nedeľa 26.06.2022 | meniny má Adriána  

FNsP Žilina

Adresa:

FNsP Žilina,
V. Spanyola 43, 012 07 Žilina

tel: 0415110642-dokumenta
email:
web: www.fnspza.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1518
Pôrody sekciou 474
Pôrody s epiziotómiou 610
Pôrody s EDA 40

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
ÁnoNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 18. júna 2020

Predpôrodná príprava

Ak sa chystáte rodiť práve v Žiline, nemusíte o tom pôrodnicu dopredu informovať, ani tu chodiť do poradne pre tehotné. Poradňu ale samozrejme majú.

Ordinačné hodiny príjmovej gynekologickej ambulancie sú PO- PIA od 7:00-15:00, kontakt:  041 / 5110 761.

A nevynechajte ani možnosť predpôrodnej prípravy.

Certifikovaná pôrodná asistentka prevedie účastníčky dôležitými teoretickými a praktickými časťami pôrodu, zoznámi ich s prostredím pôrodnej sály, oddelenia, priblíži zmeny v organizme počas tehotenstva, pri pôrode a po ňom, budúcim maminkám ukáže dôležité cviky na svaly  najviac potrebné počas pôrodu. Sú to najmä priamy brušný lis a svaly panvového dna. Taktiež si ukážeme cviky uvoľnenie chrbtice, správny nácvik dýchania a účastníčky sa taktiež radia s laktačnou poradkyňou.

Súčasťou sú i novinky v podobe praktických ukážok a nácviku kúpania novorodeniatka a základných úchopov a informácie o ošetrení bábätka.

Psychofyzická príprava poskytuje kompletný balíček informácií od odborníkov, ktorí sa starostlivosti o rodičku a dieťa dlhoročne profesionálne venujú. Mamičky sú vďaka kurzu omnoho viac pripravené, lepšie spolupracujú s našimi zdravotníkmi na sále a po pôrode sledujeme výrazne menej pridružených komplikácií.

Kurzy predpôrodnej prípravy stoja 50 €.  Ďalšie informácie získate na  pfp.fnspza(at)gmail.com.

Osoby pri pôrode

Pôrodné plány v žilinskej pôrodnici akceptujú. K pôrodu si ale môžete pozvať blízke osoby .Prítomnosť blízkej osoby je bez poplatku. V Žiline ponúkajú možnosť oficiálne si vybrať k pôrodu pôrodníka, poplatok je 300 €.

Pôrod

Počas prvej doby pôrodnej, ktorá môže trvať aj niekoľko hodín, trávia ženy v tzv.“ vzdychárni,“ kým nie sú otvorené na cca 5 – 6 cm. Potom sa preložené do samostatných pôrodných boxov, kde je prítomná sprevádzajúca osoba. Je zachovaná intimita a súkromie.

Na pôrodnej sále sú tri samostatné pôrodné boxy. Dva z nich majú klimatizáciu. Jeden pôrodný box  – má samostatné WC so sprchou.

Počas prvej doby pôrodnej môžete využívať rôzne pomôcky odporúčame napr.  partoball, relaxáciu v sprche, aromaterapiu, muzikoterapiu.

V druhej dobe pôrodnej môžeme podľa želania mamičky vypolohovať pôrodnú posteľ.

Ak sa rozhodnete pre odber pupočníkovej  krvi – je dôležité, aby ste o tom informovali pôrodné asistentky priamo na pôrodnej sále.  

Po pôrode, ak je všetko v poriadku, je dieťatko spolu s mamičkou na pôrodnom boxe v postieľke. Pravdaže pod stálou kontrolou novorodeneckých sestričiek.

Cisársky rez

Čo sa týka anestézie – môžete si vybrať medzi celkovou, spinálnou a epidurálnou.

Po sekcii, ak je mamička pri vedomí, sa dieťatko ukáže. Je tu priestor pre prvý bozk, privoňanie, pohladkanie. Po sekcii je mamička prevezená na JIS, kde je nasledujúcich 24 hodín, pod stálou kontrolou sestričiek. Hodnotia sa tu hlavne vitálne funkcie / krvný tlak, pulz, krvácanie z maternice, operačná rana, sila bolesti./

Akonáhle to stav mamičky umožňuje, je jej prinesené dieťatko novorodeneckou sestričkou, ktorá v zápätí realizuje priloženie k prsníku a následne sa dohodne s mamičkou o ďalšom postupe.

V prípade špecifických problémov, ktorý môže mať novorodenec,  je tu oddelenie patologických novorodencov. Aj na takomto oddelení môže mamička kedykoľvek vidieť svoje dieťatko a starostlivo sa venovať rôznym špecifickým potrebám dieťatka. 

Novorodenec

Prvé chvíľky zdravých novorodencov a ich mám sa v tejto pôrodnici posudzujú individuálne. Ak chcete, a ste vy aj dieťatko bez problémov, môžete byť spolu nepretržite už od prvej chvíle po pôrode. Alebo vám ho ukážu a odnesú na ošetrenie, resp. položia najprv na chvíľu na brucho a odnesú až potom. Majú na ošetrenie, meranie, váženia atd.  špeciálnu miestnosť.

Dve hodiny po narodení je dieťatko obvykle striedavo na termolôžku, ktoré je v inej miestnosti a pri mame.

Bábätko putuje prvýkrát k prsníku pár minút po pôrode, po ošetrení a oblečení. Po cisárskych rezoch je to individuálne – podľa zdravotného stavu.

Dojčenie

Kvalifikované poradenstvo vyškolených sestier je v podpore dojčenia v Žiline samozrejmosťou. Okrem toho mamám poskytujú písomné podklady o dojčení na nástenke. K  dispozícii sú ručné  i elektrické odsávačky. Ak by ste mali problém, neobávajte sa, ponúkajú i zoznam kvalifikovaných poradkýň v dojčení.  Novorodencov vážia každé ráno a v prípade potreby aj večer.

K dokrmovaniu pristupujú podľa zdravotného stavu dieťatka. Najmä pri hypoglykémii a hmotnostnom úbytku. Detičky s dokrmované materským mliekom, pomocou fľaše. Až 98% detí odchádza domov plne dojčených.

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia majú v Žiline izby typu rooming in, kde môže byť dieťatko s maminkou  od prvej hodiny po príchode z pôrodnej sály, ak to ich zdravotný stav dovoľuje.

Na izbe budete sama, alebo maximálne ešte s jednou inou mamičkou. Sociálne zariadenia sú spoločné pre všetky izby na oddelení  tých je 25.  Na klasickom oddelení  šestonedelia sa mamičky môžu ubytovať v nadštandardných izbách typu B. K dispozícií sú 3 izby ktoré  majú samostatnú izbu, chladničku, televízor, prebaľovací  pult s vaničkou.

Okrem toho majú i nadštandardné izby  typu A – štyri jednolôžkové po 35 € na noc , a päť dvojlôžkových apartmánov pre rodičovské páry. Celý apartmán stojí 70 € na noc  a otecko má aj možnosť doobjednať si stravu. Každá izba na oddelení nadštandardov má mikrovlnnú rúru, balkón, televízny prijímač, chladničku a pripojenie na internet. Samozrejmosťou sú samostatné sociálne zariadenia.

Návštevné hodiny

Návštevy sú vyhradené v čas        14:30 do 16:00 Pondelok- Piatok

                                                      13:00- 16:00  Sobota, Nedeľa, Sviatok

Tieto sa realizujú na chodbe. A tešte sa – bez problémov i s dieťatkom, takže si ho celá rodina môže popozerať. 

Na nadštandarde sú návštevné hodiny bez obmedzenia a realizujú sa priamo na izbách.  

Medzi ďalšie služby, ktoré nemocnica poskytuje patrí fotografia novorodenca, prípadne jej publikovanie v lokálnej tlači.

Domov sa prichystajte na tretí deň po vaginálnom pôrode a štvrtý deň po cisárskom reze, pravdaže vždy podľa aktuálne stavu mamičky a dieťatka.

Finančné zhrnutie

Predpôrodná príprava

8 hodín prednášky + cvičenie / 50

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

 bez poplatku

Výber pôrodníka

300 €

Samostatný pôrodný box

0 €

EDA

 bez poplatku

Nadštandardná izba jednolôžková A typu

35 €

Nadštandardná izba jednolôžková B typu

20 €

Apartmán pre rodičov

70 € /klimatizované priestory/

Doplatok za stravu partnera

6,90 €/deň

 

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme Lenke Játiovej, ktorá je vedúca pôrodná asistentka gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia pôrodnice FNsP
Vojtecha Spanyola 43, Žilina.

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Fotogaléria

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017
Hodnotenia mamičiek za rok 2018

Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Aktuálne články