nedeľa 26.06.2022 | meniny má Adriána  

Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská

Adresa:

Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská,
Antolská 11, 851 07 Bratislava

tel: 02/68672696 (šestone
email: borovsky@pe.unb.sk
web: www.unb.sk (Nemocnica-Petržalka)

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 3361
Pôrody sekciou 1437
Pôrody s epiziotómiou 918
Pôrody s EDA

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
ÁnoPerinatologické centrum
ÁnoNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Predpôrodná starostlivosť

V Univerzitnej nemocnici na Antolskej ulici sa môžete prihlásiť na predpôrodnú prípravu, kde absolvujete cvičenie a besedu. Partneri sú pri tom vítaní.

Taktiež si môžete ísť obhliadnuť pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia i novorodenecké oddelenie ešte pred pôrodom. Ak sa potom rozhodnete tu rodiť, nie je nutné dopredu o tom pôrodnicu informovať.

Do poradne tu však začnite chodiť najneskôr v 36. týždni tehotenstva. Rozpis ordinačných hodín i ostatné informácie nájdete na webových stránkach nemocnice. 

Do poradne nie je nutné dopredu sa objednávať, nezabudnite si ale so sebou zobrať tehotenskú knižku, potvrdenie od svojho ambulantného gynekológa a moč.

V tomto zariadení akceptujú pôrodné plány, resp. želania, ale je vhodné prísť ich dopredu prekonzultovať ešte pre začiatkom pôrodu.

Sprevádzajúca osoba

V tejto nemocnici umožňujú, aby rodiacu ženu sprevádzala aj viac než jedna osoba (otec dieťaťa, dula, kamarátka, iný rodinný príslušník ...). 

Nemocnica tiež deklaruje, že umožňujú prítomnosť sprevádzajúcej osoby s rodičkou od začiatku, teda sprevádzajúca osoba môže byť prítomná, ak si to rodička želá, aj pri príjmovom vyšetrení.  

Doprovod musí samozrejme spĺňať základné hygienické a etické podmienky. A môže ostať dve hodiny po pôrode, až kým vás neprevezú na oddelenie šestonedelia.

Pôrodník / pôrodná asistentka

V tejto pôrodnici vám ponúkajú i možnosť vybrať si k pôrodu konkrétneho pôrodníka – lekára/ku. Poplatok je 300 €.  Je potrebné ešte pred tým spísať zmluvu s pôrodnicou. Teda zmluvu medzi vami – rodičkou a pôrodnicou.

V prípade, že sa z akýchkoľvek dôvodov dohodnutý pôrodník k pôrodu nedostaví, môžete vyplniť tlačivo „Odstúpenie od zmluvy“ a peniaze vám vrátia.

Ak by ste si k svojmu pôrodu chceli zavolať známeho lekára alebo pôrodnú asistentku, ktorí tu nepracujú, je to možné iba pod podmienkou, že citujem: „nebudú zasahovať do medicínskeho vedenia pôrodu službukonajúceho lekára.“

Pôrod

Miestnosť, kde budete tráviť prvú dobu pôrodnú je určená i na ostatnú časť pôrodu. Čo je mnohokrát výhoda. Aspoň sa nemusíte presúvať z miesta na miesto.

V pôrodnici sú štyri klasické pôrodné boxy a jeden nadštandarný pôrodný box.

V nadštandardnom boxe  je samostatný sprchový kút a toaleta. Je zariadený podomácky, je tam kreslo, sedačka a rôzne pomôcky. Určite príjemné je, že sa tam dá na vaše želanie stlmiť svetlo a že tam môže bábätko ostať s vami dve hodiny po pôrode. Je tam na to priestor. Priplatiť si treba 100 €. V priemere túto možnosť využije cca 7% rodičiek. Trochu súkromia vám určite nezaškodí...

