nedeľa 26.06.2022 | meniny má Adriána  

KNsP Čadca

Adresa:

KNsP Čadca,
Palárikova 2311, 022 01 Čadca

tel: 041/4604383
email: szwarc@kysuckanemocnica.sk
web: www.kysuckanemocnica.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 1298
Pôrody sekciou 327
Pôrody s epiziotómiou 614
Pôrody s EDA 161

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
ÁnoNadštandardná pôrodná sála
ÁnoMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
NieNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 20. 6. 2020

Predpôrodná starostlivosť

V rámci predpôrodnej prípravy oddelenie organizuje pre rodičky psychoprofylaktickú prípravu na pôrod, a to od 30. týždňa tehotnosti alebo od 20. tehotenského týždňa.

Kurzy prebiehajú každý utorok v čase od 14.00 – 16.00 hod. a od 16.00 hod. prebieha príprava v 20. tehotenskom týždni.

Uvedený kurz vedú pôrodné asistentky Jozefína Kotulová a Anna Šurinová, na ktoré sa môžu mamičky obrátiť so svojimi otázkami a požiadavkami. Kontakt: 041 46 04 469, 041 46 04 514, e- mail: psychoprofylaxia@kysuckanemocnica.sk. V prípade otázok nás môžete kontaktovať.

Mamičky majú možnosť pozrieť si pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia aj novorodenecké oddelenie.

Ak chcete v tejto pôrodnici rodiť, nie je potrebné o tom vopred informovať. Môžete, ak máte záujem, ale nemusíte, tu pokračovať v poradni pre tehotné. Ambulancia sa nachádza na 4. poschodí v chirurgickom pavilóne a je otvorená každý deň 08,00-11,00 a 12,30 do 13,00 hodiny. Nie je potrebné sa dopredu objednávať.

Do poradne si stačí zobrať tehotenský preukaz a vzorku moču. Viac informácií vám poskytnú na telefónnom čísle 041/ 4604 498.

A potešiteľná správa je, že akceptujú individuálne pôrodné želania. Je však dobré ich ešte pred pôrodom prísť prekonzultovať.

Osoby pri pôrode

Na pôrodnej sále akceptujú dve blízke osoby. Vybrať si môžete toho, kto vám je najbližší: partnera, dulu, kamarátku, mamu, sestru, sesternicu.... Sprevádzajúce osoby sa musia prispôsobiť potrebám a chodu pôrodnej sály.

Doprovod s vami môže byť od vášho presunu z izby čakateliek na pôrodnú sálu. Zostať môže dve hodiny po spontánnom pôrode, na nadštandardnej izbe celý pobyt.

Prítomnosť blízkej osoby je bezplatná.

Pôrod

Od príjmu do pôrodnice budete tráviť čas na izbe pre čakateľky - od nálezu 3 cm sa presuniete na pôrodnú sálu. V nadštandardných pôrodných boxoch môžete byť už od príjmu v pôrodnici.

V Čadci majú 2 boxy plne oddelené a neprechodné a 2 oddelené a prechodné pôrodné boxy.

Využiť môžete klasickú pôrodnú a nemocničnú posteľ, polohovateľné pôrodné kreslo, veľké lopty. Majú tu i pomôcky na muzikoterapiu a aromoterapiu. Taktiež môžete využiť žinenky na polohovanie a úľavové techniky na zemi.

Dva nadštandardné boxy majú i samostatné hygienické zariadenie. Sú domácky zariadené a dá sa tam stlmiť svetlo. Blízke osoby môžu oddychovať v kožených kreslách alebo na posteli.

A čo je úžasné – je tam priestor i na to, aby ste mohli byť so svojim bábätkom dve hodinky po pôrode. Asi 70% žien rodí práve v týchto nadštandardných pôrodných boxoch. Nedopláca sa za nich.

Počas pôrodného procesu sa môžete neobmedzene sprchovať a voľne sa pohybovať v pôrodnom boxe. Vyškolené pôrodné asistentky vám môžu poskytnúť masáž, stačí požiadať.

Klystír odporúčajú všetkým rodičkám, ak budete odmietať, vyhovejú vám. O holení sa po poučení môžete rozhodnúť samostatne.

Počas druhej doby pôrodnej môžu ženy využiť polohu v leže, i v polosede.

Personál o možnosti podávať analgetiká resp. anestetiká informuje každú ženu po príchode do pôrodnice. Podávajú tu Entonox.

Na oddelení je možnosť využitia podania EDA. Nie je potrebné vybaviť si ju vopred, ale je vhodné absolvovať pohovor u anesteziológa.

Odber pupočníkovej krvi robievajú, nemusíte to vybavovať vopred.

Cisársky rez

V prípade sekcie si môžete zvoliť metódu anestézie. Využívajú všetky druhy – celkovú, epidurálnu, spinálnu.

Otecko priamo pri sekcii byť nemôže. Na oddelení šestonedelia po cisárskom reze s vami však môže byť ubytovaná blízka osoba.

Rodičkám umožňujú po operácii kontakt telo na telo s dieťatkom len vtedy, ak je žena v regionálnej anestézii. Je to však kontakt krátky, po ktorom je dieťa odnesené mimo operačnej sály. A kedy vám ho dajú nastálo? „Podľa okolností, obvykle od 1. pooperačného dňa“.

V Čadci nemajú oddelenie pre prípady komplikovaných novorodencov. Prevážajú ich do univerzitnej nemocnice v Martine, alebo v Žiline.

Novorodenec

Bábätko vám hneď po narodení položia na brucho. Po určitom časovom odstupe vám ešte nahé dieťa prikladajú k prsníku na prvé prisatie.

Na základné vyšetrenia ho odnášajú cca po 10 minútach na prvé ošetrenie, osušenie, váženie, meranie a následne ho opäť prikladajú k matke. Vaša blízka osoba môže dieťatko sprevádzať do novorodeneckého boxu, kde sa vykonáva prvé ošetrenie novorodenca.

Ďalšie dve hodiny bude dieťa na pôrodnej sále s matkou.

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia sú izby rooming in typu, kde vám bábätko prinesú obvykle po dvoch hodinách pozorovania na novorodeneckom oddelení.

Sociálne zariadenia sú spoločné pre dve izby (bunkový systém). V každej izbe sú maximálne dve postele.

V Čadci majú i tri nadštandardné izby. V každej je, citujem: „samostatná toaleta a sprcha, posteľ, televízor, chladnička, mikrovlnka, varná kanvica, rozkladacie kreslo, stolík, stoličky a možnosť doprovodu blízkej osoby.“ Vy si doplatíte 35 € na noc, partner má ubytovanie bezplatne, môže si doplatiť stravu 4,50 €/deň.

Dojčenie

V tejto nemocnici deti vážia pred a po každom dojčení, kvôli kontrole množstva vypitého mlieka. Vyškolené sestry vám ponúknu kvalifikované poradenstvo ohľadne dojčenia. A aj po príchode domov, môžete kedykoľvek zavolať do pôrodnice a poprosiť o radu.

Na oddelení sú k dispozícii elektrické i ručné odsávačky.

Novorodenci sa dokrmujú v prípade indikácie a kontraindikácie dojčenia zo strany matky a dieťaťa.

Dokrmujú alternatívnym spôsobom - striekačkou, alebo za pomoci cievky. K dokrmovaniu ďalej dochádza v prípadoch hypolaktácie, oneskoreného nástupu laktácie, ak zdravotný stav dieťaťa nedovoľuje čakať na dostatočnú laktáciu.

Domov odchádza 98% detí plne dojčených.

Návštevné hodiny

Príbuzní a priatelia vás tu môžu navštíviť denne od 13,00 do 17,30 hod. Návštevy prebiehajú priamo na izbách s detičkami. Na nadštandardných izbách sú návštevy povolené neobmedzene, okrem nočných hodín.

Domov vás prepustia na štvrtý deň po vaginálnom pôrode aj po cisárskom reze.

Pridajú fotografiu novorodenca a jej publikáciu v lokálnej tlači, na základe súhlasu matky. Ponúkajú tu možnosť zapožičania si monitora dychu pre novorodencov. 

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

0 €

Samostatný pôrodný box

0 €

Výber lekára

X

EDA

0 €

Entonox

60 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

Mamička 35 €

Blízka osoba 4,50 €/strava

Za aktualizáciu dotazníka ďakujeme primárovi gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Tiborovi Bielikovi, PhD.

Fotogaléria

Zdroj: www.kysuckanemocnica.sk

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017
Hodnotenia mamičiek za rok 2018

Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku
Julka napísané 29.08.2020 21:26

Chcela by som nadstandardnu izbu. Ako si ju vybaviť? Kam mám ísť na pôrodnicu sa pýtat?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Aktuálne články