FNsP J.A. Reimana Prešov – Monoblok

Adresa:

FNsP J.A. Reimana Prešov - GPO II. - monoblok,
Hollého 14, Prešov

tel: 051/7011125,7011124
email: staronova@fnsppresov.sk
web: https://www.fnsppresov.sk/oddelenia/oddelenie-gynekologie-a-porodnictva

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1397 Pôrody sekciou 336 Pôrody s epiziotómiou Pôrody s EDA

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 28. februára 2023.

Predpôrodná starostlivosť

Oddelenie gynekológie a pôrodníctva 2 – Chirurgický monoblok, Vám ponúka psychofyzickú prípravu na pôrod (PFP). PFP sa skladá zo šiestich základných stretnutí, ktoré pozostávajú z tehotenskej gymnastiky a relaxácie, z prednášok a diskusie.

Jednotlivé témy o príprave sa venujú: 

  • príprave na spontánny pôrod,
  • príprave na pôrod cisárskym rezom,
  • šestonedeliu – starostlivosť o telo a psychiku,
  • príprave otcov na spoluprácu pri pôrode,
  • príprave na dojčenie a starostlivosti o novorodenca.

Na stretnutie s Vami sa teší pôrodná asistentka Mgr. Mária Kovalová, 0949621315.

Termíny stretnutí sú: štvrtok od 15:30 do 17:30 hodiny.

Bližšie informácie nájdete na stránke FNsP Prešov pod názvom ,, Náplanujte si s nami pôrod“.

Od novembra 2018 , kolektív lekárov a pôrodných asistentiek organizuje bezplatné kurzy pre budúce mamičky. Kurzy sa konajú vždy v stredu v čase od 14,00 – 16,00 hod. na 10 posch. GPO2 – edukačná miestnosť.

Témy kurzov:

1, Pôrod – ako sa naň pripraviť

2, Šestonedelie a starostlivosť o novorodenca

3, Dojčenie – význam laktácie ( stretnutie s laktačnou poradkyňou)

4, Stretnutie s neonatológom – novorodenec , čo s ním ďalej

5, Pripravujeme aj ďalší kurz v spolupráci s fyzioterapeutmi ( relaxácia, masáž a cvičenie po pôrode)

Môžete kontaktovať vedúcu pôrodnú asistentku , ktorá Vám poskytne všetky potrebné informácie – staronova@fnsppresov.sk.

Ak sa chystáte rodiť práve v Prešove, nemusíte o tom pôrodnicu vopred informovať.

Na oddelení gynekológie a pôrodníctva 2 sa predpôrodná starostlivosť vykonáva od 37. týždňa tehotenstva v ambulancii na 9. poschodí. Môžete sa telefonicky objednať na čísle tel. 051/7011160, ale môžete prísť aj bez objednania.

Pôrodná asistentka Vám natočí kardiotokograf, vyšetrí moč, zmeria tlak krvi. Spolu s Vami vypíše tzv. ,,Vstupný check list“, ktorý pri ďalšej návšteve v našej poradni s Vami skonzultuje lekár. Ordinačné hodiny v ambulancii sú od 7:00 do 15:00 hodiny.

Osoby pri pôrode

Pri pôrode môžete mať sprevádzajúcu osobu a je len na rozhodnutí rodičky , koho chce mať pri sebe. Môžete si vybrať partnera, niekoho z rodiny, kamarátku alebo dulu. Táto služba je v našej pôrodnici bez poplatku.

Blízka osoba môže byť s vami hneď po príchode do pôrodnice, počas pôrodu aj po ňom. V prešovskej pôrodnici si môžete podľa vlastného výberu vybrať i pôrodníka alebo pôrodnú asistentku.

Podmienkou je dať vopred žiadosť, spísať zmluvy o výbere lekára – pôrodníka a zaplatiť poplatok 240 €. Od zmluvy môže odstúpiť ako rodička tak aj lekár, v takom prípade budú peniaze vrátené

Pôrod

Prvú dobu pôrodnú trávi rodička na izbe čakateliek, kde sú tri lôžka. Izba je bezprostredne spojená s pôrodnou sálou a rodičky sú pred pôrodom intenzívne sledované. Vybavenie izby dopĺňa kardiotokograf, veľké fit lopty, prehrávač hudby, sprcha a WC.

V pôrodníckom trakte máme 3 samostatné pôrodné boxy,  kde sa nachádzajú polohovateľné pôrodné postele, pôrodná stolička, pohodlné kreslá pre sprevádzajúcu osobu, prehrávač s hudbou a aróma lampa.

V pôrodnom trakte sa môžete voľne pohybovať, ako aj konzumovať nápoje a tuhú stravu.

V pôrodnom boxe, kde Vám a Vašej sprevádzajúcej osobe zachováme súkromie, môžete byť spolu od začiatku kontrakčnej činnosti až po pôrod. Máte možnosť využiť epidurálnu analgéziu (EDA) a možnosť požiadať o lieky proti bolesti.

EDA je bez poplatku a vieme Vám ju poskytnúť 24 hodín denne, pod podmienkou že oddelenie má k dispozícii anestéziológa. O tejto možnosti je potrebné sa vopred informovať, pretože je nutné stretnutie s anestéziológom, ktorý Vám poskytne všetky informácie o epidurálnej analgézii.

Či chcete klystír alebo nie sa rozhodnete samy, po poučení od personálu. Taktiež o holení, to odporúčame len v opodstatnených prípadoch.

Najčastejšou polohou, ktorú si rodičky volia, je v ľahu na chrbte. Pôrodnica má už skúsenosti aj inými alternatívnymi polohami, ako je poloha na boku, v drepe, či na štyroch. Všetko závisí od požiadaviek rodičky.

Na našej pôrodnici umožňujeme aj odber pupočníkovej krvi. Záujem o odber je potrebné oznámiť pôrodníkovi vopred, zvyčajne  je to vyznačené v tehotenskej knižke.

tehotenskej knižke.

Cisársky rez

V prípade, že Váš pôrod skončí cisárskym rezom, druh anestézie si môžete vybrať po dohode s anestéziológom. Partner môže byť pred operačnou sálou a pri ošetrení dieťaťa.

V našej pôrodnici umožňujeme položenie zdravého novorodenca matke po sekcii na telo, je s matkou pokiaľ si to matka želá. Prvé ošetrenie novorodenca sa vykonáva v miestnosti hneď vedľa operačnej sály, pri ošetrení môže byť sprevádzajúca osoba.

Všetky informácie Vám poskytnú pri návšteve na predpôrodnej ambulancii vopred. Zatiaľ nie je možné, aby bola s Vami sprevádzajúca osoba aj po pôrode na oddelení šestonedelia.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

Bezprostredne po pôrode sa priloží matke fyziologický novorodenec na brucho matky. Po dotepaní, event. prestrihnutí pupočnej šnúry, je dieťatko uložené na hrudník matky – koža na kožu, teda ,, skin  to skin“.

Počas tejto doby nastáva prvé prisatie , vhodná je aj prítomnosť otecka, alebo inej sprevádzajúcej osoby.

Ak si matka želá prvé ošetrenie novorodenca  (zmeranie a zváženie…) a potom si novorodenca priloží na prsník, vieme jej vyhovieť.

Matka s novorodencom ostávajú spolu 2 hodiny po pôrode na pôrodnej sále, potom sú prevezení na oddelenie šestonedelia. Prvé ošetrenie novorodenca sa vykonáva priamo v pôrodnom boxe, za prítomnosti matky, event. sprevádzajúcej osoby.

Šestonedelie

Na šestonedelí máme izby typu rooming-in, kde je dieťa s matkou. Sociálne zariadenia na oddelení šestonedelia sú na každej izbe samostatné. Takýchto izieb máme 16. Sú to izby jednolôžkové až trojlôžkové. 

Na oddelení sú aj štyri izby s vyšším štandardom. Jednolôžková – za poplatok 35 € /deň a jedna nadštandardná izba za poplatok 50 €/deň. V každej izbe nájdete prebaľovací stôl pre bábätko, baby box, kreslá, stolík, chladničku, TV, samostatnú kúpeľňu, WC a pod.

Dojčenie

Nestihli ste sa na dojčenie pripraviť? Pomôžu vám kvalifikované vyškolené sestry a pôrodné asistentky. Ponúknu Vám tiež pomoc kvalifikovaných laktačných poradkýň priamo na oddelení.

K dokrmovaniu pristupujeme iba v týchto prípadoch: „zdravotné indikácie, agalakcia u matky, závažná hypogalakcia u matky“. Výber metódy dokrmovania je individuálny – lyžičkou, striekačkou, fľašou, resp. sondou.

Čím dokrmujeme? Materským mliekom od vlastnej matky, ženským materským mliekom z banky ženského mlieka, umelým mliekom podľa predpisu lekára. Domov odchádza 74% plne dojčených detí.

Návštevné hodiny

Návštevy sú denne od 15,00 do 17,00 hodiny, s mamičkami sa stretávajú vo vyhradenom spoločnom priestore, alebo na izbách s vyšším štandardom, či v nadštandardnej izbe.

Určite sa potešia, že pri tom môžu vidieť aj dieťatko. Počet dní, ktoré zdravá matka strávi po pôrode v našej pôrodnici, je individuálny. Obvykle 4 – 5 dní po vaginálnom pôrode a 5 – 7 dní po cisárskom reze.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

bez poplatku

Samostatný pôrodný box

bez poplatku

Výber lekára

240 €

EDA

bez poplatku

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

35 alebo 50 €  /noc

Za aktualizáciu dotazníka ďakujeme Mgr. Ľubici Staroňovej, vedúcej pôrodnej asistentke gynekologicko pôrodníckej kliniky.


Mapa

Sprievodca pôrodnicami

Hodnotenia mamičiek

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Rodila som v monobloku v roku 2019 a dodnes s laskou a spominam na vynikajuci personal ktory som tam stretla: ludsky a profesionalny zaroven. Bol to moj druhy porod, prvy som absolvovala vo Francuzsku, kde zijem, a bola som z neho dlho rozhodena (ked si nan spomeniem, este stale asi som). Bohu dakujem za tuto skusenost: druhy porod celkom zmenil moj pohlad na rodenie a porodnictvo. Slovaci:mate dobre zdravotnictvo, neobzerajte sa nekriticky za hory za doly, na zapade to nie je vsade lepsie a vynikajuce nemocnice a kliniky mate aj u vas, rozhliadnite sa do svojho sirsieho okolia. Dakujem za publikovanie mojho komentara. MH

Pridaj komentár