UVN SNP Ružomberok

Adresa:

UVN SNP Ružomberok - FN,
gen. M. Vesela 21, Ružomberok

tel: 044/4382375
email: ondrejkaj@uvn.sk tel.044/4382370
web: http://www.uvn.sk/index.php?str=pracoviska&pracoviska=pracoviska&id_pracoviska=6

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 550 Pôrody sekciou 133 Pôrody s epiziotómiou 146 Pôrody s EDA 98

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 20. februára 2023

Predpôrodná starostlivosť

Besedy sa môžete zúčastniť bez prihlásenia sa vpred. Prebieha priamo v priestoroch gynekologicko pôrodníckej kliniky, aj s partnermi. Rozsah je 1,5 hodiny a neplatí sa. I mamičky, ktoré sa prípravy nezúčastnia majú možnosť pozrieť si pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia aj novorodenecké oddelenie – každú poslednú stredu v mesiaci o 13:00 hod. na druhom poschodí kliniky (mimo sviatkov).

Ak sa chystáte rodiť práve v Ružomberku nemusíte dopredu o tom pôrodnicu informovať. Povinné nie je ani chodiť tu do poradne pre tehotné. Ak však do poradne v nemocnici chodiť chcete, nezabudnite si tehotenskú knižku.

Poradňa pre mimorajónne pacientky je možná od 37. týždňa v ambulancii pre rizikovú graviditu, kontakt je: 044/4382485.

Potešiteľná správa pre niektoré tehotné bude, že akceptujú individuálne pôrodné želania. Je však dobré ich ešte pred pôrodom prísť prekonzultovať.

Osoby pri pôrode

V pôrodnici v Ružomberku akceptujú pri pôrode partnera rodičky, rodinných príslušníkov alebo kamarátku, maximálne však jednu osobu. Žiadne iné podmienky prítomnosti, okrem dobrého zdravotného stavu, uvedené v dotazníku neboli.

Doprovod s vami na pôrodnici môže byť podľa vzájomného dohovoru s pôrodníkom – nie je teda presne dané kedy – informujte sa radšej vopred.  Sprievodná osoba môže ostať s vami po pôrode cca. 2 hodiny – do prevozu mamky na šestonedelie.

Za prítomnosť sprevádzajúcej osoby sa poplatok neplatí. 

V tejto pôrodnici nie je možnosť vybrať si k pôrodu konkrétneho pôrodníka alebo pôrodnú asistentku.

Ak chcete aby vás pri pôrode sprevádzal napríklad obvodný gynekológ alebo pôrodník či pôrodná asistentka z iného zdravotníckeho zariadenia, je to možné, ale len po dohovore s pôrodníkom a nemôže zasahovať do vedenia pôrodu.

Pôrod

Od príjmu v pôrodnici budete tráviť čas priamo na pôrodnej sále. Nemusíte sa potom presúvať inde, porodíte tu. Iba v prípade, že vás bude naraz rodiť viac, budete zatiaľ, do času samotného porodenia dieťatka v iných priestoroch pôrodnice alebo na lôžkovej izbe.

Nadštandardný pôrodný box v tomto zariadení nemajú, ale v pôrodnici sú tri pôrodné boxy. Jeden z nich je oddelený úplne, ostatné dva sú v jednej miestnosti – oddelené stenou.  Na úľavu od bolesti môžete využiť tieto možnosti:

 • polohovateľné pôrodné kreslo
 • pôrodný vak
 • veľké lopty
 • prehrávač s hudbou
 • sprcha

Taktiež vás hneď po nástupe silných alebo bolestivých kontrakcií budú informovať o možnosti využitia analgetík a anestetík. Možnosť využiť epidurálnu analgéziu ponúkajú všetkým rodičkám, a to 24 hodín denne. Je ideálne si ju dopredu vybaviť. Mali by ste mať absolvovaný pohovor s anesteziológom a absolvované vyšetrenia. Poplatok za EDA je 0€. Ale ak sa rozhodnete až priamo pri pôrode, umožnia vám to.

Ďalšia možnosť je vdychovanie Entonoxu (plyn v koncentrácii kyslík a rajský plyn 1:1), bez úhrady.

Klystír tu odporúčajú všetkým rodičkám, ak však odmietnete, vyhovejú vám. Prípadne vás poučia a vy sa samé rozhodnete o aplikácii či neaplikácii. O holení sa po poučení tiež rozhodujete sama.

V tomto zariadení môžete počas pôrodu konzumovať nápoje, nie však tuhú stravu. Voľný pohyb máte v priestoroch celej pôrodnice, nielen pôrodného traktu.  Ako výborný prostriedok proti bolesti môžete neobmedzene využívať sprchu i vyššie spomínané pomôcky.

V tejto pôrodnici majú počas druhej doby pôrodnej skúsenosť s polohou na chrbte – v polohovateľnom kresle.  

Môžete požiadať aj o odber pupočníkovej krvi a nemusíte to oznamovať dopredu.

Cisársky rez

Pri cisárskom reze sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi anestézie – celkovou, spinálnou, epidurálnou, využívajú všetky. Metódu si môžete vybrať.

Novorodenca po sekcii telo na telo mamke zatiaľ nedávajú, možno práve tu je priestor na individuálne pôrodné priania. Partner sa nemôže nachádzať pri vás na operačnej sále počas pôrodu, ani po ňom na oddelení šestonedelia.

Dieťatko bude s vami nastálo po sekcii cca. po 24 hodinách – keď vás preložia s JIS na šestonedelie.

Detičky sa v prípade vážnych komplikácií prevážajú do Martina alebo Žiliny.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

Ak je bábätko v poriadku, môže byť s vami nepretržite od prvej chvíle po pôrode.

Pôrodnica uvádza k starostlivosti o fyziologického novorodenca: „Bezprostredne po pôrode je dieťa dané matke na brucho, osuší sa, prikryje a je realizované aj prvé priloženie dieťaťa k prsníku.

Po prvotnom vzájomnom zoznámení sa je realizované prvé ošetrenie novorodenca priamo na pôrodnej sále a hneď sa vracia k matke. Takto ostáva až do prekladu matky na oddelenie – po 2 hodinách – vtedy sa oblieka a môže ísť s matkou na izbu – máme 24 hod. rooming-in.“

Ak máte záujem o samoprisatie, požiadajte o to – nemajú problém Vám vyhovieť. Inak vám s prvým priložením pomôže personál.

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia sú izby rooming in typu, kde môžete  bábätko kedykoľvek zveriť novorodeneckým sestrám.

Sociálne zariadenia sú spoločné pre niektoré izby. V každej izbe sú maximálne dve postele. Niektoré izby majú samostatnú sprchu.

V nevyhnutnom prípade, ak by bolo oddelenie plné, vás ubytujú na gynekologickom oddelení, bez dieťaťa.

V ružomberskej pôrodnici  majú i jednu nadštandardnú izbu. Poplatok je 20 €/ noc. Nadštandardná izba má samostatné sociálne zariadenie, televízor a prípojku na internet.

V tomto zariadení zatiaľ nie je možnosť ubytovať s vami aj blízku osobu.

Dojčenie

Kvalifikované poradenstvo vám poskytnú vyškolené sestry. Okrem toho ponúkajú všetkým rodičkám písomné materiály a informácie na nástenke. Na oddelení sú k dispozícii ručné i elektrické odsávačky.

K dokrmovaniu pristupujú v týchto prípadoch: „ochorenie matky alebo dieťaťa, prípadne nedostatočné dojčenie – značný úbytok hmotnosti, hroziaca dehydratácia“. Dokrmujú alternatívne – lyžičkou, striekačkou, suplementorom. Deti dostávajú odstriekané materské mlieko od svojich mám alebo hypoalergénne mlieko. Percento plne dojčených novorodencov pri odchode domov je 95.

Návštevné hodiny

Návštevné hodiny sú denne v čase od 13,00 do 16,30 hod. Spolu s dieťatkom sa môžete s návštevou stretnúť vo vyhradenom spoločnom priestore.

Domov vás prepustia 4 dní po vaginálnom pôrode a 4-5 dní po cisárskom reze (podľa potrieb neonatológie).

Pridajú fotografiu novorodenca a jej publikáciu na webe alebo v lokálnej tlači.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

0 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

125 €

EDA

0 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

20 € / noc

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme zdravotníckemu personálu a za aktualizáciu informácií Mgr. Libuši Kerekešovej dipl. p. a.

Aktuálne informácie nájdete aj na facebookovej stránke Gynekologicko-pôrodnícka klinika Ružomberok

Mapa

Sprievodca pôrodnicami

FotogalériaHodnotenia mamičiek

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Ružomberskú pôrodnicu môžem len odporučiť, celý pôrodnícky tím je výborný. Počas môjho „pobytu“ boli všetci milí, nápomocní, prijemní a ochotní od pánov doktorov až po pani upratovačky. Naozaj prístup na profesionálnej úrovni a aj vďaka tomu som mala z pôrodu veľmi pekný zážitok, celý čas som sa tam dobre cítila. Ďakujem pekne celému tímu.

 2. V Rk to bol už môj druhý pôrod. Tento sa s prvým nedá ani porovnať. Chcem hlavne veľmi poďakovať pôrodnej asistentke Aďke Littvojej, že cely pôrod pri mne stála a bola mi veľmi veľkou psychickou oporou. Človeku to veľmi v tej chvíli pomôže ešte raz dakujem ♥️ Tak isto super doktorovi Kollarovi a všetkým čo ten deň prežívali so mnou. Tak isto som nemala problém so žiadnou sestričkou všetky boli veľmi prijemne a milé či už na popôrodnom oddelení, novorodeneckom a aj pani upratovačky a samozrejme aj doktori !

 3. Dobrý deň, chcela by som napísať svoju veľmi pozitívnu skúsenosť s pôrodnicou v Ružomberku. Celý personál porodnickeho aj gynekologickeho oddelenia bol veľmi milý, ústretový, nápomocný. Sestričky pri pôrode na čele s pani dr Staškovou úplne super, ďakujem za ne. Jediné čo ma mrzí je, že mi nedoniesli malého na tie dve hodiny po pôrode, kedy som bola ešte na sále, keďže neboli povolené návštevy, bol to jediný čas kedy s ním mohol byť aj muž. Strava nič moc, ale dalo sa to vydržať. Celkovo hodnotím pôrodnicu veľmi dobre, neverila by som,že aj v nemocnici sa môže človek cítiť dobre. Ďakujeme za starostlivosť každému, s kým sme sa počas pobytu v pôrodnici stretli.

 4. Ružomberok nikdy viac, týždeň pred termínom som dostala covid a všetci lekári dávali odomňa ruky preč bola som doma v karanténe a aj po karanténe si ma len pohadzovali, odmietali ma vyšetriť lebo každý sa bál.14 dní som bola bez kontroly len som si mala sledovať pohyby. V pondelok prednosta povedal príďte na príjem v stredu tak som prišla a následne ma poslal domov s tým že je operačný deň a mne sa nemá kto venovať a že mám prísť v piatok. Nuž tak v piatok som prišla dole ma prijali a hore ma po vyšetreniach chceli poslať domov s tým že až po víkende mám prísť ( v zime v snehu ma preháňali). začala som sa rozčuľovať že si ma tu len pohadzuju a následne pani doktorka nariadila že ostanem a buď porodim v piatok alebo sobotu. A bolo to z piatka na sobotu, pôrod katastrofa lebo ma nechali kôli covidu prenášať plodová voda po prepichnuti zelená dieťatko ju samozrejme vdychlo a po pôrode ani nedýchalo len mi ho zobrali a bez slov odišli…a prišli až po hodine. Celú tú hodinu som nevedela že čo sa deje či dieťatko vôbec žije! A to ma chceli poslať domov a takto sa potom tragédie stávajú. Našťastie mám krásnu zdravú dcéru.a o správaní pani primárky Nemcovej je škoda slov je to jedna bezcharakterná drzá pani ak ju to nebaví nech to nerobí. Jediné pozitívum bola chutná strava a wi-fi. Sestričky tiež milé ale tie z novorodeneckého nie. V deň prepustenia tiež katastrofa dieťa že zoberú na posledné kontroly a ja som naň čakala 3 hodiny zbalená a to ma už upratovačky vyháňali z izby na chodbu lebo chceli nachystať posteľ pre ďalšiu maminku po pôrode. Ale ja som si pekne čakala v izbe. Milé sestričky z novorodeneckého ak viete že v daný deň máte pustiť mamičku s bábätkom domov tak kmitajte nech môžu odísť čím skôr. Do Ružomberka už nikdy viac lebo tu vás majú na háku.

 5. Rodila som 28.2.2021.S porodnicou v RK som bola velmi spokojna,vyborny pristup lekarov,sestriciek,uplne UZASNY personal,mily,priatelsky,profesionalny pristup k rodickam.Rodila som u Mudr Jakuba Androvica,velmi mily doktor,profesional na urovni,odporucam ho vsetkymi desiatimi.Vobec som sa pri nom nebala porodu,mala som z neho vyborny pocit…Takze ja ruzombersku porodnicu iba odporucam smile

 6. Môj druhý pôrod v odstupe 2r a videla som posun vpred. Sestričky boli milé už vtedy ale teraz hádam ešte milšie( aspoň teda 95% z nich). Lekári príjemní tiež či už ženy alebo muži .

  Po pôrode som nemusela dieťa drankať a priniesli mi ho po pár minútkach, konečne som dostala aj rady okolo dojčenia. Bol cítiť záujem.

  Byť tehotná a rodiť počas covidu nie je práve ideálne ale kolektív v nemocnici bol chápavý a ľudský.

  Ďakujem pekne

Pridaj komentár