Počas prvej doby pôrodnej sa môžete voľne pohybovať v priestoroch pôrodného traktu, neobmedzene sa sprchovať a používať pomôcky, ktoré sú k dispozícii. Pitie a jedenie v tomto zariadení nie je povolené.

A čo všetko máte v tejto pôrodnici možnosť využiť?

  • klasická pôrodná posteľ
  • polohovateľné pôrodné kreslo
  • klasická nemocničná posteľ
  • veľké lopty
  • žinenky
  • prehrávač s hudbou
  • sprcha
  • možnosť využiť EDA
  • možnosť požiadať o lieky proti bolesti

O posledných dvoch možnostiach informuje personál každú ženu hneď po príchode do pôrodnice.

Epidurálna analgézia je v tomto zariadení dostupná 24 hodín denne a požiadať o ňu môžete až do pôrodu. Je však potrebné absolvovať pohovor s anesteziológom. 

Poďme sa pozrieť na rutinné praktiky. Klystír v tomto zariadení odporúčajú všetkým rodičkám. Ak však odmietnete, vyhovejú vám. Najprv vás poučia a vy sa sama rozhodnete o jeho aplikácii.

holení sa rodičky mamičky rozhodujú, po poučení, samostatne. Je však odporúčané všetkým.

Na otázku s akými polohami rodičky počas 2. DP máte vo vašom zariadení skúsenosť bola odpoveď v dotazníku iba jedna: klasická poloha.

Odber pupočníkovej krvi je potrebné oznámiť službukonajúcemu lekárovi a pôrodnej asistentke keď prídete do pôrodnice. V tomto stave už nemusíte ukazovať ani zmluvy ani zaplatené šeky.

Cisársky rez

Ak by ste náhodou, či plánovane, rodili dieťatko cisárskom rezom, váš partner môže byť neďaleko. Čakať môže vedľa sály a „po prvom ošetrení má možnosť priameho kontaktu s novorodencom a vizuálneho kontaktu s rodičkou.“ Priamo pri sekcii na operačnej sále byť nemôže.

Po sekcii je fyziologický novorodenec položený na pár minút na telo matky ("skin to skin"), no nie je to na 2 hodiny ako po vaginálnom pôrode.  

Ak je počas sekcie nevyhnutné oddelenie dieťaťa od matky, je novorodenec umiestnený na hrudník otca.

Máte tu ale možnosť zvoliť si  typ anestézie. Využívajú všetky druhy anestézie (celkovú, spinálnu, epidurálnu), metódu obvykle vyberá zdravotnícky personál podľa vášho zdravotného stavu a stavu dieťatka.

A za akých podmienok je zdravé dieťatko umiestnené pri vás nastálo? Podľa vášho želania a podľa toho, či ste schopná sa oňho postarať. Výborné však je, že vám aj na oddelení šestonedelia môže pomáhať blízka osoba. Za túto možnosť treba doplatiť 35 € na deň.

Novorodenec

Zaujíma vás čo bude s dieťatkom tesne po pôrode? Závisí to od situácie. Ak je bábätko v poriadku, môže byť s vami nepretržite od prvej chvíle po pôrode. 

Po pôrode je fyziologický novorodenec uložený na kožu matky a zotrvá tam po dobu min. 2 hodín - bez prerušenia vyšetrením, odnášaním, obliekaním. Ak si to mamička neželá, novorodenec nie je odnesený na meranie, váženie. To sa deje neskôr. 

Prvé potrebné vyšetrenia novorodencov sa robia v špeciálne na to určenej miestnosti, kam však môže ísť s bábätkom i vaša blízka osoba.

Novorodenci sa prikladajú prvýkrát k prsníku ihneď po pôrode, kým ešte nie sú zabalení do perinky, prípadne pár minút po pôrode, po ošetrení a oblečení.

Ak by sa nebodaj niečo bábätku stalo, môžem vás potešiť, že citujem: „nemocnica ako jediná v regióne má špičkovú novorodeneckú JIS. V tomto prípade sa kontakt matky a novorodenca riadi aktuálnym zdravotným stavom.“

Oddelenie šestonedelia

V tejto nemocnici na „šestonedelí“ majú izby typu rooming in.

Nemocnica deklaruje, že novorodenec ostáva s mamou aj pri a po prevoze na šestonedelie a v následných hodinách, t.j. nenastáva oddelenie matky od dieťaťa po odchode z pôrodnice na oddelenie šestonedelia.

V prípade potreby môžete kedykoľvek zveriť bábätko do starostlivosti novorodeneckých sestier.

V prípade, že nastane situácia, že sú izby na oddelení šestonedelia preplnené, umiestňujú mamy bez detí na oddelení rizikovej gravidity, resp. na operačnom oddelení.

Zaostrili sme i na sociálne zariadenia.  

Dve nadštandardné izby majú samostatné sociálne zariadenia. Môžete si ich zaplatiť iba pre seba, prípadne pre seba a partnera. Sú totiž dvojlôžkové. 

Ešte raz pripomínam, že ak chcete aby tu bol s vami ubytovaný i partner, treba zaplatiť poplatok 18 € na deň za vás a 12 € za partnera. Ak chcete stráviť čas svorne ako rodinka už od pôrodu, máte možnosť. Poplatok za jednolôžkovú izbu je 40 €. 

Ostatné izby sú tzv. bunky – dve izby majú spoločné jedno sociálne zariadenie. V týchto izbách sú hospitalizované obvykle po dve ženy, menej často tri.

Takže sa určite nedostanete na izbu kde bude viac ako 2 – 3 postele. I na obyčajnej izbe je možné ubytovať po pôrode partnera. Poplatok je 35 €.

Dojčenie

Veľa žien si vyberá pôrodnicu i podľa toho, ako je postarané o podporu dojčenia. V tejto pôrodnici môžete očakávať: kvalifikované poradenstvo vyškolených sestier, okrem toho je na oddelení i laktačná sestra, ktorá sa venuje  len  podpore dojčenia. Všetkým rodičkám poskytujú aj písomné podklady a informácie na nástenke.

Na otázku váženia boli zaškrtnuté tieto možnosti: Deti vážime pred a po každom dojčení, kvôli kontrole množstva vypitého mlieka – váha je na oddelení. Deti nevážime každý deň, iba pri kúpaní.

Na oddelení máte  k dispozícii elektrické aj  ručné odsávačky. A tým starostlivosť nekončí - rodičky môžu kedykoľvek zatelefonovať do pôrodnice a poprosiť o radu.

V prípade potreby sa deti dokrmujú buď umelým mliekom alebo pasterizovaným ženským mliekom. Na dokrmovanie používajú striekačku alebo fľašu. Pristupuje sa k nemu v prípade zastavenia laktácie alebo nedostatku mlieka mamičky.

Z pôrodnice odchádza 92% plne dojčených novorodencov.

Návštevné hodiny

Sú určené týmto rozvrhom.

Pondelok – piatok

15,00 – 17,00

Sobota – nedeľa

13,00 – 17,00

Pre návštevy je vyhradený spoločný priestor, ak však máte nadštandardnú izbu, môže ísť návšteva priamo tam. Detičky sú zatiaľ  pri novorodeneckých sestrách.

A kedy vás pustia domov? Ak je váš zdravotný stav dobrý, tak po vaginálnom pôrode na 4. deň a po sekcii na 6. deň.

Finančné zhrnutie

Samostatný pôrodný box

100 €

Výber lekára

300 

Výber pôrodnej asistentky

X

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia (dvojposteľová)

18 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia (jednoposteľová)

40 €

Poplatok za blízku osobu na oddelení šestonedelia

35 €

Doplatok za stravu pre sprevádzajúcu osobu

cena celodennej stravy

A ešte jedna príjemná služba, ktorú táto pôrodnica svojim klientkám ponúka – môžete si dať vyfotografovať bábätko.

Fotogaléria

Nadštandardný pôrodný box
Nadštandardný pôrodný box
Nadštandardná izba na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017
Hodnotenia mamičiek za rok 2018

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape
Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku
Lucia napísané 15.01.2020 15:43

Prvý dojem z tejto pôrodnice po pokuse o prvé telefonické skontaktovanie a zajednanie si termínu obhliadky pôrodnice pre budúcu mamičku.

 

Volala som na tel. č. na to určené, ktoré pôrodnica uvádza na svojej stránke.

1. pokus: nedovolala som sa

2. pokus: Prijatie hovoru otázku: "Áno?"

Po tom, čo som si overila, že som sa dovolala správne, a pani na telefóne ma predala ďalšej bezmennej panej som položila svoju otázku ohľadne najbližšieho možného termínu obhliadky pôrodnej sály,oddelenia šestonedelia i novorodeneckého oddelenia, ako to uvádzate na tejto stránke.

Pani na telefóne mi oznámila, že na oddelení šestonedelia nemám čo hľadať. Keď som jej povedala, že túto možnosť spomínate na stránke, oznámila mi, že je to blbosť. Celkovo pôsobila dosť neochotne a nebol tam nijaký záujem, mala som pocit, že obťažujem. Ohľadne obhliadky pôrodnej sály vraj treba zavolať pol hodinu vopred a podľa situácie na pôrodnej sále sa rozhodne ďalej.

 

Napriek odporúčaniu tejto pôrodnice mojim gynekológom, pretože to je vysokošpecializovaná perinatologická klinika, mám vážne obavy z prístupu personálu v štátnej nemocnici k pacientom a k svojej práci všeobecne.

 

Bojím sa, aby laxný a neprofesionálny prístup personálu neohrozil moju psychickú a fyzickú pohodu, ktorá bude dôležitá pre moje dieťa.

 

Ďalšie dojmy budú nasledovať.

Zuzana napísané 05.01.2019 21:06

Pred dvomi rokmi som porodila syna v tejto nemocnici,a nie je to také isté ako sa píše. Prišla som na príjem a padla otázka čo chcem. Pekné privítanie. Išla som na vyšetrenie a nevedeli zistiť či mi plodová voda odtiekla alebo nie. Urobili mi monitor a muža poslali domov, že sa mu ozveme keď budem rodiť. Urobili mi klystír, dali na čakačku a keď som začala rodiť zavolala som mužovi. Syn sa narodil o 2:31hod. Pôrodná asistentka, ktorá má odrodila bola skvelá, tá ktorá má ale zašivala bola opak,veľmi nepríjemná a bolelo to. Ako sa syn narodil dali mi ho na sekundu na hruď a hneď zobrali s oznámením, že teraz ho odmeraju odvážia a donesú. Sestrička zavolala muža aby išiel s ňou k nášmu synovi. Muž sa vrátil, doniesli mi syna a položili v plachte zľahka zabaleneho na hruď. Žiadna veta priložte si syna k prsníku. Dala som ho mužovi a ten ho držal pokým ma nezašila tá doktorka... Po dvoch hodinách 4:30hod zobrali syna na vyšetrenia, poslali muža domov a mňa odviezli na šestonedelie. Okolo 5:30 po hodine spánku mi doviezli krpca a o hodinu na to má už budili do sprchy. Laktačná poradkyňa aj sestričky neboli príjemné, zväčša ignor. Ale jedna smena bola super. Sestričky aj poradili s laktaciou, aj s inými vecami. Len mne nebolo treba až na jednu vec. Nevedela som, že poskytujú odsávačku mlieka, ktorú som potrebovala lebo mlieko mi tieklo všade a prsia mi navreli. Inak pod vplyvom hormónov sa to dalo v pohode prežiť, ale čo sa týka vyšetrení syna bolo to na jednotku.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Aktuálne články