nedeľa 26.06.2022 | meniny má Adriána  

Nemocnica Poprad

Adresa:

Nemocnica Poprad,
Banícka 803/28, 058 45 Poprad

tel: 052/7125232
email:
web: www.nemocnicapp.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1260
Pôrody sekciou 373
Pôrody s epiziotómiou 426
Pôrody s EDA 4

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
NieNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované: 15. júna 2018.

Predpôrodná starostlivosť

V popradskej pôrodnici je možnosť návštevy Kurzu psychofyzickej prípravy na pôrod priamo na Gynekologicko-pôrodníckom oddelení. Kurz zahŕňa 6 prednášok a 6 cvičení. Celý 12 hodinový kurz má cenu 30 €, samostatné cvičenia alebo samostatné prednášky 15 €. Informácie na fiamcikova.d@nemocnicapp.sk.

V Poprade  nie je potrebné dopredu informovať o tom, že tu chce tehotná žena rodiť. V prípade  záujmu o pôrodný plán je vhodné ho konzultovať pri príjme na pôrodnú sálu s pôrodnou asistentkou, pôrodníkom a neonatológom.

Osoby pri pôrode

Pri pôrode v popradskej  nemocnici akceptujú maximálne jednu sprevádzajúcu osobu – a to iba partnera rodičky.  Výnimočne niekoho iného. Blízka osoba  môže s vami ostať hneď po príchode do pôrodnice.

„A ak sa jedná o fyziologický pôrod fyziologického novorodenca, podľa priania rodičov môžu byť spolu aj 2 hodiny po pôrode na pôrodnej sále.“ Prítomnosť doprovodu nie je spoplatnená. A doprovod by mal mať poučenie a informovaný súhlas partnera pred vstupom na pôrodnú sálu.

Máte však možnosť objednať si konkrétneho pôrodníka za doplatok 220 €. Nesmú však byť z iného zdravotníckeho  zariadenia. Vypíšete žiadosť a zmluvu o výbere pôrodníka na žiadosť pacientky, ako nadštandardnú službu. Ak by náhodou k vášmu pôrodu neprišiel, vypíšte si tlačivo na odstúpenie od zmluvy.

Pôrod

V tejto pôrodnici majú tri pôrodné boxy, oddelené od seba múrikom a vertikálnymi žalúziami. Ešte pred tým, než tam pôjdete, strávite začiatok pôrodu na izbe pre prvú dobu pôrodnú.

Počas pôrodu môžete využiť napríklad: klasickú nemocničná posteľ, polohovateľné pôrodné kreslo alebo klasickú pôrodnú posteľ, veľké lopty, rebriny, prehrávač s hudbou, aromolampu, žinenku a sprchu. Tú môžete využívať neobmedzene dlho.

Jesť tuhú stravu počas pôrodu nemôžete, prijímať tekutiny áno. A môžete sa aj voľne pohybovať v priestoroch pôrodného traktu. Ako píšu v dotazníku: „všetko závisí od aktuálneho postupovania pôrodnej činnosti a stavu rodičky“.

O možnosti podania analgetík alebo anestetík každú z vás poinformujú hneď po príchode do pôrodnice. Je možné aj podanie Entonoxu.

Možnosť využiť EDA ponúkajú všetkým rodičkám, bezplatne. Dva týždne pred pôrodom je potrebné absolvovať predoperačné vyšetrenie.

A aký postoj majú ku klystíru? Odporúčajú ho všetkým ženám.  „Akceptujeme súhlas resp. nesúhlas rodičky, snažíme sa zdôvodniť podanie“.

Holenie je odporúčané všetkým príchodzím tehotným: „akceptujeme rozhodnutie rodičky, snažíme sa zdôvodniť rozhodnutie“.

Odpoveď na otázku s akými polohami počas druhej doby pôrodnej máte skúsenosť je stručná a výstižná: „polohovateľná pôrodná posteľ“.

Ak chcete odber pupočníkovej krvi, stačí to nahlásiť pri príchode ústne pôrodníkovi alebo vedúcej pôrodných asistentiek.

Cisársky rez

V prípade sekcie zvolí metódu anestézie personál, podľa vášho zdravotného stavu a stavu dieťaťa. Využívajú všetky druhy anestézie.

Otecko priamo pri sekcii byť nemôže, ale čaká v predpôrodnej miestnosti, kde mu potom ukážu bábätko. Na oddelení šestonedelia po cisárskom reze s vami partner nemôže byť ubytovaný.

Vám, mame, umožnia po operácii kontakt telo na telo s dieťatkom. A kedy vám ho dajú nastálo? Podľa vášho stavu.

„Od začiatku sa nosí k prsníku matky podľa budenia novorodenca“.

V popradskej nemocnici majú aj oddelenie, kde sa starajú o prípady komplikovaných novorodencov a JIRS. Mamy sú tam premiestnené k svojim deťom po približne troch dňoch.

Novorodenec

Viac možností máte pri prvých chvíľach po normálnom narodení dieťatka. Tu sú.

Novorodenca...

  • matke ukážeme a odnášame na merania, základné vyšetrenia a obliekanie
  • matke položíme na brucho a po chvíľke odnášame
  • matke položíme na brucho, po určitom časovom odstupe ešte nahé dieťa prikladáme k prsníku na prvé prisatie, odnášame na základné vyšetrenia
  • ak je novorodenec v poriadku a bez komplikácií, matka  môže byť  so svojim dieťaťom nepretržite od prvej chvíle po pôrode.

Na ošetrenie, meranie a váženie majú špeciálnu miestnosť. Partner tam môže ísť s bábätkom. Po návrate už však dieťatko po celé dve hodiny na pôrodnej sále ostáva pri vás – na termolôžku alebo v postieľke vedľa.

Šestonedelie

Od prvej hodiny po príchode z pôrodnej sály, ak to zdravotný stav váš a dieťaťa dovoľuje môžete byť na izbe typu rooming-in.

V prípade potreby však môžete zveriť dieťa do starostlivosti zdravotných sestier. Aj v prípade, že by „šestonedelie“ bolo preplnené, budete ubytovaná so svojim bábätkom – na inom úseku gynekologicko pôrodníckeho oddelenia.

Na izbe budete spolu dve, maximálne tri, mamičky. Sprchy aj WC sú na chodbe,  spoločné pre všetky ženy na oddelení, okrem tých, ktoré si objednali nadštandardnú izbu. Tam sú hygienické zariadenia samostatné.

Nadštandardné izby sú v tejto pôrodnici dve. Každá má nemocničné lôžko, kútik pre novorodenca, vaničku, TV, varnú kanvicu, chladničku, klimatizáciu, kreslo na dojčenie, kútik na sedenie, samostané sociálne zariadenie (WC, sprcha). Poplatok je 20 €/deň.

Dojčenie

Táto nemocnica poskytuje kvalifikované poradenstvo vyškolených sestier, všetkým ženám písomné informácie o dojčení aj podklady na nástenke.

Mamičky môžu kedykoľvek zatelefonovať, alebo aj prísť do pôrodnice a poprosiť o radu. A poskytnú vám aj zoznam kvalifikovaných poradkýň v dojčení.

Na oddelení sú k dispozícii ručné aj elektrické odsávačky.

Novorodencov nevážia každý deň, iba podľa ich stavu. Zdravé deti dokrmujú iba v prípade výrazného hmotnostného poklesu, keď mame nenastúpi laktácia. V patologických prípadoch dokrmujú podľa indikácií.

Spôsoby dokrmovania používajú rôzne – kadinku, lyžičku, fľašu – podľa želania matky. Novorodenci sa dokrmujú ostriekaným ženským mliekom z banky materského mlieka.

98-99% detí odchádza s pôrodnice plne dojčených.

Návštevné hodiny

Oficiálne návštevné hodiny sú v stredu d 15,00 do 17,00 a cez víkendy od 13,00 do 15,00 hod. Návštevy tu však chodia prakticky kedykoľvek, vždy majú možnosť vzájomného kontaktu s čerstvou mamou.  

Bábätká sa však s príbuznými zdržia len veľmi krátko, i keď personál nemá problém ho návšteve ukázať. Stretnúť sa môžete v spoločnom návštevnom priestore alebo priamo na nadštandardnej izbe.

Domov môžete ísť na štvrtý deň po normálnom pôrode. Po cisárskom reze na štvrtý až piaty deň.

Pôrodnica poskytuje prepichovanie ušných lalôčikov a zapožičiava monitory dychu novorodencov.

Finančné zhrnutie

 

Predpôrodná príprava

12 hod. / 30 €

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

0 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

220 €

EDA

0 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

20 €

Otec na oddelení šestonedelia plus strava

X

 

 

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Fotogaléria

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017
Hodnotenia mamičiek za rok 2018
Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Aktuálne články