Nemocnica Poprad

Adresa:

Nemocnica Poprad,
Banícka 803/28, 058 45 Poprad

tel: 052/7125232
email:
web: https://www.nemocnicapp.sk/?cat=18

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1147 Pôrody sekciou 318 Pôrody s epiziotómiou 311 Pôrody s EDA 33

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované: 26.januára 2023.

Predpôrodná starostlivosť

Kurz psychofyzickej prípravy na pôrod

Prednášky sa konajú v pondelok o 13.30 hod. v seminárnej miestnosti na Gynekologicko-pôrodníckom oddelení na 9. poschodí. Je možnosť absolvovania prednášok s partnerom. Na každú prednášku je potrebné sa osobitne prihlásiť v objednávkovom systéme (partner sa neprihlasuje). Je vhodné, ak sa prednášok zúčastňujú mamičky až po 28. týždni tehotenstva. 

1. prednáška: Pôrod – priebeh jednotlivých pôrodných dôb, bezbolestný pôrod, PEDA 

2. prednáška: Dojčenie, význam materského mlieka, technika dojčenia 

3. prednáška: Starostlivosť o novorodenca 

Tehotenská gymnastika s nácvikom dýchania počas pôrodu – cvičenia sa konajú vo štvrtok o 16.30 hod. na 8. poschodí v priestoroch komplementu Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. So sebou je potrebné si doniesť pohodlný odev, obuv, tekutiny. Na každé cvičenie je potrebné sa osobitne prihlásiť v objednávkovom systéme    

Cena jednej prednášky podľa vlastného výberu alebo jedného cvičenia je 10 €.

V Poprade nie je potrebné dopredu informovať o tom, že tu chce tehotná žena rodiť. V prípade  záujmu o pôrodný plán je vhodné ho konzultovať pri príjme na pôrodnú sálu s pôrodnou asistentkou, pôrodníkom a neonatológom.

Osoby pri pôrode

Akceptujú najviac jednu sprevádzajúcu osobu, preferujú prítomnosť partnera rodičky. Blízka osoba môže s vami ostať hneď po príchode do pôrodnice.

„A ak sa jedná o fyziologický pôrod fyziologického novorodenca, podľa priania rodičov môžu byť spolu aj 2 hodiny po pôrode na pôrodnej sále.“ Prítomnosť doprovodu nie je spoplatnená. A doprovod by mal mať poučenie a informovaný súhlas partnera pred vstupom na pôrodnú sálu.

Máte možnosť objednať si konkrétneho pôrodníka za doplatok 220 €. Avšak nesmie byť z iného zdravotníckeho  zariadenia. Je potrebné vypísať žiadosť a zmluvu o výbere pôrodníka na žiadosť pacientky, ako nadštandardnú službu. Ak by náhodou k vášmu pôrodu neprišiel, vypíšete si tlačivo na odstúpenie od zmluvy.

Pôrod

V tejto pôrodnici majú 4 samostatné pôrodné boxy, každé s vlastným sociálnym zariadením. Ešte pred tým, než tam pôjdete, strávite začiatok pôrodu na izbe pre prvú dobu pôrodnú.

Počas pôrodu môžete využiť napríklad: klasickú nemocničná posteľ, polohovateľné pôrodné kreslo alebo klasickú pôrodnú posteľ, veľké lopty, rebriny, prehrávač s hudbou, aromolampu, žinenku a sprchu. Tú môžete využívať neobmedzene dlho.

Jesť tuhú stravu počas pôrodu nemôžete, prijímať tekutiny áno. A môžete sa aj voľne pohybovať v priestoroch pôrodného traktu. Ako píšu v dotazníku: „všetko závisí od aktuálneho postupovania pôrodnej činnosti a stavu rodičky“.

O možnosti podania analgetík alebo anestetík každú z vás poinformujú hneď po príchode do pôrodnice. Je možné aj podanie Entonoxu.

Možnosť využiť EDA ponúkajú všetkým rodičkám, bezplatne.

A aký postoj majú ku klystíru? Odporúčajú ho všetkým ženám.  „Akceptujeme súhlas resp. nesúhlas rodičky, snažíme sa zdôvodniť podanie“.

Holenie je odporúčané všetkým príchodzím tehotným: „akceptujeme rozhodnutie rodičky, snažíme sa zdôvodniť rozhodnutie“.

Odpoveď na otázku s akými polohami počas druhej doby pôrodnej máte skúsenosť je stručná a výstižná: „polohovateľná pôrodná posteľ“.

Odber pupočníkovej krvi je potrebné nahlásiť pri príjme pôrodníkovi a pôrodnej asistentke. Je možnosť aj darovacieho odberu pupočníkovej krvi.

Cisársky rez

V prípade sekcie zvolí metódu anestézie personál, podľa vášho zdravotného stavu a stavu dieťaťa. Využívajú všetky druhy anestézie.

Otecko priamo pri sekcii byť nemôže, ale čaká v predpôrodnej miestnosti, kde mu potom ukážu bábätko. Na oddelení šestonedelia po cisárskom reze s vami partner nemôže byť ubytovaný.

Vám, mame, umožnia po operácii kontakt telo na telo s dieťatkom. A kedy vám ho dajú nastálo? Podľa vášho stavu.

„Od začiatku sa nosí k prsníku matky podľa budenia novorodenca“.

V popradskej nemocnici majú aj oddelenie, kde sa starajú o prípady komplikovaných novorodencov a JIRS. Mamy sú tam premiestnené k svojim deťom po približne troch dňoch.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

Viac možností máte pri prvých chvíľach po normálnom narodení dieťatka. Tu sú.

Novorodenca…

  • matke ukážeme a odnášame na merania, základné vyšetrenia a obliekanie
  • matke položíme na brucho a po chvíľke odnášame
  • matke položíme na brucho, po určitom časovom odstupe ešte nahé dieťa prikladáme k prsníku na prvé prisatie, odnášame na základné vyšetrenia
  • ak je novorodenec v poriadku a bez komplikácií, matka  môže byť  so svojim dieťaťom nepretržite od prvej chvíle po pôrode.

Na ošetrenie, meranie a váženie majú špeciálnu miestnosť. Partner tam môže ísť s bábätkom. Po návrate už však dieťatko po celé dve hodiny na pôrodnej sále ostáva pri vás – na termolôžku alebo v postieľke vedľa.

Šestonedelie

Od prvej hodiny po príchode z pôrodnej sály, ak to zdravotný stav váš a dieťaťa dovoľuje môžete byť na izbe typu rooming-in.

V prípade potreby však môžete zveriť dieťa do starostlivosti zdravotných sestier. Aj v prípade, že by „šestonedelie“ bolo preplnené, budete ubytovaná so svojim bábätkom – na inom úseku gynekologicko pôrodníckeho oddelenia.

Na izbe budete spolu dve, maximálne tri, mamičky. Sprchy aj WC sú na chodbe,  spoločné pre všetky ženy na oddelení, okrem tých, ktoré si objednali nadštandardnú izbu. Tam sú hygienické zariadenia samostatné.

Dojčenie

Táto nemocnica poskytuje kvalifikované poradenstvo vyškolených sestier, všetkým ženám písomné informácie o dojčení aj podklady na nástenke.

Mamičky majú k dispozícii laktačnú miestnosť a zapožičanie odsávacích setov k elektrickej odsávačke. Počas pracovných dní v dopoludňajších hodinách sa im venuje laktačná sestra, ktorá medzi 12.00 a 13.00 hodinou ponúka aj telefonické konzultácie.

Novorodencov nevážia každý deň, iba podľa ich stavu. Zdravé deti dokrmujú iba v prípade výrazného hmotnostného poklesu, keď mame nenastúpi laktácia. V patologických prípadoch dokrmujú podľa indikácií.

Spôsoby dokrmovania používajú rôzne – kadinku, lyžičku, fľašu – podľa želania matky. Novorodenci sa dokrmujú ostriekaným ženským mliekom z banky materského mlieka.

98-99% detí odchádza s pôrodnice plne dojčených.

Návštevné hodiny

Oficiálne návštevné hodiny sú každý deň medzi 14,00 do 16,00. Návštevy tu však chodia prakticky kedykoľvek, vždy majú možnosť vzájomného kontaktu s čerstvou mamou.  

Bábätká sa však s príbuznými zdržia len veľmi krátko, i keď personál nemá problém ho návšteve ukázať. Stretnúť sa môžete priamo v priestoroch alebo na nadštandardnej izbe.

Domov môžete ísť na štvrtý deň po normálnom pôrode. Po cisárskom reze na štvrtý až piaty deň.

Pôrodnica poskytuje prepichovanie ušných lalôčikov a zapožičiava monitory dychu novorodencov.

Finančné zhrnutie

Predpôrodná príprava

1 prednáška resp. cvičenie / 10 €

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

0 €

Samostatný pôrodný box

0 €

Výber lekára

220 €

EDA

0 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

X

Otec na oddelení šestonedelia plus strava

X

Mapa

Sprievodca pôrodnicami

Fotogaléria
Hodnotenia mamičiek

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár