Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

9. týždeň tehotenstva

 redakcia   01.10.2016   2

 

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 7 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 9 týždňov.
Ste v 1. trimesteri - v 3. lunárnom mesiaci tehotenstva.

 

Ako rastie vaše bábätko v 9. týždni tehotenstva

Zárodok vo vašom brušku už budú odborníci nazývať plod. Nečudo, vaše dieťatko už má ruky i nohy, a zároveň kolená, lakte, plecia, boky... Všetko dobre rozoznateľné!

Momentálne je veľké asi ako fazuľka. Dokonca sa už aktívne pohybuje, len je ešte maličké na to, aby ste to cítili, ale na ultrazvuku sú pohyby jasne viditeľné.

Prečítajte si viac: Bábätko v brušku v 9. týždni tehotenstva

 

Telesné príznaky v 9. týždni tehotenstva

Bolesti prsníkov v tehotenstve trápia každú desiatu ženu. Možno preto, že práve u nej je tkanivo na prsníkoch výnimočne citlivé. Prsia sa postupne zväčšujú.

Pokračujú problémy s častou návštevou toalety, môže sa vyskytnúť i pálenie záhy, zhoršené trávenie, ale i nafukovanie. Čoskoro by mohli pozvoľna odznieť tehotenské nevoľnosti.

Ale možno udrie opačný "problém" - tehotenské chute udáva tiež pomerne vysoké percento žien. Netreba jesť za dvoch, ale dvakrát tak kvalitne.

Ak máte neprimerane veľkú chuť na sladké – jedzte zložené cukry a plnohodnotné uhlohydráty, ktoré nájdete napríklad v celozrnných obilninách. Alebo si dajte mrkvu. A ak máte chuť na kyslé, dajte si kľudne kyslú kapustu alebo kyslé uhorky.

Chuť na čokoládu napríklad najčastejšie znamená nedostatok magnézia. Dajte si teda najskôr radšej minerálku s jeho vysokým obsahom alebo zopár mandlí.

Medzi tzv. "superpotraviny," ktoré oceníte v tehotenstve, patrí napríklad pšeno a pohánka.

Ingimage

 

Aké sú vaše pocity

Oznámili ste už vašim blízkym, že ste tehotná? Možno majú v tejto chvíli vačšiu radosť než vy.

Ak sú vaše pocity ohľadom tehotenstva zmiešané, dovoľte si to. Neznamená to, že neviete cítiť lásku k svojmu dieťaťu. Možno len reálne hodnotíte situáciu. 

V konečnom dôsledku sa všetky zmeny najviac dotknú vás, a je preto zrozumiteľné, že radosť je zmiešaná s pochybnosťami.

Možno práve preto tehotenstvo trvá štyridsať týždňov, nerastie len bábätko, ale aj vy máte čas dozrieť v matku.

A možno sa naopak neviete dočkať... každá sme iná a to je práve na svete to najzaujímavejšie.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

Ak navštívite v tomto období svojho lekára, dokáže preskúmať vaše bruško už i hmatom. Vaša maternica ďalej rastie a dá sa nahmatať tesne nad lonovou sponou.

Zvyšuje sa vám objem krvi. Niekedy v tomto období po odbere krvi sa môže stať, že výsledky budú poukazovať na anémiu - chudokrvnosť. Prečítajte si, ako si pomôcť pri anémii. Dávajte si pozor na zlodejov železa, čo je hlavne čierny čaj a káva.

Zriedkavý v tomto období nie je ani zvýšený výtok z pošvy. Je spôsobený hormonálnymi zmenami, vysokou hladinou estrogénov.

TIP:

Pre zamestnané tehotné: Lekárske potvrdenie o tehotenstve (tehotenská knižka) potrebujete na oznámenie tehotenstva svojmu zamestnávateľovi. Ak ste tehotenstvo ešte neoznamovali, prečítajte si, kedy môže tehotná žena dostať výpoveď od zamestnávateľa.

Pokiaľ ste nezamestnaná, evidovaná na Úrade práce, tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Stane sa tak najneskôr dňom narodenia vášho bábätka, ak sa vám dovtedy nepodarí nájsť zamestnanie.


Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Máme pre Vás mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý môže byť vašim sprievodcom tehotenstvom, prípravou na pôrod, príchod bábätka. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 42 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Erika napísané 13.12.2016 18:09

Dobrý deň, zaujíma ma prečo vo videu uvádzate že dieťa ma viac ako 4cm a v texte sa spomina 20-25mm? Clovek potom nevie ktorý údaj je pravdivý. ďakujem za odpoveď

Kamila Bullova napísané 06.09.2014 19:49

Váš komentár smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku
Erika napísané 13.12.2016 18:09

Dobrý deň, zaujíma ma prečo vo videu uvádzate že dieťa ma viac ako 4cm a v texte sa spomina 20-25mm? Clovek potom nevie ktorý údaj je pravdivý. ďakujem za odpoveď

Kamila Bullova napísané 06.09.2014 19:49

Váš komentár smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised