KNsP Čadca

Adresa:

KNsP Čadca,
Palárikova 2311, 022 01 Čadca

tel: 041/4604383
email: novysedlak@kysuckanemocnica.sk
web: https://www.kysuckanemocnica.sk/lozkove-oddelenia/gynekologicko-porodnicke-oddelenie-a-jis

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 880 Pôrody sekciou 202 Pôrody s epiziotómiou 369 Pôrody s EDA 79

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 28. 2. 2023

Predpôrodná starostlivosť

V rámci predpôrodnej prípravy oddelenie organizuje pre rodičky psychoprofylaktickú prípravu na pôrod, a to od 30. týždňa tehotnosti alebo od 20. tehotenského týždňa. Kurzy prebiehajú každý utorok v čase od 14.00 – 16.00 hod. a od 16.00 hod. prebieha príprava v 20. tehotenskom týždni.

Uvedený kurz vedú pôrodné asistentky Jozefína Kotulová a Anna Šurinová, na ktoré sa môžu mamičky obrátiť so svojimi otázkami a požiadavkami. Kontakt: 041 46 04 469, 041 46 04 514, e- mail: psychoprofylaxia@kysuckanemocnica.sk, prípadne na vedúcu pôrodnú  asistentku (PA) Mgr. Marcelu Bugáňovú – buganova@kysuckanemocnica.sk, kontakt: 
0917 772 272. V prípade otázok nás môžete kontaktovať.

Mamičky majú možnosť pozrieť si pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia a novorodenecké oddelenie po vzájomnom dohovore s vedúcou PA.

Ak chcete v tejto pôrodnici rodiť, nie je potrebné o tom vopred informovať. Ak máte záujem môžete, ale nemusíte tu pokračovať v poradni pre tehotné. Ambulancia sa nachádza na
 4. poschodí v chirurgickom pavilóne a je otvorená každý deň 08.00-12.00 hod. a od 12.30-14.00 hodiny. Nie je potrebné objednať sa dopredu.

Do poradne si stačí zobrať tehotenský preukaz a vzorku moču. Viac informácií vám poskytnú na telefónnom čísle 041/ 4604 498.

Určite vás poteší, že akceptujú individuálne pôrodné želania, ktoré je potrebné prísť prekonzultovať ešte pred pôrodom. Mamičky si môžu pripraviť pôrodný plán samostatne, eventuálne s pomocou PA a lekára.

Osoby pri pôrode

Na pôrodnej sále akceptujú dve blízke osoby. Vybrať si môžete toho, kto vám je najbližší: partnera, dulu, kamarátku, mamu, sestru, sesternicu…. Sprevádzajúce osoby sa musia prispôsobiť potrebám a chodu pôrodnej sály.

Doprovod s vami môže byť od vášho presunu z izby čakateliek na pôrodnú sálu. Zostať môže dve hodiny po spontánnom pôrode na nadštandardnej izbe počas celého pobytu. Prítomnosť blízkej osoby je bezplatná.

nadštandardný box, KNsP Čadca

Pôrod

Od príjmu do pôrodnice budete tráviť čas na izbe pre čakateľky – od nálezu 3 cm sa presuniete na pôrodnú sálu. V Čadci majú 2 boxy plne oddelené a neprechodné so samostatným sociálnym zariadením a 2 oddelené a prechodné pôrodné boxy so spoločným sociálnym zariadením.

Využiť môžete nemocničnú posteľ, polohovateľné pôrodné kreslá s možnosťou využívania alternatívnych úľavových polôh počas I. doby pôrodu, partobaly – cvičebná lopta, na zmiernenie kontrakcií počas I. doby pôrodu. Je možnosť využitia pomôcok na muzikoterapiu, aromoterapiu a žinenky na polohovanie a úľavové techniky na zemi.

Dva nadštandardné boxy majú samostatné hygienické zariadenie. Sú domácky zariadené a môže sa v nich stlmiť svetlo. Blízke osoby môžu oddychovať v kožených kreslách alebo na posteli. A čo je úžasné – je tam priestor i na to, aby ste mohli byť so svojim bábätkom dve hodinky po pôrode. Asi 70% žien rodí práve v týchto nadštandardných pôrodných boxoch, za ktoré sa nedopláca.

Počas pôrodného procesu sa môžete neobmedzene sprchovať a voľne sa pohybovať v pôrodnom boxe. Vyškolené pôrodné asistentky vám môžu poskytnúť masáž, stačí požiadať.

Klystír odporúčajú všetkým rodičkám, ak budete odmietať, vyhovejú vám.

O holení sa po poučení môžete rozhodnúť samostatne.

Počas druhej doby pôrodnej môžu ženy využiť polohu v leže, i v polosede.

Personál o možnosti podávať analgetiká resp. anestetiká informuje každú ženu po príchode do pôrodnice. Podávajú aj Entonox. Na oddelení je možnosť využitia podania EDA. Nie je potrebné vybaviť si ju vopred, ale je vhodné absolvovať pohovor u anesteziológa.

V Kysuckej nemocnici sa realizuje odber pupočníkovej krvi. Ak je uzatvorená zmluva, je potrebné uvedenú skutočnosť nahlásiť dňom príchodu do pôrodnice a v prípade neuzatvorenia zmluvy je možnosť zaregistrovania aj počas hospitalizácie.

Cisársky rez

V prípade operačne vedeného pôrodu si môžete zvoliť metódu anestézie. Využívajú všetky druhy – celkovú, spinálnu.

Otecko priamo pri cisárskom reze byť nemôže. Na oddelení šestonedelia po cisárskom reze s vami však môže byť ubytovaná blízka osoba.

Rodičkám umožňujú po operácii kontakt telo na telo s dieťatkom len vtedy, ak je žena v regionálnej anestézii. Je to však kontakt krátky, po ktorom je dieťa odnesené mimo operačnej sály.

A kedy vám ho dajú nastálo? „Podľa okolností, obvykle od 1. pooperačného dňa“. V Čadci nemajú oddelenie pre prípady patologických novorodencov. Prevážajú ich do univerzitnej nemocnice v Martine, alebo v Žiline.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

Bábätko vám hneď po narodení položia na brucho, realizujú bonding. Po určitom časovom odstupe vám ešte nahé dieťa prikladajú k prsníku na prvé prisatie.

Na prvé ošetrenie ho odnášajú cca po 10 minútach, osušenie, váženie, meranie a následne ho opäť prikladajú k matke. Vaša blízka osoba môže dieťatko sprevádzať do novorodeneckého boxu, kde sa vykonáva prvé ošetrenie novorodenca.

Ďalšie dve hodiny bude dieťa na pôrodnej sále s matkou.

nadštandardná izba, KNsP Čadca

Šestonedelie

Na oddelení šestonedelia sú izby rooming in typu, kde vám bábätko prinesú obvykle po dvoch hodinách observácie na novorodeneckom oddelení. Sociálne zariadenia sú spoločné pre dve izby (bunkový systém).

V každej izbe sú maximálne dve postele a mobilné postieľky pre novorodencov.

V Čadci majú tri nadštandardné izby. V každej je, citujem: „samostatná toaleta a sprcha, posteľ, televízor, chladnička, mikrovlnka, varná kanvica, v jednom prípade rozkladacie kreslo, stolík, stoličky a možnosť doprovodu blízkej osoby.“ Vy si doplatíte 35 € na noc, partner má ubytovanie bezplatne, môže si doplatiť stravu 5,50 €/deň.

Dojčenie

V tejto nemocnici deti vážia deň pred prepustením kvôli kontrole množstva vypitého mlieka hodnotením hmotnostnej krivky. Vyškolené sestry vám ponúknu kvalifikované poradenstvo ohľadne dojčenia. Aj po príchode domov, môžete kedykoľvek zavolať do pôrodnice a poprosiť o radu.

Na novorodeneckom oddelení sú k dispozícii elektrické i ručné odsávačky.

Novorodenci sa dokrmujú v prípade indikácie a kontraindikácie dojčenia zo strany matky
a dieťaťa. Dokrmujú alternatívnym spôsobom – striekačkou, alebo za pomoci cievky. K dokrmovaniu ďalej dochádza v prípadoch hypolaktácie, oneskoreného nástupu laktácie, ak zdravotný stav dieťaťa nedovoľuje čakať na dostatočnú laktáciu.

Domov odchádza 98% detí plne dojčených.

Návštevné hodiny

Príbuzní a priatelia vás tu môžu navštíviť denne od 13.00 hod. do 17.00 hod. Návštevy prebiehajú priamo na izbách s detičkami. Na nadštandardných izbách sú návštevy povolené neobmedzene, okrem nočných hodín.

Domov vás prepustia na tretí deň po vaginálnom pôrode aj po cisárskom reze.

Na základe súhlasu matky uverejnia fotografiu novorodenca a jej publikáciu v lokálnej tlači.

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

0 €

Samostatný pôrodný box

0 €

Výber lekára

200 €

EDA

0 €

Entonox

60 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

Mamička 35 €

Blízka osoba 5,50 €/strava

Za aktualizáciu dotazníka ďakujeme primárovi gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Štefanovi Novysedlákovi

Fotogaléria

pôrodný box
novorodenecké oddelenie
novorodenecký box
štandardná izba

Mapa

Sprievodca pôrodnicami

Hodnotenia mamičiek

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár