nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  

NsP Skalica

Adresa:

NsP Skalica,
Koreszkova 7, 909 01 Skalica

tel: 034/6969437
email:
web: www.nspskalica.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 735
Počet novorodencov 0
Pôrody sekciou 198
Pôrody s epiziotómiou 251
Pôrody s EDA

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
NieNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
NiePoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Novinky v Skalickej pôrodnici

Po pôrode v Skalici po novom ponúknu každej rodičke bonding. Hneď po narodení položia dieťa ešte s pupočnou šnúrou matke na brucho a pomôžu s realizáciou samoprisatia. Na tele matky dieťa ponechajú približne 10 minút.

Mamičky túto možnosť aktívne využívajú, podmienkou je samozrejme dobrý zdravotný stav novorodenca i matky.

Novinkou je aj návštevná miestnosť, kam mamičky môžu priniesť dieťa návštevám.

Predpôrodná starostlivosť

Pôrodnica síce neponúka svojim klientkám predpôrodné kurzy, ale ešte pred pôrodom si môžete urobiť individuálnu exkurziu na oddelenie šestonedelia, novorodenecké oddelenie i na pôrodnú sálu.

Túto pôrodnicu nemusíte dopredu informovať o tom, že tu chcete rodiť. Ale, citujem,  „je vhodné, aby rodička pred pôrodom navštívila našu ambulanciu. V prípade patologickej gravidity najneskôr v 36- tom týždni, fyziologická gravidita od 38. týždňa.“

Otvorená je  denne od 8,30 do 15,00 hod., i keď ako píšu v dotazníku – koniec ordinačných hodín je variabilný. Ambulancia sa nachádza priamo v NsP a kontaktovať sa môžete na telefónnom čísle 034 / 6969 329. Dopredu  sa objednávať nemusíte, ale citujem: „je možné, po príchode na ambulanciu za poplatok 7 € byť prednostne vybavená.“

So sebou si nezabudnite vziať tehotenskú knižku, a vzorku moču, v prípade patológií aj prislúchajúcu zdravotnú dokumentáciu.

A pribaľte si aj pôrodný plán, aby ste ho stihli prekonzultovať ešte pred pôrodom. Pôrodné priania tu akceptujú.

Osoby pri pôrode

V Skalici umožňujú prítomnosť maximálne jednej blízkej osoby pri pôrode. Vybrať si však môžete koho chcete, môže tam byť partner alebo iný rodinný príslušník, taktiež priateľka či dula. „Doprovod pacientky musí byť poučený lekárom nášho pracoviska pred pôrodom“. A  v záujme novorodenca a rodičky by mal mať samozrejme dobrý  zdravotný stav.

Nie je určené presne, odkedy môže doprovod ostať s rodičkou po príchode do pôrodnice. Ako píšu, záleží to: „podľa priebehu a obsadenia predpôrodných izieb“.  Po pôrode s vami môže blízka osoba ostať dve hodiny na pôrodnej sále, v prípade spontánneho pôrodu. Ak je pacientka na nadštandardnej izbe, tak aj dlhšie.

Nezabudnite po pôrode zaplatiť poplatok 30 €. Platby prijímajú v hotovosti v pokladni NsP Skalica.

V tejto pôrodnici máte možnosť objednať si konkrétneho pôrodníka. Poplatok je 180 €. Všetky podrobné informácie, i tá, čo robiť ak lekár k pôrodu nemôže prísť sú v zmluve, ktorú pacientka uzatvára ešte pred pôrodom.

Čo sa týka zdravotníkov  z iného zdravotníckeho  zariadenia, za štandardných podmienok môžu ísť k pôrodu ako sprevádzajúca osoba. Odviesť pôrod môže len zamestnanec NsP Skalica.

Pôrod

Prvú dobu pôrodnú strávite na izbe čakateliek a potom sa presuniete do jedného z dvoch pôrodných boxov. Sú oddelené pevnou stenou umiestnené na jednom sále, v bloku s operačnou sálou, v prípade, že bude nutné ukončiť pôrod sectio caesarea.  

Využiť máte možnosť klasickú pôrodnú i nemocničnú posteľ, polohovateľné pôrodné kreslo a veľké lopty.

Povolený je aj voľný pohyb v priestoroch pôrodného traktu. Môžete sa  neobmedzene sprchovať, ale len citujem: „pokiaľ je sprcha voľná“.

Počas pôrodu nedovoľujú prijímať tekutiny ani konzumovať tuhú stravu. 

A aké polohy môžete počas pôrodu využiť? Citujem: „V prípade spontánneho pôrodu s normálnym priebehom si polohu počas prvej doby pôrodnej volí rodička. Druhá doba pôrodná je klasická, eventuálne v sede.“

Samozrejme je tu i možnosť využiť EDA, Entonox a možnosť požiadať o lieky proti bolesti. 

Epidurálnu analgéziu ponúkajú všetkým rodičkám. Poplatok je 150 € v rámci klasickej pracovnej doby. Po 15,30 hod., cez víkendy a sviatky si doplatíte ešte ďalších 50 €. A ak by ste si chceli zazmluvniť konkrétneho anesteziológa, tak doplatíte ešte ďalších 100 €. Dostupnosť EDA je denne v klasickej službe.

Inhalácia Entonox-u vás vyjde na 50€.

Cez víkendy a sviatky je táto možnosť limitovaná práve dostupnosťou anesteziológa. Doporučený je pohovor s anesteziológom. Krvné odbery na zistenie krvného obrazu a hemokoagulácie ešte pred pôrodom sú povinné.

Klystír  a holenie odporúčajú všetkým rodiacim ženám, ak však odmietate, urobia vám po vôli.

O tom, že si želáte odber pupočníkovej krvi stačí informovať pri príjme na pôrodnú sálu.

Cisársky rez

V skalickej nemocnici využívajú všetky druhy anestézie, ale štandardne sekcie robia v spinálnej anestézii. Iba v individuálnych prípadoch, ktorých je menej ako 5% volia iný postup. Metódu vyberajú zdravotníci podľa vášho zdravotného stavu.

Partner s vami síce nemôže k sekcii ísť, zato však môže byť s vami, sú súhlasom personálu na  nadštandarde a pomáhať vám.

Po sekcii v tejto pôrodnici neumožňujú ženám kontakt s dieťatkom telo na telo. Ak  je zdravotný stav mamy a dieťaťa priaznivý, sú spolu nastálo na izbe do 48 hodín  po cisárskom reze. Ale všetko závisí od vášho zdravotného stavu a vášho želania. Novorodenecké sestry pravidelne deti prinášajú mamám aj tých 48 hodín od operácie.

V Skalici nie je oddelenie patologických novorodencov, preto sa ťažšie prípady prevážajú do Bratislavy alebo Trnavy.

Novorodenec

Po pôrode v Skalici vám po novom ponúknu bonding dieťatka. Hneď po narodení ho vám dieťa položia ešte s pupočnou šnúrou na brucho a pomôžu s realizáciou samoprisatia.

Novorodenecký  box je priamo na pôrodnej sále, ako píšu „bez možnosti vizuálneho kontaktu“. Teda, mamy na dieťatko nevidia, ale sprevádzajúca osoba môže ísť s ním aj na prvé vyšetrenia.  Potom, ďalšie dve hodiny už bude pozorované  na novorodeneckom oddelení. Vy štvrtú dobu pôrodnú strávite ešte na pôrodnej sále.

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia sú izby rooming in typu, kde vám bábätko prinesú po šiestich  hodinách pozorovania na novorodeneckom oddelení.

Sociálne zariadenia  sú spoločné pre dve izby na oddelení – v rámci bunky. V každej izbe sú tri postele.

V Skalici  majú na oddelení šestonedelia  i tri nadštandardné jednoposteľové izby. A to za poplatok 20 € za prvú noc a 15 € za ostatné tu strávené noci.  

Majú samostatné kompletné sociálne zariadenie, TV, chladničku a rýchlovarnú kanvicu. Potešiteľné je, že po celý deň a  priamo tu môžu (so súhlasom personálu)  chodiť i návštevy.  Zatiaľ v tejto pôrodnici nie je možnosť ubytovať s vami aj blízku osobu.

V nevyhnutnom prípade, ak by bolo oddelenie plné, tak mamičky ubytujú na izbách gynekologického oddelenia spolu s novorodencom. Takže, tešte sa, s bábätkom budete.

Dojčenie

Kvalifikované poradenstvo ohľadne dojčenia vám budú poskytovať vyškolené sestry. Okrem toho na nástenke nájdete  písomné podklady ohľadom podpory dojčenia. A písomné materiály dostane aj priamo do rúk. Po príchode domov sa môžete na personál telefonicky obrátiť so žiadosťou o radu. Na oddelení je k dispozícii elektrická odsávačka.

V tejto nemocnici deti vážia každý deň večer.

Na dokrmovanie novorodencov sa používa hypoalergénne umelé mlieko. Dokrmujú citujem: „štandardne fľaškou, podľa želania matky aj iný spôsob.“ K dokrmovaniu pristupujú individuálne, podľa potreby a zdravotného stavu dieťaťa.  Domov odchádza cca 90 % detí plne dojčených.

Návštevné hodiny

Hodiny návštev sú určené od 14,00 do 19,00, priamo na nadštandardnej izbe po dohode a so súhlasom službukonajúceho personálu variabilne.

Pre ženy, ktoré nemajú nadštandardnú izbu je vyhradený spoločný priestor. Návštevy prebiehajú aj s dieťaťom.

V priemere strávite v nemocnici 4 – 5 dní po vaginálnom a 6 dní po operačnom pôrode.

Ako pozornosť fotografiu vášho dieťatka uverejnia na webe alebo v lokálnej tlači.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

30 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

180 € v pracovnej dobe

+50 € mimo pracovnej doby

EDA

150 € v pracovných dňoch do 15,30

+50 € po 15,30 hod., cez víkendy a sviatky

Entonox

50 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

Prvá noc 20 €, ďalšie noci 15 €

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme MUDr. Petrovi Budinskému.

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Foto: NsP Skalica

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016

Nemocnica: treeLevel=3