Čo majú nové slovenské pôrodnicie v roku 2023?

Pavlínka Pavlíková/ redakcia 0

Ako fungujú pôrodnice na Slovensku? Ovplyvnilo spustenie novej súkromnej pôrodnice Bory v Bratislave ostatné pôrodnice? Horúcou témou je tiež rušenie niektorých z tých starších, alebo neefektívnych pôrodníc po Slovensku. Prečítajte si novinky zo sveta slovenských pôrodníc.

Pre rok 2023 postupne aktualizujeme v našom projekte www.sprievodca-porodnicami.sk informácie o všetkých pôrodniciach, ktoré k januáru 2023 na Slovensku fungujú. 

shutterstock

Ktoré pôrodnice sa od budúceho roka zrušia?

1. Snina

Za minulý rok v Nemocnici Snina prebehlo len 270 pôrodov, za minimum pôrodov za rok odborníci označili 400. Rodičky sa zo Sniny presnú do pôrodníc v Humennom, Vranove nad Topľou a Michaloviec.

2. Kráľovský Chlmec

Pôrody z tohto mesta s presmerujú na pôrodnicu Trebišov a Michalovce.

3. Revúca

Pôrody z Revúcej sa presmerujú najmä do Rožňavy a Rimavskej Soboty alebo v prípade komplikácií aj do Bánskej Bystrice.

3. Myjava

Rodičky z Myjavy budú rodiť v pôrodniciach Skalici, Piešťanoch a v Trenčíne

4. Partizánske

Náhradnými pôrodnicami za Partizánske budú Topoľčany a Bojnice.

Môže ťa zaujímať aj >>Prečo sa pôrodnice zatvárajú?<<

 

Toto sú nemocnice, ktoré nám k 20.6.2023 poskytli aktualizácie svojich profilov na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk

1. Fakultná nemocnica Nitra

V roku 2022 vo fakultnej nemocnici v Nitre prebehlo 1328 pôrodov a z toho 625 sekciou. Pri fyziologickom pôrode je novorodenec priložený a prebieha úplny bonding. Na oddelení šestonedelia sú izby rooming in typu, kde vám bábätko prinesú po dvoch hodinách pozorovania na novorodeneckom oddelení. V každej sú maximálne dve postele.

© Viac v profile Pôrodnica Nitra »

2. Fakultná nemocnica Trenčín

Za minulý rok bolo v Trenčíne vykonaných až 2080 pôrodov. Výnimočnú možnosť máte pri pôrode v tejto pôrodnici: je tu bežné, že vás môžu sprevádzať aj dve osoby. Klystír ani holenie nevyžadujú – ale ak budete chcieť, vyhovejú vám. Návštevné hodiny určené nie sú, príbuzní môžu prísť kedykoľvek.

© Viac v profile Pôrodnica Trenčín »

3. FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica

Za rok 2022 tu prebehlo 1145 pôrodov z toho 351 s EDA. EDA je v banskobystrickej pôrodnici k dispozícii 24 hodín, avšak je potrebné absolvovať poučenie počas tehotenstva. Na šestonedelí sú všetky izby systém rooming in, takže mamička s dieťatkom môžu byť spolu nepretržite.

© Viac v profile Pôrodnica Banská Bystrica »

4. FNsP J.A. Reimana Prešov – stará budova

Rok 2022 priniesol pre prešovskú pôrodnicu 1262 pôrodov. Prvú dobu pôrodnú tu môže rodička stráviť na izbe, pôrodnej sále, sprche, fit lopte, pri relaxačnej hudbe.  Pôrodná sála je vybavená modernými polohovateľnými pôrodnými posteľami vyhrievaným lôžkom pre prvé ošetrenie novorodenca, fit loptami.

© Viac v profile Pôrodnica Prešov – stará budova »

5. FNsP J.A. Reimana Prešov – Monoblok

V tejto prešovskej pôrodnici bolo vykonaných za posledný rok 1397 pôrodov. Na šestonedelí sú izby typu rooming-in, kde je dieťa s matkou. Sociálne zariadenia na oddelení šestonedelia sú na každej izbe samostatné. Ide o izby jednolôžkové až trojlôžkové.

© Viac v profile Pôrodnica Prešov – Monoblok »

6. KNsP Čadca

Štatistické údaje ukazujú, že v pôrodnici Čadca bolo vykonaných 880 pôrodov z toho 202 sekciou. Na pôrodnej sále akceptujú dve blízke osoby, bezplatne. V Čadci majú 2 boxy plne oddelené a neprechodné so samostatným sociálnym zariadením a 2 oddelené a prechodné pôrodné boxy so spoločným sociálnym zariadením.

© Viac v profile Pôrodnica Čadca »

7. ĽN Stará Ľubovňa

Minulý rok prebehlo Ľubovni 1235 pôrodov a z toho iba 258 sekciou. V Ľubovnianskej nemocnici je počas pôrodu je dovolené jesť aj piť bez obmedzení. Ak vás čaká plánovaná či neplánovaná sekcia v tejto pôrodnici – partner môže byť i v takom prípade s vami. Bonding trvá jednu až 2 hod v závislosti rozhodnutia mamičky, bonding sa skôr nikdy neprerušuje.

© Viac v profile Pôrodnica Stará Ľubovňa »

8. LNsP Liptovský Mikuláš

Za rok 2022 bolo v tejto pôrodnici vykonaných 589 pôrodov. Od príjmu budete tráviť čas priamo na pôrodnej sále. V Liptovskom Mikuláši majú dva oddelené pôrodné boxy, ktoré uvádzajú ako nadštandardné a sú bez poplatku. Prvé potrebné vyšetrenia dieťatka sa robia na bruchu matky, ďalšie pokračujú v tej miestnosti kde sa narodilo, tak aby ste naňho videli.

© Viac v profile Pôrodnica Liptovský Mikuláš »

9. Nemocnica Poprad

Minulý rok bolo v pôrodnici Poprad vykonaných 1147 pôrodov. V tejto pôrodnici majú 4 samostatné pôrodné boxy, každé s vlastným sociálnym zariadením. Možnosť využiť EDA ponúkajú všetkým rodičkám, bezplatne. Na ošetrenie, meranie a váženie majú špeciálnu miestnosť. Partner tam môže ísť s bábätkom. Po návrate už však dieťatko po celé dve hodiny na pôrodnej sále ostáva pri vás.

© Viac v profile Pôrodnica Poprad »

10. Nemocnica Snina

Celkový počet pôrodov v Snine za rok 2022 je 270. Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie prešlo rekonštrukciou, kde sa vymenilo materiálno-technické vybavenie. Novorodenci sú na izbách spolu s matkami na roomingovej izbe, v noci sú na novorodeneckom oddelení novorodenci matiek po cisárskom reze.

© Viac v profile Pôrodnica Snina »

11. Nemocnica Zvolen

Minulý rok vo Zvolene prebehlo 1121 a z toho 277 sekciou. Pri prvej dobe pôrodnej je využívaná hydroterapia v sprche, aromaterapia a muzikoterapia. Potom sa presuniete na sálu, kde prebieha pôrod. Nachádzajú sa tu 2 moderné polohovateľné lôžka poskytujúce pre rodičku maximálny komfort.

© Viac v profile Pôrodnica Zvolen »

12. NsP Levice

Prvé okamihy po narodení môžu v levickej pôrodnici vyzerať takto: Novorodenca matke položia na brucho matky koža na kožu, umožnia dojčenie a po 30 minútach odnášajú na prvé vyšetrenia. Ak je novorodenec v poriadku a bez komplikácií, matka  môže byť  so svojim dieťaťom nepretržite od prvej chvíle po pôrode.

© Viac v profile Pôrodnica Levice »

13. NsP Revúca

V pôrodnici v Revúcej akceptujú pri pôrode ako sprevádzajúcu osobu kohokoľvek, koho si žena vyberie. Umožnia aj prítomnosť viacerých osôb ako doprovodu. Na pôrodnom sále majú polohovateľné pôrodné lôžka, ktoré sa pri pôrode dajú prispôsobiť želaniu rodičke, sprcha je k dispozícii po celý čas prvej doby pôrodnej, podľa potreby.

© Viac v profile Pôrodnica Revúca »

14. NsP sv. Barbory Rožňava, a.s.

Za rok 2022 bolo v rožňavskej pôrodnici vykonaných 579 pôrodov. Od príjmu do pôrodnice budete v jednej z pôrodných izieb, kde prebiehajú všetky pôrodné doby. Nie je povolené počas pôrodu prijímať tuhú stravu, ale piť môžete. Taktiež sa môžete prechádzať v pôrodnom trakte a využívať dostupné pomôcky. 85% – 90% detí odchádza domov plne dojčených.

© Viac v profile Pôrodnica Rožňava »

15. NsP Sv. Lukáša Galanta

V Galante sa za minulý rok prebehlo 966 pôrodov, z toho 412 sekciou. Pôrodnica v Galante bola v roku 2018 zrekonštruovaná a vybavená kompletne novým zariadením, rovnako boli zrekonštruované aj sprchy a toalety. Dva z troch samostatných pôrodných boxov, sú vybavené novými polohovateľnými pôrodníckymi lôžkami, na ktorých si môžete zvoliť polohu počas pôrodu.

© Viac v profile Pôrodnica Galanta »

16. NsP Trstená

Za pôrodnicu Trstená štatistiky ukazujú 1055 vykonaných pôrodov. V Trstenej prebehla komplexná rekonštrukcia priestorov oddelenia. 3 pôrodné izby sú klimatizované a zabezpečené germicídnym žiaričom. Vybavené sú modernými polohovateľnými posteľami, poskytujúce maximálny komfort pre rodičku, ako aj najmodernejšou monitorovacou technikou.

