Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

19. týždeň tehotenstva

  01.10.2016   0

 

Milá mamička,

Vaše dieťatko ste počali pred 17 týždňami.
Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 19 týždňov.
Ste v 2. trimesteri - v 5. lunárnom mesiaci tehotenstva.

Ako rastie vaše bábätko

Váš drobček má momentálne veľkosť ako taká priemerná mrkvička. Okolo 20 cm. I napriek jeho „malosti“ už má na rukách i nohách jedinečnú kresbu. Voláme ju papilárne čiary.

Ak čakáte prvé dieťatko a ešte ste nepocítili pohyby, môžete sa na ne čoskoro tešiť. Ak už jedného drobca (či viac) doma máte, pravdepodobne už dobre rozoznáte pohyby dieťatka. Zatiaľ má dosť priestoru na vystrájanie, ale časom, čím bude väčšie, sa môžu jeho pohyby zdať menej intenzívne. Je to zapríčinené malým priestorom vo vnútri maternice. Svoju váhu musí vaše zrniečko zväčšiť ešte približne 15x.

Aké sú vaše pocity

Nálada sa vám zrejme postupne zlepšuje, príznaky začínajúceho tehotenstva ustupujú. Ešte vždy môžete mať pocity podráždenia alebo záchvaty plaču. A narastajúce vedomie vlastného tehotenstva ich raz povzbudia, inokedy utlmia. Vaše hormóny sú úplne iné ako kedysi.

 

Telesné príznaky

Môže sa stať, že pociťujete stále neuveriteľnú únavu. Doprajte si počas práce viac prestávok. A hlavne skôr, než začnete padať od únavy.

Niektoré ženy majú stále pretrvávajúce pocity slabosti. Prejavujú sa ako závraty alebo „točenie hlavy“. Príčinou môže byť nižší tlak – hlavne keď vstávate, robte to pomaly.

Ďalšou príčinou je nízka hladina cukru v krvi. Nosievajte so sebou drobné maškrty, ktoré vám pomôžu – sušené ovocie, oriešky (môžu byť i v čokoláde alebo jogurte), keksy a pod.

Ďalšou príčinou môže byť dehydratácia. Je veľmi častá. Pite, pite, pite. Zle vám môže prísť aj z „nepríjemného ťažkého vzduchu“ alebo rôznych pachov. Pomôže len odísť alebo dokorán otvoriť okno.

Anémia je už „chorobným“ dôkazom závratov. Neobávajte sa jej však, ak slabosť nie je častá, ale skôr výnimočná. „Naozajstné“ mdloby sú počas tehotenstva zriedkavé – ak len nie ste herečka v telenovele;-). Ak sa vám už čosi také ale prihodilo, radšej navštívte svojho lekára.

Pokúste sa svoj stav napraviť aj veľmi príjemným spôsobom – použitím aromoterapeutických olejov.

Pozor, s množstvom to nepreháňajte! Tehotné majú omnoho citlivejší čuch. Skúste si privoňať bergamot, mandarínku, neroli, grapefruit alebo citrón. Takúto silicu – malú fľaštičku môžete mať kľudne stále po ruke v kabelke a priložiť k nosu vždy, keď na vás príde nevoľnosť, únava alebo závrat.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

S postupne rastúcim bruškom vám lekár bude čoraz častejšie kontrolovať i výšku fundu. Vyhľadá pohmatom horný okraj maternice. V tomto týždni už pomaličky začína siahať až po váš pupok.

Tip:

Ak sa objaví krvácanie z ďasien, nemusíte sa znepokojovať. Je bežným prejavom tehotenstva. Zvýšte prísun vitamínov a minerálov – kvalitnou stravou a kúpte si zubnú kefku s jemnými štetinkami. Taktiež sa osvedčili zubné pasty s prídavkom bylín.


Vám ešte nechodí mejlík pre bruško?

Váš mejlík pre každý týždeň tehotenstva, ktorý je sprievodcom tehotenstva, prípravou na pôrod. Nechajte si posielať mejlík pre vaše bruško.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised