piatok 25.05.2018 | meniny má Urban  

FNsP J.A. Reimana Prešov - Monoblok

Adresa:

FNsP J.A. Reimana Prešov - GPO II. - monoblok,
Hollého 14, Prešov

tel: 051/7011125,7011124
email: adam@fnsppresov.sk
web: www.fnsppresov.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1234
Počet novorodencov 1240
Pôrody sekciou 334
Pôrody s epiziotómiou 343
Pôrody s EDA 43

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
ÁnoPerinatologické centrum
NieNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 1. júla 2017.

Predpôrodná starostlivosť

Cvičenie, besedu aj video môžete zažiť ak sa prihlásite na predpôrodnú prípravu v tejto nemocnici. Prebieha priamo v priestore Gynekologicko - pôrodníckeho oddelenia II. Poplatok je 8 eur za stretnutie. Dohromady trvá príprava 7,5 hodiny po 1,5 hodine.

Viac informácií vám poskytne Bc. Ľudmila Rosnerová na tel: 0905/530708. Mamičky majú možnosť pozrieť si pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia aj novorodenecké oddelenie.

Ak sa chystáte rodiť práve v Prešove, nemusíte pôrodnicu dopredu o tom informovať.

Nie je povinné chodiť tu do poradne pre tehotné, ale ak by ste mali záujem, je potrebné sa telefonicky alebo osobne objednať. Poradňu nájdete na 9. poschodí v Monobloku (tel.: 051/70 11 160), v pracovné dni od 7:00 do 15:00. Nezabudnite moč a tehotenskú knižku.

Potešiteľná správa pre niektoré tehotné bude, že akceptujú individuálne pôrodné želania. Je však dobré ich ešte pred pôrodom prísť prekonzultovať.

Osoby pri pôrode

Pri pôrode vám povolia maximálne jednu sprevádzajúcu osobu. Môžete si vybrať partnera, niekoho z rodiny, kamarátku alebo dulu. Podmienkou je zaplatenie poplatku 25 € v hotovosti, po pôrode.

A podmienky? Citujem: „Nesmie zasahovať do priebehu pôrodu.“ Blízka osoba môže byť s vami hneď po príchode do pôrodnice, až po dve hodiny po pôrode. V prešovskej pôrodnici si môžete podľa vlastného výberu vybrať i pôrodníka alebo pôrodnú asistentku.

Podmienkou je dať vopred žiadosť, spísanie zmluvy o výbere lekára – pôrodníka a zaplatenie poplatku 240 €. Zo zmluvy môže odstúpiť aj rodička aj lekár, v takom prípade budú peniaze vrátené.

Ak by ste chceli mať pri sebe pôrodnú asistentku alebo pôrodníka z iného zdravotníckeho zariadenia, nie je to aktuálne možné.

Pôrod

Prvú doby pôrodnú trávi rodička na izbe čakateliek, od nálezu 3 cm na pôrodnej sále.

Disponujeme štyrmi lôžkami na I.dobe pôrodnej , ktoré sú bezprostredne spojené s pôrodnou sálou, tu sú pacientky umiestnené na intenzívne sledovanie pred pôrodom ( odtečená plodová voda, od nálezu 3 cm , vážne stavy).

Majú tu 3 polohovateľné pôrodné postele, pôrodnú stoličku, veľké lopty, rebriny, prehrávač s hudbou, aroma lampu, karimatka a sprcha. Tú môžete využívať neobmedzene dlho. V pôrodnom trakte sa môžete voľne pohybovať aj prijímať nápoje a tuhú stravu.

Máte i možnosť využiť EDA a možnosť požiadať o lieky proti bolesti. Personál o tejto možnosti informuje každú rodičku po nástupe bolestivých či silných kontrakcií. Vo všeobecnosti však radšej volia prístup bez chémie. Medikamenty neodporúčajú. Ak ich však budete vyžadovať, vyhovejú vám.

O epidurálnu analgéziu musíte požiadať dopredu. Stojí 120 € a vedia vám ju poskytnúť 24 hodín denne. Ideálne je za anesteziológom zájsť na pohovor 3-4 týždne pred pôrodom, je však možnosť vybaviť ju aj v deň pôrodu.

Či klystír chcete alebo nie sa - rozhodnete samé, po poučení od personálu. Taktiež o holení. To odporúčajú v opodstatnených prípadoch – napríklad oholiť v prípade sekcie.

Ďalšia z otázok znela: S akými polohami rodičky počas 2.DP máte vo vašom zariadení skúsenosť? Odpoveď bola: „v ľahu na chrbte (zatiaľ najviac používaná), ale je možné aj iná alternatívna poloha, pokiaľ si to rodička vyžaduje.“

V Prešove umožňujú aj odber pupočníkovej krvi. Záujem o odber je potrebné oznámiť pôrodníkovi vopred - zvyčajne je to vyznačené v tehotenskej knižke.

Cisársky rez

V prípade, že váš pôrod skončí cisárskym rezom, druh anestézie (používajú všetky druhy) si môžete vybrať. Partner môže byť pred operačnou sálou a pri ošetrení dieťaťa. V tomto zariadení umožňujú položenie zdravého novorodenca matke po sekcii na telo, je s matkou asi 20 minút.

Bábätko je nastálo umiestnené pri vás podľa jeho i vášho zdravotného stavu. Informujte sa o vašich možnostiach vopred. 

Zatiaľ tu nie je možnosť, aby bola s vami sprevádzajúca osoba aj po pôrode na oddelení šestonedelia.

V prešovskej  nemocnici je zariadenie pre patologických novorodencov, matky sú tam po pôrode s dieťaťom.

Novorodenec

Po pôrode sa priloží matke novorodenec na brucho, ak je novorodenec fyziologický, po prvom ošetrení  a vyšetrení ho prinesú na pôrodnú sálu, priložia k prsníku a zotrváva s matkou cca 20 min.- 2 hod. Potom je prenesený na oddelenie neonatológie, po zhodnotení stavu je preložený na rooming in podľa stavu matky a novorodenca.

Na ošetrenie, meranie, váženia atd.  majú špeciálnu miestnosť, kde môže vaša blízka osoba sprevádzať i drobca.

Šestonedelie

Na šestonedelí majú izby typu rooming-in, kde je dieťa s matkou cca. po 3 hodinách pozorovania dieťaťa na novorodeneckom oddelení.

Ak by bolo oddelenie šestonedelia plné, ubytujú  vás, bez dieťatka na gynekologickom oddelení (oddelenie je o poschodie nižšie - preto bez novorodencov) - stáva sa to však veľmi zriedkavo.

Sociálne zariadenia na oddelení šestonedelia sú sú samostatné pre každú izbu a takýchto izieb majú 16. Je tam ubytovaná jedna až tri mamky. 

Na oddelení sú aj 4 izby s vyšším štandardom - za poplatok 15 € / deň a 1 nadštandardná izba za poplatok 23 € na deň. Nájdete v nich aj prebaľovací stôl pre bábätko, baby box, kreslá, stolík a pod. 

Za ubytovanie sprevádzajúcej osoby si priplatíte 3,32€ plus stravu 7,67 €/deň.

Dojčenie

Nestihli ste sa na dojčenie pripraviť? Pomôžu vám kvalifikované vyškolené sestry. Tie vám poskytnú aj písomné materiály. Zabezpečujú i  podklady na nástenke. Ponúknu vám tiež zoznam kvalifikovaných poradkýň v dojčení.

Na oddelení máte k dispozícii ručné odsávačky.

Bábätká vážia pred a po každom dojčení, kvôli kontrole množstva vypitého mlieka, a aj každý deň večer.

K dokrmovaniu pristupujú iba v týchto prípadoch, citujem: „zdravotné indikácie, agalakcia u matky, závažná hypogalakcia u matky, opustenie dieťaťa mamou“. Výber metódy dokrmovania je individuálny - lyžičkou, striekačkou, fľašou, resp.sondou. A čím dokrmujú? Cit.: „materské mlieko od vlastnej matky, ženské materské mlieko z banky ženského mlieka, umelé mlieko podľa predpisu lekára“.

Percento plne dojčených detí odchádzajúcich domov z pôrodnice je 84%. 

Návštevné hodiny

Návštevy chodia denne od 16,00 do 18,00 a s mamičkami sa stretávajú vo vyhradenom spoločnom priestore. Alebo v nadštandardnej izbe. Určite sa potešia, že pri tom môžu vidieť aj dieťatko.

Individuálny je počet dní, ktoré strávi zdravá matka po pôrode v tejto nemocnici. Obvykle 4 – 5 dní po vaginálnom pôrode a 5- 7 dní po sekcii.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

25 €

Samostatný pôrodný box

x

Výber lekára

240 €

EDA

120 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

23 alebo 15 €  /noc

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme pánovi prednostovi MUDr. J. Adamovi a Bc. Ľubici Staroňovej, vedúcej sestre gynekologicko pôrodníckej kliniky.

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Nemocnica: treeLevel=3