nedeľa 24.02.2019 | meniny má Matej  

LNsP Liptovský Mikuláš

Adresa:

LNsP MUDr. Ivana Stodolu Liptovský Mikuláš,
Palúčanská 25, 031 01 Liptovský Mikuláš

tel: 044/5563289
email:
web: www.nsplm.sk

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 634
Počet novorodencov 0
Pôrody sekciou 187
Pôrody s epiziotómiou 207
Pôrody s EDA

Extra:

NieTitul "Baby friendly hospital"
NiePerinatologické centrum
ÁnoNadštandardná pôrodná sála
NieMožnosť zazmluvniť si pôrodníka
ÁnoEpidurálna analgézia
ÁnoPrítomnosť otca
ÁnoIzby rooming-in na šestonedelí
NieNadštandardná izba na šestonedelí
ÁnoPoloženie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
ÁnoPrvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Štatistika aktualizovaná 18. júna 2018.

Predpôrodná starostlivosť

Cvičenie aj  besedu  zažijete ak sa prihlásite na predpôrodnú prípravu v tejto nemocnici. Partner sa tiež môže zúčastniť. Všetko to prebieha priamo v nemocnici, v telocvični. Rozsah je desať hodín a platí sa 2€.

Viac informácií vám poskytnú na mailovej adrese raba(at)sailing.sk.

Mamičky majú možnosť pozrieť si pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia aj novorodenecké oddelenie.

Ak sa chystáte rodiť práve v Liptovskom Mikuláši, najneskôr od 38. týždňa tehotenstva by ste tu mali chodiť do poradne pre tehotné. Telefónne číslo je 044/5563291 a ordinačné hodiny sú utorok a štvrtok - od 9,00 do 13,00 hod.

V dotazníku však pôrodnica uvádza, že nie je potrebné sa vopred objednávať, priniesť so sebou treba tehotenskú knižku. Pokiaľ si však prajete, môžete sa objednať na presnú hodinu cez portál www.nestojvrade.sk.

Potešiteľná správa pre niektoré žienky bude, že akceptujú individuálne pôrodné želania. Je však dobré ich ešte pred pôrodom prísť prekonzultovať.

Osoby pri pôrode

V tejto pôrodnici akceptujú pri pôrode kohokoľvek, podľa výberu rodičky, maximálne dve osoby. A podmienky prítomnosti uvedené v dotazníku sú tieto: „doprovod akceptuje prevádzku oddelenia, musí mať prezuvky a odev“.  

Doprovod s vami ostáva hneď, ako prídete do pôrodnice a po pôrode počas celej štvrtej doby pôrodnej, v dotazníku pôrodnice sú uvedené až tri hodiny. Poplatok 20 € zaplatíte až po pôrode vo forme priamej platby.

V tejto pôrodnici zatiaľ neponúkajú možnosť vybrať si k pôrodu konkrétneho pôrodníka alebo pôrodnú asistentku. Nemôže vás sprevádzať ani obvodný gynekológ, alebo pôrodník či pôrodná asistentka z iného zdravotníckeho zariadenia.

Pôrod

Od príjmu budete tráviť čas priamo na pôrodnej sále. V Liptovskom Mikuláši majú dva oddelené pôrodné boxy, ktoré uvádzajú ako nadštandardné a sú bez poplatku. Nájdete v nich klasickú pôrodnú aj nemocničnú posteľ, polohovateľné pôrodné kreslo, sociálne zariadenie, pôrodný vak, veľké lopty.

Je tu i prehrávač na hudbu a dá sa tu stlmiť svetlo. Rovnako je tu kreslo pre doprovod a miesto pre novorodenca, aby tu s vami mohol stráviť čas po pôrode. 

Sprcha je vám k dispozícii neobmedzene. A majú tu dokonca aj vaňu na prvú dobu pôrodnú, v ktorej môžete relaxovať.  Môžete sa prechádzať v priestoroch pôrodného traktu aj celého pôrodníckeho oddelenia. Je dovolené jesť aj prijímať nápoje.

O možnosti využiť analgetiká alebo anestetiká personál ženy informuje po nástupe silných kontrakcií. V tejto nemocnici je možné rodiť s využitím epidurálnej analgézie, ale musíte o ňu dopredu samé požiadať, absolvovať pohovor s anesteziológom a spísať zmluvu. Poplatok je 100 €. EDA je dostupná 24 hodín denne.  

O aplikácii klystíru vás poučia a vy sama sa rozhodnete. Holenie odporúčajú iba v opodstatnených prípadoch - napríklad v prípade hustého ochlpenia pri cisárskom reze.

Počas druhej doby pôrodnej majú skúsenosť s polohou v ľahu na chrbte.

Ak chcete požiadať o odber pupočníkovej krvi, je potrebné to oznámiť dopredu – ošetrujúcemu lekárovi.

Cisársky rez

Ak by ste náhodou, či plánovane, rodili dieťatko cisárskom rezom, váš partner môže byť aj na operačnej sále a potom pri ošetrení novorodenca. V tomto zariadení je možný kontakt telo na telo matky a novorodenca hneď po cisárskom reze.

V dotazníku píšu: "matka má dieťa tak dlho na hrudi, že majú dostatok času sa zoznámiť, pokúsiť sa o prvé dojčenie (Dieťa nie je odnášané hneď po položení, môže zotrvať u mamy dlhšie obdobie, dostatočné napr. na prvé prisatie bábätka.)

Máte tu možnosť zvoliť si typ anestézie, pokiaľ to dovoľuje váš stav. Využívajú celkovú, epidurálnu, alebo spinálnu anestéziu.

A za akých podmienok je zdravé dieťatko umiestnené pri vás nastálo? Obvykle po 24 hodinách. Partner v tejto nemocnici môže byť s vami po cisárskom reze na oddelení, resp. na izbe - ale len počas dňa.

V prípade veľkých komplikácií bábätká prevážajú do univerzitnej nemocnice v Martine.

Novorodenec

Po pôrode vám dieťatko položia na bruško, umožnia prvé prisatie (realizujú aj samoprisatie) odnášajú.

Prvé potrebné vyšetrenia dieťatka sa robia na bruchu matky, ďalšie pokračujú v tej miestnosti kde sa narodilo, tak aby ste naňho videli. Počas dvoch hodín od pôrodu môže byť drobec na vašom bruchu - v kontakte koža na kožu.

Oddelenie šestonedelia

V tomto zariadené majú všetky izby rooming in, kde vám vašu ratolesť prinesú nastálo od prvej hodiny po preložení na oddelenie. Nestáva sa tu situácia s preplneným oddelením. Izby sú usporiadané do bunkového systému. Dve dvojposteľové izby tak majú jedno spoločné sociálne zariadenia.

Dve nadštandardné izby majú WC a sprchy samostatné. Okrem toho je v nich TV a hlavne možnosť neobmedzených návštev.

Priplatíte si 10 € na deň. Zatiaľ tu nemajú možnosť ubytovať s vami na oddelení vašu blízku osobu, na nadštandardoch však môže byť pri vás prítomný partner či iná blízka osoba počas dňa. Môže si objednať aj celodennú stravu za poplatok 7 €.

Dojčenie

V tejto pôrodnici ponúkajú na podporu dojčenia zoznam kvalifikovaných poradkýň. Ak máte záujem, môže vybraná z nich prísť za vami aj do nemocnice a pomôcť vám. Okrem toho nájdete na nástenke písomné podklady ohľadom podpory dojčenia. A písomné materiály dostane aj priamo do rúk. Po príchode domov sa môžete na personál telefonicky obrátiť so žiadosťou o radu. Na oddelení sú  k dispozícii ručné odsávačky.

Na dokrmovanie novorodencov sa používa odstriekané materské mlieko, pri nedostatku materského mlieka  umelou mliečnou formulou. Dokrmujú cievkou popri prsníku alebo lyžičkou. K dokrmovaniu pristupujú pri kontraindikáciách zo strany matky alebo  dieťaťa. Domov odchádza cca 97,6 % detí plne dojčených.

Návštevné hodiny

Návštevy prebiehajú vo vyhradenom spoločnom priestore alebo priamo v nadštandardnej izbe. Návštevy prebiehajú s dieťaťom. Čas návštev je určený medzi 14,00 a 19,00 hodinou, každý deň. V nadštandardných izbách neobmedzene.

Domov odchádzate na tretí deň po vaginálnom pôrode a na štvrtý deň po cisárskom reze.

Fotografiu vášho dieťatka publikujú na web stránke nemocnice alebo v lokálnej tlači. Je možné dať dieťaťu prepichnúť ušné lalôčiky a zapožičať si monitor dychu pre novorodenca. 

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

20 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

X

EDA

100€

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

10 €

Strava pre sprevádzajúcu osobu

7 €/deň

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme MUDr. Oldřichovi Drahovzalovi, primárovi GPO.  

Mapa


Zobraziť Sprievodca pôrodnicami na väčšej mape

Fotogaléria

Izba čakateliek
Pôrodná sála
Pôrodná sála
Pôrodnica
Pôrodnica
Novorodenecké oddelenie

Hodnotenia mamičiek

Hodnotenia mamičiek za rok 2011
Hodnotenia mamičiek za rok 2012
Hodnotenia mamičiek za rok 2013
Hodnotenia mamičiek za rok 2014
Hodnotenia mamičiek za rok 2015
Hodnotenia mamičiek za rok 2016
Hodnotenia mamičiek za rok 2017

Nemocnica: treeLevel=3
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised