Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a.s.

Adresa:

Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a. s.,
ul. Pavlovova 17, 955 20 Topoľčany

tel: 038/3824401
email: helena.boleková@svetzdravia.com
web: https://pentahospitals.sk/moja-porodnica-topolcany

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 658 Pôrody sekciou 274 Pôrody s epiziotómiou 223 Pôrody s EDA 65

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 23. januára 2023

Pôrodnica

Pôrodnica Svet zdravia, Nemocnica Topoľčany, a.s. má pôrodnicu umiestnenú na treťom poschodí novšieho pavilónu, ktorá svojím usporiadaním a účelovým vybavením, organizáciou a spôsobom práce zodpovedá súčasným požiadavkám kladeným na komplexnú starostlivosť o ženu a novorodenca.

 

Predpôrodná starostlivosť

Každá tehotná žena, ktorá navštevuje poradne pri oddelení, alebo sa chystá rodiť v pôrodnici má právo využiť návštevu a prehliadku pôrodnice ešte pred termínom pôrodu, stačí si návštevu dohodnúť na ambulancii, alebo s vedúcou pôrodnou asistentkou. 

Rešpektujeme všetky požiadavky rodičiek, ktoré zakotvíte vo svojich pôrodných plánoch, no nesmú kolidovať so základnou zásadou – zdravým dieťaťom a matkou po pôrode. 

Návštevu je možné dohodnúť na č.tel.: 038/3824473, 038/3824449, cez pracovnú dobu a po dohovore aj mimo nej, podľa časových možností personálu. Sprevádzať Vás budú erudované pôrodné asistentky a špecifické dopyty Vám zodpovie lekár. V prípade, že využijete možnosť epidurálnej analgézie, je nutné absolvovať pred pôrodom pohovor s anesteziológom v anesteziologickej ambulancii, aby bolo možné Vám ju aplikovať 24 hodín denne.

Rodičkám poskytujeme možnosť psychoprofylaxie v rámci predpôrodnej prípravy v priestoroch bývalej gremiálkovej miestnosti, ktorú vedú certifikované lektorky Mgr. Soňa Vašíčková a Danka Habajová.

KONTAKT:

 • Email: predporodnapriprava.to@svetzdravia.com
 • Možnosť objednať sa telefonicky : 038/3824449, 038/3824473, 0901795053
 • Kurzy prebiehajú v pracovné dni a je možné aj individuálne dohodnúť termín.

Do pôrodnice je nutné, aby ste si priniesli:

 • Občiansky preukaz
 • Kartu poistenca
 • Sobášny list = v prípade, že nie ste vydatá a partner uznáva otcovstvo, zápis o určení otcovstva vybavíte na matrike v mieste bydliska matky. Ak ste rozvedená a partner uzná otcovstvo, zápis o určení otcovstva vybavíte na matrike v mieste bydliska matky, ale matka si musí so sebou priniesť rozsudok o rozvode.
 • Výsledky špeciálnych vyšetrení v gravidite, alebo z minulosti, hlavne výsledok KS + Rh faktor
 • Tehotenský preukaz
 • Výbavičku pre novorodenca
 • Hygienické potreby pre rodičku.

Sprevádzanie pri pôrode

Počas príjmu na pôrod,  prvej doby pôrodnej, pôrodu, ošetrenia novorodenca a 2 hodiny po pôrode umožňujeme účasť otca dieťaťa,  resp. blízkej osoby pri pôrode /matka, sestra, priateľka, dula/ za poplatok 20,- €, ktorý uhradíte priamo pri príchode na pôrodnú sálu do pokladne prijímajúcej pôrodnej asistentke.

Pôrod

Prvú dobu pôrodnú spríjemňujeme rodičkám využívaním aromaterapie, fitloptami, pôrodným vakom, muzikoterapiou, používaním pôrodnej stoličky, kúpeľom vo vani a teplými sprchami. Počas prvej doby pôrodnej nie je dovolené rodičke jesť, iba prijímať nápoje.

Snažíme sa priblížiť koncepcii moderného alternatívneho pôrodníctva vo vyspelých krajinách.

Rodička prechádza počas príjmu cez vstupný filter, potom zostáva počas prvej doby pôrodnej na čakateľskej izbe spolu so sprevádzajúcou osobou. Počas prípravy na pôrod rutínne nevykonávame holenie rodidiel, ani nepodávame klystír. Všetko to závisí od želania rodičky, no pri pôrode do vody je klystír podmienkou. 

Na pôrod využívame dve samostatné pôrodné sály.

Z toho jedna má dve čiastočne oddelené elektricky polohovateľné pôrodné postele, ktorých súčasťou je aj masážny segment v driekovej oblasti. Využívame ho na masáž krížov rodičiek, pôsobí analgeticky.

Druhá samostatná pôrodná sála má jednu klasickú pôrodnú posteľ. Jej súčasťou je aj box s pôrodnou vaňou.

Rodičkám ponúkame alternatívy pôrodu:

 • Poloha na chrbte, na boku
 • Na pôrodom vaku
 • Na pôrodnej stoličke
 • Do vody
 • Vo vode
 • Epidurálna analgézia
 • Entonox
 • Aromaterapia
 • Muzikoterapia

Rodičkám umožňujeme pri pôrode odber pupočníkovej krvi, odber pupočníkového tkaniva.

Cisársky rez

Sekčná sála, určená iba na vykonávanie cisárskych rezov je srdcom a súčasťou pôrodnej sály.

Otec dieťaťa/sprevádzajúca osoba pri pôrode zostáva počas cisárskeho rezu pred operačnou sálou, no môže byť prítomná pri prvom ošetrení novorodenca, ktoré robíme priamo na pôrodnej sále.

Rodičky pri cisárskych rezoch využívajú možnosti celkovej, spinálnej i epidurálnej analgézie.  

Novorodenec

Pri fyziologickom pôrode  je novorodenec položený na brucho rodičke, koža na kožu.

Po prvom ošetrení, ktoré prebieha za prítomnosti otca dieťaťa/sprevádzajúcej osoby na špeciálnom lôžku na pôrodnej sále, zostáva bábätko spolu s rodičkou a sprevádzajúcou osobou ešte 2 hodiny po pôrode na pôrodnej sále.  

Vtedy nastáva priestor na fotografovanie, telefonovanie a zasielanie informácií Vašim blízkym, aby sa aj oni  potešili a prežívali s Vami príchod bábätka na svet. 

Po dvoch hodinách ženu prevážame na oddelenie šestonedelia spolu s novorodencom. Niekedy si žena ponechá pri sebe dieťatko, ak to stav dovoľuje, umožňujeme to, inak je novorodenec umiestnený na novorodeneckú izbu, aby si mamička oddýchla po pôrode. 

Novorodenec s ľahšími poruchami adaptácie, alebo vyžadujúci liečbu novorodeneckej žltačky fototerapiou býva sledovaný na novorodeneckom boxe. Perinatologické centrum, ani JIS novorodeneckú nemáme. Novorodencov so známkami patológie a nedonosených prevážame do centier v Nitre, Nových Zámkoch. 

 

Šestonedelie

Štandardne máme na šestonedelí na izbách po dve rodičky v systéme rooming-in. Sociálne zariadenia sú v bunkovom systéme, pre dve izby samostatná toaleta, dve umývadlá a sprcha. Signalizácia je pri každom lôžku a je možné prepojiť aj telefónny hovor priamo na izbu rodičky. 

Súčasťou oddelenia sú 3 nadštandardné izby, ktorých vybavenie je samostatné sociálne zariadenie, televízor,  chladnička, varná kanvica, jedálensky stôl, nábytok na odkladanie vecí, manželská posteľ, postieľka pre bábätko s monitorom dychu, prebaľovací pult, vanička, váha na váženie novorodenca.           

Za pobyt na nadštandardnej izbe je jednotná cena 35,- €/deň, priplatiť si môže otecko, alebo sprevádzajúca osoba stravu. 

Dojčenie

Denne na oddelení šestonedelia edukujú pôrodné asistentky a detské sestry mamičky/oteckov/sprevádzajúce osoby, aby boli samostatné a aby sa vedeli postarať v plnej miere o novorodenca.

Využívame aj premietanie edukačných videí o správnej životospráve, dojčení, starostlivosti o novorodenca. Propagujeme osvetovú činnosť a sme zástancami prirodzenej výživy novorodenca.

V prípade, ak je nutnosť dokŕmenia, dokrmujeme glukózou/ hypoalergénnou umelou výživou na lyžičku, striekačkou, fľaškou. 

60% novorodencov odchádza z oddelenia plne dojčených. Máme na oddelení k dispozícii ručné odsávačky na mlieko, ale aj elektrickú odsávačku na oba prsníky zároveň. 

Dbáme na skorú rehabilitáciu po pôrode, ktorá umožňuje skorý návrat organizmu ženy do stavu, ako bola pred tehotenstvom.

Laktačné poradenstvo

Pre rodičky poskytujú odborné rady v oblasti dojčenia dve certifikované laktačné poradkyne: 

Blanka Valterová /č.t. 0901795051/

Mgr. Soňa Vašíčková /č.t. 0901795053/

Cenné rady a pomoc počas hospitalizácie na šestonedelí získavajú mamičky od certifikovaných laktačných poradkýň v miestnosti laktačného poradenstva, no môžu ich kontaktovať aj po prepustení z pôrodnice, kedy problémov a dojčením pribúda.

Návštevné hodiny

Návštevné hodiny rodičiek sú vyhradené v odpoľudňajších hodinách vo vestibule pred oddelením. Rodičky ubytované na nadštandardných izbách majú návštevy povolené celodenne priamo na izbu.   

Po spontánnom pôrode odchádzate z pôrodnice domov na 4. deň a po cisárskom reze na 5. deň. 

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

20 €

Samostatný pôrodný box

X

Pôrod do vody

166 €

EDA

150 €

Entonox pri pôrode

50 €

Entonox pri šití epiziotómie

20 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

35 € / osoba / noc

Blízka osoba rodičky na oddelení šestonedelia + strava

12 € / noc

Perforácia ušníc a zavedenie náušníc

20 €

Dotazník vyplnili:

MUDr. Tibor Čaradský

Primár gynekologicko – pôrodníckeho oddelenia

Email: tibor.caradsky(at)svetzdravia.com

Tel.: 038/3824469

PhDr. Helena Boleková

Vedúca pôrodná asistentka

Email: helena.bolekova(at)svetzdravia.com

Tel.: 038/3824321

Hodnotenia mamičiek

Mapa

Sprievodca pôrodnicami

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Prosim vas, je este moznost porodu do vody v Topolcanoch? Rodila som tam tymto sposobom 2 a pol roka spat a dostavaju sa ku mne informacie, ze uz sa tu porod do vody nepraktizuje. Na internete je vsak stale tato moznost uvadzana. Som totiz vo 4.mesiaci tehotenstva a neviem si predstavit, ze budem rodit inak ako do vody Frown

Pridaj komentár