nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  

NsP Topoľčany

Adresa:

Svet zdravia Nemocnica Topoľčany, a. s.,
ul. Pavlovova 17, 955 20 Topoľčany

tel: 038/5351401
email:
web: www.svetzdravia.com

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 526
Počet novorodencov 527
Pôrody sekciou 273
Pôrody s epiziotómiou 141
Pôrody s EDA 14

Extra:

ÁnoTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
ÁnoNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 1. júna 2017

Predpôrodná starostlivosť

Každá tehotná žena, ktorá navštevuje poradne pri oddelení, alebo sa chystá rodiť v pôrodnici má právo využiť návštevu a prehliadku pôrodnice ešte pred termínom pôrodu, stačí si návštevu dohodnúť na ambulancii, alebo s vedúcou pôrodnou asistentkou.

Rešpektujeme všetky požiadavky rodičiek, ktoré zakotvíte vo svojich pôrodných plánoch, no nesmú kolidovať so základnou zásadou – zdravým dieťaťom a matkou po pôrode.

Návštevu je možné dohodnúť na č.tel.: 038/5351697, 038/5351321, cez pracovnú dobu a po dohovore aj mimo nej, podľa časových možností personálu. Sprevádzať Vás budú erudované pôrodné asistentky a špecifické dopyty Vám zodpovie lekár.

V prípade, že využijete možnosť epidurálnej analgézie, je nutné absolvovať pred pôrodom pohovor s anesteziológom v anesteziologickej ambulancii, aby bolo možné Vám ju aplikovať 24 hodín denne.

Rodičkám poskytujeme možnosť psychoprofylaxie v rámci predpôrodnej prípravy, ktorú vedie pôrodná asistentka Vierka Gábrišová, s ktorou spolupracujeme.

Do pôrodnice je nutné, aby ste si priniesli:

 • Občiansky preukaz
 • Kartu poistenca
 • Sobášny list

Osoby pri pôrode

Počas príjmu na pôrod, prvej doby pôrodnej, pôrodu, ošetrenia novorodenca a 2 hodiny po pôrode umožňujeme účasť otca dieťaťa, resp. blízkej osoby pri pôrode /matka, sestra, priateľka, dula/ za poplatok 16,80,- €, ktorý uhradíte priamo pri príchode na pôrodnú sálu do pokladne prijímajúcej pôrodnej asistentke.

Pôrod

Prvú dobu pôrodnú spríjemňujeme rodičkám využívaním aromaterapie, fitloptami, pôrodným vakom, muzikoterapiou, používaním pôrodnej stoličky, kúpeľom vo vani a teplými sprchami.

Počas prvej doby pôrodnej nie je dovolené rodičke jesť, iba prijímať nápoje. Snažíme sa priblížiť koncepcii moderného alternatívneho pôrodníctva vo vyspelých krajinách.

Rodička prechádza počas príjmu cez vstupný filter, potom zostáva počas prvej doby pôrodnej na čakateľskej izbe spolu so sprevádzajúcou osobou. Počas prípravy na pôrod rutinne nevykonávame holenie rodidiel, ani nepodávame klystír. Všetko to závisí od želania rodičky, no pri pôrode do vody je klystír podmienkou.

Na pôrod využívame dve samostatné pôrodné sály. Z toho jedna má dve čiastočne oddelené elektricky polohovateľné pôrodné postele, ktorých súčasťou je aj masážny segment v driekovej oblasti.

Využívame ho na masáž krížov rodičiek, pôsobí analgeticky. Druhá samostatná pôrodná sála má jednu klasickú pôrodnú posteľ. Jej súčasťou je aj box s pôrodnou vaňou.

Rodičkám ponúkame alternatívy pôrodu: 

 • Poloha na chrbte, na boku
 • Na pôrodom vaku
 • Na pôrodnej stoličke
 • Do vody 166€
 • Epidurálna analgézia 150€
 • Entonox 40€
 • Aromaterapia
 • Muzikoterapia

Rodičkám umožňujeme pri pôrode odber pupočníkovej krvi, odber pupočníkového tkaniva a placenty.

Cisársky rez

Sekčná sála, určená iba na vykonávanie cisárskych rezov je srdcom a súčasťou pôrodnej sály.

Otec dieťaťa/sprevádzajúca osoba pri pôrode zostáva počas cisárskeho rezu pred operačnou sálou, no môže byť prítomná pri prvom ošetrení novorodenca, ktoré robíme priamo na pôrodnej sále.

Rodičky pri cisárskych rezoch využívajú možnosti celkovej, spinálnej i epidurálnej analgézie.

Novorodenec

Pri fyziologickom pôrode je novorodenec položený na brucho rodičke, koža na kožu.

Po prvom ošetrení, ktoré prebieha za prítomnosti otca dieťaťa/sprevádzajúcej osoby na špeciálnom lôžku na pôrodnej sále, zostáva bábätko spolu s rodičkou a sprevádzajúcou osobou ešte 2 hodiny po pôrode na pôrodnej sále.

Vtedy nastáva priestor na fotografovanie, telefonovanie a zasielanie informácií Vašim blízkym, aby sa aj oni potešili a prežívali s Vami príchod bábätka na svet. Po dvoch hodinách ženu prevážame na oddelenie šestonedelia spolu s novorodencom.

Niekedy si žena ponechá pri sebe dieťatko, ak to stav dovoľuje, umožňujeme to, inak je novorodenec umiestnený na novorodeneckú izbu, aby si mamička oddýchla po pôrode.

Novorodenec s ľahšími poruchami adaptácie, alebo vyžadujúci liečbu novorodeneckej žltačky fototerapiou býva sledovaný na novorodeneckom boxe.

Perinatologické centrum, ani JIS novorodeneckú nemáme. Novorodencov so známkami patológie a nedonosených prevážame do centier v Nitre, Nových Zámkoch.

Šestonedelie

Štandardne máme na šestonedelí na izbách po dve rodičky v systéme rooming-in.

Sociálne zariadenia sú v bunkovom systéme, pre dve izby samostatná toaleta, dve umývadlá a sprcha. Signalizácia je pri každom lôžku a je možné prepojiť aj telefónny hovor priamo na izbu rodičky.

Súčasťou oddelenia sú 3 nadštandardné izby, ktorých vybavenie je samostatné sociálne zariadenie, televízor, chladnička, varná kanvica, jedálensky stôl, nábytok na odkladanie vecí, manželská posteľ, postieľka pre bábätko s monitorom dychu, prebaľovací pult, vanička, váha na váženie novorodenca.

Za pobyt na nadštandardnej izbe je jednotná cena 33,10,- €/deň, priplatiť si môže otecko, alebo sprevádzajúca osoba ubytovanie 12€/deň a stravu 6 €/deň.

Dojčenie

Denne na oddelení šestonedelia edukujú pôrodné asistentky a detské sestry mamičky/oteckov/sprevádzajúce osoby, aby boli samostatné a aby sa vedeli postarať v plnej miere o novorodenca.

Propagujeme osvetovú činnosť a sme zástancami prirodzenej výživy novorodenca. V prípade, ak je nutnosť dokŕmenia, dokrmujeme glukózou/ hypoalergénnou umelou výživou na lyžičku, striekačkou, fľaškou.

60% novorodencov odchádza z oddelenia plne dojčených. Máme na oddelení k dispozícii ručné odsávačky na mlieko, ale aj elektrickú odsávačku na oba prsníky zároveň. Dbáme na skorú rehabilitáciu po pôrode, ktorá umožňuje skorý návrat organizmu ženy do stavu, ako bola pred tehotenstvom.

Návštevné hodiny

Návštevné hodiny rodičiek sú vyhradené v odpoľudňajších hodinách vo vestibule pred oddelením.

Rodičky ubytované na nadštandardných izbách majú návštevy povolené celodenne priamo na izbu.

Po spontánnom pôrode odchádzate z pôrodnice domov na 4. deň a po cisárskom reze na 5. deň.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

16,80 €

Samostatný pôrodný box

X

Pôrod do vody

166 €

EDA

150 €

Entonox pri pôrode

40 €

Entonox pri šití epiziotómie

20 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

33,10 € / osoba / noc

Blízka osoba rodičky na oddelení šestonedelia + strava

12 € + 6€ osoba / noc

Perforácia ušníc a zavedenie náušníc

6,60 €

 

Dotazník vyplnila PhDr. Helena Boleková, vedúca pôrodná asistentka. Ďakujeme.

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Nemocnica: treeLevel=3