NsP Skalica

Adresa:

Fakultná nemocnica AGEL Skalica,
Koreszkova 7, 909 01 Skalica

tel: 034/6969437
email: gynekologia@nsi.agel.sk
web: https://nemocnicaskalica.agel.sk/verejnost/porodna-starostlivost.html

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 782 Pôrody sekciou 253 Pôrody s epiziotómiou 147 Pôrody s EDA

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 20.júna 2023

Novinky v Skalickej pôrodnici

Po pôrode v Skalici štandardne podporujú u každej rodičky bonding. Hneď po narodení položia dieťa, ešte s pupočnou šnúrou, matke na brucho a podporia aj samoprisatie. Na tele matky dieťa ponechajú do dotepania pupočníka a po krátkom ošetrení novorodenca podľa želania matky celé dve hodiny na pôrodnej sále.

Mamičky túto možnosť aktívne využívajú, podmienkou je samozrejme dobrý zdravotný stav novorodenca i matky. 

Novinkou je aj návštevná miestnosť, kam mamičky môžu priniesť dieťa návštevám.

Predpôrodná starostlivosť 

Pôrodnica ponúka svojim klientkám predpôrodné kurzy pod vedením certifikovanej pôrodnej asistentky a ešte pred pôrodom si môžete urobiť individuálnu exkurziu na oddelenie šestonedelia, novorodenecké oddelenie i na pôrodnú sálu.

Kontakt na pani Mgr. Máriu Srholcovú (vrchná sestra neonatologického oddelenia), ktorá kurzy vedie, Vám poskytnú na ambulancii. Kurzy sa konajú pravidelne v utorok doobeda.

Túto pôrodnicu nemusíte vopred informovať o tom, že tu chcete rodiť. Ale citujem:  „je vhodné, aby rodička pred pôrodom navštívila našu ambulanciu. V prípade patologickej gravidity najneskôr v 36- tom týždni, fyziologická gravidita od 38. týždňa.“

Ambulantné hodiny sú denne od 8:30, pričom v pondelok od 13:00 a v stredu od 13:00 je ambulancia vyhradená pre patologické gravidity. Ambulancia sa nachádza priamo v budove gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia.

So sebou si nezabudnite vziať tehotenskú knižku a vzorku moču, v prípade patológií aj prislúchajúcu zdravotnú dokumentáciu.

A pribaľte si aj pôrodný plán, aby ste ho stihli prekonzultovať ešte pred pôrodom. Pôrodné priania tu akceptujú.

Osoby pri pôrode

V Skalici umožňujú prítomnosť maximálne jednej blízkej osoby pri pôrode. Vybrať si však môžete koho chcete, môže tam byť partner alebo iný rodinný príslušník, taktiež priateľka či dula.

„Doprovod pacientky musí byť poučený lekárom nášho pracoviska, ešte pred pôrodom“. V záujme novorodenca a rodičky by mal mať samozrejme dobrý zdravotný stav.

Nie je určené presne, odkedy môže doprovod ostať s rodičkou po príchode do pôrodnice. Ako píšu, záleží to: „podľa priebehu a obsadenia predpôrodných izieb“.  Po pôrode s vami môže blízka osoba ostať dve hodiny na pôrodnej sále, v prípade spontánneho pôrodu. Ak je pacientka na nadštandardnej izbe, tak aj dlhšie.

Poplatok za doprovod je vo výške 50 €, poistenci zdravotnej poisťovne Union majú doprovod bezplatne.

V tejto pôrodnici máte možnosť objednať si konkrétneho pôrodníka. Poplatok je 220 € (Union: 15% zľava na výber pôrodníka). Všetky podrobné informácie, i tá, čo robiť ak lekár k pôrodu nemôže prísť, sú v zmluve, ktorú pacientka uzatvára ešte pred pôrodom.

Čo sa týka zdravotníkov z iného zdravotníckeho zariadenia, za štandardných podmienok môžu ísť k pôrodu ako sprevádzajúca osoba. Odviesť pôrod môže len zamestnanec NsP Skalica.

Pôrod

Prvú dobu pôrodnú strávite na izbe čakateliek a potom sa presuniete do jedného z dvoch pôrodných boxov. Sú oddelené pevnou stenou, umiestnené na jednej sále. V prípade, že je nutné ukončiť pôrod cisárskym rezom, je vedľa pôrodných boxov pripravená samostatná pôrodná operačná sála.  

Využiť pri pôrode môžete klasickú pôrodnú i nemocničnú posteľ, polohovateľné pôrodné kreslo a veľké lopty.

Povolený je aj voľný pohyb v priestoroch pôrodného traktu. Môžete sa  neobmedzene sprchovať. Pre ženy sú k dispozícii dve sprchy.

Počas pôrodu ponúkajú rodičkám glukózu vo forme tabliet a obmedzené množstvo tekutín. 

A aké polohy môžete počas pôrodu využiť? Citujem: „V prípade spontánneho pôrodu s normálnym priebehom si polohu počas prvej doby pôrodnej volí rodička. Druhá doba pôrodná je klasická, eventuálne v sede, umožňujeme rodičkám nájsť si najvhodnejšiu polohu.“

Máte možnosť požiadať o lieky proti bolesti a Entonox. Inhalácia Entonox-u vás vyjde na 66 € (poistenci union 30% zľava).

Epidurálna anestéza nie je momentálne k dispozícii, je v pláne od septembra 2023. 

Klystír a holenie odporúčajú všetkým rodiacim ženám, ak však odmietate, urobia vám po vôli.

O tom, že si želáte odber pupočníkovej krvi, stačí informovať pri príjme na pôrodnú sálu.

Cisársky rez

V skalickej nemocnici využívajú všetky druhy anestézie, ale štandardne sekcie robia v spinálnej anestézii. Iba v individuálnych prípadoch, ktorých je menej ako 5%, volia iný postup. Metódu vyberajú zdravotníci podľa Vášho zdravotného stavu.

Partner s vami síce nemôže ísť k sekcii, ale môže byť prítomný pri ošetrení Vášho dieťatka hneď po jeho narodení.

Po cisárskom reze v tejto pôrodnici umožňujú ženám kontakt s dieťatkom skin to skin na požiadanie pred operáciou. Ak je zdravotný stav mamy a dieťaťa priaznivý, sú spolu nastálo na izbe do 48 hodín po cisárskom reze. Ale všetko závisí od vášho zdravotného stavu a vášho želania. Novorodenecké sestry pravidelne deti prinášajú mamám aj tých 48 hodín od operácie.

V Skalici nie je oddelenie patologických novorodencov, preto sa ťažšie prípady prevážajú do Bratislavy alebo Trnavy.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

Po fyziologickom pôrode je v Skalici podpora bondingu už samozrejmosťou. Hneď po narodení Vám dieťa položia, ešte s pulzujúcou pupočnou šnúrou, na brucho a podporia aj samoprisatie.

Novorodenecký box je priamo na pôrodnej sále, síce bez možnosti vizuálneho kontaktu, ale v prípade fyziologického novorodenca je odlúčenie od matky po pôrode krátke, len asi 5 minút. Teda, mamy na dieťatko nevidia, ale sprevádzajúca osoba môže ísť s ním aj na prvé vyšetrenia. 

Ak prebieha pôrod bez komplikácií, štvrtú dobu pôrodnú strávite na pôrodnej sále v prítomnosti svojho partnera a svojho dieťatka, ktoré Vám ponechajú na bruchu a pomôžu Vám s prvými pokusmi o dojčenie – samoprisatie.

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia sú izby rooming in typu, kde vám bábätko prinesú po šiestich hodinách pozorovania na novorodeneckom oddelení.

Sociálne zariadenia sú spoločné pre dve izby na oddelení – v rámci bunky (6 rodičiek). V každej izbe sú tri postele.

V Skalici majú na oddelení šestonedelia tri nadštandardné jednoposteľové izby. Nadštandardná izba stojí 27€ na noc, poistenci Union majú 30% zľavu.

Izby majú samostatné kompletné sociálne zariadenie, TV, chladničku a rýchlovarnú kanvicu. Potešiteľné je, že po celý deň a priamo tu môžu (so súhlasom personálu) chodiť i návštevy. V tejto pôrodnici nie je možnosť ubytovať s vami aj blízku osobu.

V nevyhnutnom prípade, ak by bolo oddelenie plné, tak mamičky ubytujú na izbách gynekologického oddelenia spolu s novorodencom. Takže, tešte sa, s bábätkom budete.

Dojčenie

Na oddelení je k dispozícii elektrická odsávačka. Kvalifikované poradenstvo ohľadne dojčenia vám poskytne laktačná poradkyňa a vyškolené sestry.

Okrem toho na nástenke nájdete  písomné materiály ohľadom podpory dojčenia. A písomné materiály dostane aj priamo do rúk. So žiadosťou o poradenstvo sa môžete obrátiť na laktačnú poradkyňu aj po príchode domov. 

V tejto nemocnici deti vážia každý deň večer.

Na dokrmovanie novorodencov sa používa hypoalergénna umelá výživa, v súlade s prianím rodičky sa mliečna výživa podáva s použitím striekačky, lyžičky alebo fľaše. Domov odchádza 95% detí dojčených.

Návštevné hodiny

Hodiny návštev sú určené od 14:00 do 19:00, priamo na nadštandardnej izbe po dohode a so súhlasom službukonajúceho personálu variabilne.

Pre ženy, ktoré nemajú nadštandardnú izbu je vyhradený spoločný priestor. Návštevy prebiehajú aj s dieťaťom.

V priemere strávite v nemocnici 4 – 5 dní po vaginálnom a 4 dní po operačnom pôrode.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

50 € (Union 0€)

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

220 € (Union 15% zľava)

EDA

X (k dispozícií od septembra 2023)

Entonox

66 € (Union 30% zľava)

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

27 €/noc (Union 30% zľava)

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme MUDr. Petrovi Budinskému. Za doplnenie informácií ďakujeme MUDr. Adamovi Margetínymu.

Mapa

Sprievodca pôrodnicami

Hodnotenia mamičiek

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár