nedeľa 14.08.2022 | meniny má Mojmír  

Vranovská nemocnica, a.s.

Adresa:

Vranovská nemocnica,n.o.,
Ul. M.R. Štefánika 187/177B, 093 27 Vranov nad Topľou

tel: 908926419
email: nemocnica.vt@svetzdravia.com
web: vt.svetzdravia.com, www.mojaporodnica.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1009
Pôrody sekciou 337
Pôrody s epiziotómiou 357
Pôrody s EDA

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
NieNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 18. 6. 2018.

Dá sa to aj inak

"V našej pôrodnici sa snažíme vyhovieť mamičkám čo najviac," hovorí Mária Lipkošová, vrchná sestra pôrodnice vo Vranove nad Topľou. Mamičky si môžu pripraviť pôrodný plán vopred a spoločne s odborníkmi skonzultovať.

Podľa slov vrchnej sestry sa tu snažia o vytvorenie priestoru pre prirodzený pôrod, podporujú aj bonding, ktorý však závisí od stavu novorodenca a doporučenia neonatológa.

Podpora dojčenia je hlavnou náplňou práce laktačnej poradkyne.

Koncom roka 2017 sa mala začať výstavba nadštandardnej pôrodnej sály so samostatným pôrodným boxom a novým typom pôrodnej postele.

Predpôrodná starostlivosť

Pôrodnica ponúka svojim klientkám predpôrodný kurz v rozsahu 8 hodín, v cene 15€. Zahŕňa cvičenie, besedu, video, prednášky - aj s partnermi. Psychofyzická príprava je mozná aj individuálne - aj samostatne 1 hodina na tému, ktorú si vyberiete - za poplatok 2 € rodička, 5 € partner. Kontakt: Mgr. Daniela Chorcholičová, tel. číslo: 0904/209 097.

Ešte pred pôrodom si môžete urobiť individuálnu exkurziu na oddelenie šestonedelia, novorodenecké oddelenie i na pôrodnú sálu v sprievode vedúcej pôrodnej asistentky alebo manažérky oddelenia.

"Každá budúca mamička má možnosť prísť sa pozrieť do našej pôrodnice. Prehliadka pôrodnice je aj súčasťou kurzu predpôrodnej prípravy mamičiek a stretnutí k individuálnym pôrodným plánom. 

Informačné stretnutia sú zahrnuté do programu kurzu prepôrodnej prípravy. Informácie o pôrodnici poskytujeme aj v rámci individuálnej konzultácie pôrodného plánu. Ponúkame aj informačné brožúry a informácie na webe."

Túto pôrodnicu nemusíte dopredu informovať o tom, že tu chcete rodiť. Ale  je dobré chodiť tu do poradne. Od 36. týždňa najneskôr.

Otvorená je  denne od 11,00 do 14,30 hod. Nie je potrebné sa dopredu Je vhodné sa objednať buď osobne alebo telefonicky. Poradňu nájdete priamo vo Vranovskej nemocnici n.o., na GPO ako ambulanciu pre rizikovú graviditu. Kontakt: 057/486 53 56.

So sebou si nezabudnite vziať tehotenskú knižku, potvrdenie od ambulantného lekára a vzorku moču. A ešte všetky nálezy z odborných vyšetrení.

Pôrodnica ponúka konzultácie neonatológov i pôrodníkov pri vyhotovení pôrodného plánu formou check-listu. Nahlásiť sa môžete telefonicky (0908 926 419) alebo mailom na adrese:porodnyplan.vt@svetzdravia.com. 

Osoby pri pôrode

K pôrodu si môžete so sebou zobrať maximálne tri osoby, ak by ste chceli. Akceptujú osobu/osoby podľa vášho výberu: partnera, kamarátku, dulu, mamu... Vaša sprevádzajúca osoba by mala absolvovať psychoprofylaktickú prípravu, ale nie je to podmienkou. 

Podporná osoba môže byť s vami od chvíle, keď vás príjmu na pôrodnicu. A ako dlho môže ostať po narodení dieťatka? Citujem: „neobmedzene“.  Poplatok 25  € sa platí po pôrode, v hotovosti. 

V tomto zariadení je možné objednať si k pôrodu konkrétneho pôrodníka za poplatok 150 € a pôrodnú asistentku za 100 €.  Vopred sa musíte dohodnúť s pôrodníkom/pôrodnou asistentkou a ešte získať súhlas primára oddelenia - je k tomu zmluva. Ak by váš vybraný lekár prísť nemohol, citujem: „poplatok vrátime, k pôrodu pôjde iný, službukonajúci, lekár.“

Môžete si zobrať so sebou i známeho zdravotníka z iného zariadenia. Pôrod však neodvádza, uvádzajú v dotazníku.

Pôrod

Po príjatí je rodička umiestnená na izbe určenej pre 1. dobu pôrodnú (2 izby po 2 lôžka). Neskôr sa presúva na pôrodnú sálu. 

Pred pôrodom môže rodička využívať fit lopty, karimatky, aromalampu, muzikoterapiu, masážne oleje, hydroterapiu a inhaláciu analgetickej zmesi Entonox.

K dispozícii sú dva prechodné pôrodné boxy. Tam máte k dispozícii polohovateľné pôrodné kreslo, veľké lopty, karimatky, aromalampu, prehrávač. 

V tejto pôrodnici zatiaľ nemajú samostatný nadštandardný pôrodný box. 

O klystíre i holení sa samostatne, po poučení od personálu, rozhodujete vy. 

Vo Vranove počas pôrodu je dovolené prijímať nápoje a konzumovať tuhú stravu. Môžete sa neobmedzene sprchovať a využiť tak pozitívne účinky hydroterapie. A môžete sa pohybovať v priestoroch pôrodného traktu.

Personál o  možnosti použiť analgetiká a anestetiká informuje všetky ženy po po príchode do pôrodnice. Vo všeobecnosti však medikamenty neodporúčajú a budú vás povzbudzovať vo využití nemedikamentóznych techník - hydroterapia, aromaterapia, masáž, relaxačné cvičenia...

Ak si dopredu (cca 1 – 2 týždne)  požiadate o epidurálnu analgéziu, sú schopní vám ju zabezpečiť kedykoľvek.  Nezabudnite  absolvovať pohovor s anesteziológom a predoperačné vyšetrenia.  Poplatok  100 € stačí zaplatiť až po pôrode. 

Počas druhej doby pôrodnej preferujú v tejto pôrodnici polohu v polosede. 

Ak chcete svojmu dieťatku odložiť pupočníkovú krv, povedzte to po príjme do pôrodnice službukonajúcemu pôrodníkovi. 

Cisársky rez 

V prípade sekcie si môžete metódu anestézie zvoliť sama.  Využívajú všetky druhy anestézie, prevažuje spinálna anestéza. 

Otecko priamo pri sekcii môže byť. Na oddelení šestonedelia po cisárskom reze s vami už partner môže byť ubytovaný na jednej z dvoch nadštandardných izieb. Ale v dotazníku uvádzajú, že vám môže pomôcť na izbe behom dňa.

Majú tu dobré skúsenosti s bondingom, ako aj s bondingom pri cisárskom reze. Ak je mamička počas cisárskeho rezu v celkovej anestéze, vieme zrealizovať v prípade záujmu aj bonding s oteckom, uviedli v dotazníku.

Pri spinálnej a epidurálnej anestézii je novorodenec umiestnený pri matke ihneď po narodení, podľa zdravotného stavu mamičky a dieťatka, pri celkovej anestéze až po úplnom prebudení sa matky.

A čo ak má bábätko vážne zdravotné komplikácie? „Novorodencov s hmotnosťou pod 1250 gramov a pod 28. gestačným týždňom prevážame do Perinatologického centra v Košiciach. Novorodencov s hmotnosťou nad 1250 g prekladáme na JIS eventuálne JIRS oddelenie v Humennom. Vo Vranove hospitalizujeme deti s hmotnosťou nad 2000 gramov a nad 34. gestačný týždeň.“ 

Novorodenec

Po pôrode novorodenca podľa želania mamičky položia na jej brucho, kde prebehne osušenie a aj jeho prvé ošetrenie. Bežne realizujú bonding a pôrodnica s ním má dobré skúsenosti. Ak majú rodičia záujem o bonding pri pôrode cisárskym rezom, vyhovejú im. 

Po vykonaní nevyhnutných úkonov dávajú dieťa k matke podľa jej priania ­ na brucho, znova prikladajú k prsníku a uložia do pripravenej postieľky vedľa matky. Tam zostáva po celú dobu, dokedy si to matka praje.

Prečítajte si aký význam má samoprisatie a ako vyzerá podpora bondingu.

nadštandardná izba šestonedelie

Šestonedelie

V tejto nemocnici na oddelení šestonedelia  majú izby typu rooming in. Dieťatko vám tu prinesú po troch až štyroch hodinách pozorovania na novorodeneckom oddelení. Alebo i hneď po príchode z pôrodnej sály, ak to váš stav dovoľuje.  

Situácia, že by boli izby na oddelení šestonedelia preplnené sa u nich nestáva.

Pozrime sa na sociálne zariadenia a izby. Na šestonedelí sú dve izby, ktoré majú sociálne zázemie spoločné pre dve izby - bunkový systém. Všetky izby majú možnosť WIFI pripojenia bez poplatku. 

Majú aj štyri nadštandardné izby – dve jednoposteľové (14 € / noc) a dve dvojposteľové (10 €/ noc). Na želanie pacientky je možné neobsadiť druhé lôžko, priplatí si však ďalších 10 €. Na dvojposteľovom nadštandarde môže byť ubytovaný aj otecko (doprovod) za poplatok 12 € a celodennou stravou za poplatok 5,30 €. 

Izby majú vlastné WC a sprchu, televízor, chladničku a rýchlovarnú kanvicu. 

Dojčenie 

V tejto nemocnici podporujú dojčenie poskytovaním kvalifikovaného poradenstva vyškolených sestier. Okrem toho máte skvelú  možnosť kedykoľvek zatelefonovať do pôrodnice a poprosiť o radu. Písomné informácie o dojčení dávajú každej mame a visia aj na nástenke. Na oddelení máte možnosť použiť   ručné odsávačky. 

Detičky tu vážia každý deň večer.

K dokrmovaniu sa pristupuje v lekársky indikovaných prípadoch. Na dokrmovanie používajú alternatívne spôsoby: striekačku, lyžičku.

99 % novorodencov odchádza z nemocnice plne dojčených. 

Návštevné hodiny 

Rozvrh návštevných hodín je určený od 14,00 do 16,00 hod., denne. Mamy, ktoré majú nadštandardnú izbu môžu návštevu pozvať priamo tam, ostatní majú vyhradený priestor na stretávanie na chodbe. Detičky sú zatiaľ na izbách.

Tri dní strávite v nemocnici po normálnom pôrode, štyri dni po sekcii. 

Ešte pred tým ale môžete dať svojej dcérke náušničky. V tejto nemocnici robia perforáciu ušníc. 

A plány do budúcnosti? Citujem: „Na budúci rok máme naplánovanú prestavbu pôrodníckeho traktu s vybudovaním pôrodných izieb a nadštandardnej pôrodnej sály.“ Držíme palce!

štandardná izba šestonedelie

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode 

25 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

 

150 €

Výber pôrodnej asistentky

100 €

EDA

100 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

14 € jednolôžková izba,

10 € dvojlôžková izba,

20€ dvojlôžková izba pre jednu mamičku

Doplatok za ubytovanie sprevádzajúcej osoby

12 €

Doplatok za stravu sprevádzajúcej osoby

5,3 €

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme pánovi primárovi MUDr. Spišákovi, vedúcej lekárke novorodeneckého oddelenia MUDr. Jane Jenčovej a vedúcej pôrodnej asistentke Mgr. Márii Lipkošovej.

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017
Hodnotenia mamičiek za rok 2018

Mapy


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Aktuálne články