sobota 03.12.2022 | meniny má Oldrich  

NsP Skalica

Adresa:

FNsP Skalica, a.s.,
Koreszkova 7, 909 01 Skalica

tel: 034/6969437
email: sekretariat@nspskalica.sk
web: www.nspskalica.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 736
Pôrody sekciou 204
Pôrody s epiziotómiou 244
Pôrody s EDA 6

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
NieNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
NiePoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
NiePrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Novinky v Skalickej pôrodnici

Po pôrode v Skalici štandardne podporujú u každej rodičky bonding. Hneď po narodení položia dieťa, ešte s pupočnou šnúrou, matke na brucho a podporia aj samoprisatie. Na tele matky dieťa ponechajú do dotepania pupočníka a po krátkom ošetrení novorodenca podľa želania matky celé dve hodiny na pôrodnej sále.

Mamičky túto možnosť aktívne využívajú, podmienkou je samozrejme dobrý zdravotný stav novorodenca i matky. 

Novinkou je aj návštevná miestnosť, kam mamičky môžu priniesť dieťa návštevám.

Predpôrodná starostlivosť 

Pôrodnica ponúka svojim klientkám predpôrodné kurzy pod vedením certifikovanej pôrodnej asistentky a ešte pred pôrodom si môžete urobiť individuálnu exkurziu na oddelenie šestonedelia, novorodenecké oddelenie i na pôrodnú sálu.

Kontakt na pani Rybnikárovú, ktorá kurzy vedie, Vám poskytnú na ambulancii. Kurzy sa konajú pravidelne v utorok doobeda.

Túto pôrodnicu nemusíte vopred informovať o tom, že tu chcete rodiť. Ale citujem:  „je vhodné, aby rodička pred pôrodom navštívila našu ambulanciu. V prípade patologickej gravidity najneskôr v 36- tom týždni, fyziologická gravidita od 38. týždňa.“

Ambulantné hodiny sú denne od 8:30 do 14:30, pričom v pondelok od 13:00 a v stredu od 13:00 je ambulancia vyhradená pre patologické gravidity. Ambulancia sa nachádza priamo v budove gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia.

So sebou si nezabudnite vziať tehotenskú knižku a vzorku moču, v prípade patológií aj prislúchajúcu zdravotnú dokumentáciu.

A pribaľte si aj pôrodný plán, aby ste ho stihli prekonzultovať ešte pred pôrodom. Pôrodné priania tu akceptujú.

Osoby pri pôrode

V Skalici umožňujú prítomnosť maximálne jednej blízkej osoby pri pôrode. Vybrať si však môžete koho chcete, môže tam byť partner alebo iný rodinný príslušník, taktiež priateľka či dula.

„Doprovod pacientky musí byť poučený lekárom nášho pracoviska, ešte pred pôrodom“. V záujme novorodenca a rodičky by mal mať samozrejme dobrý zdravotný stav.

 

Nie je určené presne, odkedy môže doprovod ostať s rodičkou po príchode do pôrodnice. Ako píšu, záleží to: „podľa priebehu a obsadenia predpôrodných izieb“.  Po pôrode s vami môže blízka osoba ostať dve hodiny na pôrodnej sále, v prípade spontánneho pôrodu. Ak je pacientka na nadštandardnej izbe, tak aj dlhšie.

Nezabudnite po pôrode zaplatiť poplatok 30 €. Platby prijímajú v hotovosti v pokladni NsP Skalica.

V tejto pôrodnici máte možnosť objednať si konkrétneho pôrodníka. Poplatok je 180 €. Všetky podrobné informácie, i tá, čo robiť ak lekár k pôrodu nemôže prísť, sú v zmluve, ktorú pacientka uzatvára ešte pred pôrodom.

Čo sa týka zdravotníkov z iného zdravotníckeho zariadenia, za štandardných podmienok môžu ísť k pôrodu ako sprevádzajúca osoba. Odviesť pôrod môže len zamestnanec NsP Skalica.

Pôrod

Prvú dobu pôrodnú strávite na izbe čakateliek a potom sa presuniete do jedného z dvoch pôrodných boxov. Sú oddelené pevnou stenou, umiestnené na jednej sále. V prípade, že je nutné ukončiť pôrod cisárskym rezom, je vedľa pôrodných boxov pripravená samostatná pôrodná operačná sála.  

Využiť pri pôrode môžete klasickú pôrodnú i nemocničnú posteľ, polohovateľné pôrodné kreslo a veľké lopty.

Povolený je aj voľný pohyb v priestoroch pôrodného traktu. Môžete sa  neobmedzene sprchovať. Pre ženy sú k dispozícii dve sprchy.

Počas pôrodu ponúkajú rodičkám glukózu vo forme tabliet a obmedzené množstvo tekutín. 

A aké polohy môžete počas pôrodu využiť? Citujem: „V prípade spontánneho pôrodu s normálnym priebehom si polohu počas prvej doby pôrodnej volí rodička. Druhá doba pôrodná je klasická, eventuálne v sede, umožňujeme rodičkám nájsť si najvhodnejšiu polohu.“

Samozrejme je tu i možnosť využiť EDA, Entonox a možnosť požiadať o lieky proti bolesti. 

Epidurálnu analgéziu ponúkajú všetkým rodičkám. Poplatok je 150 €. A ak by ste si chceli zazmluvniť konkrétneho anesteziológa, tak doplatíte ešte ďalších 100€. Dostupnosť EDA je denne v klasickej službe.

Inhalácia Entonox-u vás vyjde na 50€.

Cez víkendy a sviatky je táto možnosť limitovaná práve dostupnosťou anesteziológa. Doporučený je pohovor s anesteziológom. Krvné odbery na zistenie krvného obrazu a hemokoagulácie ešte pred pôrodom sú povinné.

Klystír a holenie odporúčajú všetkým rodiacim ženám, ak však odmietate, urobia vám po vôli.

O tom, že si želáte odber pupočníkovej krvi, stačí informovať pri príjme na pôrodnú sálu.

Cisársky rez

V skalickej nemocnici využívajú všetky druhy anestézie, ale štandardne sekcie robia v spinálnej anestézii. Iba v individuálnych prípadoch, ktorých je menej ako 5%, volia iný postup. Metódu vyberajú zdravotníci podľa Vášho zdravotného stavu.

Partner s vami síce nemôže ísť k sekcii, ale môže byť prítomný pri ošetrení Vášho dieťatka hneď po jeho narodení.

Po cisárskom reze v tejto pôrodnici umožňujú ženám kontakt s dieťatkom skin to skin na požiadanie pred operáciou. Ak je zdravotný stav mamy a dieťaťa priaznivý, sú spolu nastálo na izbe do 48 hodín po cisárskom reze. Ale všetko závisí od vášho zdravotného stavu a vášho želania. Novorodenecké sestry pravidelne deti prinášajú mamám aj tých 48 hodín od operácie.

V Skalici nie je oddelenie patologických novorodencov, preto sa ťažšie prípady prevážajú do Bratislavy alebo Trnavy.

Novorodenec

Po fyziologickom pôrode je v Skalici podpora bondingu už samozrejmosťou. Hneď po narodení Vám dieťa položia, ešte s pulzujúcou pupočnou šnúrou, na brucho a podporia aj samoprisatie.

Novorodenecký box je priamo na pôrodnej sále, síce bez možnosti vizuálneho kontaktu, ale v prípade fyziologického novorodenca je odlúčenie od matky po pôrode krátke, len asi 5 minút. Teda, mamy na dieťatko nevidia, ale sprevádzajúca osoba môže ísť s ním aj na prvé vyšetrenia. 

Ak prebieha pôrod bez komplikácií, štvrtú dobu pôrodnú strávite na pôrodnej sále v prítomnosti svojho partnera a svojho dieťatka, ktoré Vám ponechajú na bruchu a pomôžu Vám s prvými pokusmi o dojčenie - samoprisatie.

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia sú izby rooming in typu, kde vám bábätko prinesú po šiestich hodinách pozorovania na novorodeneckom oddelení.

Sociálne zariadenia sú spoločné pre dve izby na oddelení – v rámci bunky (6 rodičiek). V každej izbe sú tri postele.

V Skalici  majú na oddelení šestonedelia tri nadštandardné jednoposteľové izby, za poplatok 20 € na noc. Izby majú samostatné kompletné sociálne zariadenie, TV, chladničku a rýchlovarnú kanvicu. Potešiteľné je, že po celý deň a priamo tu môžu (so súhlasom personálu) chodiť i návštevy. V tejto pôrodnici nie je možnosť ubytovať s vami aj blízku osobu.

V nevyhnutnom prípade, ak by bolo oddelenie plné, tak mamičky ubytujú na izbách gynekologického oddelenia spolu s novorodencom. Takže, tešte sa, s bábätkom budete.

Dojčenie

Na oddelení je k dispozícii elektrická odsávačka. Kvalifikované poradenstvo ohľadne dojčenia vám poskytne laktačná poradkyňa a vyškolené sestry.

Okrem toho na nástenke nájdete  písomné materiály ohľadom podpory dojčenia. A písomné materiály dostane aj priamo do rúk. So žiadosťou o poradenstvo sa môžete obrátiť na laktačnú poradkyňu aj po príchode domov. 

V tejto nemocnici deti vážia každý deň večer.

Na dokrmovanie novorodencov sa používa hypoalergénna umelá výživa, v súlade s prianím rodičky sa mliečna výživa podáva s použitím striekačky, lyžičky alebo fľaše. Domov odchádza 95% detí dojčených.

Návštevné hodiny

Hodiny návštev sú určené od 14:00 do 19:00, priamo na nadštandardnej izbe po dohode a so súhlasom službukonajúceho personálu variabilne.

Pre ženy, ktoré nemajú nadštandardnú izbu je vyhradený spoločný priestor. Návštevy prebiehajú aj s dieťaťom.

V priemere strávite v nemocnici 3 – 5 dní po vaginálnom a 5 dní po operačnom pôrode. 

Ako pozornosť fotografiu vášho dieťatka uverejnia na webe alebo v lokálnej tlači.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

30 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

180 €

EDA

150 € 

Entonox

50 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

20 €/noc

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme MUDr. Petrovi Budinskému.

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Foto: NsP Skalica

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017
Hodnotenia mamičiek za rok 2018

Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Aktuálne články