nedeľa 31.05.2020 | meniny má Petronela/Petrana  

FNsP Žilina

Adresa:

FNsP Žilina,
V. Spanyola 43, 012 07 Žilina

tel: 0415110642-dokumenta
email:
web: www.fnspza.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1518
Pôrody sekciou 474
Pôrody s epiziotómiou 610
Pôrody s EDA 40

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
ÁnoNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 1. apríla 2019

Predpôrodná príprava

Ak sa chystáte rodiť práve v Žiline, nemusíteo tom pôrodnicu dopredu informovať, ani tu chodiť do poradne pre tehotné. Poradňu ale samozrejme majú. Ordinačné hodiny sú individuálne, kontaktujte sa na čísle 041 / 5110 761. Nezabudnite moč a tehotenskú knižku.

A nevynechajte ani možnosť predpôrodnej prípravy. Organizuje sa v priestoroch gynekologicko pôrodníckeho oddelenia a majú pre vás pripravenú besedu, prednášku o priebehu pôrodu, návštevu pôrodnej sály, oddelenia šestonedelia, ukážu vám nadštandardné izby a ešte si môžete aj zacvičiť.

Príprava je v rozsahu 8 hodín a stojí 20 €. Ďalšie informácie získate na telefónnom čísle 041 / 5110 761.

Osoby pri pôrode

Pôrodné plány v žilinskej pôrodnici akceptujú. K pôrodu si ale môžete pozvať blízke osoby .Prítomnosť blízkej osoby je bez poplatku. V Žiline ponúkajú možnosť oficiálne si vybrať k pôrodu pôrodníka, poplatok je 300 €.

Pôrod

Na „vzdychárni“ trávia ženy čas približne dovtedy, kým nie sú otvorené na cca 5 – 6 cm. Potom sa presúvajú vedľa. V pôrodnici sú štyri oddelené pôrodné boxy.  Jeden z nich je nadštandardný – zariadený je ako klasická pôrodná sála, ale má  samostatné WC, samostatnú sprchu / vaňu, miesto na oddych pre sprevádzajúcu osobu a je tam aj priestor pre novorodenca, ktorý môže byť s matkou 2 hod. po pôrode. Okrem toho sa tam dá  na želanie rodičky počas pôrodu stlmiť svetlo. A čo je potešiteľné – je bez poplatku.

Počas pôrodu v žilinskej nemocnici máte tieto možnosti: môžete použiť klasickú nemocničnú posteľ, klasickú pôrodnú posteľ alebo polohovateľné pôrodné kreslo. Môžete hopsať na veľkej lopte alebo sa sprchovať. Taktiež máte možnosť využiť EDA a možnosť požiadať o lieky proti bolesti. O tejto možnosti informuje personál každú ženu po nástupe silne bolestivých kontrakcií – s ohliadnutím na individuálny prístup. Najnovšie na využíva i.v. liek NALBUPHIN.

EDA je dostupná nepretržite - je bez poplatku. 

Klystír a holenie nie sú povinné, ale odporúčajú všetkým rodičkám. 

Počas prvej doby pôrodnej sa môžete voľne pohybovať v priestoroch pôrodného traktu, ako len chcete dlho sa sprchovať a používať rôzne pomôcky.

V druhej dobe pôrodnej majú skúsenosť s polohou v polosede.

A keď sa len počas pôrodu rozhodnete, že si želáte odber pupočníkovej krvi – je to v poriadku. Môžete ho nahlásiť aj pred pôrodom pri príjme.

Cisársky rez

Je úžasné, že i po sekcii v tejto pôrodnici umožňujú ženám kontakt s dieťatkom telo na telo. A ak je novorodenec zdravý, pri mame je umiestnený nastálo už dve hodiny po cisárskom reze. Majú tu aj oddelenie patologických novorodencov, kde vás v prípade potreby bez problémov ubytujú spoločne s bábätkom.

Partner s vami síce nemôže k sekcii ísť, zato však môže byť s vami ubytovaný po pôrode na oddelení nadštandardu a pomáhať vám.

A čo sa týka anestézie – môžete si vybrať medzi celkovou, spinálnou a epidurálnou.

Novorodenec

Prvé chvíľky zdravých novorodencov a ich mám sa v tejto pôrodnici posudzujú individuálne. Ak chcete, a ste vy aj dieťatko bez problémov, môžete byť spolu nepretržite už od prvej chvíle po pôrode. Alebo vám ho ukážu a odnesú na ošetrenie, resp. položia najprv na chvíľu na brucho a odnesú až potom. Majú na ošetrenie, meranie, váženia atd.  špeciálnu miestnosť.

Dve hodiny po narodení je dieťatko obvykle striedavo na termolôžku, ktoré je v inej miestnosti a pri mame.

Bábätko putuje prvýkrát k prsníku pár minút po pôrode, po ošetrení a oblečení. Po cisárskych rezoch je to individuálne – podľa zdravotného stavu.

Dojčenie

Kvalifikované poradenstvo vyškolených sestier je v podpore dojčenia v Žiline samozrejmosťou. Okrem toho mamám poskytujú písomné podklady o dojčení na nástenke. K  dispozícii sú ručné  i elektrické odsávačky. Ak by ste mali problém, neobávajte sa, ponúkajú i zoznam kvalifikovaných poradkýň v dojčení.  Novorodencov vážia každé ráno a v prípade potreby aj večer.

K dokrmovaniu pristupujú podľa zdravotného stavu dieťatka. Najmä pri hypoglykémii a hmotnostnom úbytku. Detičky s dokrmované materským mliekom, pomocou fľaše. Až 98% detí odchádza domov plne dojčených.

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia majú v Žiline izby typu rooming in, kde môže byť dieťatko s mamkou od prvej hodiny po príchode z pôrodnej sály, ak to ich zdravotný stav dovoľuje.

Na izbe budete sama, alebo maximálne ešte s jednou inou mamičkou. Sociálne zariadenia sú spoločné pre všetky izby na oddelení. Tých je 25.

Okrem toho majú i nadštandardné izby – štyri jednolôžkové po 35 € na deň, a päť dvojlôžkových apartmánov pre rodičovské páry. Celý apartmán stojí 70 € na deň a otecko má aj možnosť doobjednať si stravu. Každá izba v oddelení nadštandardov má mikrovlnnú rúru, balkón, televízny prijímač, chladničku a pripojenie na internet. Samozrejmosťou sú samostatné sociálne zariadenia.

Návštevné hodiny

Návštevy sú vyhradené v čas od 13,00 do 16,30 a prebiehajú buď priamo na nadštandardných izbách, alebo v spoločenskom priestore. A tešte sa – bez problémov i s dieťatkom, takže si ho celá rodina môže popozerať. 

Medzi ďalšie služby, ktoré nemocnica poskytuje patrí fotografia novorodenca, prípadne jej publikovanie v lokálnej tlači.

Domov sa prichystajte na štvrtý deň po vaginálnom pôrode a piaty deň po cisárskom reze.

Finančné zhrnutie

Predpôrodná príprava

8 hodín / 20

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

 bez poplatku

Výber pôrodníka

300 €

Samostatný pôrodný box

0 €

EDA

 bez poplatku

Nadštandardná izba jednolôžková

35 €

Apartmán pre rodičov

70 €

Doplatok za stravu partnera

4,25 €/deň

Dotazník pre vás vyplnili:

MUDr. Martin Sudek – primár gynekologicko pôrodníckeho oddelenia

Mgr. Lenka Játiová – vedúca PA

Mgr. Amália KRKOŠKOVÁ – vedúca sestra novorodeneckého oddelenia

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Fotogaléria

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017
Hodnotenia mamičiek za rok 2018

Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Aktuálne články