sobota 26.09.2020 | meniny má Edita  

UVN SNP Ružomberok

Adresa:

UVN SNP Ružomberok -FN,
gen. M. Vesela 21, Ružomberok

tel: 044/4382375
email: ondrejkaj@uvn.sk tel.044/4382370
web: www.uvn.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 653
Pôrody sekciou 161
Pôrody s epiziotómiou 169
Pôrody s EDA 58

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
NieNadštandardná pôrodná sála
NieMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 11. júna 2019.

Predpôrodná starostlivosť

Besedu  zažijete ak sa prihlásite na predpôrodnú prípravu v tejto nemocnici. Prebieha priamo v priestoroch gynekologicko pôrodníckej kliniky, aj s partnermi.  Rozsah je 1,5 hodiny a neplatí sa. I mamičky, ktoré sa prípravy nezúčastnia majú možnosť pozrieť si pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia aj novorodenecké oddelenie - vždy poslednú stredu v mesiaci.

Ak sa chystáte rodiť práve v Ružomberku nemusíte dopredu o tom pôrodnicu informovať. Povinné nie je ani chodiť tu do poradne pre tehotné. Ak však do poradne v nemocnici chodiť chcete, nezabudnite si tehotenskú knižku.

Poradňa pre mimorajónne pacientky je možná od 37. týždňa v ambulancii pre rizikovú graviditu, kontakt je: 044/4382485.

Potešiteľná správa pre niektoré tehotné bude, že akceptujú individuálne pôrodné želania. Je však dobré ich ešte pred pôrodom prísť prekonzultovať.

Osoby pri pôrode

V pôrodnici v Ružomberku  akceptujú pri pôrode partnera rodičky, rodinných príslušníkov alebo kamarátku, maximálne však jednu osobu. Žiadne iné podmienky prítomnosti, okrem dobrého zdravotného stavu,  uvedené v dotazníku neboli. 2 osoby, zaplatený poplatok, písomný IS s režimom na PS.

Doprovod s vami na pôrodnici môže byť podľa vzájomného dohovoru s pôrodníkom - nie je teda presne dané kedy - informujte sa radšej vopred.  Sprievodná osoba môže ostať s vami po pôrode cca. 2 hodiny - do prevozu mamky na šestonedelie.

Za prítomnosť sprevádzajúcej osoby sa poplatok neplatí. 

V tejto pôrodnici ponúkajú možnosť vybrať si k pôrodu konkrétneho pôrodníka alebo pôrodnú asistentku.

Ak chcete aby vás pri pôrode sprevádzal napríklad obvodný gynekológ alebo pôrodník či pôrodná asistentka z iného zdravotníckeho zariadenia, je to možné, ale len po dohovore s pôrodníkom a nemôže zasahovať do vedenia pôrodu.

Pôrod

Od príjmu v pôrodnici budete tráviť čas priamo na pôrodnej sále. Nemusíte sa potom presúvať inde, porodíte tu. Iba v prípade, že vás bude naraz rodiť viac, budete zatiaľ, do času samotného porodenia dieťatka v iných priestoroch pôrodnice alebo na lôžkovej izbe.

Nadštandardný pôrodný box v tomto zariadení nemajú, ale v pôrodnici sú tri pôrodné boxy. Jeden z nich je oddelený úplne, ostatné dva sú v jednej miestnosti - oddelené stenou.  Na úľavu od bolesti môžete využiť tieto možnosti:

  • polohovateľné pôrodné kreslo
  • pôrodný vak
  • veľké lopty
  • prehrávač s hudbou
  • aromolampa
  • sprcha

Taktiež vás hneď po nástupe silných alebo bolestivých kontrakcií budú informovať o možnosti využitia analgetík a anestetík. Možnosť využiť epidurálnu analgéziu ponúkajú všetkým rodičkám, a to 24 hodín denne. Je ideálne si ju dopredu vybaviť. Mali by ste mať absolvovaný pohovor s anesteziológom a absolvované vyšetrenia. Poplatok za EDA je 0€. Ale ak sa rozhodnete až priamo pri pôrode, umožnia vám to.

Klystír tu odporúčajú všetkým rodičkám, ak však odmietnete, vyhovejú vám. Prípadne vás poučia a vy sa samé rozhodnete o aplikácii či neaplikácii. O holení sa po poučení tiež rozhodujete sama.

V tomto zariadení môžete počas pôrodu konzumovať nápoje, nie však tuhú stravu. Voľný pohyb máte v priestoroch celej pôrodnice, nielen pôrodného traktu.  Ako výborný prostriedok proti bolesti môžete neobmedzene využívať sprchu i vyššie spomínané pomôcky.

V tejto pôrodnici majú počas druhej doby pôrodnej skúsenosť s polohou na chrbte – v polohovateľnom kresle.  

Môžete požiadať aj o odber pupočníkovej krvi a nemusíte to oznamovať dopredu.

Cisársky rez

Pri cisárskom reze sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi anestézie – celkovou, spinálnou, epidurálnou, využívajú všetky. Metódu si môžete vybrať.

Novorodenca po sekcii telo na telo mamke zatiaľ nedávajú, možno práve tu je priestor na individuálne pôrodné priania. Partner sa nemôže nachádzať pri vás na operačnej sále počas pôrodu, ani po ňom na oddelení šestonedelia.

Dieťatko bude s vami nastálo po sekcii cca. po 24 hodinách - keď vás preložia s JIS na šestonedelie.

Detičky sa v prípade vážnych komplikácií prevážajú do Martina alebo Žiliny.

Novorodenec

Ak je bábätko v poriadku, môže byť s vami nepretržite od prvej chvíle po pôrode.

Pôrodnica uvádza k starostlivosti o fyziologického novorodenca: "Bezprostredne po pôrode je dieťa dané matke na brucho, osuší sa, prikryje a je realizované aj prvé priloženie dieťaťa k prsníku.

Po prvotnom vzájomnom zoznámení sa je realizované prvé ošetrenie novorodenca priamo na pôrodnej sále - matka naň vidí a hneď sa vracia k matke. Takto ostáva až do prekladu matky na oddelenie - po 2 hodinách - vtedy sa oblieka a môže ísť s matkou na izbu - máme 24 hod. rooming-in."

Ak máte záujem o samoprisatie, požiadajte o to - nemajú problém Vám vyhovieť. Inak vám s prvým priložením pomôže personál.

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia sú izby rooming in typu, kde môžete  bábätko kedykoľvek zveriť novorodeneckým sestrám.

Sociálne zariadenia sú spoločné pre niektoré izby. V každej izbe sú maximálne dve postele. Niektoré izby majú samostatnú sprchu.

V nevyhnutnom prípade, ak by bolo oddelenie plné, vás ubytujú na gynekologickom oddelení, bez dieťaťa.

V ružomberskej pôrodnici  majú i jednu nadštandardnú izbu. Poplatok je 20 €/ noc. Nadštandardná izba má samostatné sociálne zariadenie, televízor a prípojku na internet.

V tomto zariadení zatiaľ nie je možnosť ubytovať s vami aj blízku osobu.

Dojčenie

Kvalifikované poradenstvo vám poskytnú vyškolené sestry. Okrem toho ponúkajú všetkým rodičkám písomné materiály a informácie na nástenke. Na oddelení sú k dispozícii ručné i elektrické odsávačky.

K dokrmovaniu pristupujú v týchto prípadoch: „ochorenie matky alebo dieťaťa, prípadne nedostatočné dojčenie - značný úbytok hmotnosti, hroziaca dehydratácia“. Dokrmujú alternatívne – lyžičkou, striekačkou, suplementorom. Deti dostávajú odstriekané materské mlieko od svojich mám alebo hypoalergénne mlieko. Percento plne dojčených novorodencov pri odchode domov je 95.

Návštevné hodiny

Návštevné hodiny sú denne v čase od 13,00 do 16,30 hod. Spolu s dieťatkom sa môžete s návštevou stretnúť vo vyhradenom spoločnom priestore.

Domov vás prepustia 4 dní po vaginálnom pôrode a 4-5 dní po cisárskom reze (podľa potrieb neonatológie).

Pridajú fotografiu novorodenca a jej publikáciu na webe alebo v lokálnej tlači.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

0 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

125 €

EDA

0 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

20 € / noc

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme zdravotníckemu personálu. 

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Fotogaléria

Pôrodná sála
Pôrodná sála
Pôrodná sála

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017
Hodnotenia mamičiek za rok 2018

Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku
Andrea napísané 03.04.2020 09:27

Som tu 3 krát a opäť maximálna spokojnosť ďakujem pekne smile smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Aktuálne články