. týždni tehotenstva

Najneskôr tento alebo budúci týždeň by ste mali absolvovať skríningový glukózový test, ak ste mali pozitívne výsledky v moči alebo trpíte opuchmi, či máte akýkoľvek iný predpoklad na tehotenskú cukrovku.

Shutterstock

 

Tip na 27. týždeň tehotenstva:

Ak si dávate pozor na hmotnosť, aby sa vám neprilepili aj tie kilá, ktoré netreba, určite sa vyhnite limonádam s obsahom cukru, kofeínu a chinínu… vrátane ovocných džúsov. Najmä malé, tzv. detské krabičkové džúsy obsahujú množstvo cukrov, vody a prísad, ale len minimum ovocnej zložky.

Pred užívaním bylinkových čajov sa poraďte s odborníkom, či sú vhodné aj pre tehotné (bylinky v tehotenstve a počas dojčenia). Pozor na ovocné čaje – sú často príčinou zvýšenia množstva žalúdočnej kyseliny (pálenie záhy v tehotenstve).

Zelené a čierne čaje nie sú pre tehotné veľmi vhodné, ale jedna šálka denne vám ani dieťatku neublíži.

Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý môže byť vašim sprievodcom tehotenstvom, i pôrodom. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (34 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Napodobne… Pôrodná časť a prístup personálu na pôrodnici super, ale na oddelení šestonedelia a novorodeneckom úplná katastrofa. Sestry povýšenecké, neochotné, bola som rada, že idem domov..

  2. Veľmi by ma zaujímalo, na základe akých údajov bol tento profil pôrodnice vypracovaný. Z týchto všetkých bodov, na ktorých si pôrodnica buduje nejaké dobré renomé, bol z vlastných skúseností splnený asi 1 a pol.

Comments are closed.