nedeľa 26.06.2022 | meniny má Adriána  

Nemocnica A. Wintera Piešťany

Adresa:

Nemocnica A. Wintera Piešťany,
Winterova 66, Piešťany

tel: 033/7955241
email:
web: www.nemocnicapiestany.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 673
Pôrody sekciou 238
Pôrody s epiziotómiou 294
Pôrody s EDA

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
NieNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
NieNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
NiePrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Štatistika aktualizovaná 18. júna 2018.

Predpôrodná starostlivosť

Piešťanská pôrodnica neposkytuje tehotným kurzy predpôrodnej prípravy, ale odporúča navštevovať ich v rehabilitačnom zariadení Lena. Kontaktujte pani Janu Chmelíkovú.

Pred pôrodom si ešte môžete ísť pozrieť ako pôrodnú sálu, tak i novorodenecké oddelenie i oddelenie, kde sú mamky ubytované po pôrode.

Na otázku či je potrebné pôrodnicu dopredu informovať, že tam chcete rodiť, bola odpoveď áno – formou osobnej návštevy.

Do poradne priamo v pôrodnici však chodiť nemusíte. Ak si však chcete napísať pôrodný plán, je dobré ho ísť prekonzultovať ešte pred začiatkom pôrodu.

Osoby pri pôrode

V tejto nemocnici umožňujú, aby rodiacu ženu sprevádzala aj viac než jedna osoba (otec dieťaťa, dula, kamarátka, iný rodinný príslušník ...). 

Nemocnica tiež deklaruje, že umožňujú prítomnosť sprevádzajúcej osoby s rodičkou od začiatku, teda sprevádzajúca osoba môže byť prítomná, ak si to rodička želá, aj pri príjmovom vyšetrení.  

Bolo by vhodné, aby doprovodná osoba pred tým absolvovala predpôrodnú prípravu.

Po pôrode môže doprovod ostať cca dve hodinky, kým je čerstvá mamka ešte na pôrodnej sále. Poplatok sa platí priamo, po pôrode – 20 €.

V piešťanskej pôrodnici si môžete podľa vlastného výberu vybrať i pôrodníka alebo pôrodnú asistentku. Podmienkou je súhlas oboch strán, vás i zdravotníckeho pracovníka/čky a zaplatenie poplatku 100 €. Na otázku čo má rodička urobiť v prípade, ak objednaná osoba k pôrodu nepríde, citujem odpoveď: „pôrod odvedie lekár v službe.“

Ak by ste chceli mať pri sebe pôrodnú asistentku alebo pôrodníka z iného zdravotníckeho zariadenia, je to možné so súhlasom primára a riaditeľa nemocnice.

Pôrod

Čas približne do nálezu 6 cm trávi rodička v miestnosti na prvú dobu pôrodnú. Potom sa presúva do pôrodného boxu. V tejto pôrodnici majú dva pôrodné boxy, sú prechodné, ale oddelené paravánom. Nadštandardný pôrodný box tu zatiaľ nemajú.

A čo všetko môžete využiť? K dispozícii je množstvo rôznych pomôcok:

  • klasická pôrodná posteľ
  • polohovateľné pôrodné kreslo
  • pôrodný vak
  • klasická nemocničná posteľ
  • veľké lopty
  • rebriny
  • lano
  • prehrávač s hudbou
  • aromolampa
  • sprcha

Okrem používania rôznych pomôcok máte možnosť neobmedzene sa sprchovať a voľne sa pohybovať v priestoroch pôrodného traktu. Taktiež môžete prijímať tekutiny. Konzumovať tuhú stravu počas pôrodu  nie je dovolené.

V tejto nemocnici máte aj možnosť využiť EDA a možnosť požiadať o lieky proti bolesti. Personál o tejto možnosti informuje každú rodičku po príchode do pôrodnice. Ak však chcete epidurálnu analgéziu, musíte o ňu dopredu samé požiadať a absolvovať pohovor s anesteziológom. V tom prípade sú schopní vám EDA zabezpečiť 24 hodín denne. Poplatok je 85 €.

Klystír odporúčajú iba v opodstatnených prípadoch, na základe anamnézy. Čo sa holenia týka, tiež sa žena môže rozhodnúť, či ho chce alebo nie. 

Počas druhej doby pôrodnej môžete skúsiť napríklad ľah, polosed, sed alebo podrep. So všetkými týmito polohami majú skúsenosť.

Odber pupočníkovej krvi je možný, nemusíte o tom informovať dopredu.

Cisársky rez

Pri cisárskom reze sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi anestézie – celkovou, spinálnou, epidurálnou, využívajú všetky. Metódu obvykle vyberá zdravotnícky personál podľa zdravotného stavu.

Novorodenca po sekcii telo na telo matke dávajú "na pár minút".

Partner sa nemôže nachádzať pri vás ani počas operácie, ani po nej na oddelení šestonedelia. Zatiaľ tam na to nemajú vytvorené podmienky.

Detičky sa v prípade vážnych komplikácií prevážajú do FN Trnava alebo FN Nové Zámky.

Novorodenec

Prvé chvíle po pôrode novorodenca buď matke ukážu a odnesú na merania, základné vyšetrenia a obliekanie alebo mame položia na brucho, po určitom časovom odstupe ešte nahé dieťa prikladajú k prsníku na prvé prisatie a cca do 30 min. odnášajú na základné vyšetrenia. Deti sú odnášané do špeciálnej, na to určenej, miestnosti. Osoba sprevádzajúca ženu pri pôrode tam nemá prístup. Priestorové možnosti ani neumožňujú spoločný pobyt matky a dieťaťa počas dvoch hodín po pôrode. Žena ostáva na pôrodnej sále a novorodenec je v inkubátore, alebo na termolôžku v špeciálnej miestnosti.

Prvé priloženie bábätka k prsníku však zabezpečujú – pár minút po jeho pôrode, ošetrení a oblečení.

Šestonedelie

Na šestonedelí majú izby typu rooming in, kde môžete byť s dieťatkom už od prvej hodiny po príchode zo sály, ak to váš zdravotný stav a stav dieťatka dovoľuje. V prípade potreby môžete vždy zveriť dieťatko do starostlivosti novorodeneckých sestier. Aj v prípade, že by na oddelení šestonedelia nebol dostatok lôžok, je zabezpečené, že budete ubytovaná so svojim dieťatkom – na gynekologickom oddelení.

V jednej klasickej izbe na oddelení šestonedelia sú tri lôžka. Sociálne zariadenia sú spoločné, na chodbe.

Ak by ste si želali nadštandard, máte možnosť. Po zaplatení 17 € na deň máte vlastné WC, bidet, sprchu, umývadlo, chladničku, TV a čo je výborné, i neobmedzené návštevy.

Dojčenie

V tejto nemocnici deti vážia každý deň večer, taktiež pred a po každom dojčení, kvôli kontrole množstva vypitého mlieka. Na oddelení je k dispozícii elektrická odsávačka a ručné odsávačky. Na nástenke sú  písomné podklady ohľadom podpory dojčenia. A ak by ste si nevedeli poradiť, môžete o konzultáciu požiadať laktačnú poradkyňu "zvonku" a tá môže prísť za vami na oddelenie šestonedelia.

Na dokrmovanie novorodencov sa do troch dní používa glukózový roztok, po troch dňoch umelé mlieko. Dokrmujú fľašou. K dokrmovaniu dochádza ak „matka nemá mlieko“.  Domov odchádza 90 % detí plne dojčených.

Návštevné hodiny

Návštevy sa môžu potešiť rozhovorom s čerstvou mamkou, ale i pohľadom na dieťatko. Spoločný priestor je vyhradený pre tie, ktoré nemajú nadštandardnú izbu. Pre ne platia návštevné hodiny od 15,00 do 17,00.

Na piaty deň po vaginálnom pôrode môžete opustiť pôrodnicu. Po sekcii si vás nechajú hospitalizovanú ešte ďalšie dva dni.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

20 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

100€

EDA

85 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

17€

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme.

Mapy


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017
Hodnotenia mamičiek za rok 2018

Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Aktuálne články