© Viac v profile Pôrodnica Trstená »

17. Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s.

V roku 2022 prebehlo v nemocnici Topoľčany 658 pôrodov. Na pôrod sú využívané dve samostatné pôrodné sály. Z toho jedna má dve čiastočne oddelené elektricky polohovateľné pôrodné postele, ktorých súčasťou je aj masážny segment v driekovej oblasti. Druhá samostatná pôrodná sála má jednu klasickú pôrodnú posteľ. Jej súčasťou je aj box s pôrodnou vaňou.

© Viac v profile Pôrodnica Topoľčany »

18. Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská

Na Antolskej bolo za rok vykonaných až 3361 pôrodov. V pôrodnici sú štyri klasické pôrodné boxy a jedna nadštandarná pôrodná izba. Klasické pôrodné boxy sú všetky vybavené pomôckami k prirodzenému pôrodu (polohovateľná pôrodná posteľ, fit-lopta, malá lopta, žinenka, difuzér pre možnosť aromaterapie), prostredie pôrodných boxov je zútulnené nerušivým nábytkom a stenami s mliečnym sklom. Využívať môžete sociálne zariadenie na pôrodnej sále.

© Viac v profile Pôrodnica Antolská »

19. Univerzitná nemocnica Martin

Od prvej hodiny po príchode z pôrodnej sály, ak to zdravotný stav váš a dieťaťa dovoľuje, môžete byť na izbe typu rooming-in. Na izbe budete spolu maximálne dve mamičky. Sprchy sú v každej izbe, toaleta (4 WC bunky) je na chodbe, spoločné pre všetky ženy na oddelení. Prepustenie do domáceho prostredia býva zvykom na 3.- 4. deň od pôrodu.

© Viac v profile Pôrodnica Martin »

20. UVN SNP Ružomberok

V roku 2022 prebehlo v Ružomberku 550 pôrodov. V tomto zariadení môžete počas pôrodu konzumovať nápoje, nie však tuhú stravu. Voľný pohyb máte v priestoroch celej pôrodnice, nielen pôrodného traktu. Ako výborný prostriedok proti bolesti môžete neobmedzene využívať sprchu.

© Viac v profile Pôrodnica Ružomberok »

21. Vranovská nemocnica, a.s.

Vo Vranovskej nemocnici bolo za minulý rok vykonaných 1030 pôrodov, z toho 283 sekciou. Pôrodnica vo Vranove nad Topľou má nový štandard pôrodných izieb, pretože odelenie prešlo rekonštrukciou. Štandardom na novej pôrodnej izbe je dizajnový hotelový interiér, moderné polohovateľné pôrodné lôžko, detská postieľka, samostatné sociálne zariadenie so sprchou či rozkladacie kreslo pre sprevádzajúcu osobu.

© Viac v profile Pôrodnica Vranov »

22. FNsP Žilina

Za rok 2022 prebehlo v žilinskej nemocnici 1700 pôrodov. Ak sa chystáte rodiť práve v Žiline, nemusíte o tom pôrodnicu dopredu informovať, ani tu chodiť do poradne pre tehotné. Poradňu ale samozrejme majú. Pôrodné plány v žilinskej pôrodnici akceptujú. K pôrodu si môžete pozvať až dve sprevádzajúce osoby. Prítomnosť blízkej osoby je dokonca bez poplatku. Počas pôrodu v Žilinskej pôrodnici môžete prijímať tekutiny, v pôrodnici majú možnosť poskytnúť vám iónový nápoj.

© Viac v profile Pôrodnica Žilina »

23. Nemocnica A. Wintera Piešťany

V tomto roku prechádza pôrodnica v Piešťanoch rozsiahlou prestavbou a bude dokončená do leta 2023. Napriek prestavbe rodičky majú zabezpečené výborné podmienky na gynekologickom oddelení, kde sa rodí bez obmedzení. Pred pôrodom si rodička môže prísť pozrieť pôrodnú sálu aj oddelenie, kde ju prevedie vedúca sestra alebo lekár z oddelenia. Do piešťanskej pôrodnice môže prísť rodiť hociktorá rodička bez toho, aby tu dopredu absolvovala nejaké vyšetrenia, preferujú ale prenatálne poradne od 36.týždňa gravidity.

© Viac v profile Pôrodnica Piešťany »

24. Fakultná nemocnica AGEL Skalica

Počas pôrodu v pôrodnici v Skalici ponúkajú rodičkám glukózu vo forme tabliet a obmedzené množstvo tekutín. Hneď po narodení položia dieťa, ešte s pupočnou šnúrou, matke na brucho a podporia aj samoprisatie. Novinkou je návštevná miestnosť, kam mamičky môžu priniesť dieťa návštevám. Počas pôrodu ponúkajú rodičkám glukózu vo forme tabliet a obmedzené množstvo tekutín. 

© Viac v profile Pôrodnica Skalica »

Zoznam budeme priebežne dopĺňať …

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár