FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica

Adresa:

FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica,
Námestie L. Svobodu 1, 975 17 Banská Bystrica

tel: 048/41 3033, 2905
email: sekretariatgyn@nspbb.sk kdokus@nspbb.sk
web: https://www.fnspfdr.sk/porod

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1145 Pôrody sekciou 368 Pôrody s epiziotómiou 391 Pôrody s EDA 351

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 2. marca 2023

 

Predpôrodná starostlivosť

Kurzy predpôrodnej prípravy pre tehotné priamo v tejto pôrodnici neorganizujú, ale odporúčajú ich u iného subjektu.

Prehliadka pôrodnej sály je ženám umožnená. Pôrodný plán už dnes samozrejmosťou, je vhodné ho vopred prekonzultovať s vedúcou pôrodnou asistentkou.

Ak chcete rodiť v banskobystrickej nemocnici je potrebné, a pre Vás určite prospešné, aby ste od 36-38.t.t. navštívili ambulanciu antepartálneho monitoringu, ktorá sa nachádza vo FNsP F.D.Roosevelta, poliklinika 2.poschodie, č.dverí 292.

Ambulantné hodiny amb. antepartálneho monitoringu sú v utorok a štvrtok od 7:30 – 14:00 a je potrebné sa telefonicky objednaťn a tel.č. 048/ 441 3635

So sebou si doneste tehotenskú knižku, potrebnú dokumentáciu, ranný moč. Na ambulancii sa o Vás postarajú pôrodné asistentky, ktoré Vám zodpovedajú aj na Vaše „zvedavé“ otázky.

Osoby pri pôrode

Počet osôb, ktoré môžu rodičku sprevádzať pri pôrode je obmedzený na jednu sprevádzajúcu osobu. Sprevádzajúcou osobou môže byť partner či iná blízka osoba, kamarátka alebo dula.

Sprevádzajúcej osobe vieme poskytnúť  jednorazové oblečenie, ale je dobré, keď si prinesie „domáce“ oblečenie a prezuvky. Podmienkou prítomnosti je samozrejme akceptácia personálu – dohoda so službukonajúcim lekárom a pôrodnou asistentkou.  Všetko závisí od konkrétnej situácie na pôrodnej sále. Sprevádzajúca osoby môže zostať s rodičkou od príchodu do pôrodnice-  podľa okolností. Odchod stačí naplánovať cca dve hodiny po pôrode dieťatka.

V banskobystrickej pôrodnici je možný výber pôrodníka a pôrodnej asistentky za poplatok 230 €. Výber je podmienený zmluvou, ktorá sa uzatvára vopred. Zmluvy sú k dispozícii na stránke nemocnice.

V prípade, že objednaný lekár alebo pôrodná asistentka nemôžu k vášmu pôrodu prísť, vypíšete tlačivo „Odstúpenie od zmluvy“ a poplatok vám bude vrátený.

V tejto pôrodnici zatiaľ nie je možné priviesť si pôrodníka alebo pôrodnú asistentku z iného zdravotníckeho zariadenia.

Pôrod

Podľa toho v ktorej fáze sa pôrod nachádza trávi rodička čas buď na izbe tzv. „čakačke“, alebo priamo na pôrodnom sále.  Na pôrodnej sále máme tri pôrodné „boxy“. Každý pôrodný box má polohovateľné pôrodnícke lôžko.

Epidurálna anestézia

EDA je v banskobystrickej pôrodnici k dispozícii 24 hodín. Je potrebné absolvovať poučenie o EDA počas tehotenstva.

Poučenie prebieha každý štvrtok o 13,00 hod v administratívnej budove FNsP FDR na 7. poschodí. Na poučenie o EDA sa neobjednáva, stačí prísť, poučiť sa a podpísať informovaný súhlas, ktorý si rodička prinesie do pôrodnice.

O možnosti použitia analgetík, anestetík a alternatívnych spôsoboch tlmenia pôrodných bolestí ( polohovanie, masáž, bylinkové naparovanie, rebozo, aromaterapia a iné)  je rodička informovaná pôrodníkom a pôrodnou asistentkou pri príchode na pôrod a počas pôrodného procesu.

Poloha počas druhej doby pôrodnej je daná možnosťou polohovateľného pôrodného lôžka.

Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber pupočníkovej krvi. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

Cisársky rez

Počas cisárskeho rezu sa odporúča, aby sprevádzajúca osoba počkala v miestnosti pri sekciovom sále.

Po pôrode cisárskym rezom (v spinálnej anestéze), pokiaľ je všetko v poriadku, bábätko je priložené k maminke – telo na telo (krátky bonding), sprevádzajúca osoba má prístup k prvému ošetreniu novorodenca a následne možnosť stráviť krátky čas s bábätkom.

V banskobystrickej pôrodnici využívame všetky druhy anestézie. Pri plánovanom (elektívnom) cisárskom reze po dohovore s anesteziológom má rodička možnosť výberu anestézie.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

Po pôrode je dieťatko priložené mamke na telo – koža na kožu, následne je dieťatko ošetrené v novorodeneckom kútiku- základné vyšetrenia (meranie, váženie, reflexy…).

Potom opätovne je dieťatko  priložené k prsníku, rodička je oboznámená s mierami svojho bábätka a následne dieťa odchádza na novorodenecké oddelenie. Pri popôrodných vyšetreniach môže byť prítomný aj otecko, či iná sprevádzajúca osoba.

Šestonedelie

Na šestonedelí sú všetky izby systém rooming in, takže mamička s dieťatkom môžu byť spolu nepretržite.

Výnimočne – pokiaľ by nastala situácia, že oddelenie šestonedelia je kapacitne obsadené, je rodička uložená  na gynekologickom oddelení – bez dieťatka.

Sociálne zariadenia sú spoločné pre všetky izby na oddelení šestonedelia. Na jednej izbe sú maximálne dve šestonedieľky.

Na oddelení šestonedelia máme šesť nadštandardných izieb za poplatok 40 eur/deň. Izby sa dopredu neobjednávajú. Ak má rodička záujem byť po pôrode na NN izbe, pri príjme informuje pôrodnú asistentku. Máme snahu vyhovieť každému v rámci momentálnych kapacitných možností. Fotky nadštandardných izieb nájdete vo fotogalérii na stránke nemocnice.

Nadštandardné izby majú vlastné sociálne zariadenie, posteľ, postieľku, kreslo, skriňu, prebaľovací pult, chladničku a rýchlovarnú kanvicu, monitor dychu. Na NN izbách je možnosť neobmedzených návštev, na dvoch izbách aj možnosť ubytovania blízkej osoby.

Dojčenie

Banskobystrická nemocnica na podporu dojčenia poskytuje poradenstvo sestier a pôrodných asistentiek.

Ak je potrebný príkrm, novorodencov dokrmujú glukózou, materským mliekom alebo náhradným mliekom, pomocou striekačky, lyžičkou aj fľašou.

Väčšina bábätiek odchádza domov plne dojčená.

Návštevné hodiny

Návštevy prebiehajú vo vyhradených priestoroch, denne od tretej do piatej hodiny, spoločne s bábätkom. Na NN izbách môžu byť návštevy  priamo na izbe.

Šestonedieľky sú prepustené na tretí deň po pôrode – pokiaľ neprepustia novorodenca (štandardne po 72 hodinách od pôrodu), zostávajú maminky ako doprovod s novorodencom.

Finančné zhrnutie – na stránke nemocnice

Samostatný pôrodný box

 

X

Výber lekára a pôrodnej asistentky

 

230 €  lekár

230 € pôrodná asistentka

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

 

40 € /noc

Za aktualizáciu informácií ďakujeme PhDr. Elene Drapáčovej (vedúca sestra, II. gynekologicko – pôrodnícka klinika SZU), kontakt: edrapacova@nspbb.sk

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára a pôrodnej asistentky

230 €  lekár

230 € pôrodná asistentka

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

40 € /noc

Fotogaléria


Hodnotenia mamičiek

 
Mapa

Sprievodca pôrodnicami

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...