LNsP Liptovský Mikuláš

Adresa:

LNsP MUDr. Ivana Stodolu Liptovský Mikuláš,
Palúčanská 25, 031 01 Liptovský Mikuláš

tel: 044/5563289
email:
web: https://nsplm.sk/gynekologicko-porodnicke-oddelenie

Štatistické údaje:

Počet pôrodov 589 Pôrody sekciou 168 Pôrody s epiziotómiou 156 Pôrody s EDA 38

Extra:

Titul "Baby friendly hospital"
Perinatologické centrum
Pôrodná izba
Nadštandardná pôrodná sála
Možnosť zazmluvniť si pôrodníka, resp. pôrodnú asistentku
Epidurálna analgézia
Prítomnosť sprevádzajúcej osoby
Izby rooming-in na šestonedelí
Nadštandardná izba na šestonedelí
Položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode
Prvé priloženie bábätka ihneď po pôrode k prsníku

Aktualizované 12. januára 2023.

Liptovská nemocnica

Predpôrodná starostlivosť

Možnosť absolvovať cvičenie a tematické edukatívne prednášky máte po prihlásení sa na predpôrodnú prípravu v tejto nemocnici. Partner prípadne iná sprevádzajúca osoba podľa Vášho výberu sa môže zúčastniť tiež. Viac informácií vám poskytnú na mailovej adrese raba@sailing.sk

Mamičky majú možnosť pozrieť si pôrodnú sálu, oddelenie šestonedelia aj novorodenecké oddelenie.

Ak sa chystáte rodiť práve v Liptovskom Mikuláši, najneskôr od 38. týždňa tehotenstva by ste tu mali chodiť do poradne pre tehotné.

Telefónne číslo je 044/5563291 a ordinačné hodiny sú utorok a štvrtok – od 9,00 do 13,00 hod.,

Prihlásiť sa môžete prípadne aj elektronicky cez web www.nsplm.sk  →Info pre pacientov →objednať na vyšetrenie

Pôrodnica uvádza, že nie je potrebné, ale je možné sa vopred objednávať. So sebou treba priniesť tehotenskú knižku.

Potešiteľná správa pre niektoré ženy je, že akceptujú individuálne pôrodné želania. Je však dobré ich ešte pred pôrodom prísť prekonzultovať.

Osoby pri pôrode

V tejto pôrodnici akceptujú pri pôrode kohokoľvek, podľa výberu rodičky, maximálne dve osoby. Podmienky prítomnosti sú:  „sprevádzajúca osoba akceptuje prevádzku oddelenia, musí mať prezuvky a odev“, ktorý zabezpečíme.

Sprevádzajúca osoba s vami ostáva hneď, ako prídete do pôrodnice a po pôrode počas celej štvrtej doby pôrodnej, v dotazníku pôrodnice sú uvedené až tri hodiny. Za sprevádzajúcu osobu sa neplatí.

V LNsP Liptovský Mikuláš neponúkajú možnosť vybrať si k pôrodu konkrétneho pôrodníka alebo pôrodnú asistentku. Sprevádzanie obvodným gynekológom, alebo pôrodníkom či pôrodnou asistentkou z iného zdravotníckeho zariadenia je ako pri inej sprevádzajúcej osobe, t.j. bez zdravotníckej intervencii.

Pôrod

Od príjmu budete tráviť čas priamo na pôrodnej sále. V Liptovskom Mikuláši majú dva oddelené pôrodné boxy, ktoré uvádzajú ako nadštandardné a sú bez poplatku.

Nájdete v nich moderné polohovateľné pôrodné postele, sociálne zariadenie, pôrodný vak, veľké lopty. Je tu i prehrávač na hudbu a dá sa tu stlmiť svetlo. Rovnako sa tu nachádza kreslo pre sprevádzajúcu osobu a miesto pre novorodenca, aby tu s vami mohol stráviť čas po pôrode. 

Sprcha je vám k dispozícii neobmedzene. Vaňu sme nahradili sprchami, pripravili sme pre rodičky mobilný pôrodný systém Combitrac pre prirodzený, alternatívny pôrod.

Môžete sa prechádzať v priestoroch pôrodného traktu aj celého pôrodníckeho oddelenia. Je dovolené jesť aj prijímať nápoje.

O možnosti využiť analgetiká alebo anestetiká personál ženy informuje po nástupe silných kontrakcií. V tejto nemocnici je možné rodiť s využitím epidurálnej analgézie, nemusíte o ňu dopredu požiadať, absolvujete pohovor s anesteziológom s následným informovaným súhlasom. Bezplatne počas 24-hodín.

V spolupráci s anesteziológom pripravujeme protokoly farmakologického tlmenia bolesti pomocou systémovej analgézie PCA (pacientom kontrolovaná analgézia), pumpou, ktorá rozšíri spektrum výberu tíšenia pôrodnej bolesti, podľa požiadaviek rodičiek.

O aplikácii klystíru vás poučia a vy sama sa rozhodnete.

Holenie odporúčajú iba v opodstatnených prípadoch – napríklad v prípade hustého ochlpenia pri cisárskom reze.

Počas druhej doby pôrodnej majú skúsenosť s polohou v ľahu na chrbte.

Ak chcete požiadať o odber pupočníkovej krvi, je potrebné to oznámiť dopredu – ošetrujúcemu lekárovi.

Cisársky rez

Ak by ste náhodou, či plánovane, rodili dieťatko cisárskom rezom, váš partner môže byť aj na operačnej sále a potom pri ošetrení novorodenca. V tomto zariadení je možný kontakt telo na telo matky a novorodenca hneď po cisárskom reze.

V dotazníku píšu: „matka má dieťa tak dlho na hrudi, že majú dostatok času sa zoznámiť, pokúsiť sa o prvé dojčenie. Dieťa nie je odnášané hneď po položení, môže zotrvať u mamy dlhšie obdobie, dostatočné napr. na prvé prisatie bábätka.“

Máte tu možnosť zvoliť si typ anestézie, pokiaľ to dovoľuje váš stav. Využívajú celkovú, epidurálnu, alebo spinálnu anestéziu.

A za akých podmienok je zdravé dieťatko umiestnené pri vás nastálo?

Obvykle čo najskôr. Partner v tejto nemocnici môže byť s vami po cisárskom reze na oddelení, resp. na izbe – ale len počas dňa.

V prípade veľkých komplikácií bábätká prevážajú do univerzitnej nemocnice v Martine.

♥  Rodička v prípade záujmu môže požiadať o odber perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty. Stačí to oznámiť slovne službukonajúcemu personálu pri príjme na pôrodnú sálu.

V prípade záujmu o odber placenty, je potrebná registrácia vopred na bezplatnej infolinke 0800 11 12 33. 

Novorodenec

Po pôrode vám dieťatko položia na bruško, umožnia prvé prisatie, včasný kontakt  počas prvej hodiny koža na kožu pri všetkých typoch pôrodov. Povzbudzujme matky k očnému kontaktu, k sile dotyku, hlasovej stimulácii a zdôrazňujme aj materskú vônu. Ak z nejakého dôvodu je prekážka, aby tieto činnosti realizovala matka, umožňujme aj otcovský bonding.

Prvé potrebné vyšetrenia dieťatka sa robia na bruchu matky, ďalšie pokračujú v tej miestnosti kde sa narodilo, tak aby ste naňho videli. Počas dvoch hodín od pôrodu môže byť drobec na vašom bruchu – v kontakte koža na kožu.

Oddelenie šestonedelia

V tomto zariadené majú všetky izby rooming in, kde vám vašu ratolesť prinesú nastálo od prvej hodiny po preložení na oddelenie. Nestáva sa tu situácia s preplneným oddelením. Izby sú usporiadané do bunkového systému.

Dve dvojposteľové izby tak majú jedno spoločné sociálne zariadenia. Dve nadštandardné izby majú WC a sprchy samostatné. Okrem toho je v nich TV a hlavne možnosť neobmedzených návštev.

Priplatíte si 10 € na deň. Zatiaľ tu nemajú možnosť ubytovať s vami na oddelení vašu blízku osobu, na nadštandardoch však môže byť pri vás prítomný partner či iná blízka osoba počas dňa. Môže si objednať aj celodennú stravu za poplatok 7 €.

Dojčenie

V tejto pôrodnici ponúkajú na podporu dojčenia zoznam kvalifikovaných poradkýň. Ak máte záujem, môže vybraná z nich prísť za vami aj do nemocnice a pomôcť vám.

Okrem toho nájdete na nástenke písomné podklady ohľadom podpory dojčenia. A písomné materiály dostane aj priamo do rúk. Po príchode domov sa môžete na personál telefonicky obrátiť so žiadosťou o radu. Na oddelení sú k dispozícii ručné odsávačky.

Na dokrmovanie novorodencov sa používa odstriekané materské mlieko, pri nedostatku materského mlieka umelou mliečnou formulou. Dokrmujú cievkou popri prsníku alebo lyžičkou. K dokrmovaniu pristupujú pri kontraindikáciách zo strany matky alebo dieťaťa.

Domov odchádza cca 97,6 % detí plne dojčených.

Návštevné hodiny

Návštevy prebiehajú vo vyhradenom spoločnom priestore alebo priamo v nadštandardnej izbe. Návštevy prebiehajú s dieťaťom.

Čas návštev je určený medzi 14,00 a 19,00 hodinou, každý deň.

V nadštandardných izbách neobmedzene.

Domov odchádzate na tretí deň po vaginálnom pôrode a na štvrtý deň po cisárskom reze.

Fotografiu vášho dieťatka publikujú na web stránke nemocnice alebo v lokálnej tlači. Je možné dať dieťaťu prepichnúť ušné lalôčiky a zapožičať si monitor dychu pre novorodenca. 

Finančné zhrnutie

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode

0 €

Samostatný pôrodný box

X

Výber lekára

X

EDA

0 €

Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia

10 €

Strava pre sprevádzajúcu osobu

7 € /deň

Za vyplnenie dotazníka ďakujeme MUDr. Oldřichovi Drahovzalovi, primárovi GPO.  

Mapa

Sprievodca pôrodnicami

Fotogaléria


Hodnotenia mamičiek

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Nič ma tak nezaujalo ako to kojenie Ako to kto vymýšľal článok ohľadom kojenia ? Tak ja som tam žiadne kŕmenie cez cievku nevidela . Dajú umelé mlieko cez fľašu bez toho aby vás na to upozornili cumel taktiež . O 3 ráno som im plakala s krvavými bradavkami povedali mi že to musím prežiť . Zápal prsníka ? Vôbec to neriešili dali mi odsávačku z ktorej som tak dostala zlatého stafylokoka keďže som už mala otvorené rany na bradavkach . Pôrod bol fajn sestričky zlate nemôžeš nič povedať ale kojenie nula bodov toto čo sa píše je čisté klamstvo . Chyba tam laktačná poradkyňa ktorá úsmerni a to že sa váži dieťa pred a po kojení je tiež dobra somarina. Neviem ja som si v tej nemocnici prišla ako keby rodín v roku 1990 . Tie zastaralé praktiky . Dieťatko dajú hneď na telo v tomto idú z dobou ale čo sa týka kojenia to zostalo v roku 1990.

 1. Rodila som v Liptovskom mikulasi a môžem povedať že najlepsi personál aký som zažila … ležala som aj na gynekológii MUDr. Alenka Krekacova je žena s veľký Ž. Ženám pomáha nerobí len od stola je to úžasný človek vďaka ktorému sa mi podarilo otehotnieť i keď mo nikto šance nedával sestry na pôrodnici úžasne odporúčam

 2. Aj ja môžem na pôrodnicu v LM napísať len to najlepšie!

  Na samotný pôrod budem mať len tie najkrajšie spomienky, hoci som sa všetkého ako prvorodička veľmi obávala… Keďže pôrod bežal bez komplikácií, takmer celú prvú dobu pôrodnú som mohla tráviť tak, ako som sama pokladala za najlepšie. Nemali sme vytvorený žiaden „špeciálny pôrodný plán“, no bonding nám bol dopriaty na 100%, čo malo 2 obrovské pozitíva… Dojčenie sa rozbehlo bez najmenších problémov a šitie epiziotómie som tiež vnímala niečo lepšie. Starostlivosť personálu na pôrodnici i novorodeneckom oddelení perfektná !!!

 3. Mám tri detičky, ktoré sa narodili v pôrodnici LM cisárskym rezom. Pri druhej dcérke som mala plánovaný cisársky rez a bol to najkrajší zážitok, keď mi ju hneď ako ju vybrali dali na prsník. Som rada, že táto pôrodnica umožňuje bonding aj pri cisárskom reze. So starostlivosťou od príjmu až po prepustenie sme boli maximálne spokojní smile

 4. Mam dve deti pricom to prve som rodila v USA kde som bola obklopena luxusom a technikou o ktorej nase porodnice mozu len snivat. Avsak az po porode v Liptovsky Mikulas som pochopila ze prostredie v ktorom rodim je to posledne na com naozaj zalezi pretoze taka skvela starostlivost aku sme dostali v LM je na nezaplatenie!

  Pri oboch porodoch bol manzel az na to ze v USA mal pri mne postel a tu sedel na drevenej stolicke. Bolo mi ho trosku luto 🙂 mohli by tam dat aspon nejake vyklopne kreslo.

  Pri prvom porode som dostala na poziadanie epiduralku. V LM mi ju najprv nedali lebo bolo prilis skoro a potom uz bolo neskoro – a chvala bohu ze mi ju nepichli, zvladla som to v pohode aj bez nej a po porode ma aspon nebolel chrbat.

  Rozdiel bol tiez v technike rodenia. V USA som mala nohy hore na koze a drzala som si ich. Z jednej strany ma stlacala sestricka a z druhej manzel pricom v LM som mala tiez nohy na koze ale v rukach madla na zapretie a nikto mi nepomahal.

  V USA mi nedali babatko hned ale najprv ju trosku utreli a dali jej na hlavicku ciapocku. Hned potom mi ju dali “skin to skin” a hned sa prisala na prsnik – tesila som sa, ale az v porodnici v LM som sa naucila tu spravnu techniku kojenia pretoze tam mi babatko dali hned (bez ciapocky :-() a ked sa prisala tak mi sestricka vysvetlila ze to ze visi na bradavke este neznamena ze papa a ukazala mi ako na to.

  V Mikulasskej nemocnici by nechali babatko na mne aj dve hodiny ale bola som velmi unavena takze som ich poprosila aby ju zobrali. Na izbu mi ju doniesli hned ako som sa zobudila a osprchovala.

  Samozrejme som ziadala vlastnu izbu ale kedze nebola volna bola som na izbe s inou maminou co bolo super pretoze aspon nam nebolo smutno 🙂 maminy zo samostatnych izieb chodili na pokec k nam.

  Starostlivost v LM bola skvela. Ukazali, vysvetlili. Velmi dobre som sa tam citila.

Pridaj komentár