nedeľa 26.06.2022 | meniny má Adriána  

FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica

Adresa:

FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica,
Námestie L. Svobodu 1, 975 17 Banská Bystrica

tel: 048/41 3033, 2905
email: sekretariatgyn@nspbb.sk kdokus@nspbb.sk
web: www.fnspfdr.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1153
Pôrody sekciou 294
Pôrody s epiziotómiou 680
Pôrody s EDA

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
ÁnoPerinatologické centrum
NieNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
ÁnoNadštandardná izba na šestonedelí
NiePoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
NiePrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Štatistika aktualizovaná: 18. júna 2018.

Predpôrodná starostlivosť

Kurzy predpôrodnej prípravy pre tehotné priamo v tejto pôrodnici neorganizujú, ale odporúčajú ich u iného subjektu.

Prehliadka pôrodnej sály je ženám umožnená, podľa cenníka za 3,5 €. Pôrodný plán už dnes samozrejmosťou, je vhodné ho vopred prekonzultovať s vedúcou prípadne staničnou sestrou.

Ak chcete rodiť v banskobystrickej nemocnici je potrebné, a pre Vás určite prospešné, aby ste od 36-37.t.t. navštívili poradňu antepartálneho monitoringu, ktorá sa nachádza vo FNsP F.D.Roosevelta, monoblok B2, 2.poschodie – vedľa pôrodnej sály.

Ambulantné hodiny amb. antepartálneho monitoringu sú v pondelok, stredu, piatok od 7:30 - 14:00 a je potrebné sa telefonicky objednať - tel: 048/ 441 3034.

So sebou si doneste i tehotenskú knižku, potrebnú dokumentáciu (a podľa potreby aj moč.). Na ambulancii sa o Vás postarajú pôrodné asistentky, ktoré Vám zodpovedajú aj na Vaše „zvedavé“ otázky.

Osoby pri pôrode

Počet osôb, ktoré môžu rodičku sprevádzať pri pôrode je obmedzený maximálne na jednu doprevádzajúcu osobu. Sprevádzajúcou osobou môže byť partner či iná blízka osoba z rodiny, kamarátka alebo dula.

Vaša blízka osoba nech si nezabudne so sebou vziať obuv a odev na prezlečenie. Vieme poskytnúť aj jednorazové prádlo. Podmienkou prítomnosti je samozrejme akceptácia personálu - dohoda so službukonajúcim lekárom a závisí od konkrétnej situácie na pôrodnej sále.

Sprevádzajúce osoby môžu ostať s matkami od príchodu do pôrodnice podľa okolností. Odchod stačí naplánovať až po cca dvoch hodinách od porodenia dieťatka.

V tejto pôrodnici je možné zavolať si k pôrodu konkrétneho lekára – pôrodníka za poplatok 230 €  alebo konkrétnu  pôrodnú asistentku, za poplatok 66,50 €. Zmluvy sú k dispozícii na stránke nemocnice.

Výber je podmienený zmluvou, ktorá sa uzatvára vopred. V prípade, že objednaný lekár alebo pôrodná asistentka nemôžu k vášmu pôrodu prísť, vypíšete tlačivo o odstúpení od zmluvy a poplatok vám vrátia.

V tejto pôrodnici zatiaľ nie je možné priviesť si pôrodníka alebo pôrodnú asistentku z iného zdravotníckeho zariadenia.

Pôrod

Začiatok pôrodu trávia ženy na izbe čakateliek. Na druhú a tretiu dobu pôrodnú sa presuniete do pôrodného boxu. Pôrodné boxy majú tri, od seba oddelené. Každý pôrodný box má polohovateľné pôrodnícke lôžko.

Využiť môžete veľké lopty, rebriny, žinenky.  Pôrodné asistentky sú vám ochotné na žiadosť poskytnúť masáž, poskytnúť masáž, k dispozícii je samozrejme sprcha. Môžete prijímať tekutiny, tuhú stravu môžete konzumovať podľa ordinácie lekára.

Klystír odporúčajú iba v opodstatnených prípadoch, holenie odporúčajú všetkým rodičkám.

Epidurálna anestézia

O možnosti použitia analgetík a anestetík informujú každú matku už po príchode do pôrodnice.

Epidurálna analgézia je možná po rozhovore s príslušným anesteziológom. O EDA musíte samé požiadať. Čas poskytnutia – po dohode s anesteziológom.

Poloha počas druhej doby pôrodnej je daná možnosťou polohovateľného pôrodného lôžka.

Mamička môže poprosiť o odber pupočníkovej krvi. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu po príjme na pôrodnú sálu.

Cisársky rez

Doprovod rodičky nemôže byť počas sekcie priamo na sále, ale môže čakať v miestnosti pre doprevádzajúcu osobu, po sekcii sa môže doprovod rodičky v novorodeneckom boxe zúčastniť prvého ošetrenia novorodenca, čo samozrejme záleží aj od okolností. Na oddelenie šestonedelia blízku osobu nepustia.

Mamičkám zatiaľ po cisárskom reze neumožňujú kontakt s novorodencom telo na telo, tesne po pôrode bábätko mamičke len na chvíľu ukážu. Spoločne budete nastálo po cca 12 hodinách od operácie.

V Banskej Bystrici majú aj perinatologické centrum.

V tejto nemocnici využívajú všetky druhy anestézie. Ak máte naplánovaný – elektívny cisársky rez, máte možnosť si po dohode s anesteziológom aj sama vybrať metódu.

Novorodenec

Tesne po pôrode mamke dieťatko ukážu a podľa žiadosti priložia na telo – koža na kožu, nechajú prisať k prsníku a následne odnášajú  do novorodeneckého boxu, kde prebehne základné vyšetrenie, meranie a oblečenie bábätka.

Potom opätovne je dieťa priložené k prsníku, rodička je oboznámená s mierami svojho bábätka a následne dieťa odchádza na novorodenecké oddelenie. Pri popôrodných vyšetreniach môže byť prítomný aj otecko, či iná sprevádzajúca osoba. 

Šestonedelie

 

Všetky izby sú rooming in, a určite sa potešíte, že s novorodencom môžete byť už od prvej chvíle po príchode z pôrodnej sály. Ak by však bolo oddelenie šestonedelia plné, ubytujú vás na gynekologickom oddelení bez dieťaťa.

Sociálne zariadenia sú spoločné pre všetky izby na oddelení. Na jednej izbe sú maximálne dve ženy.

Na oddelení šestonedelia máme šesť nadštandardných izieb za poplatok 30 eur/deň. Izby sa dopredu neobjednávajú, ale každá potencionálna rodička môže požiadať o izbu už na ambulancii antepartálneho monitoringu – snažia sa vyhovieť každému v rámci momentálnych kapacitných možností.ženy.

Fotky nadštandardných izieb nájdete vo fotogalérii na stránke nemocnice. Nadštandardné izby majú vlastné sociálne zariadenie, posteľ, postieľku, kreslo, skriňu, prebaľovací pult, chladničku a rýchlovarnú kanvicu, monitor dychu. Okrem toho je tu možnosť vybrať  si  stravu a možnosť neobmedzených návštev. Blízke osoby tu zatiaľ neubytovávajú.

Dojčenie

Banskobystrická nemocnica na podporu dojčenia poskytuje poradenstvo sestier. Všetky na oddelení sú kvalifikované a vyškolené v tejto oblasti.

Ak je to potrebné, novorodencov dokrmujú glukózou alebo materským mliekom, pomocou striekačky  alebo lyžičkou. Takmer 100% deti dochádza domov plne dojčených.

Návštevné hodiny

Návštevy prebiehajú vo vyhradených priestoroch, denne od tretej do piatej hodiny, spoločne s bábätkom. Na nadštandarde môžu ísť návštevy priamo na izbu.

Domov prepúšťajú mamky po vaginálnom pôrode po 5 dňoch, po sekcii na piaty až šiesty deň.

Finančné zhrnutie - na stránke nemocnice

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára a pôrodnej asistentky

230 €  lekár

66,50 € pôrodná asistentka

Inhalácia na tlmenie bolesti

40 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

30 € /noc

 

 

Fotogaléria

Nadštandardná izba na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí

Hodnotenia mamičiek

 

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017
Hodnotenia mamičiek za rok 2018

Mapa

Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape
Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Aktuálne články