nedeľa 22.07.2018 | meniny má Magdaléna  

FNsP J.A. Reimana Prešov - stará budova

Adresa:

FNsP J.A. Reimana Prešov - GPO I. - stará budova,
Hollého 14, Prešov

tel: 051/7011231
email: horanska@fnsppresov.sk
web: www.fnsppresov.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1425
Počet novorodencov 0
Pôrody sekciou 513
Pôrody s epiziotómiou 440
Pôrody s EDA

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
ÁnoPerinatologické centrum
NieNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Predpôrodná starostlivosť

Cvičenie aj video môžete zažiť ak sa prihlásite na predpôrodnú prípravu v tejto nemocnici. Partner sa môže zúčastniť jedného stretnutia. Všetko  to prebieha v špeciálnej edukačnej miestnosti na oddelení. Rozsah je 7,5 hodiny a cena je 8€ za jedno stretnutie (trvá 1,5 hodiny).

Na stretnutie s Vami sa tešia pôrodné asistentky PA Bc.Hybben Nikoleta, PA Mgr. Sukovská Mária - informovať a objednať sa môžete na tel. č.: 051/7011412, mobil tel. č.: 0903 680 007, e-mail: hajduova@fnsppresov.sk.

I mamičky, ktoré sa prípravy nezúčastnia majú možnosť pozrieť si pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia aj novorodenecké oddelenie.

Ak sa chystáte rodiť práve v Prešove nemusíte dopredu o tom informovať.

Nemáte ani povinnosť chodiť tu do poradne pre tehotné od 36. týždňa. Pokiaľ chcete absolvovať poradňu s CTG vyšetrením, je potrebné sa telefonicky alebo osobne objednať. Objednať sa dá telefonicky na t.č. 051/7011277, ordinujú každý pracovný deň od 7:00-13:00 hod. 

Potešiteľná správa pre niektoré tehotné bude, že akceptujú individuálne pôrodné želania. Je však dobré ich ešte pred pôrodom prísť prekonzultovať.

Osoby pri pôrode

Pri pôrode vám povolia maximálne jednu sprevádzajúcu osobu. Môžete si vybrať partnera, niekoho z rodiny, kamarátku alebo dulu. Môže s vami prísť aj obvodný gynekológ. 

Podmienkou je zaplatenie poplatku 25 € v hotovosti, ešte pred pôrodom, priamo na pôrodnej sále. A podmienky? Citujem: „Doprovod by mal byť dopredu dostatočne informovaný o priebehu pôrodu, musí rešpektovať pokyny službukonajúceho personálu.“

Blízka osoba môže byť s vami od prechodu z izby čakateliek na pôrodný box až po dve hodiny po pôrode.

V prešovskej pôrodnici si môžete podľa vlastného výberu zazmluvniť i pôrodníka. Podmienkou je dať vopred žiadosť, spísanie zmluvy o  výbere lekára – pôrodníka a zaplatenie poplatku 240 €. Na otázku čo má rodička urobiť v prípade, ak objednaná osoba k pôrodu nepríde, citujem odpoveď: „rodička má požiadať o vrátenie zaplateného poplatku.“

Pôrod

Prvú dobu pôrodnú, až do otvorenia na cca 3 cm strávite v izbe čakateliek. Potom sa presuniete do pôrodnej sály. V Prešove majú 3 pôrodné boxy, oddelené murovanou stenou.

Nachádza sa tu klasická pôrodná posteľ, pôrodná stolička, polohovateľné pôrodné kreslo, veľké lopty, prehrávač s hudbou, aromolampa a sprcha. Tú môžete využívať neobmedzene dlho. V pôrodnom trakte sa môžete voľne pohybovať aj prijímať nápoje. Tuhú stravu nie.

Máte i možnosť využiť EDA a možnosť požiadať o lieky proti bolesti. Personál o tejto možnosti informuje každú rodičku po príchode do pôrdnice.

O epidurálnu analgéziu musíte požiadať dopredu. Stojí 120 € a vedia vám ju poskytnúť 24 hodín denne. Je potrebné absolvovať povoror s anesteziológom, spísať zmluvu a vopred zaplatiť. 

Či klystír chcete alebo nie sa rozhodnete samé, po poučení od personálu. Taktiež o holení. To odporúčajú v opodstatnených prípadoch – napríklad oholiť aspoň okolie prípadnej epiziotómie.

Ďalšia z otázok znela: S akými polohami rodičky počas 2.DP máte vo vašom zariadení skúsenosť? Odpoveď bola: „v polosede, v ľahu na chrbte so zvýšenou hlavou“.

V Prešove umožňujú aj odber pupočníkovej krvi. Nemusíte to pôrodnici oznamovať vopred.

Cisársky rez

V prípade, že váš pôrod skončí cisárskym rezom, druh anestézie (používajú všetky druhy) si môžete vybrať. Partner môže byť pred operačnou sálou a pri ošetrení dieťaťa. 

Po sekcii dávajú novorodenca matke na telo na 20 minút, pokiaľ to zdravotný stav novorodenca a matky dovoľuje.

Bábätko, ak je všetko v poriadku, je nastálo umiestnené pri vás približne 48 hodín po operácii, prípadne podľa vášho zdravotného stavu aj skôr.

V prešovskej  nemocnici je zariadenie pre patologických novorodencov a matky sú tam hneď po pôrode spolu s dieťaťom.

Novorodenec

Hneď po pôrode - po osušení novorodenca umožnia samoprisatie, príp. nasleduje prvé priloženie k prsníku a po 20 minútach ho odnášajú na prvé vyšetrenie a oblečenie novorodenca. Majú na ošetrenie, meranie, váženia atd.  špeciálnu miestnosť, kde môže vaša blízka osoba sprevádzať i drobca. 

Dve hodiny po narodení je dieťatko obvykle striedavo na termolôžku, ktoré je v inej miestnosti a pri mame. Prvé prisatie vám zaručujú do pol hodiny od narodenia.

Šestonedelie

Individuálny prístup badať na rôznych možných odpovediach ohľadne izieb na oddelení šestonedelia. Tu sú:

  • izby typu rooming-in, dieťa je s matkou od prvej hodiny po príchode z pôrodnej sály, ak to zdravotný stav matky a dieťaťa dovoľuje
  • izby rooming-in, kde dieťa ostáva počas dňa s matkou, a počas noci sa odváža na novorodenecké oddelenie
  • izby bez roomingu in, kde novorodencov vozíme na dojčenie podľa potreby dieťaťa

Ak by bolo oddelenie šestonedelia plné, ubytujú  vás, s dieťatkom na rizikovom oddelení, alebo bez dieťatka na gynekologickom oddelení.

Sociálky na oddelení šestonedelia sú spoločné pre všetky ženy na oddelení, umiestnené na chodbe.  Pre 6 lôžok na jedno soc. zariadenie. Počet lôžok na jednej izbe je 1-4.

Ak chcete mať istotu, že budete mať hygienické zariadenie iba pre seba, zaplaťte si nadštandardnú izbu. Stojí 23 € na deň. Nájdete tu aj prebaľovací stôl pre bábätko, baby box, kreslá, stolík a pod. Blízku osobu tu ubytujú s vami za poplatok 3,32€/deň plus strava 7,67€/deň.

Dojčenie

Nestihli ste sa na dojčenie pripraviť? Pomôžu vám kvalifikované vyškolené sestry. Tie vám poskytnú aj písomné materiály. Zabezpečujú i  podklady na nástenke.

Ak vám to bude málo, môžete o konzultáciu požiadať laktačnú poradkyňu "zvonku" a tá môže prísť za vami na oddelenie šestonedelia. Žiadnu nepoznáte? Nevadí, ponúknu vám zoznam kvalifikovaných poradkýň v dojčení.

Na oddelení máte k dispozícii elektrické a ručné odsávačky.

Bábätká  vážia každý večer.

K dokrmovaniu pristupujú iba v týchto prípadoch, citujem: „zdravotné indikácie, agalakcia u matky, závažná hypogalakcia u matky, opustenie dieťaťa mamou“. Výber metódy dokrmovania je individuálny - lyžička, striekačka, fľaša, resp. sonda - u novorodencov v kritickom stave. A čím dokrmujú? Cit.: „materské mlieko od vlastnej matky, ženské mlieko z BŽMM, umelé mlieko podľa ordinácie lekára.“

Percento plne dojčených detí odchádzajúcich domov z pôrodnice je 90%. 

Návštevné hodiny

Návštevy sú možné kedykoľvek behom dňa (rešpektujte potrebu oddychu u všetkých šestonedeliek) a s mamičkami sa stretávajú vo vyhradenom spoločnom priestore. Alebo v nadštandardnej izbe. Bábätko je vtedy na oddelení neonatológie.

Individuálny je počet dní, ktoré strávi zdravá matka po pôrode v tejto nemocnici. Obvykle 4 – 5 dní po vaginálnom pôrode a 7 dní po sekcii.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

25 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

240 €

EDA

120 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

23 €

Ubytovanie blízkej osoby + strava

3,32+7,67€

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme.

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Fotogaléria

Pôrodná posteľ
Pôrodná sála
Nadštandardná izba
Nadštandardná izba
Nadštandardná izba
Novorodenecké edukačné centrum

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017
Nemocnica: treeLevel=3