Všeobecná nemocnica Rimavská Sobota

Adresa:

Všeobecná nemocnica Rimavská Sobota,
Šrobárova 1, 979 01 Rimavská Sobota

tel: 047/5612-520
email: ondrej.balco@svetzdravia.com
web: https://www.procare.sk/moja-porodnica-rimavska-sobota

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1215 Pôrody sekciou 240 Pôrody s epiziotómiou 454 Pôrody s EDA

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Štatistika aktualizovaná 18. júna 2018

 

Predpôrodná starostlivosť

V tomto zariadení poskytujú predpôrodnú prípravu pre budúce mamičky od 1. mája 2016. PFP prípravu vedie diplomovaná pôrodná asistentka Erika Demkovičová.

Ešte pred pôrodom si môžete prísť pozrieť pôrodnú sálu, novorodenecké oddelenie i oddelenie šestonedelia.

Tehotná môže, ale nemusí absolvovať poradňu priamo v nemocnici. Určite povzbudzujúca správa je, že akceptujú individuálne pôrodné želania. Je však dobré ich ešte pred pôrodom prísť prekonzultovať.

Termín konzultácie si môžete dohodnúť mailom porodnyplan.rs(at)svetzdravia.com.

Osoby pri pôrode

Pri pôrode v tejto nemocnici akceptujú maximálne jednu sprevádzajúcu osobu. Blízkej osobe je odporučené absolvovať spoplatnenú prípravu pre sprevádzajúcu osobu trvajúcu cca 60 minút s lektorkou psychofyzickej prípravy na pôrod.

Nemocnica tiež deklaruje, že umožňujú prítomnosť sprevádzajúcej osoby s rodičkou od začiatku, teda sprevádzajúca osoba môže byť prítomná, ak si to rodička želá, aj pri príjmovom vyšetrení. A potom 2 hodiny po pôrode na pôrodnej sále.

V tejto pôrodnici máte možnosť objednať si konkrétneho pôrodníka a pôrodnú asistentku. Nie je možné, aby vás pri pôrode sprevádzal lekár či pôrodná asistentka pracujúca v inom zariadení.

Pôrod

Počas otváracej doby budete v miestnosti na prvú dobu pôrodnú. Približne dovtedy, kým sa neotvoríte na cca 8 cm. Potom sa presuniete do pôrodného boxu.

V Rimavskej Sobote majú dva prechodné pôrodné boxy. Nadštandardný zatiaľ nemajú. Nájdete v nich klasickú pôrodnú aj nemocničnú posteľ, veľké lopty. Je tu i prehrávač na hudbu a aromolampa. Sprcha je vám k dispozícii neobmedzene.

Môžete sa prechádzať v priestoroch pôrodného traktu. Nie je dovolené jesť, ale prijímať nápoje je povolené – o pitnom režime rozhoduje lekár.

O možnosti využiť analgetiká alebo anestetiká personál ženy informuje hneď po príchode do pôrodnice. V tejto nemocnici nie je možné rodiť s využitím epidurálnej analgézie.

Klystír aj holenie je odporúčané pre všetky rodičky. Počas druhej doby pôrodnej majú skúsenosť s polohou v ľahu na chrbte. Ak chcete požiadať o odber pupočníkovej krvi, upozornite personál na pôrodnej sále.

Cisársky rez

V prípade sekcie zvolí metódu anestézie personál, podľa vášho zdravotného stavu a stavu dieťaťa. Využívame všetky druhy anestézie.

Otecko priamo pri sekcii byť nemôže. Môže však počkať pred operačnou sálou a potom byť prítomný pri vyšetrovaní novorodenca. Rovnako môže byť ubytovaný na oddelení šestonedelia, ale len v nadštandardnej izbe.

V dotazníku pôrodnica deklaruje, že po sekcii má matka dieťa tak dlho na hrudi, že majú dostatok času sa zoznámiť, pokúsiť sa o prvé dojčenie – dieťa nie je odnášané hneď po položení, môže zotrvať u mamy dlhšie obdobie, dostatočné napr. na prvé prisatie bábätka.

A kedy vám ho dajú nastálo? „Na tretí deň“. Ale dieťa je pri matke každý deň á 3 hodiny, event. podľa potreby dieťaťa.

V Rimavskej Sobote majú aj oddelenie, kde sa starajú o novorodencov predčasne narodených po 29. gestačnom týždni a o novordencov so zdravotnými ťažkosťami. Mamy sú s deťmi na 4. deň.

Podľa zdravotného stavu novorodencov je im umožnené klokankovanie, kojenie a ich ošetrovanie. K deťom sú matky preložené po štyroch dňoch.

Hospitalizácia matiek je bezplatná.

Novorodenec

Ak chcete, a ste vy aj dieťatko bez problémov, môžete byť spolu nepretržite už od prvej chvíle po normálnom pôrode. Prvé ošetrenie, meranie, váženie atd. prebieha v špeciálnej miestnosti.

Vaša sprevádzajúca osoba môže byť spolu s bábätkom. Dve hodiny po narodení je dieťatko pri mame na pôrodnej sále, ak to jeho stav dovolí.

„Bábätko prikladáme mamičke na hrudník „skin to skin“ bezprostredne po pôrode a umožňujeme samoprisatie,“ – uviedli v dotazníku. Dodali však, že toto prvotné zoznamovanie sa je prerušené vyšetrením dieťaťa.

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia vás uložia v izbe typu rooming in a bábätko donesú hneď spolu s vami z pôrodnej sály, ak to váš zdravotný stav umožňuje.

Ak by bolo na oddelení šestonedelia viac žien ako postelí, uložia vás na úseku rizikovej tehotnosti a dieťatko na úsek fyziologických novorodencov pokiaľ sa neuvoľní miesto na roomingu.

Izby sú s dvomi lôžkami a sprchou, toalety sú spoločné, na chodbe. Štyri izby sú dvojlôžkové, dve izby trojlôžkové, štyri izby sú nadštandardné – jednolôžkové.

Dve nadštandardné izby spolufinancované s poisťovňou Dôvera s možnosťou ubytovania blízkej osoby majú svoje vlastné hygienické zariadenie. Poplatok je 20 €, pre poistencov Dôvery je využitie nadštandardnej izby so zľavou 50%.

Ďalšie dve nadštandardné izby majú vyhradené spoločné sociálne zariadenie. Poplatok je 15 Eur.V nadštandardných izbách sa môže ubytovať aj blízka osoba, dopláca si len stravu – 5,30€/deň.

Dojčenie

Na oddelení je laktačná sestra, ktorá pracuje v nepretržitej prevádzke. Aj ostatný personál je kvalifikovaný a vyškolený na podporu dojčenia. Zároveň sú k dispozícii aj edukačné materiály.

Zavolať a požiadať o radu môžete aj po príchode z pôrodnice domov. Novorodenci sú vážení pri narodení a v deň prepustenia, v prípade potreby počas vizity.

„Preferujeme výživu materským mliekom.“

Detičky sa dokrmujú iba v nutnom prípade ak sa sú u matky zdravotné ťažkosti, alebo má matka negatívny postoj ku dojčeniu, a to cievkou, alebo fľašou.

Percento plne dojčených detí pri odchode z pôrodnice je 86 %.

Návštevné hodiny

Rozvrh návštevných hodín je určený od 13,00 do 16,00 hod. Návštevy prebiehajú každý deň, dieťa sa ukazuje príbuzným cez okienko na chodbe. Na nadštandardných izbách sú návštevy časovo neobmedzené.

Na požiadanie tu vášmu dieťatku prepichnú ušné lalôčiky.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby

25 

Výber lekára

250 €

Výber pôrodnej asistentky

100€

EDA

X

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

20/15 €

Poplatok za stravu – blízka osoba

5,30€

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme pani Bc. Adriane Kováčovej – vrchnej sestre GPO.

Fotogaléria

Hodnotenia mamičiek

Mapa

Sprievodca pôrodnicami

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár