Vranovská nemocnica, a.s.

Adresa:

Vranovská nemocnica, a.s.,
Ul. M.R. Štefánika 187/177B, 093 27 Vranov nad Topľou

tel: 057/ 48 65 285
email: nemocnica.vt@svetzdravia.com
web: https://pentahospitals.sk/moja-porodnica-vranov-nad-toplou

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1030 Pôrody sekciou 283 Pôrody s epiziotómiou 243 Pôrody s EDA 94

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 24. februára 2023

Predpôrodná starostlivosť

V pôrodnici Vranov nad Topľou je možnosť rodiť podľa vopred pripraveného pôrodného plánu, do ktorého môže vložiť svoje túžby a podmienky.

Psychofyzická príprava na pôrod

Pôrodnica ponúka svojim klientkám predpôrodný kurz v rozsahu 8 hodín (4 stretnutia). Témami stretnutí sú: tehotenstvo, pôrod, šestonedelie, dojčenie a starostlivosť o novorodenca. Stretnutie zahŕňa prednášky, besedu, cvičenie, názorné ukážky – aj s partnermi. Kurz vedie certifikovaná pôrodná asistentka v spolupráci s laktačnou poradkyňou a lekármi GPO a neonatológie. Predpôrodná príprava je určená všetkým tehotným ženám, ale aj partnerom a osobám, ktoré sa chystajú sprevádzať rodičku pri pôrode.

Účasť na jednom skupinovom stretnutí mamička/otecko stojí 2 EUR/5 EUR.

Ďalšou možnosťou je absolvovať predpôrodnú prípravu individuálne s partnerom, vrátane prehliadky pôrodnej sály a oddelenia. 1 hodina na tému, ktorú si vyberiete.

Individuálne stretnutie vo Vranovskej nemocnici mamička/otecko stojí 3 EUR/5 EUR.

Prihlásiť sa môžete emailom na predporodnapriprava.vt@svetzdravia.com alebo tel. 0904 209 097, +421 57 486 53 56, +421 57 486 53 74

Miesto: Psychofyzická príprava na pôrod prebieha v priestoroch pavilónu A – poliklinická časť na 1. poschodí.

Ešte pred pôrodom si môžete urobiť individuálnu exkurziu na oddelenie šestonedelia, novorodenecké oddelenie i na pôrodnú sálu v sprievode vedúcej pôrodnej asistentky alebo manažérky oddelenia.

„Každá budúca mamička má možnosť prísť sa pozrieť do našej pôrodnice. Prehliadka pôrodnice je aj súčasťou kurzu predpôrodnej prípravy mamičiek a stretnutí k individuálnym pôrodným plánom. 

Informačné stretnutia sú zahrnuté do programu kurzu prepôrodnej prípravy. Informácie o pôrodnici poskytujeme aj v rámci individuálnej konzultácie pôrodného plánu. Ponúkame aj informačné brožúry a informácie na webe.“

Túto pôrodnicu nemusíte dopredu informovať o tom, že tu chcete rodiť. Ale je dobré chodiť tu do poradne. Od 36. týždňa najneskôr.

Poradňa je denne od 11,00 do 14,30 hod. Je vhodné sa objednať buď osobne alebo telefonicky. Poradňu nájdete priamo vo Vranovskej nemocnici a.s. na GPO ako ambulanciu pre rizikovú graviditu. Kontakt: 057/486 53 56.

So sebou si nezabudnite vziať tehotenskú knižku, odporúčanie od ambulantného lekára a nálezy z odborných vyšetrení.

Pôrodnica ponúka konzultácie neonatológov i pôrodníkov pri vyhotovení pôrodného plánu formou check-listu. Nahlásiť sa môžete telefonicky (0908 926 419) alebo mailom na adrese:porodnyplan.vt@svetzdravia.com

Osoby pri pôrode

K pôrodu si môžete so sebou zobrať maximálne dve osoby, ak by ste chceli. Akceptujú osobu/osoby podľa vášho výberu: partnera, kamarátku, dulu, mamu. Vaša sprevádzajúca osoba by mala absolvovať psychoprofylaktickú prípravu, ale nie je to podmienkou. 

Podporná osoba môže byť s vami od chvíle, keď vás príjmu na pôrodnicu. A ako dlho môže ostať po narodení dieťatka? Citujem: „neobmedzene“.  Poplatok 25  € sa platí po pôrode, v hotovosti. 

V tomto zariadení je možné objednať si k pôrodu konkrétneho pôrodníka za poplatok 150 € a pôrodnú asistentku za 100 €.  Vopred sa musíte dohodnúť s pôrodníkom/pôrodnou asistentkou a ešte získať súhlas primára oddelenia – je k tomu zmluva. Ak by váš vybraný lekár prísť nemohol, citujem: „poplatok vrátime, k pôrodu pôjde iný, službukonajúci, lekár.“

Môžete si zobrať so sebou i známeho zdravotníka z iného zariadenia. Pôrod však neodvádza, uvádzajú v dotazníku.

Pôrod

Pred pôrodom môže rodička využívať fit lopty, karimatky, aromalampu, muzikoterapiu, masážne oleje, hydroterapiu a inhaláciu analgetickej zmesi Entonox.

K dispozícii sú polohovateľné pôrodné kreslo, veľké lopty, karimatky, aromalampy, prehrávač.

Pôrodnica vo Vranove nad Topľou má nový štandard pôrodných izieb

Oddelenie prešlo rekonštrukciou a má dve samostatné pôrodné izby. Štandardom na novej pôrodnej izbe je dizajnový hotelový interiér, moderné polohovateľné pôrodné lôžko, detská postieľka, samostatné sociálne zariadenie so sprchou či rozkladacie kreslo pre sprevádzajúcu osobu.

Mamičky počas pôrodu strávia v týchto izbách približne 8 až 10 hodín. Od prvej, po záverečnú – pôrodnú fázu ostávajú na tejto izbe a po celý čas môžu mať pri sebe blízkeho človeka, ktorý jej bude poskytovať nepretržitú podporu.

Vďaka novým dvom pôrodným izbám dokážeme mamičkám poskytnúť zároveň aj viacero alternatív pre nové pôrodné polohy, zaistiť komfort a intimitu. Samozrejme v zálohe, pre naraz väčší počet prebiehajúcich pôrodov, ostáva zrekonštruovaná pôrodná sála. Kapacita pôrodnice sú 4 naraz prebiehajúcich pôrody.

O klystíre i holení sa samostatne, po poučení od personálu, rozhodujete vy. 

Vo Vranove počas pôrodu je dovolené prijímať nápoje a konzumovať tuhú stravu. Môžete sa neobmedzene sprchovať a využiť tak pozitívne účinky hydroterapie. A môžete sa pohybovať v priestoroch pôrodného traktu.

Personál o možnosti použiť analgetiká a anestetiká informuje všetky ženy po po príchode do pôrodnice. 

Ak si požiadate o epidurálnu analgéziu, sú schopní vám ju zabezpečiť kedykoľvek za poplatok 100 €. Nezabudnite  absolvovať pohovor s anesteziológom a predoperačné vyšetrenia. Poplatok 100 € stačí zaplatiť až po pôrode. Podanie Entonoxu pri pôrode je za poplatok 50 €.

Ak chcete svojmu dieťatku odložiť pupočníkovú krv, povedzte to po príjme do pôrodnice službukonajúcemu pôrodníkovi. 

Cisársky rez 

V prípade sekcie si môžete metódu anestézie zvoliť sama.  Využívajú všetky druhy anestézie, prevažuje spinálna anestéza. 

Otecko priamo pri sekcii môže byť. Na oddelení šestonedelia po cisárskom reze s vami už partner môže byť ubytovaný na jednej z dvoch nadštandardných izieb. V dotazníku uvádzajú, že vám môže pomôcť na izbe behom dňa.

Majú tu dobré skúsenosti s bondingom, ako aj s bondingom pri cisárskom reze. Ak je mamička počas cisárskeho rezu v celkovej anestéze, vieme zrealizovať v prípade záujmu aj bonding s oteckom, uviedli v dotazníku.

Pri spinálnej a epidurálnej anestézii je novorodenec umiestnený pri matke ihneď po narodení, podľa zdravotného stavu mamičky a dieťatka, pri celkovej anestéze až po úplnom prebudení sa matky.

A čo ak má bábätko vážne zdravotné komplikácie? „Novorodencov s hmotnosťou pod 1250 gramov a pod 28. gestačným týždňom prevážame do Perinatologického centra v Košiciach. Novorodencov s hmotnosťou nad 1250 g prekladáme na JIS eventuálne JIRS oddelenie v Humennom. Vo Vranove hospitalizujeme deti s hmotnosťou nad 2000 gramov a nad 34. gestačný týždeň.“ 

Novorodenec

Po pôrode novorodenca podľa želania mamičky položia na jej brucho, kde prebehne osušenie a aj jeho prvé ošetrenie. Bežne realizujú bonding a pôrodnica s ním má dobré skúsenosti. Ak majú rodičia záujem o bonding pri pôrode cisárskym rezom, vyhovejú im. 

Po vykonaní nevyhnutných úkonov dávajú dieťa k matke podľa jej priania ­ na brucho, podporujú samoprisatie, znova prikladajú k prsníku. Dieťa uložia do pripravenej postieľky vedľa matky. Tam zostáva po celú dobu, dokedy si to matka praje.

Prečítajte si aký význam má samoprisatie a ako vyzerá podpora bondingu.

význam má samoprisatie vyzerá podpora bondingu

Šestonedelie

V tejto nemocnici na oddelení šestonedelia majú izby typu rooming in. Dieťatko je s vami počas celého času, ak to váš stav dovoľuje. Novorodenec môže zostať pri matke aj počas prvých 2 hodín po pôrode.

Situácia, že by boli izby na oddelení šestonedelia preplnené sa u nich nestáva.

Pozrime sa na sociálne zariadenia a izby. Na šestonedelí sú dve izby, ktoré majú sociálne zázemie spoločné pre dve izby – bunkový systém. Všetky izby majú TV a WIFI pripojenie bez poplatku. 

Majú aj nadštandardné izby – dve jednoposteľové (14 € / noc) a dve dvojposteľové (10 €/ noc). Na želanie pacientky je možné neobsadiť druhé lôžko, priplatí si však ďalších 10 €. Na dvojposteľovom nadštandarde môže byť ubytovaný aj otecko (doprovod) za poplatok 12 € a celodennou stravou za poplatok 5,30 €. Nadštandardné izby majú samostatné WC a sprchovací kú, sú vybavené chladničkou, varnou kanvicou, mikrovlnou rúrou a televízorom.

Hrajúce oddelenie šestonedelia vo Vranovskej nemocnici

V pacientskych izbách na šestonedelí a na chodbách pôrodnice a šestonedelia znejú nádherné autorské uspávanky od speváčky Kataríny Koščovej, Martina Husovkého a Veroniky Husovskej.

Samotný hudobný nápad bol inšpirovaný súkromnou newyorskou klinikou, v ktorej rodila speváčka Beyoncé Knowles. Cieľom tohto projektu, je navodiť prijemnú atmosféru, zbaviť sa stresu. Terapia hudbou je jedným zo spôsobov ako zmierniť zdravotné problémy, pomáha k zrelaxovaniu po pôrode.

Dojčenie 

V tejto nemocnici podporujú dojčenie poskytovaním kvalifikovaného poradenstva vyškolených sestier a na oddelení nachádza aj profesionálna laktačná poradkyňa.

Okrem toho máte skvelú možnosť kedykoľvek zatelefonovať do pôrodnice a poprosiť o radu. K dispozícii máte aj tlačové materiály s inštrukciami, taktiež si viete pozrieť inštruktážne videa o dojčení, ktoré sú k dispozícii na každej izbe. Na oddelení máte možnosť použiť ručné aj elektrické odsávačky.

Detičky tu vážia každý deň. K dokrmovaniu sa pristupuje v lekársky indikovaných prípadoch. Na dokrmovanie používajú alternatívne spôsoby: striekačku, lyžičku.

98 % novorodencov odchádza z nemocnice plne dojčených.

Návštevné hodiny 

Rozvrh návštevných hodín je určený od 14,00 do 16,00 hod., denne. Mamy, ktoré majú nadštandardnú izbu môžu návštevu pozvať priamo tam a čas návštevných hodín je dlhší. Ostatné návštevy majú vyhradený priestor na stretávanie na chodbe. Detičky sú pri nich.

Tri dní strávite v nemocnici po normálnom pôrode aj po cisárskom reze.

Ešte pred tým ale môžete dať svojej dcérke náušničky. V tejto nemocnici robia perforáciu ušníc. 

A plány do budúcnosti?

Citujem: „V najbližších dňoch rozšírime ponuku nefarmakologického tlmenia pôrodnej bolesti o  bylinnú náparku. Do konca roka plánujeme umiestniť na pôrodné izby televízne prijímače, kde budú môcť rodičky a sprevádzajúce osoby sledovať edukačné videá, prípadne televízny program.“

Držíme palce!

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode 

25 € (pacientky zdrav. poisťovne Dôvera – sprevádzajúce osoby neplatia)

Samostatná pôrodná izba

X

Výber lekára

 

150 €

Výber pôrodnej asistentky

100 €

EDA / Entonox

100 € / 50 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

7 € jednolôžková izba,

10 € dvojlôžková izba,

20 € dvojlôžková izba pre jednu mamičku (pacientky „Dôvery“ platia 10 €)

Doplatok za ubytovanie sprevádzajúcej osoby

12 €

Doplatok za stravu sprevádzajúcej osoby

5,3 €

 

perforácia ušníc so zavedením náušníc novorodencom

5 € (1 ucho)

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode 

25 € (pacientky zdrav. poisťovne Dôvera – sprevádzajúce osoby neplatia)

Samostatná pôrodná izba

X

Výber lekára

 

150 €

Výber pôrodnej asistentky

100 €

EDA / Entonox

100 € / 50 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

7 € jednolôžková izba,

10 € dvojlôžková izba,

20 € dvojlôžková izba pre jednu mamičku (pacientky „Dôvery“ platia 10 €)

Doplatok za ubytovanie sprevádzajúcej osoby

12 €

Doplatok za stravu sprevádzajúcej osoby

5,3 €

 

perforácia ušníc so zavedením náušníc novorodencom

5 € (1 ucho)

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme pánovi primárovi MUDr. Spišákovi, vedúcej lekárke novorodeneckého oddelenia MUDr. Jane Jenčovej a vedúcej pôrodnej asistentke Mgr. Márii Lipkošovej. Za aktualizáciu informácií ďakujeme p.Diane Bumberovej.

Hodnotenia mamičiek

Mapy

Sprievodca pôrodnicami

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár