19. týždeň tehotenstva

redakcia 0
Tehotenstvo, 5. mesiac, 19. tyzden
Shutterstock

19. týždeň tehotenstva

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 19 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 17 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 19. týždeň? Ste v 2. trimestri – v 5. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

19. týždeň tehotenstva video

 

Bábätko v 19. týždni tehotenstva

Bábätko je teraz veľké asi ako mango. I napriek jeho „malosti“ už má na rukách i nohách jedinečnú kresbu. Voláme ju papilárne čiary.

Pohyby bábätka v 19. týždni tehotenstva

Ak čakáte prvé dieťatko a ešte ste nepocítili prvé pohyby, môžete sa na ne čoskoro tešiť. Ak už jedného drobca (či viac) doma máte, pravdepodobne už dobre rozoznáte pohyby dieťatka.

Zatiaľ má bábätko dosť priestoru na vystrájanie, ale časom, čím bude väčšie, sa môžu jeho pohyby zdať menej intenzívne. Je to zapríčinené malým priestorom vo vnútri maternice. Svoju váhu musí vaše zrniečko zväčšiť ešte približne 15x.

Priberanie v 19. týždni tehotenstva

Budete priberať stále viac. Hormóny spôsobujú aj zmeny v metabolizme. Rady, ako nepribrať v tehotenstve priveľa:

  • Snažte sa o udržanie prijateľnej váhy. Od začiatku tehotenstva si strážte svoju hmotnosť, zapisujte si týždeň po týždni, koľko priberiete.
  • Cvičte – stačia úplne ľahké cvičenia, chôdza, plávanie. Cvičenie nielen udržuje fyzickú výkonnosť, hmotnosť, ale i potláča hlad a hlavne chuť na sladké a tiež pomáha udržiavať psychickú pohodu.
  • Snažte sa viesť príjemný život bez stresu, čo najplnší a najkvalitnejší.

Môžete pociťovať neuveriteľnú únavu. Doprajte si počas práce viac prestávok. A hlavne skôr, než začnete padať od únavy.

Niektoré ženy majú stále pretrvávajúce pocity slabosti. Prejavujú sa ako závraty alebo „točenie hlavy“. Príčinou môže byť:

  • nižší tlak – hlavne keď vstávate, robte to pomaly,
  • nízka hladina cukru v krvi – nosievajte so sebou drobné maškrty, ktoré vám pomôžu – sušené ovocie, oriešky (môžu byť i v čokoláde alebo jogurte), keksy a pod.
  • dehydratácia. Je veľmi častá. Pite, pite, pite. Zle vám môže prísť aj z „nepríjemného ťažkého vzduchu“ alebo rôznych pachov. Pomôže len odísť alebo dokorán otvoriť okno.
  • anémia je už „chorobným“ dôkazom závratov. Neobávajte sa jej však, ak slabosť nie je častá, ale skôr výnimočná. „Naozajstné“ mdloby sú počas tehotenstva zriedkavé – ak len nie ste herečka v telenovele;-). Ak sa vám už čosi také ale prihodilo, radšej navštívte svojho lekára.

Pokúste sa svoj stav napraviť aj veľmi príjemným spôsobom – použitím aromoterapeutických olejov. Pozor, s množstvom to nepreháňajte! Tehotné majú omnoho citlivejší čuch.

Skúste si privoňať bergamot, mandarínku, neroli, grapefruit alebo citrón. Takúto silicu – malú fľaštičku môžete mať kľudne stále po ruke v kabelke a priložiť k nosu vždy, keď na vás príde nevoľnosť, únava alebo závrat.

Pocity v 19. týždni tehotenstva

Nálada sa vám zrejme postupne zlepšuje, príznaky začínajúceho tehotenstva ustupujú. Ešte vždy môžete mať pocity podráždenia alebo záchvaty plaču. A narastajúce vedomie vlastného tehotenstva ich raz povzbudia, inokedy utlmia. Vaše hormóny sú úplne iné ako kedysi.

Ak už máte doma dieťatko, možno je čas začať ho pripravovať na to, že bude mať súrodenca. Vysvetlite mu, že je to aj jeho bábätko. Keďže deti majú bujnú a bohatú fantáziu, môžu sa s bábätkom „rozprávať“ a „spievať“ mu cez bruško. Takým istým spôsobom ho môžu pohladkať.

Druhe tehotenstvo
Shutterstock

 

Vyšetrenia v 19. týždni tehotenstva

S postupne rastúcim bruškom vám lekár bude čoraz častejšie kontrolovať i výšku fundu. Vyhľadá pohmatom horný okraj maternice. V tomto týždni už pomaličky začína siahať až po váš pupok.

@ Ďalšie týždne tehotenstva si nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR »»»

Tipy na 19. týždeň tehotenstva:

  • ak sa objaví krvácanie z ďasien, nemusíte sa znepokojovať. Je bežným prejavom tehotenstva. Zvýšte prísun vitamínov a minerálov – kvalitnou stravou a kúpte si zubnú kefku s jemnými štetinkami. Taktiež sa osvedčili zubné pasty s prídavkom bylín.
  • Už dopredu sa vyvarujte počúvaniu rôznych neprávd o dojčení. Pozrite sa na niekoľko z nich.

Mýty o dojčení:

  • S malými prsiami sa nedá dojčiť.
  • Po cisárskom reze sa nedá dojčiť.
  • Je jednoduchšie kŕmiť umelým mliekom.
  • Existuje slabé mlieko.
  • Dieťa sa bude budiť často.
  • Bude rozmaznané.
  • Bude „visieť na prsníku“ do piatich rokov.

… A iné pikošky. Zabudnite na to a pripravte sa na dojčenie už v tehotenstve.

Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Váš mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý je sprievodcom tehotenstva, prípravou na pôrod. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...