9. týždeň tehotenstva

redakcia 0
Tehotenstvo, prvý trimester, tretí mesiac, 9. tyzden
Shutterstock

9 týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 9 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 7 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 9. týždeň? Ste v 1. trimestri – v 3. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

9. týždeň tehotenstva video

Ako rastie vaše bábätko v 9. týždni tehotenstva

Zárodok vo vašom brušku už budú odborníci nazývať plod. Nečudo, vaše dieťatko už má ruky i nohy, a zároveň kolená, lakte, plecia, boky… Všetko dobre rozoznateľné!

Momentálne je veľké asi ako fazuľka. Alebo čerešňa. Dokonca sa už aktívne pohybuje, len je ešte maličké na to, aby ste to cítili, ale na ultrazvuku sú pohyby jasne viditeľné.

A hoci v tomto týždni tehotenstva vám ultrazvuk neprezradí pohlavie bábätka, možno sa pousmejete nad informáciou, že už ciká 🙂

Prečítajte si viac: Bábätko v brušku v 9. týždni tehotenstva

 

Bruško v 9. týždni tehotenstva

Ešte stále sa vám darí zapínať rifle alebo ste sa už boli pozrieť po nejakom novom, voľnejšom, tehotenskom oblečení? Jeho kúpa nie je zbytočnou investíciou, ak vezmeme do úvahy, že ho môžete využiť aj po pôrode alebo pri ďalšom tehotenstve 🙂

Možno by sa hodila zatiaľ aspoň tehotenská podprsenka. Bolesti prsníkov v tehotenstve trápia každú desiatu ženu. Možno preto, že práve u nej je tkanivo na prsníkoch výnimočne citlivé. Prsia sa postupne zväčšujú.

Pokračujú problémy s častou návštevou toalety, môže sa vyskytnúť i pálenie záhy, zhoršené trávenie, ale i nafukovanie. Za spomaleným trávením môže byť aj nedostatok železa, skúste ho doplniť vhodnou stravou. 

Čoskoro by mohli pozvoľna odznieť tehotenské nevoľnosti. Ak naďalej veľmi často zvraciate, povedzte o tom svojmu gynekológovi a nepodceňujte dehydratáciu. 

Opačným „problém,“ tehotenské chute, udáva tiež pomerne vysoké percento žien. Netreba jesť za dvoch, ale dvakrát tak kvalitne. Pokiaľ tehotnú ženu príliš nepotrápia tehotenské nevoľnosti, je ideálne počas prvých troch mesiacov pribrať 1 až 2 kilá (450 – 680 g/mesačne), celkovo za celé tehotenstvo, medzi 12 až 16 kg.

Ak máte neprimerane veľkú chuť na sladké – jedzte zložené cukry a plnohodnotné uhlohydráty, ktoré nájdete napríklad v celozrnných obilninách. Alebo si dajte mrkvu. A ak máte chuť na kyslé, dajte si kľudne kyslú kapustu alebo kyslé uhorky.

Chuť na čokoládu napríklad najčastejšie znamená nedostatok magnézia. Dajte si teda najskôr radšej minerálku s jeho vysokým obsahom alebo zopár mandlí. Medzi tzv. „superpotraviny,“ ktoré oceníte v tehotenstve, patrí napríklad pšeno a pohánka.

Shutterstock

 

Pocity v 9. týždni tehotenstva

Oznámili ste už vašim blízkym, že ste tehotná? Možno majú v tejto chvíli vačšiu radosť než vy. Ak sú vaše pocity ohľadom tehotenstva zmiešané, dovoľte si to. Neznamená to, že neviete cítiť lásku k svojmu dieťaťu. Možno len reálne hodnotíte situáciu. 

V konečnom dôsledku sa všetky zmeny najviac dotknú vás, a je preto zrozumiteľné, že radosť je zmiešaná s pochybnosťami. Možno práve preto tehotenstvo trvá štyridsať týždňov, nerastie len bábätko, ale aj vy máte čas dozrieť v matku.

A možno sa naopak neviete dočkať… každá sme iná a to je práve na svete to najzaujímavejšie.

Vyšetrenia v 9. týždni tehotenstva

Ak navštívite v tomto období svojho lekára, dokáže preskúmať vaše bruško už i hmatom. Vaša maternica ďalej rastie a dá sa nahmatať tesne nad lonovou sponou.

Zvyšuje sa vám objem krvi. Niekedy v tomto období po odbere krvi sa môže stať, že výsledky budú poukazovať na anémiu – chudokrvnosť. Prečítajte si, ako si pomôcť pri anémii. Dávajte si pozor na zlodejov železa, čo je hlavne čierny čaj a káva.

Zriedkavý v tomto období nie je ani zvýšený výtok z pošvy. Je spôsobený hormonálnymi zmenami, vysokou hladinou estrogénov. Veľa tehotných žien potrápi vaginálna mykóza. Prejavuje sa nepríjemnými pocitmi, svrbením, začervenaním či výtokom. Niekedy sa môžu vyskytnúť aj bolesti pri pohlavnom styku. Nezanedbajte jej liečbu, povedzte o tom svojmu gynekológovi.

Tipy na 9. týždeň tehotenstva:

  • počuli ste už o peňažnej dávke, ktorú môžete poberať v tehotenstve? Volá sa tehotenské. Nárok vám môže vzniknúť už čochvíľa – poskytuje sa od 13. týždňa tehotenstva a trvá až do pôrodu. Tehotné študentky si môžu požiadať o tehotenské štipendium.
  • pre zamestnané tehotné: Lekárske potvrdenie o tehotenstve (tehotenská knižka) potrebujete na oznámenie tehotenstva svojmu zamestnávateľovi. Ak ste tehotenstvo ešte neoznamovali, prečítajte si, kedy môže tehotná žena dostať výpoveď od zamestnávateľa.
  • pokiaľ ste nezamestnaná, evidovaná na Úrade práce, tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Stane sa tak najneskôr dňom narodenia vášho bábätka, ak sa vám dovtedy nepodarí nájsť zamestnanie.

@ Ďalšie týždne tehotenstva si nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR »»»

Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý môže byť vašim sprievodcom tehotenstvom, prípravou na pôrod, príchod bábätka. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (44 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...